Ухвала суду № 38203100, 09.04.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2014
Номер справи
523/18860/13-а
Номер документу
38203100
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 квітня 2014 р. Справа № 523/18860/13-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Гудіна Н.І.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Зуєвої Л.Є.

- Шевчук О.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси на постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 31 січня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси про визнання відмови в перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

05 грудня 2013 року позивачка звернулася до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Суворовському району м. Одеси, просить визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі міста Одеси, врахувати при розрахунку пенсії інші види , на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси здійснити розрахунок пенсії з 01 листопада 2012 року з урахуванням інших виплат згідно довідки державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області від 13.11.2013 року № 7491/15-54-19 про складові заробітної плати відповідно до Закону України "Про державну службу" за формою, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Постановою Суворовського районного суду м. Одеси від 31 січня 2014 року позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі міста Одеси про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси щодо відмови врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_2 інших виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористані відпустки) на які нараховані та з яких утримані страхові і до Пенсійного фонду України за останні 24 календарні місяці роботи перед звернення за пенсією - неправомірними.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 листопада 2012р. з урахуванням інших виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористані відпустки) згідно довідки ДПІ у Суворовському районі м. Одеси головного управління Міндоходів в Одеській області від 13.11.2013р. за №7491/П/15-54-05-19, про складові заробітної плати, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, з урахуванням інших виплат: індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористані відпустки, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.

В іншої частині позову відмовлено.

В апеляційній скарзі, УПФ України в Суворовському районі м. Одеси, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 31 січня 2014 року - скасувати, прийняти нову постанову якою відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст.197 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачка з 01.11.2012 року перебуває на обліку в УПФ України в Суворовському районі міста Одеси та отримує пенсію, яка призначена за Законом України державну службу». Крім того, є інвалідом II групи, загального захворювання.

31 жовтня 2012 року Державною податковою інспекцією у Суворовському районі міста Одеси Одеської області державної податкової служби, видана Довідка №20687/П/5-19 від 31.10.2012 року відповідні складові заробітної плати, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Видану довідку та заяву про призначення пенсії нею було надано до управління Пенсійного України в Суворовському районі міста Одеси (за місцем реєстрації), згідно яких з 01.11.2012 року їй призначено пенсію за Законом України «Про державну службу».

При розрахунку пенсії не було враховано частину заробітної плати, яка визначена як інші виплати, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.

В зв'язку з чим для уточнення розміру інших виплат, які повинні були бути враховані при призначенні пенсії 01.11.2012 року позивач звернулася до державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси головного управління Міндоходів в Одеській області та отримала довідку державної податкової інспекції у Суворовському районі міста Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області від 13.11.2013 р. за №7491/П/15-54-05-19, про складові заробітної плати, що подаються для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України «Про державну службу», за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011року №5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Після чого, позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі міста Одеси із заявою та документами про перерахунок їй пенсії від 13.11.2013 року за №5700 з дати її призначення з врахуванням всіх складових заробітної плати.

Проте, відповідач рішенням №85 від 13.11.2013 року відмовив в перерахунку пенсії, згідно Закону України «Про державну службу», вказуючи що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не є надбавками, тому відповідно до постанови КМУ від 31.05.2000року № 865 не відносяться до складових заробітку, які враховуються для обчислення розміру пенсійного забезпечення.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки з допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони повинні включатися до складу заробітної плати, розмір якої враховується при обчисленні пенсії.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 названого Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань згідно Постанови Кабінету Міністрів від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії у зв`язку з введенням у дію цього закону (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), то пенсія знову перераховується за нормами цього Закону, при цьому перерахунок проводиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Таким чином, висновки суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог про зобов'язання при розрахунку пенсії враховувати інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією є правильними.

Інші доводи апеляційної скарги колегія суддів до уваги не приймає, оскільки вважає, що вони ґрунтуються на помилковому застосуванні апелянтом норм матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, які в свою чергу були правильно застосовані судом першої інстанції з урахуванням усіх обставин по справі при прийнятті оскаржуваного рішення.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 196; 197, п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси залишити без задоволення, постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 31 січня 2014 залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді: