ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.04.2014 р. Справа №917/189/14
за позовом Заступника Сумського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, м.Суми, вул.Герасима Кондратьєва,165 в інтересах держави, уповноваженим органом якої є Державна служба України з надзвичайних ситуацій в особі Міжрегіонального центру швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій, вул.Маяковського,64, м.Ромни, 42001
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стар-Майстер", вул.Леніна, 78, м.Гадяч, Полтавська область,37301
про стягнення 7080,00грн.
Суддя Кльопов І.Г.
Представники сторін у судове засідання не з"явився.
У судовому засіданні 03.04.2014р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст.85 ГПК України.
Суть спору: Розглядається позов про стягнення з відповідача заборгованості за Договором на постійне та обов"язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об"єктів та окремих територій №331 від 01.09.2012р. у розмірі 7080,00грн., у т.ч. 6000грн. - сума основного боргу, 3% річних - 180грн., 900грн. - пеня.
Відповідач відзив на позов не надав, в судове засідання не з’явився, причини неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце проведення судового засідання, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (в матеріалах справи).
В зв'язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів наявних в матеріалах справи достатньо, господарський суд повідомляв належним чином відповідача про дату, час і місце судового розгляду, а неявка відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, жодних клопотань про відкладення розгляду справи від відповідача не надходило, то справа розглядається без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Згідно ст. 121 Конституції України прокуратура покликана захищати інтереси держави і шляхом звернення до суду з позовом реалізує ці повноваження.
В силу ст. 36-1 Закону визначено підстави представництва прокурором інтересів держави, а саме наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються між ними або державою.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року у справі №1-1/99 державні інтереси закріплюються як норми Конституції України, так і норми інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України.
ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності. Відповідно до п. 6 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20, ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи.
Фінансування ДСНС України здійснюється виключно за рахунок Державного бюджету України, що визначено Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20.
Міжрегіональний центр швидкого реагування оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України (далі - МЦШР)- це один із структурних підрозділів ДСНС України, що фінансується також за рахунок державного бюджету. Збитки, які їй спричиняються, - це безпосередня шкода економічним інтересам держави.
Згідно п. 8.9 Статуту МЦШР начальник є єдиноначальником і особисто відповідає перед державою за готовність ввіреного йому підрозділу, і повинен вживати заходів щодо відшкодування матеріальних збитків, заподіяних центру, для чого має діяти у відповідності із законом, в тому числі представляти інтереси держави в разі необхідності в судах.
Відповідно до вимог статті 133 Кодексу цивільного захисту України, розпорядження Кабінету Міністрів України №589 від 02.10.2003 року - "Суб'єкти господарювання та окремі території, на яких існує небезпека виникнення небезпечних ситуацій, підлягають постійному та обов'язковому аварійно-рятувальному обслуговуванню на договірній основі аварійно-рятувальними службами, які пройшли атестацію в установленому порядку" .
01.09.2012 року начальником 2 Спеціального регіонального центру швидкого реагування Оперативно-рятувальної служби МНС України (з 01.06.2013 року змінена назва на Міжрегіональний центр швидкого реагування ДСНС України з надзвичайних ситуацій, який є правонаступником) та ТОВ «СТАР-МАЙСТЕР» укладений договір №331 на постійне та обов'язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об'єктів та окремих територій ТОВ «СТАР-МАЙСТЕР».
Предметом Договору є організація та здійснення "Аварійно-рятувальною службою" аварійно-рятувального обслуговування "Об"єкта" з метою своєчасного реагування та виконання аварійно-рятувальних робіт при виникненні на "Об"єкті" надзвичайної ситуації, а також профілактичної роботи із заподіянням (профілактики) виникненню надзвичайних ситуацій техногенного та природного характерів, спрямованої на поліпшення техногенної безпеки об"єктів (територій) та підвищення рівня підготовленості об"єкта до рятування людей та ліквідації надзвичайних ситуацій (п.1 Договору).
Відповідно до пункту 6.1 Договору вартість утримання оперативних одиниць МЦШР ДСНС України для постійного та обов'язкового обслуговування ТОВ «Стар-Майстер» складає, згідно калькуляції (погодженої з ТОВ «Стар-Майстер») 6 000 ( шість тисяч) грн. на рік, що в місяць дорівнює 500 (п'ятсот) грн.
Відповідно до пункту 6.2 Договору плата за обслуговування ТОВ «Стар-Майстер» здійснюється до 15 числа кожного наступного місяця перерахуванням коштів згідно з наданим рахунком.
Позивач в обгрунтування позову посилається на те, що в період з 01.12.2012 року по 01.12.2013 року включно оплата не проводились, хоча акти виконання умов договору, накладні та податкові накладні ТОВ «Стар-Майстер» були надіслані вчасно. Так, сума основного боргу відповідача за Договором №331 від 01.09.2012р. становить 6000грн.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного
Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтями 509, 510 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, у якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості. Сторонами у зобов'язанні є боржник і кредитор.
У відповідності до вимог ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов’язання повинні виконуватися належним чином та в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов’язання не допускається.
Статтею 193 ГК України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 625 ЦК України Відповідач не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. В разі прострочення виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
Так, сума 3% річних, що нарахована відповідачу становить 180грн.
Таким чином, позов в частині стягнення суми основного боргу у розмірі 6000грн. та 3% річних - 180грн. підлягає задоволенню.
Крім того, позивач заявив до стягнення з відповідача пені у розмірі 900грн. з 01.12.2012р. по 01.12.2013р.
Позивач при визначені пені за договором застосовує подвійну облікову ставку НБУ та додав до матеріалів справи розрахунок пені, відповідно до якого сума нарахованої пені складає 900 грн.
Однак, судом враховується, що згідно з ст.546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, а згідно з ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Зокрема, п.6 ст. 232 Господарського кодексу України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Згідно з ст. 547 ЦК України правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі. Відповідно зобов'язання щодо сплати замовником пені за несвоєчасну оплату повинно бути передбачено Договором.
Судом встановлено, що Договір на постійне та обов"язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об"єктів та окремих територій №331 від 01.09.2012р. не містить розміру пені, яку повинен сплатити відповідач за порушення термінів оплати.
Розділом 7 "Відповідальність сторін", зокрема, п.7.3 Договору, передбачає пеню, однак сторонами не погоджено її розмір, а міститься лише положення щодо обов'язку відповідача сплатити пеню у випадку порушення термінів оплати.
За таких обставин позовні вимоги щодо стягнення пені задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст.49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. 43, 49, 82-85 ГПК України,суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Стар-Майстер», вул.Леніна, 78, м.Гадяч, Полтавська область, 37301 (код ЄДРПОУ 37097839, р/р 26005130972001 КБ "Надра", МФО380764) на користь Міжрегіонального центру швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій, вул.Маяковського,64, м.Ромни, 42001 (р/р 312552272210844, код 33219415, МФО 837013 в Роменському УДКСУ, ІПН 332194118135):
- заборгованості за Договором на постійне та обов"язкове обслуговування державними аварійно-рятувальними службами об"єктів та окремих територій №331 від 01.09.2012р. у розмірі 6180,00грн., у т.ч. 6000грн. - сума основного боргу та 3% річних - 180грн.;
- в доход УДКСУ у м.Полтаві, 22030001, код отримувача за ЄДРПОУ - 38019510, р/р 31214206783002, банк отримувача ГУДКСУ у Полтавській області, код банку отримувача 831019, коду класифікації доходів бюджету 22030001 - 1827,00грн. судового збору.
Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.
3. В іншій частині позову - відмовити.
Повний текст рішення складено: 07.04.2014р.
Суддя Кльопов І.Г.