УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
___________
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "11" квітня 2014 р. Справа № 906/172/14
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Гансецького В.П.
за участю представників сторін:
від позивача: Дедяєва О.І. - прокурор, посв. № 016850 від 20.05.13р.
від відповідача 1: Шпаківська С.З. - сільський голова, рішення від 12.11.10р.
від відповідача 2: Вознюк О.М., дов. від 02.04.14р.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу
за позовом прокурора Андрушівського району в інтересах держави
до 1) Волицької сільської ради (с.Волиця Андрушівського району Житомирської області)
2) Фермерського господарства "Добробут 2008" (с.Волиця Андрушівського району Житомирської області)
про визнання протиправним та скасування рішення сесії Волицької сільської ради, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки
В судовому засіданні оголошувалась перерва з 04.04.14р. до 11.04.14р.
Прокурор звернувся з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Волицької сільської ради від 18.09.13р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду ФГ "Добробут 2008" для ведення фермерського господарства". Також прокурор просив визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 02.12.13р., укладений між відповідачами, згідно якого ФГ "Добробут 2008" передана в оренду земельна ділянка розташована на території Волицької сільської ради площею 14,0 га, нормативно грошова оцінка якої становить 395739,40 грн.
Заявою від 05.03.14р. № 401/65вих14 прокурор уточнив позовні вимоги, просив визнати незаконним та скасувати рішення Волицької сільської ради від 18.09.13р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду ФГ "Добробут 2008" для ведення фермерського господарства"; визнати недійсним договір оренди землі від 02.12.13р., укладений між відповідачами, який зареєстрований у реєстраційній службі Андрушівського районного управління юстиції за № 3635608 від 02.12.13р.
Також прокурор просив зобов'язати ФГ "Добробут 2008" повернути земельну ділянку площею 14,0 га нормативною грошовою оцінкою 395739,40 грн. (кадастровий номер 1820381600:01:004:0051), що знаходиться на території Волицької сільської ради до земель запасу органу місцевого самоврядування.
Прокурор в судовому засіданні позов підтримала згідно уточненої заяви від 05.03.14р. (а.с.54,55) та письмових обґрунтувань позовних вимог від 05.03.14р. № 407/65вих14 (а.с.52,53).
Відповідач 1 у листі від 03.04.14р. № 27 (а.с.104) та його представник в судовому засіданні позовні вимоги визнали у повному обсязі.
Відповідач 2 у відзиві від 02.04.14р. № 3 на позовну заяву (а.с.76-83) та його представник в судовому засіданні проти позову заперечили, просили відмовити в його задоволенні у зв'язку з безпідставністю. Зокрема, зазначили, що оспорюване рішення прийняте Волицькою сільською радою у межах наданих їй повноважень та у повній відповідності до чинного законодавства.
Заслухавши прокурора та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
Згідно рішення Волицької сільської ради Андрушівського району Житомирської області від 01.03.11р. "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в оренду для ведення фермерського господарства" надано дозвіл голові фермерського господарства "Добробут-2008" Клименку В.Б. на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 14 га, в тому числі ріллі - 14 га. з метою передачі в оренду для ведення фермерського господарства із складу земель запасу Волицької сільської ради. Також дозволено Клименку В.Б. відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку набуття прав на землю" від 05.11.09р. № 1702 - VІ, замовити даний проект у відповідних землевпорядних організаціях, який необхідно подати на розгляд сесії сільської ради для прийняття відповідного рішення (а.с.32).
Відділом Держземагенства в Андрушівському районі Житомирської області надано Фермерському господарству "Добробут 2008" висновок від 02.04.13р. № 429/03/03-46 про погодження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 14,0000 га в оренду ФГ "Добробут 2008" для ведення фермерського господарства із земель запасу на території Волицької сільської ради Андрушівського району Житомирської області (а.с.36,37).
Згідно рішення Волицької сільської ради від 18.09.13р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду ФГ "Добробут 2008" для ведення фермерського господарства" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФГ "Добробут 2008" та передано її в оренду, загальною площею 14,0000 га, в тому числі: 14,0000 га - для ведення фермерського господарства, кадастровий номер 1820381600:01:004:0051, із земель запасу на території села Волиця Андрушівського району Житомирської області та встановлено термін оренди земельної ділянки 15 років та орендну плату у формі та розмірі 3% від вартості земельної ділянки - 11872,18 грн. в рік (а.с.11).
На підставі вказаного рішення 02.12.13р. між Волицькою сільською радою (орендодавець) та Фермерським господарством "Добробут 2008" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого орендодавець передав ФГ "Добробут 2008" в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 14,0000 га для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території с.Волиця Волицької сільської ради Андрушівського району Житомирської області (а.с.40-43).
Відповідно до п.8 договору, цей договір укладено на 15 років.
Згідно п.15 договору, земельна ділянка передається в оренду: для ведення фермерського господарства.
Відповідно до п.18 договору, передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі розробленого проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду.
Згідно п.19 договору, передача земельної ділянки орендарю здійснюється на протязі п'яти робочих днів після державної реєстрації цього договору за актом приймання-передачі.
Прокурор, обґрунтовучи свої позовні вимоги, вважає, що оспорюване рішення Волицької сільської ради від 18.09.13р. прийняте з порушенням вимог ч.2 ст.124 Земельного кодексу України, згідно якого передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Прокурор вважає, що мета взяття земельної ділянки в оренду ФГ "Добробут-2008" не підпадає під ч.2 ст.134 ЗК України, яка виключає можливість продажу на конкурентних засадах земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, тому земля має бути передана в оренду шляхом проведення земельних торгів.
У зв'язку цим, на думку прокурора, зазначені норми дозволяють передачу в оренду земельної ділянки державної та комунальної власності без проведення конкурсу лише в разі передачі земельних ділянок для ведення фермерського господарства громадянам, а не юридичній особі, якою в даному випадку є ФГ "Добробут-2008".
На цій підставі, прокурор вважає, що рішення Волицької сільської ради від 18.09.13р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду ФГ "Добробут 2008" має бути визнане судом незаконним та скасоване, а договір оренди земельної ділянки від 02.12.13р., укладений між відповідачами, на підставі ст.211 ЗК України визнаний судом недійсним із застосуванням наслідків недійсності правочину згідно ст.216 ЦК України - повернення відповідачем 2 земельної ділянки площею 14,0 га нормативною грошовою оцінкою 395739,40 грн. (кадастровий номер 1820381600:01:004:0051), що знаходиться на території Волицької сільської ради до земель запасу органу місцевого самоврядування.
Господарський суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до частин 1,2 та 4 ст.1 Закону України "Про фермерське господарство" від 19.06.03р. № 973-IV, фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
Фермерське господарство діє на основі Статуту. У Статуті зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Згідно чч.1-5 ст.7 Закону України "Про фермерське господарство", для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.
У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.
Заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки.
Проект відведення земельних ділянок розробляється за рахунок Українського державного фонду підтримки фермерських господарств. Проект відведення земельної ділянки погоджується та затверджується відповідно до закону.
Земельні ділянки для ведення фермерського господарства передаються громадянам України у власність і надаються в оренду із земель державної або комунальної власності.
Згідно копії свідоцтва про державну реєстрацію № 569362 (а.с.44) та довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.45) відповідач 2 - Фермерське господарство "Добробут 2008" зареєстроване як юридична особа 24.09.08р.
Відповідно до пп.1.2 та пп.1.3 Статуту ФГ "Добробут 2008", господарство створене громадянином України: Клименком Володимиром Борисовичем, який є його головою. Господарство діє на основі цього Статуту, Закону України "Про фермерське господарство", Земельного, Цивільного та Господарського кодексів (а.с.46-49).
З вищевказаної довідки з ЄДРПОУ (а.с.45) вбачається, що видами діяльності за КВЕД ФГ "Добробут 2008" є:
- вирощування зернових та технічних культур;
- овочівництво, декоративне садівництво та вирощування продукції розсадників;
- вирощування фруктів, ягід, горіхів, культур для виробництва напоїв і прянощів;
- розведення великої рогатої худоби, свиней, птиці.
Згідно ч.2 ст.124 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення)(далі - ЗК), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.134 ЗК України, земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Згідно ч.2 ст.134 ЗК України, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, зокрема, у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
Відповідно до абз.1 ч.1 ст.116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Тобто, законодавство передбачає дві підстави набуття громадянами та юридичними особи права користування земельними ділянками - або за результатами аукціону, або за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування.
Матеріали справи свідчать, що орган місцевого самоврядування - Волицька сільська рада висловила своє волевиявлення стосовно передачі ФГ "Добробут 2008" в оренду земельної ділянки загальною площею 14,0000 га, в тому числі: 14,0000 га - для ведення фермерського господарства із земель запасу на території села Волиця Андрушівського району Житомирської області шляхом прийняття оспорюваного рішення (а.с.11).
Тому, твердження прокурора про те, що не проведення земельних торгів тягне за собою недійсність оспорюваного рішення суперечить ч.1 ст.116 ЗК України.
Такої ж правової позиції дотримується Вищий господарський суд України, зокрема, у постанові від 03.02.14р. у справі № 5023/5736/12 (а.с.84-94).
Твердження прокурора про те, що норми ч.2 ст.134 ЗК України дозволяють передачу в оренду земельної ділянки державної та комунальної власності без проведення земельних торгів лише в разі передачі земельних ділянок для ведення фермерського господарства громадянам, а не юридичній особі, суд також вважає таким, що суперечить ч.1 ст.116 ЗК України, оскільки згідно даної норми право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень набувають не тільки громадяни, але й юридичні особи, якою в даному випадку є ФГ "Добробут-2008".
Відповідно до ч.1 ст.12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, а) розпорядження землями територіальних громад; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Враховуючи, що прокурором не було наведено інших підстав для визнання незаконним та скасування спірного рішення, господарський суд вважає, що Волицька сільська рада прийняла оспорюване рішення від 18.09.13р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду ФГ "Добробут 2008" для ведення фермерського господарства" в межах наданих законом повноважень у відповідності до приписів Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення).
Що стосується решти позовних вимог, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, прокурор просив визнати недійсним договір оренди землі від 02.12.13р., укладений між відповідачами, який зареєстрований у реєстраційній службі Андрушівського РУЮ за № 3635608 від 02.12.13р.
Право оренди земельної ділянки є одним із речових прав на землю державної форми власності та здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч.7 ст.93, ч.1 ст.124 ЗК України, ст.2, ч.1 ст.6 та 16 Закону України "Про оренду землі").
Порядок припинення прав на землю, у тому числі, права оренди, регулюється главою 22 ЗК України. Перелік підстав припинення права користування земельною ділянкою визначений ст.141 цього Кодексу і є вичерпним. Підстави припинення договору оренди землі також визначені у ст.31 Закону України "Про оренду землі", які не є вичерпними, оскільки відсилають до інших законів, яким слід вважати Земельний та Цивільний кодекси України.
У ст.412 ЦК України визначені також підстави для припинення права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб.
Але, такої підстави припинення права оренди земельної ділянки, як визнання протиправним та скасування рішення органу виконавчої влади про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як Земельним, так і Цивільним кодексом України, не передбачено.
Згідно ч.1 ст.215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Хоча прокурором і здійснено посилання на ст.203 ЦК України, але ним не визначено частину даної статті, за якою спірний договір оренди слід вважати недійсним з моменту його укладення, що є суттєвим при визначенні підстав позову.
Відповідно до ч.1 ст.203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Таким чином, прокурором не було доведено, у чому зміст договорів оренди земельних ділянок від 28.04.11р. в цілому або в окремих його частинах (пунктах) суперечить вимогам земельного чи цивільного законодавства, або моральним засадам суспільства.
Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Оскільки господарський суд, дійшов висновку, що оспорюване рішення від 18.09.13р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду ФГ "Добробут 2008" для ведення фермерського господарства" прийняте Волицькою сільською радою в межах її повноважень, тому у суду відсутні підстави для визнання договору оренди землі від 02.12.13р. недійсним.
Також прокурор просив суд зобов'язати ФГ "Добробут 2008" повернути земельну ділянку площею 14,0 га нормативною грошовою оцінкою 395739,40 грн. (кадастровий номер 1820381600:01:004:0051), що знаходиться на території Волицької сільської ради до земель запасу органу місцевого самоврядування, посилаючись на ч.1 ст.216 ЦК України, згідно якої недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Враховуючи вищевикладене, зазначена вимога прокурора задоволенню також не підлягає, оскільки дана вимога є похідною від попередньої.
Суд також зазначає наступне.
Як вже зазначалось, відповідно до ст.ст.1 та 2 Закону України "Про фермерське господарство", фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України "Про фермерське господарство", цей Закон не поширюється на громадян, які ведуть особисте селянське господарство або які використовують земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки), садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби.
Тобто, підсумовуючи викладене, господарський суд констатує, що законодавець передбачив, що ведення фермерського господарства можливе лише єдиною організаційною формою, а саме - у вигляді юридичної особи. Оскільки, та ж сама сільськогосподарська діяльність без створення юридичної особи, відповідно до ч.2 ст.2 Закону, визначається як - ведення особистого селянського господарства.
Враховуючи, що ФГ "Добробут 2008" створене і існує в одній особі - громадянина Клименка В.Б. та враховуючи вищезазначене, господарський суд вважає, що передача в оренду земельної ділянки фермерському господарству "Добробут 2008" ф а к т и ч н о є передачею її громадянину Клименку В.Б., оскільки фізичні особи можуть вважатись фермерами та бути ними лише у формі юридичної особи.
Як видно з юридичної конструкції абз.16 ч.2 статті 134 Земельного кодексу України, передача земельних ділянок для ведення фермерського господарства передбачає таку передачу громадянам без земельних торгів лише на підставі кваліфікуючої ознаки - для ведення ф е р м е р с ь к о г о господарства. А вести фермерське господарство, як вищезазначалось, можливо лише у формі юридичної особи.
Тобто, в даному випадку, передача земельної ділянки в оренду юридичній особі є фактичною передачею її фізичній особі Клименку В.Б., який уособлює ФГ "Добробут 2008".
Приймаючи рішення, господарський суд керується також ст.3 ЦК України, яка визначає такі загальні засади цивільного законодавства, зокрема, як свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Суд виходить також з того, що, згідно пояснення представників сторін, відповідач - ФГ "Добробут 2008" приступив до використання спірної земельної ділянки, зокрема вніс у неї мінеральні добрива та приготувався до посівної.
Тобто, ФГ "Добробут 2008", пройшовши кількарічну процедуру отримання земельної ділянки, не порушуючи законодавства, не спричинивши будь-кому будь-якої шкоди, набув прав на неї, та приступив до використання її з метою товарного виробництва сільськогосподарської продукції.
З вказаних дій господарський суд вбачає лише позитив для державних інтересів та суспільства.
У зв'язку з цим, суд вважає позовні вимоги прокурора безпідставними та такими, що заявлені всупереч інтересам держави, а тому задоволенню не підлягають.
Судовий збір у справі стягненню не підлягає, оскільки позов подано прокурором.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
У позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 14.04.14
Суддя Гансецький В.П.
Друк.: 1 прим. у справу.