Постанова № 38185537, 26.03.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2014
Номер справи
804/1343/14
Номер документу
38185537
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2014 р. Справа № 804/1343/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Серьогіної О.В.

при секретарі судового засіданняБурцевої Я.Е. за участю представника позивача Криворучка С.М. представника третьої особи ОСОБА_4 ОСОБА_5, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного сільськогосподарського підприємства «Каспій» до реєстраційної служби П'ятихатського районного управління юстиції Дніпропетровської області, П'ятихатського районного управління юстиції Дніпропетровської області, треті особи - ОСОБА_6, суб'єкт підприємницької діяльності, фізична особа-підприємець ОСОБА_7, управління Держземагенства у П'ятихатському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне сільськогосподарське підприємство «Каспій» звернулося до суду з позовом до реєстраційної служби П'ятихатського районного управління юстиції Дніпропетровської області, треті особи - ОСОБА_6, суб'єкт підприємницької діяльності, фізична особа-підприємець ОСОБА_7, управління Держземагенства у П'ятихатському районі Дніпропетровської області, в якому просить:

- визнати протиправними дії реєстраційної служби П'ятихатського районного управління юстиції Дніпропетровської області щодо реєстрації договору оренди земельної ділянки від 15.05.2013 року, укладеного між ОСОБА_6 та ФОП ОСОБА_7;

- зобов'язати реєстраційну службу П'ятихатського районного управління юстиції Дніпропетровської області скасувати реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 15.05.2013 року, укладеного між ОСОБА_6 та ФОП ОСОБА_7

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між позивачем та ОСОБА_8 09.06.2008 року було укладено на 10 років договір оренди земельної ділянки за кадастровим номером 1224588000010010136. У зв'язку із смертю ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на земельну ділянку за кадастровим номером 1224588000:01:001:0136 перейшло в порядку спадкування до ОСОБА_6 18.10.2012 року між позивачем та ОСОБА_6 була укладена додаткова угода про внесення змін до розділу «адреси, банківські реквізити і підписи сторін» у договорі оренди від 09.06.2008 року. Проте, 15.05.2013 року між ОСОБА_6 та ФОП ОСОБА_7 було укладено договір оренди земельної ділянки за кадастровим номером 1224588000:01:001:0136, який був зареєстрований 15.07.2013 року відповідачем при наявності вже зареєстрованих прав на зазначену земельну ділянку за позивачем. Отже, відповідач не перевіривши факт існування договірних відносин між позивачем та ОСОБА_6 в порушення приписів ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» неправомірно прийняв рішення про державну реєстрацію права оренди та їх обтяжень за новим орендарем ФОП ОСОБА_7

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.02.2014 року залучені до участі у справі у якості другого відповідача П'ятихатське районне управління юстиції Дніпропетровської області.

У письмових запереченнях на позов реєстраційна служба П'ятихатського районного управління юстиції Дніпропетровської області позовні вимоги вважає необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають з наступних підстав. 15.07.2013 року ОСОБА_7 подав до реєстраційної служби заяву про державну реєстрацію прав оренди земельної ділянки за кадастровим номером 1224588000:01:001:0136. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та витяг з Державного земельного кадастру від 04.06.2013 року № НВ-1200316702013 інформацію про зареєстровані права оренди на земельну діяльну за кадастровим номером 1224588000:01:001:0136 не містили. Також, позивач не звертався до відповідача про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки, зареєстрованої за ОСОБА_7

Третя особа, суб'єкт підприємницької діяльності, фізична особа-підприємець ОСОБА_7 в письмових запереченнях на позов зазначив наступне. Відповідач діяв правомірно, оскільки ОСОБА_7 були надані усі документи для реєстрації прав оренди на земельну ділянку за договором від 15.05.2013 року. До цього часу договір від 15.05.2013 року укладений між ОСОБА_6 та суб'єктом підприємницької діяльності, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_7 не визнаний в судовому порядку недійсним, а тому немає підстав для задоволення позову.

Третя особа, ОСОБА_6 у судовому засіданні зазначила, що між позивачем та нею додаткова угода про внесення змін до розділу «адреси, банківські реквізити і підписи сторін» у договорі оренди від 09.06.2008 року укладена не була. Проте, нею були отримані кошти від позивача за оренду в 2012, 2013 роки в сумі 7362,00 грн. Просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Представники управління Держземагенства у П'ятихатському районі Дніпропетровської області у судовому засіданні зазначили, що договір оренди земельної ділянки загальною площею 9,25 га за кадастровим номером 1224588000:01:001:0136, укладений між позивачем та ОСОБА_8, зареєстрований 09.06.2008 року у книзі «записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі» за № 1184, реєстраційним номер договору 040813801184 терміном на 10 років. На момент звернення СПД ОСОБА_7 в базі НКС інформація про земельну ділянку за кадастровим номером 1224588000:01:001:0136 на ім'я ОСОБА_6 серія ЯК № 308960 від 22.03.2012 року була відсутня, тому на підставі державного акту, фірмою яка має ліцензію, був зроблений обмінний файл з інформацією про земельну ділянку та земельна ділянка була внесена в базу АС «ДЗК». Просили суд задовольнити позовні вимоги частково.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив суд задовольнити його з підстав, викладених у позовній заяві.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що 09.06.2008 року між ПСП «Каспій» (Орендатор) та ОСОБА_8 (Орендодавець) укладено Договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого Орендодавець надає, а Орендатор приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Холодіївської сільської ради і належить Орендодавцю на підставі державного акту на право власності на землю серія ДР № 098638 виданого 06.12.2001 року, кадастровий номер 1224588000:01:001:0136. Об'єктом оренди є земельна ділянка площею 9,250 га, в т.ч. рілля 9,250 га. Договір укладено на 10 років. Відповідно до п. 37 Договору перехід права власності на орендовану земельну ділянку, або ії частини до другої сторони, а також реорганізація юридичної особи-Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору. Договір зареєстрований у Жовтоводському відділі ДРФ ДП «Центр ДЗК», про що у Державному реєстрі Земель вчинено запис від 09.06.2008 року за № 040813801184. Дана земельна ділянка була передана 09.06.2008 року, що підтверджується актом прийняття-передачі земельної ділянки в оренду.

У зв'язку із смертю Орендодавця та переходом права власності на земельну ділянку до ОСОБА_6, сторонами була укладена додаткова угода від 18.10.2012 року про внесення змін № 1 до розділу «адреси, банківські реквізити і підписи сторін» у договір оренди від 09.06.2008 року. Всі інші пункти, викладені в договорі оренди землі, зареєстрованого 09.06.2008 року залишені без змін.

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV від 06.10.1998 року перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

На виконання умов договору від 09.06.2008 року та додаткової угоди від 18.10.2012 року ОСОБА_6 були отримані від Орендатора кошти в 2012 році - 3681,00 грн., та в 2013 році - 3681,00 грн., що не заперечується сторонами.

Відповідно до ч. 4 статті 124 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року

№ 2768-III (надалі Закон №2768-III) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Статтею 125, 126 Закону № 2768-IIІ визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на не рухоме майно та їх обтяжень".

Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 11.02.2010 року № 1878-VІ (далі по тексту Закон № 1878-VІ), в редакції що діє з 31.12.2011 року, встановлено, що державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному цим Законом, здійснюється з 01.01.2013 року.

Пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1878-VІ, у редакції що діє з 01.01.2011 року, встановлено, що до 01.01.2013 року державна реєстрація, зокрема, договорів оренди земельних ділянок проводиться територіальними органами земельних ресурсів.

З урахуванням вищевикладеного, сул прийшов до висновку, що Договір оренди земельної ділянки від 09.06.2008 року, укладений ПСП «Каспій» та ОСОБА_8, зареєстрований відповідно до вимог чинного законодавства, що діяло на момент проведення такої реєстрації.

15.07.2013 року до реєстраційної служби П'ятихатського районного управління юстиції Дніпропетровської області ФОП ОСОБА_7 була подана заява № 1997032 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за договором оренди від 15.05.2013 року, укладеного між ОСОБА_6 (Орендодавець) та Орендарем ФОП ОСОБА_11, кадастровий номер 1224588000:01:001:0136.

До заяви було надано витяг з Державного земельного кадастру від 04.06.2013 року № НВ-1200316702013, сформований на запит ОСОБА_7, в якому відомості про обмеження у використанні земельної ділянки не зареєстровані.

20.07.2013 року державним реєстратором Рогач Т.В. було зроблено запит про отримання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 6539854 за заявою ОСОБА_7 в якому відомості про заборону відчуження земельної ділянки за кадастровим номером 1224588000:01:001:0136, власник ОСОБА_6, відсутні.

Відповідно до ст. 126 Закону №2768-III, у редакції, що діє з 01.01.2013 року, право користування земельної ділянкою оформлюється відповідно до Закону № 1878-VІ, який визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових прав та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Частиною 9 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004, № 1952-IV (надалі по тексту Закон № 1952-IV) встановлено, що державний реєстратор:

1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:

відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;

2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав;

3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;

4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна;

5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації;

6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

7) надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом;

8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень;

8-1) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки;

9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:

1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

4) внесення записів до Державного реєстру прав;

5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Вимогами ч. 2 ст. 28-1 Закону № 1952-IV встановлено, що орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, надає органу державної реєстрації прав інформацію про:

державну реєстрацію земельної ділянки (дату державної реєстрації, орган, що здійснив таку реєстрацію);

кадастровий номер, площу, місце розташування земельної ділянки;

кадастровий план зареєстрованої земельної ділянки в електронній (цифровій) формі.

Орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, надає органу державної реєстрації право доступу до перегляду кадастрових карт (планів) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Інформація, одержана від органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, вноситься державним реєстратором під час здійснення державної реєстрації прав на відповідний об'єкт до розділу Державного реєстру прав, який містить відомості про нерухоме майно.

Порядок надання інформації, визначеної у частинах першій та другій цієї статті, встановлений Постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 22.02.2012 року «Про інформаційну взаємодіє органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, та орану державної реєстрації прав» якою затверджено «Порядок надання інформації про зареєстровані земельні ділянки органу державної реєстрації прав та про зареєстровані речові права на земельні ділянки органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру».

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 24 Закону № 1952-IV у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

З урахуванням вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що державний реєстратор не перевіривши факт існування договірних відносин між Приватним сільськогосподарським підприємством «Каспій» та власником вищезазначеної земельної ділянки, в порушення приписів ст. 9 Закону 1952-IV неправомірно прийняв рішення про державну реєстрацію права оренди та їх обтяжень за новим орендарем.

За таких обставин позовні вимоги про визнання протиправними дій реєстраційної служби П'ятихатського районного управління юстиції Дніпропетровської області щодо реєстрації договору оренди земельної ділянки від 15.05.2013 року, укладеного між ОСОБА_6 та ФОП ОСОБА_7 підлягають задоволенню.

Що стосується позовних вимог про скасування державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону № 1952-IV у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Процедуру прийняття і розгляду заяв щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) та скасування записів (далі - заява) Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав), перелік документів, необхідних для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав, права та обов'язки суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури визначає Порядок прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 року № 3502/5.

Відповідно до п. 2.1 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав заявник подає органу державної реєстрації прав, державним реєстратором якого було проведено державну реєстрацію прав, або нотаріусу, яким проведено державну реєстрацію прав, заяву та документи, визначені цим Порядком.

Згідно з п. 2.6 вказаного Порядку для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу.

Відповідно до п. 2.10 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за результатами розгляду заяви та документів, що додаються до неї, державний реєстратор приймає рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав або рішення щодо відмови у внесенні змін до записів, відмови у внесенні записів про скасування державної реєстрації прав, відмови у скасуванні записів Державного реєстру прав.

З аналізу вказаних норм слідує, що чинним законодавством України передбачено порядок внесення запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про скасування державної реєстрації права власності на підставі рішення суду, який передбачає, в тому числі, подання заяви та відповідних документів, а також прийняття державним реєстратором рішення про внесення запису, або відмову у його внесенні.

Оскільки позивачем заява про скасування рішення про державну реєстрацію прав державному реєстратору не подавалась та відповідне рішення державним реєстратором не приймалось, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії реєстраційної служби П'ятихатського районного управління юстиції Дніпропетровської області щодо реєстрації договору оренди земельної ділянки від 15.05.2013 року, укладеного між ОСОБА_6 та суб'єктом підприємницької діяльності, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_7.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного сільськогосподарського підприємства "Каспій" (код ЄДРПОУ 31687213) судовий збір в сумі 36,54 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 31 березня 2014 року.

Суддя О.В. Серьогіна