Ухвала суду № 38184709, 07.04.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
07.04.2014
Номер справи
1170/2а-4675/10
Номер документу
38184709
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 квітня 2014 року м. Київ К/800/24606/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Моторного О.А.

Суддів Борисенко І.В.,

Кошіля В.В.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Долинської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області ДПС

на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.01.2011

та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2012

у справі № 2а-4675/10/1170

за позовом Одеської залізниці

до Долинської міжрайонної державної податкової інспекції

про скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.01.2011, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2012, позов задоволено: скасовано податкове повідомлення-рішення Долинської міжрайонної державної податкової інспекції від 09.11.2010 № 0000372310/0.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно з п.1.1 Положення про Долинську дистанцію електропостачання Одеської залізниці, Долинська дистанція електропостачання є відокремленим підрозділом Одеської залізниці та відноситься до загальнодержавної власності.

Згідно п.1.2 Положення про Долинську дистанцію електропостачання Одеської залізниці, Долинська дистанція електропостачання Одеської залізниці входить до складу Одеської залізниці, що є по відношенню до Дистанції електропостачання вищестоящим органом управління. Дистанція електропостачання не є юридичною особою.

За результатами проведеної відповідачем планової виїзної перевірки Долинської дистанції електропостачання Одеської залізниці з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 по 30.06.2010, складено акт від 29.10.2010 №801/2310/22214658, яким встановлено порушення підприємством вимог пп.2.2.2 п.2.2 ст. 2, п. 16.4 ст. 16 Закону України від 28.12.1994 №334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", п.п 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, п.п 6.1.2 п.6.1 ст. 6 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 № 889-ІV.

На підставі зазначеного акту, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.11.2010 № 0000372310/0, яким Дистанції електоропостачання визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток державної власності за основним платежем у розмірі 571,89 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 2301,43 грн.

Колегія суддів, переглядаючи оскаржувані рішення в касаційному порядку, погоджується з висновками судів про задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.

Відповідно до Положення про Долинську дистанцію електропостачання Одеської залізниці та Довідки №10653 про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Долинська дистанція електропостачання Одеської залізниці є відокремленим структурним підрозділом Одеської залізниці без права юридичної особи. Отже, Долинська дистанція електропостачання Одеської залізниці не являється самостійним суб'єктом господарювання.

Згідно з ч. 8 ст. 19 Господарського кодексу України, усі суб'єкти господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, виділені на окремий баланс, зобов'язані вести первинний (оперативний) облік результатів своєї роботи, складати та подавати відповідно до вимог закону статистичну інформацію та інші дані, визначені законом, а також вести (крім громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які провадять господарську діяльність і зареєстровані відповідно до закону як підприємці) бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.

Забороняється вимагати від суб'єктів господарювання, відокремлених підрозділів юридичних осіб, виділених на окремий баланс, подання статистичної інформації та інших даних, не передбачених законом або з порушенням порядку, встановленого законом.

У відповідності до пп.2.2.2 п.2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємство залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про залізничний транспорт» від 04.07.96 р. №273/96-ВР (далі - Закон № 273/96-ВР), залізниця - статутне територіально-галузеве об'єднання, до складу якого входять підприємства, установи та організації залізничного транспорту і яке, при централізованому управлінні, здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні транспортної мережі.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про залізничний транспорт», крім залізниць, складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємство залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею) підпорядкованим центральному органу виконавчої влади в галузі транспорту.

З урахуванням того, що Долинська дистанція електропостачання Одеської залізниці не є підприємством залізничного транспорту, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про відсутність у податкового органу підстав для прийняття спірного повідомлення-рішення

Доводи, наведені скаржником в касаційній скарзі, викладеного не спростовують, а тому колегією суддів відхиляються.

Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів, не встановлено.

Керуючись статтями 2201, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Долинської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби - відхилити.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.01.2011 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2012 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, установленому статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: (підпис) О.А. МоторнийСудді(підпис) І.В. Борисенко (підпис) В.В. Кошіль