Ухвала суду № 38183836, 18.03.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2014
Номер справи
872/2143/13
Номер документу
38183836
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

18 березня 2014 року

справа № 2а-10381/10/0870

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.

за участю секретаря судового засідання: Надточія В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Оріхівтепломережа»

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оріхівтепломережа», третя особа – Територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Запорізькій області про стягнення економічних санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України звернулося з вищевказаним позовом до суду, в якому просило стягнути з відповідача економічні санкції в розмірі 489 310,08 грн.

В обґрунтування позову посилається на те, що на підставі постанови від 27.10.2010 р. № 13 до підприємства було засновані економічні санкції у розмірі 489310,08, які добровільно не сплачені.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2011 року позов задоволено.

Не погодившись з прийнятим рішенням ТОВ «Оріхівтепломережа» подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просило постанову суду скасувати та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з’явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Запорізькій області проведено перевірку стану використання паливно-енергетичних ресурсів ТОВ «Оріхівтепломережа», за результатами якої складено Акт від 27.10.2010 №15-9/03-183-68.

Перевіркою встановлено, що фактичні витрати електричної енергії на відпуск 1Гкал теплової енергії за 2009 рік перевищили затверджені нормативні показники, що призвело до перевитрат електричної енергії в кількості 297,2 тис. кВт*год/рік.

На підставі зазначеного акту перевірки Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Запорізькій області прийнята постанова №13 від 27.10.2010, якою до ТОВ «Оріхівтепломережа» застосовані економічні санкції за перевищення норм питомої витрати електричної енергії на 1 Гкал відпущеної теплової енергії споживачам за 2009 рік, що призвело до перевитрат електричної енергії в кількості 297,2 тис. кВт*год/рік в сумі 489 310,08грн. Крім того, Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження було видано припис до вищезазначеного Акту перевірки, про усунення встановлених порушень.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 10.01.2011 по справі №2а-9134/10/0870, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду з задоволенні адміністративного позову ТОВ «Оріхівтепломережа», щодо скасування постанови № 13 від 27.10.2010 року було відмовлено, при цьому суди виходили із правомірності прийнятої постанови.

Відповідно до ст. 26 Закону України №74/94-ВР державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сферах ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України. Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей. Державному контролю також підлягає правильність та ефективність використання цільових коштів, виділених з фонду енергозбереження для вжиття заходів щодо раціонального використання та економного витрачання паливно-енергетичних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю у сфері енергозбереження визначається цим Законом та чинним законодавством України.

Відповідно до п. 3 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 29.06.2000 №1039 (що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), Інспекція у межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження.

Згідно із Положенням Про Державну інспекцію з енергозбереження, основним завданням інспекції є виконання контрольно-наглядових функцій щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.

Статтею 11 Закону України №74/94-ВР передбачені економічні заходи для забезпечення енергозбереження. Пунктом «е» ст. 11 Закону України №74/94-ВР встановлено введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.

У ст. 27 Закону України №74/94-ВР зазначено, що порушення законодавства про енергозбереження тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України №74/94-ВР за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів понад встановлені показники норм питомих витрат суб'єкти господарювання сплачують збір за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів (енергетичний збір) у розмірі 200 відсотків вартості перевитрачених ресурсів. До обсягу перевитрат паливно-енергетичних ресурсів, на які нараховується енергетичний збір, не включається обсяг видів палива та паливно-енергетичних ресурсів, отриманих суб'єктом господарювання з альтернативних джерел енергії.

Наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000 року № 64 «Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2000 року за №653/4874 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок), визначений механізм проведення Державною інспекцією з енергозбереження перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та усунення фактів їх неефективного використання на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності та підпорядкованості.

Відповідно до п.17 Порядку у разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.

Виходячи з викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо обґрунтованості позовних вимог про стягнення економічних санкцій.

Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Оріхівтепломережа» - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2011 року – залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: В.Ю. Поплавський

Суддя: С.В. Сафронова