Ухвала суду № 38178319, 08.04.2014, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
08.04.2014
Номер справи
5021/321/12
Номер документу
38178319
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

08.04.2014 Справа № 5021/321/12

Господарський суд Сумської області у складі судді Спиридонової Н.О.,

при секретарі Гребенюк С.В.,

за участю представників сторін:

кредитора - не з'явився,

боржника - Ткаченко Д.О.

ліквідатор - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Сумської області матеріали справи №5021/321/12

за заявою Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі

про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Нафтопроммаш» (Сумська область, м. Охтирка, вул. Червоноармійська, 1; ід. код 00378454),

встановив:

В липні 2013 року до господарського суду надійшла заява №04-192/699 від 01.07.2013 року Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання поточних грошових вимог в сумі 9 704,96 грн.

Ухвалою господарського суду від 10.07.2013 року розгляд вказаної заяви було призначено в судове засідання на 06.08.2013 року, зобов'язано ліквідатора надати мотивований відзив.

На виконання вимог ухвали суду від 10.07.2013 року, ліквідатором подано суду відзив № 02-01/71 від 11.07.2013 року, відповідно до якого ліквідатор зазначив, що вказані вимоги фонду не підлягають задоволенню, оскільки за своєю правовою природою являються адміністративно-господарськими санкціями, нарахованими за не виконання поточного зобов'язання зі створення робочих місць після введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, тому не можуть бути визнані у даному випадку.

У вересні 2013 року ліквідатором було подано додаткові пояснення № 02-01/171 від 02.09.2013 року щодо заяви фонду, відповідно до яких ліквідатор зазначив, що підприємство має сплатити адміністративно-господарські санкції лише в тому випадку, якщо протягом року не забезпечить інвалідів робочими місяцями відповідно до нормативу, передбаченого ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». З поданої заяви вбачається, що борг у ПАТ «Нафтопроммаш» виник за 2012 рік, у зв'язку з тим, що протягом цього року підприємство не створило 5 робочих місць для інвалідів. ПАТ «Нафтопроммаш» було визнано банкрутом 20.09.2012 року. Відповідно до ч. 2 ст. 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ліквідатор з дня визнання боржника банкрутом повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Таким чином, обов'язок по працевлаштуванню інвалідів не поширюється на підприємства, визнані банкрутами.

Ліквідатором також подано суду листа № 02-01/225 від 25.09.2013 року щодо середньооблікової кількості штатних працівників на підприємстві-банкруті за період з 01.01.2012 року по 01.09.2012 року.

Матеріали справи свідчать, що розгляд заяви фонду неодноразово відкладався.

18.03.2014 року СОВ ФСЗІ було подано суду відзив № 04-45/208 від 17.03.2014 року, відповідно до якого фонд підтримав свої вимоги в сумі 9 704,96 грн. та просить суд визнати їх в повному обсязі.

Ухвалою господарського суду від 20.03.2014 року розгляд заяви ФСЗІ було відкладено на 08.04.2014 року та зобов'язано фонд надати суду розрахунок своїх вимог до 20.09.2012 року, тобто до постанови про визнання ПАТ «Нафтопроммаш» банкрутом.

ФСЗІ подав суду клопотання № 04-48/236 від 1.03.2014 року, в якому вказав, що не має можливості здійснити розрахунок адміністративно-господарських санкцій та пені за нестворені робочі місця за період з 01.01.2012 року по 20.09.2012 року через відсутність необхідних даних, оскільки у звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів наявні лише середньорічні показники.

В судове засідання представник ФСЗІ та ліквідатор не з'явилися.

Враховуючи тривалий розгляд заяви ФСЗІ, подавані письмові пояснення кредитора та ліквідатора відносно поданої заяви, відсутність клопотання будь-якої зі сторін про відкладення розгляду справи, господарський суд дійшов висновку про розгляд заяви ФСЗІ про визнання кредиторських вимог на заявлену суму по суті.

Перевіривши матеріали справи, дослідивши та оцінивши подані документи, суд встановив наступне.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 06.03.2012р. порушено провадження у даній справі.

Постановою господарського суду Сумської області від 20.09.2012р. боржника було визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором було призначено арбітражного керуючого Пересадька Р.І.

В липні 2013 року до господарського суду надійшла заява №04-192/699 від 01.07.2013 року Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання поточних грошових вимог в сумі 9 704,96 грн.

Подана заява мотивована тим, що 12.03.2013 року відділенням фонду отримано звіт за Ф-10ПІ від ПАТ «Нафтопроммаш», відповідно до якого вбачається, що в 2012 році підприємством не створено 5 робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів в 2012 році.

З огляду на це, ФСЗІ звернувся до господарського суду з поточними кредиторськими вимогами до боржника в сумі 9 704,96 грн. за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів у 2012 році, що підтверджені звітом Ф10-ПІ, за яким зроблено розрахунок щодо заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів.

Заявник пояснює, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Враховуючи той факт, що ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачає нарахування пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, фондом на суму вказаних санкцій в розмірі 9 647,06 грн. нараховано пеню в сумі 57,90 грн. Таким чином, загальна сума вимог склала 9 704,96 грн.

Дослідивши подані докумннти та проаналізувавши норми чинного законодавства, господарський суд дійшов наступних висновків.

Щодо адміністративно-господарських санкцій в сумі 9 647,06 грн. господарський суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 11.5 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду від 04 червня 2004 року N 04-5/1193 «Про деякі питання практики застосування Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» згідно частини 3 статті 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» відомості про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури підлягають опублікуванню ліквідатором в офіційному друкованому органі.

З моменту публікації відомостей про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури поточні кредитори, вимоги яких виникли після порушення провадження у справі про банкрутство (у процедурах розпорядження майном, санації та ліквідації) зобов'язані заявити їх ліквідатору та до господарського суду протягом строку ліквідаційної процедури.

Розгляд таких вимог здійснюється за аналогією з порядком розгляду вимог конкурсних кредиторів.

Вимоги щодо яких не заявлено заперечень та вимоги, визнані судом, включаються до реєстру вимог кредиторів у четверту чергу.

Отже, законодавством про банкрутство регламентовано, що тільки після визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури поточні грошові вимоги до боржника розглядаються в межах провадження у справі про банкрутство та набувають статусу конкурсних вимог із включенням їх до реєстру вимог кредиторів, як вимог четвертої черги. До моменту відкриття ліквідаційної процедури поточні вимоги кредиторів задовольняються у загальному порядку боржником, або за наслідком розгляду спору в позовному провадженні згідно позовних вимог поточного кредитора.

Відповідно до поданих документів вбачається, що кредиторські вимоги в зазначеній сумі виникли у ФСЗІ після порушення провадження у даній справі, що підтверджуються матеріалами справи (а.с.194-196 том 16), заявлені у відповідності до вимог статті 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Враховуючи зазначене, господарський суд дійшов висновку про визнання поточних вимог кредитора у сумі 9 647,06 грн. адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інваладів.

Щодо нарахованої пені в сумі 57,90 грн. господарський суд зазначає наступне.

Відповідно до поданого розрахунку пеню в сумі 57,90 грн. нараховано за період з 16.04.2013 року по 15.05.2013 року.

Разом з тим, ухвалою господарського суду Сумської області від 06.03.2012р. порушено провадження у даній справі та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Відповідно ч.4 статті 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.

Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:

забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;

не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Також, у постанові Верховного Суду України від 18.12.2012р., яка в силу статті 111-28 Господарського процесуального кодексу України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України зазначено, що боржник повинен виконувати зобов'язання, що виникли після введення мораторію, але пеня та штраф за їх невиконання або неналежне виконання не нараховуються, за винятком випадків, встановлених спеціальними нормами законодавства.

Таким чином, пеня в сумі 57,90 грн., нарахована за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій після введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, не може бути визнана у даному випадку.

Керуючись статтями 1, 12, 14, 23, 24 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», статями 77, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ухвалив:

1. Заяву №04-192/699 від 01.07.2013 року Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання поточних грошових вимог в сумі 9 704,96 грн. - задовольнити частково.

2. Визнати поточні кредиторські вимоги Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в сумі 9 647,06 грн. та включити їх до четвертої черги реєстру вимог кредиторів.

3. В задоволенні поточних кредиторських вимог Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в частині нарахованої пені в сумі 57,90 грн. - відмовити.

4. Копію даної ухвали надіслати кредитору, ліквідатору.

Суддя Н.О.Спиридонова