Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 квітня 2014 р. Справа №805/2964/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Христофорова А.Б.
при секретарі - Малій С.Ю.,
за участю
представника позивача, - не з'явився,
представника відповідача, - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відділу державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції про визнання бездіяльності незаконною, зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернулося до суду з позовною заявою до Відділу державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції про визнання бездіяльності незаконною, зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказало, що в провадженні Відділу державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції знаходиться виконавчі листи видані на виконання низки постанов Донецького окружного адміністративного суду де Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є стягувачем.
Вказує, що станом на момент звернення до суду, вказані виконавчі провадження не виконані, крім того, сплив шестимісячний строк виконання виконавчого провадження, а з моменту відкриття виконавчих проваджень на адресу стягувача не надходило жодної інформації або документів щодо вчинення заходів спрямованих на їх виконання.
Зазначає, що на письмові запити Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів , відповідач не надає інформацію про стан виконавчих проваджень.
Також звертає увагу суду на ту обставину, що згідно інформації з ЄДР виконавчих проваджень, стягувачу відомо про те, що по вказаним виконавчим провадженням крім постанов про відкриття виконавчого провадження за інших дій спрямованих на примусове виконання рішень суду відповідачем не проводилось.
Вважає бездіяльність відповідача незаконною та такою, що порушує інтереси позивача, тому просить задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
З огляду на те, що в матеріалах справи міститься достатньо доказів, що стосуються спірних правовідносин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутність представника позивача, на підставі доказів наявних в матеріалах справи.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
З огляду на те, що в матеріалах справи міститься достатньо доказів, що стосуються спірних правовідносин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутність представника відповідача, на підставі доказів наявних в матеріалах справи.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Позивач,- Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі,- ДОВ ФСЗІ), - є суб’єктом владних повноважень, згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач,- Відділ державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції (далі,- ВДВС Селидівського МУЮ),- є суб’єктом владних повноважень, згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Судом встановлено, що заступником начальника ВДВС Селидівського МУЮ прийнято постанови про відкриття виконавчого провадження :
від 26.01.2009 року на виконання виконавчого листа № 2а-15248 від 15.12.2008 року;
від 18.09.2009 року на виконання виконавчого листа № 2-а-7553 від 06.07.2009 року;
від 04.08.2011 року на виконання виконавчого листа № 2а-14699/10/0570 від 12.07.2011 року;
від 16.11.2012 року на виконання виконавчого листа № 2а/0570/4971/2012 від 07.08.2012 року (а.с. 6-11).
Згідно вказаних виконавчих проваджень ДОВ ФСЗІ є стягувачем, а Державне підприємство «Селидіввугілля»,- боржником.
В матеріалах справи відсутні інші докази на примусове виконання зазначених виконавчих листів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем на ім’я ВДВС Селидівського МУЮ направлялися запити щодо стану виконавчого провадження на виконання вищезазначених виконавчих листів (а.с.12-16). Відповіді від ВДВС Селидівського МУЮ на вказані запити не надходило.
Згідно ч.2 ст. 30 Закону України «Про виконавче провадження»,- державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а з виконання рішення немайнового характеру - у двомісячний строк. Строк здійснення виконавчого провадження не включає час відкладення провадження виконавчих дій або зупинення виконавчого провадження на період проведення експертизи чи оцінки майна, виготовлення технічної документації на майно, реалізації майна боржника, час перебування виконавчого документа на виконанні в адміністрації підприємства, установи чи організації, фізичної особи, фізичної особи - підприємця, які здійснюють відрахування із заробітної плати (заробітку), пенсії та інших доходів боржника. Строк здійснення зведеного виконавчого провадження обчислюється з моменту приєднання до такого провадження останнього виконавчого документа.
Згідно п.2.1 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Мінюсту від 02.04.2012 року № 512/5, - державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження зобов'язаний використовувати всі надані йому права та повноваження, необхідні для забезпечення своєчасного і повного виконання рішення.
Згідно п. 3.12 вказаної Інструкції,- організацію розшуку боржника - юридичної особи та майна боржника чи інформації про місце отримання боржником доходів державний виконавець здійснює шляхом направлення запитів до органів державної податкової служби, Державної реєстраційної служби України, банків, Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, Державної казначейської служби України, Державного агентства земельних ресурсів, бюро технічної інвентаризації, нотаріату, органів статистики тощо або перевірки інформації за даними електронних баз даних та реєстрів, що містять інформацію про майно чи доходи боржника, а також за даними інших джерел інформації як офіційних, так і неофіційних (засобів масової інформації, мережі Інтернет тощо). Крім того, державний виконавець здійснює вихід за місцезнаходженням (місцем проживання) боржника.
Згідно ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження»,- державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Державний виконавець:
здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом;
надає сторонам виконавчого провадження та їх представникам можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження;
розглядає заяви сторін та інших учасників виконавчого провадження і їхні клопотання;
заявляє в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом;
роз'яснює сторонам їхні права і обов'язки.
Державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право:
1) проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону;
2) здійснювати перевірку виконання юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями рішень стосовно працюючих у них боржників;
3) з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну;
4) безперешкодно входити до приміщень і сховищ, що належать боржникам або зайняті ними, проводити огляд зазначених приміщень і сховищ, у разі необхідності примусово відкривати та опечатувати такі приміщення і сховища;
5) накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку;
6) накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають на рахунках і вкладах у банках, інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей;
7) за згодою власника використовувати приміщення, у тому числі комунальної власності, для тимчасового зберігання вилученого майна, а також транспортні засоби стягувача або боржника для перевезення майна;
8) звертатися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення рішення, про видачу дубліката виконавчого документа, про встановлення чи зміну порядку і способу виконання, про відстрочку та розстрочку виконання рішення;
9) звертатися до органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, про роз'яснення змісту документа;
10) звертатися до суду з поданням про розшук боржника - фізичної особи або дитини чи про постановлення вмотивованого рішення про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника - фізичної або іншої особи, в якої перебуває майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, або дитина, стосовно якої складено виконавчий документ про її відібрання;
11) викликати фізичних осіб, посадових осіб з приводу виконавчих документів, що знаходяться у виконавчому провадженні, а в разі неявки боржника без поважних причин виносити постанову про його привід через органи внутрішніх справ;
12) залучати у встановленому порядку до провадження виконавчих дій понятих, працівників органів внутрішніх справ, інших осіб, а також експертів, спеціалістів, а для оцінки майна - суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання;
13) накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом;
14) застосовувати під час провадження виконавчих дій відеозапис, фото- і кінозйомку;
15) у процесі виконання рішень за наявності вмотивованого рішення суду про примусове проникнення до житла чи іншого володіння фізичної особи безперешкодно входити на земельні ділянки, до житлових та інших приміщень боржника - фізичної особи, особи, у якої знаходиться майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, проводити в них огляд, у разі необхідності примусово відкривати їх в установленому порядку із залученням працівників органів внутрішніх справ, опечатувати такі приміщення, арештовувати, опечатувати та вилучати належне боржникові майно, яке там перебуває та на яке за законом можливо звернути стягнення;
16) вимагати від матеріально відповідальних і посадових осіб боржників - юридичних осіб або від боржників - фізичних осіб надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог державного виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження;
17) з метою профілактичного впливу повідомляти органам державної влади, громадським об'єднанням, трудовим колективам і громадськості за місцем проживання або роботи особи про факти порушення нею вимог законодавства про виконавче провадження;
18) у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи за межі України - до виконання зобов'язань за рішенням;
19) у разі необхідності залучати до проведення чи організації виконавчих дій суб'єктів господарювання, у тому числі на платній основі, за рахунок авансового внеску стягувача;
20) здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами.
Згідно ст. 32 Закону України «Про виконавче провадження»,- заходами примусового виконання рішень є:
1) звернення стягнення на кошти та інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб;
2) звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника;
3) вилучення в боржника і передача стягувачу певних предметів, зазначених у рішенні;
4) інші заходи, передбачені рішенням.
Згідно ст. 32 Закону України «Про виконавче провадження»,- заходами примусового виконання рішень є:
1) звернення стягнення на кошти та інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб;
2) звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника;
3) вилучення в боржника і передача стягувачу певних предметів, зазначених у рішенні;
4) інші заходи, передбачені рішенням.
З вищенаведених обставин вбачається, що відповідачем у порушення приписів Інструкції з організації примусового виконання рішень ч.2 ст. 30 Закону України «Про виконавче провадження» не вжито вичерпних заходів та не проведено примусове стягнення боргу з боржника протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження або з моменту приєднання до зведеного виконавчого провадження останнього виконавчого документа.
Стосовно позовних вимог, щодо визнання незаконною бездіяльності Відділу державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції, суд зазначає, що незаконні дії або їх пасивна форма, на думку суду, мають утворювати склад відповідного правопорушення: цивільного, адміністративного, кримінального тощо.
Оскільки позивачем не доведено обставин наявності складу відповідного правопорушення з боку відповідача, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у цій частині.
Відповідно до ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 ст. 11 КАС України,- суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи, що відповідачем допущено неправомірну бездіяльність під час виконання виконавчих листів, що стосуються спірних правовідносин, суд виходить за межі позовних вимог та визнає неправомірною бездіяльність відповідача під час виконання вказаних виконавчих листів.
З метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд виходить за межі позовних вимог, за наслідками чого визнає неправомірною бездіяльність відповідача під час виконання виконавчих листів, що стосуються спірних правовідносин та відповідно зобов’язує ВДВС Селидівського МУЮ вчинити заходи примусового виконання рішень, передбачені ст. 32 Закону України «Про виконавче провадження» при примусовому виконанні цих виконавчих листів.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що викладені в позовній заяві вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відділу державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції про визнання бездіяльності незаконною, зобов’язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Відділу державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції при примусовому виконанні виконавчих листів Донецького окружного адміністративного суду: № 2а-15248 від 15.12.2008 року, № 2-а-7553 від 06.07.2009 року, № 2а-14699/10/0570 від 12.07.2011 року, № 2а/0570/4971/2012 від 07.08.2012 року.
Зобов’язати Відділ державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції вчинити заходи примусового виконання рішень, передбачені ст. 32 Закону України «Про виконавче провадження» при примусовому виконанні виконавчих листів Донецького окружного адміністративного суду: № 2а-15248 від 15.12.2008 року, № 2-а-7553 від 06.07.2009 року, № 2а-14699/10/0570 від 12.07.2011 року, № 2а/0570/4971/2012 від 07.08.2012 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог,- відмовити.
Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 02 квітня 2014 року.
Повний текст постанови складений 07 квітня 2014 року.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Христофоров А.Б.