УХВАЛА
01 квітня 2014 р. Справа № 804/4314/14
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Рищенко А.Ю., перевіривши матеріали позовної заяви Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Цемент» про тимчасову заборону діяльності, -
встановив:
28.03.2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Цемент» про тимчасову заборону діяльності.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи, зокрема, відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Разом із позовною заявою позивачем було подано суду клопотання про звільнення від сплати судового збору. В обґрунтування своїх вимог останній вказав на те, що зупинення діяльності підприємства, у випадку, якщо його господарська діяльність здійснюється з порушенням вимог екологічного законодавства є обов'язком Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, прямо встановленим законом. Відповідно до п. 16 Положення про державну екологічну інспекцію така утримується за рахунок державного бюджету, що також вбачається з даних листа Управління державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області від 13.11.2013 року № 04-08/2386. Отже, інші джерела доходів у інспекції відсутні. Для сплати судового збору Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області використовуються асигнування з Державного бюджету України, передбачені Кошторисом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області на 2014 рік у сумі 1 000, 00 грн. Проте, дані асигнування призначені тільки для погашення заборгованості інспекції, що виникла станом на 01.01.2014 року. Таким чином, після погашення заборгованості здійснення видатків на сплату судового збору за КВЕК 2800 не є можливим. У зв'язку із чим інспекція не має можливості сплатити судовий збір за подання даного адміністративного позову.
З цього приводу суд зазначає, що згідно ст. 1 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI (у відповідній редакції) судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат. Судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позивач звертається до суду із позовними вимогами про тимчасову заборону (зупинення) діяльності відповідача щодо експлуатації об'єкту без проектної документації з розділом ОВНС та висновку державної екологічної експертизи Товариства з обмеженою відповідальністю «Цемент»; тимчасову заборону (зупинення) діяльності щодо експлуатації джерел викидів в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря Товариства з обмеженою відповідальністю «Цемент». А такі є немайновими.
Положеннями Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до адміністративного суду позову, зокрема, немайнового характеру, ставка судового збору складає - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати, тобто - 73, 08 грн. (станом на момент звернення до суду), що сплачується за наступними банківськими реквізитами: отримувач - УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, код ЄДРПОУ (отримувача) - 37989253, рахунок - 31210206784008, банк - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО - 805012, код бюджетної класифікації доходів - 22030001.
Крім того, суд вказує на те, що судовий збір відповідно до Закону сплачується через банківські установи чи поштові відділення зв'язку за рахунок платника. У графі «код» платником судового збору - юридичною особою зазначається його код ЄДРПОУ, а платником - фізичною особою - його ідентифікаційний код, а при його відсутності, у зв'язку з релігійними переконаннями, зазначаються паспортні дані платника. Призначення платежу: судовий збір за позовом ___ (ПІБ чи назва установи, організація позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду) - 34824364.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Вказаній нормі КАС України кореспондують положення ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», які також передбачають, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Отже, з урахуванням вищевикладеного суд вважає необґрунтованими твердження позивача та не вбачає підстав для задоволення його клопотання про звільнення від сплати судового збору. Тим більше, що Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області не належить до переліку позивачів, які мають пільги щодо сплати судового збору, визначених ст. 5 Закону України «Про судовий збір». Тому, даний адміністративний позов не відповідає вимогам ч. 3 ст. 106 КАС України, яка передбачає, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, суд вважає за необхідне адміністративний позов залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 106, 108, 165 КАС України суддя, -
ухвалив:
У задоволенні клопотання Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про звільнення від сплати судового збору в адміністративній справі за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Цемент» про тимчасову заборону діяльності - відмовити.
Позовну заяву Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Цемент» про тимчасову заборону діяльності - залишити без руху.
Встановити позивачу строк у 5 днів з моменту отримання ухвали суду від 01.04.2014 року для усунення недоліків, шляхом подання до суду:
- оригіналу документу про сплату судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання ухвали, апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя А.Ю. Рищенко