копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2014 р. Справа №818/771/14
Сумський окружний адміністративний суд в особі судді - Глазько С.М., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріату про стягнення нарахованої, але не виплаченої грошової допомоги при звільненні,-
В С Т А Н О В И В:
Сумська прокуратура з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Сумського обласного військового комісаріату в якому просить стягнути з Сумського обласного військового комісаріату на користь ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену грошову допомогу при звільненні у зв'язку з виходом на пенсію у розмірі 11470 грн.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 29.07.2013 року державний службовець ОСОБА_1 звільнена з роботи за ст. 38 Кодексу законів про працю України за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію. Стаж державної служби ОСОБА_1 станом на 29.07.2013 року складає 14 років, що у відповідності до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» дає останній право на отримання грошової допомоги при звільненні у зв'язку з виходом на пенсію. Згідно з довідкою-розрахунком потреби в коштах на виплату ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу», виданої Сумським ОВК, розмір нарахованої, але не виплаченої суми заборгованості з виплати грошової допомоги при звільненні перед ОСОБА_1 складає 11470,00 грн. Однак Сумським ОВК, в порушення вимог ст. ст. 47, 116 Кодексу законів про працю України та ст. 37 Закону України «Про державну службу», виплата належних позивачу коштів в рахунок грошової допомоги при звільненні у зв'язку з виходом державного службовця на пенсію не здійснена, що порушує право останньої на належний соціальний захист держаного службовця.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.44), в якому відповідач зазначає, що відповідно до п.9 наказу Міністра оборони України від 26.02.2013 року №145 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2013 рік» в першу чергу проводиться виплата, в межах виділених асигнувань, посадових окладів та гарантованих надбавок і доплат та сум індексації доходів працівників. Коштів, призначених для виплати одноразової грошової допомоги до Сумського обласного військового комісаріату не надходило. Виплата ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» в 2014 році не можлива, так як кошти, замовлені на ці цілі у 2013 році не надходили, а у відповідності до п.9 наказу Міністра оборони України від 26.02.2013 року №145 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2013 рік» категорично заборонялось створювати заборгованість із заробітної плати та, крім того, у відповідності до ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Позивач в судове засідання не з'явилася, надіслала суду заяву про розгляд справи без її участі (а.с.39).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав суду заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.43).
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, розгляд даної справи здійснений в письмовому провадженні без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального пристрою.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала в Конотопському ОМВК в період з 04 січня 1999 року до 30 жовтня 2006 року (звільнена з роботи за ст. 40 п. 1 КЗпП України) та в період з 29 листопада 2006 року до 29 липня 2013 року. Остання посада спеціаліст 1 категорії. Стаж державної служби на день звільнення 14 років 05 місяців 27 днів. 29 липня 2013 року звільнена з роботи за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію, що підтверджується копією листа Конотопського об'єднаного міського військового комісаріату від 18.12.2013 року № 3/2908 (а.с.11).
У відповідності до довідки №825 від 27.08.2013 року (а.с.9), ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України м. Конотоп та Конотопському районі та одержує пенсію згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» за віком з 30.07.2013 року довічно.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (чинної на час виникнення спірних правовідносин), державним службовцям у разі виходу на пенсію за наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Згідно з довідкою-розрахунком потреби в коштах на виплату ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» №4281 від 18.12.2013 року (а.с.12), виданої Сумським обласним військовим комісаріатом, розмір нарахованої, але не виплаченої суми заборгованості з виплати грошової допомоги при звільненні перед ОСОБА_1 складає 11470,00 грн.
З заявою від 05.11.2013 року ОСОБА_1 звернулася до Сумського обласного військового комісаріату про виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію, згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (а.с.8).
Сумський обласний військовий комісаріат листом від 26.11.2013 року № 3995 (а.с.10) повідомив ОСОБА_1, що у відповідності до пункту 9 наказу Міністра оборони України від 26.02.2013 року № 145 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2013 рік» в першу чергу проводиться виплата в межах виділених асигнувань, посадових окладів та гарантованих надбавок і доплат та сум індексації доходів працівників.
В листі було зазначено, що копія довідки про призначення пенсії згідно ст. 37 Закону України „Про державну службу" надійшла на адресу Сумського обласного військового комісаріату лише з заявою 08.11.2013 року.
Окрім того, Сумський обласний військовий комісаріат в листі зазначав, що виплата ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів буде проведена при надходженні коштів виділених на ці цілі.
Таким чином, відповідач сам у своєму листі визнає свій обов'язок виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів.
Щодо доводів відповідача з приводу того, що виплата ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів не можлива у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань, суд зазначає наступне.
Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органів державної влади на відсутність коштів як на причину неможливості виплатити кошти за рішенням суду, судом не приймається до уваги.
Відповідно до ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною радою України. Крім того, згідно ч.2 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до правової позиції Європейського суду, в тому числі по справі Кечко проти України (рішення від 08.11.2005р.), якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах ОСОБА_1 до Сумського обласного військового комісаріату про стягнення нарахованої, але не виплаченої грошової допомоги при звільненні -задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Сумського обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код 08269552, вул. Герасима Кондратьєва, 30, м. Суми, Сумська область, 40030) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, вул. АДРЕСА_1) нараховану, але не виплачену грошову допомогу при звільненні у зв'язку з виходом на пенсію у розмірі 11470 грн. (одинадцять тисяч чотириста сімдесят грн.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько