Ухвала суду № 38160504, 10.04.2014, Апеляційний суд Донецької області (м. Бахмут)

Дата ухвалення
10.04.2014
Номер справи
256/1651/14-ц
Номер документу
38160504
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Єдиний унікальний номер 256/1651/14-ц Номер провадження 22-ц/775/3521/2014

Головуючий в 1 інстанції Ткаченко Л.В.

Категорія 57 Доповідач: Іванова А.П.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2014 року Апеляційний суд Донецької області в складі:

Головуючого НИКИФОРЯКА Л.П.,

Суддів: КІЯНОВОЇ С.В., ІВАНОВОЇ А.П.,

При секретарі Ганжела М.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Донецьку справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1

на ухвалу Калінінського районного суду м.Донецька від 13 березня 2014 року у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Державної казначейської служби України у Калінінському районі м.Донецька, третя особа - ВДВС Калінінського районного управління юстиції у м.Донецьку, про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати кошти, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Калінінського районного суду м.Донецька від 13 березня 2014 року у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної казначейської служби України у Калінінському районі м.Донецька, третя особа - ВДВС Калінінського районного управління юстиції у м.Донецьку, про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати кошти, - відмовлено.

Позивач, звернувшись до суду із вказаним позовом, зазначив, що він є стягувачем у виконавчому провадженні №32147292 про стягнення з боржника ТОВ «ДонбассЖилСтрой» на його користь 101217,29грн. 25.07.2013року боржник ТОВ «ДонбассЖилСтрой» перерахував належні грошові кошти у розмірі 101217,29грн. на депозитний рахунок ВДВС Калінінського РУЮ у м.Донецьку, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України у Калінінському районі м.Донецька Донецької області. 04.09.2013року відповідач отримав від ВДВС Калінінського РУЮ у м.Донецьку платіжне доручення №8401 про перерахування на рахунок позивача 101217,29грн., після чого відповідач Управління Державної казначейської служби України у Калінінському районі м.Донецька був зобов'язаний перерахувати вказані кошти на рахунок позивача № НОМЕР_1, відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк», однак відповідач до теперішнього часу утримує грошові кошти та не перераховує їх на вказаний позивачем рахунок.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить ухвалу суду скасувати, справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції, посилаючись на те, що судом порушено норми процесуального права, так як відповідач управління Державної казначейської служби України у Калінінському районі м.Донецька не уповноважений владно керувати поведінкою іншого суб'єкта, тобто, позивача, а він у свою чергу, не зобов'язаний виконувати вимоги та приписи відповідача. Оскільки відповідач не здійснює жодних владних управлінських функцій щодо позивача, вказаний спір не має ознак справи адміністративної юрисдикції і не повинен вирішуватись адміністративним судом.

Відмовляючи у відкритті провадження за вказаним позовом, суд першої інстанції виходив з того, що вказана заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки позивачем оскаржуються дії Управління Державної казначейської служби України у Калінінському районі м.Донецька, яке у даних правовідносинах виступає як суб'єкт владних повноважень.

Позивач, представники відповідача та третьої особи до судового засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с.38-40).

Згідно ч.2 ст.305 ЦПК України неявка осіб, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджає її розгляду.

Заслухавши доповідь судді, представника позивача ОСОБА_3, який просив задовольнити апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав:

Відповідно до вимог п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження по справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15 червня 2011 року № 651 «Про утворення територіальних органів Державної казначейської служби» утворено як юридичну особу публічного права територіальний орган Державної казначейської служби - Управління Державної казначейської служби України у Калінінському районі м.Донецька. Також встановлено, що територіальні органи Державної казначейської служби є правонаступниками прав та обов'язків територіальних органів Державного казначейства - урядового органу, що діє у системі міністерства фінансів.

Відповідно до ст.2 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

За змістом п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 1 ч.2 ст.18 КАС України визначено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи: однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

З пункту 4 Указу Президента України «Про Положення про Державну казначейську службу України» від 13.04.2011р. № 460/2011 вбачається, що державна казначейська служба України відповідно до покладених завдань, серед іншого: здійснює через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних із міжнародними фінансовими організаціями проектів; здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду; здійснює безспірне вилучення коштів із місцевих бюджетів відповідно до Бюджетного кодексу України; здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету; веде базу даних про мережу розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, складає та веде єдиний реєстр розпорядників та одержувачів бюджетних коштів; здійснює інші повноваження, визначені законами України та покладені на Казначейство України Президентом України. Відповідно до п.16 вказаного Указу, казначейство України є юридичною особою публічного права.

Відповідно до п.1 Положення про Державну казначейську службу України Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України.

Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Пунктом 3 Постанови Пленуму вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» вирішуючи питання про віднесення норми до публічного права, а спору до публічно-правового, суди повинні враховувати загальнотеоретичні та законодавчі критерії. Зокрема, за змістом пункту 1 частини першої статті 3 КАС України у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Суди повинні звертати увагу на те, що спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.

Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб'єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.

Отже, відповідно до покладених завдань і функцій, державна казначейська служба України є суб'єктом владних повноважень у цій сфері правовідносин, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому їх вирішення належить до юрисдикції Донецького окружного адміністративного суду.

Враховуючи, що позивач оскаржує дії управління державної казначейської служби України у Калінінському районі м.Донецька з приводу протиправного утримання коштів на депозитному рахунку, суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку, що у відкритті провадження за вказаним позов необхідно відмовити, оскільки позовна заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.312 ЦПК України, розглянувши скаргу на ухвалу суду першої інстанції, апеляційний суд відхиляє скаргу і залишає ухвалу без зміни, якщо судом першої інстанції постановлено ухвалу з додержанням вимог закону.

Керуючись ст.ст. 307, 312, 315 ЦПК України, апеляційний суд -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.

Ухвалу Калінінського районного суду м.Донецька від 13 березня 2014 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.