Копія
Справа № 822/1157/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П. при секретаріРепецькій І. Ю. за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-транс" до управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області про визнання протиправними дій та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №038631 від 28.02.2014 року, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд із позовом до управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області, в якому просить: визнати протиправними дії посадових осіб відповідача щодо складання акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №057241 від 27.01.2014 року; визнати протиправними дії посадових осіб відповідача щодо складання постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №038631 від 28.02.2014 року; скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №038631 від 28.02.2014 року в розмірі 1700,00 грн. Крім того клопоче про поновлення строку на звернення до суду із вказаним позовом.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що, 27.01.2014 року посадовими особами відповідача були вчинені незаконними дії по складенню акту перевірки додержання вимог про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №057241 під керуванням ОСОБА_3 У вказаному акті було зазначено, що водій керуючи транспортним засобом, державний номер НОМЕР_1, на маршруті №34, порушив ч.1 абз.3 ст.60 ЗУ "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон), без оформлення документів, а саме : без оформлення квитково-касового листа, ведення якого є необов'язковим оскільки порядок виписування та заповнення квитково-касового листа, затверджений наказом Мінтрансзв'язку №279 від 31.05.2000 року "Про затвердження Інструкції про порядок обліку бланків квитків на проїзд автомобільним транспортом та готівки, отриманої від перевезень пасажирів і багажу", згідно наказу Мінтрансзв'язку №503 від 28.05.2006 року "Про затвердження Типових форм квитків на проїзд пасажирів і перевезень багажу на маршрутах загального користування" втратив чинність. Також на думку представника позивача відповідачем під час проведення перевірки не дотримано вимог "Порядку здійснення державного контролю за автомобільним транспортом", затвердженого постановою КМУ №1567 від 08.11.2006 року (далі - Порядок №1567 від 08.11.2006 року), тому позивач вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Представник відповідача позов не визнав та надав суду письмові заперечення. У своїх поясненнях представник відповідача вказує, на те, що під час проведення перевірки 27.01.2014 року відповідачем дотримана у повному обсязі процедура, врегульована Порядком №1567 від 08.11.2006 року проведення перевірки, яка передбачена законодавством про автомобільний транспорт, про що складено відповідний акт та 28.02.2014 р., прийнята винесена постанова про застосування адміністративно - господарського штрафу.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затверджене наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 16.05.2005 р. № 207, територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Хмельницькій області, серед інших функцій, здійснює державний контроль за виконанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, правил перевезення пасажирів і вантажів; дотримання вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм, що регулюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. При здійсненні державного контролю, територіальні управління керуються, зокрема, ЗУ "Про внесення змін до Закону України "Про автомобільний транспорт" №3492 від 23.02.2006 року, Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до ст. 1 ЗУ "Про автомобільний транспорт", згідно направлення на перевірку №012247 від 27.01.2014 року відповідачем проведено рейдову перевірку автотранспортних засобів автомобільних перевезень в м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 19/1, вул. Довженка, район магазину "Вопак", за наслідками якої складено акт №057241 від 27.01.2014 року.
Порядком передбачено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях вантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагових комплексах, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, у пунктах пропуску через державний кордон за погодженням з начальником органу охорони державного кордону (п. 14 Порядку №1567 від 08.11.2006 року).
Під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом. Рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи відповідно до завдання на перевірку.
Суд встановив, що відповідачем дотримана процедура проведення перевірок, яка визначена зазначеним Порядком.
Статтею 39 Закону передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення, зокрема для регулярних пасажирських перевезень: для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Положеннями абзацу 1 п.15 Порядку №1567 від 08.11.2006 року, визначено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом. Характерною особливістю рейдових перевірок, на відміну від планових чи позапланових перевірок, є те, що вони здійснюються не відносно автомобільного перевізника, тобто суб'єкта господарювання або власника транспортного засобу, а відносно безпосередньо водія транспортного засобу, який ним керує на лінії на час проведення перевірки, і водій, виступає на час перевірки головним фігурантом перевірки. Тому участь самого суб'єкта господарювання (автомобільного перевізника або власника транспортного засобу) при проведенні рейдової перевірки не є обов'язковою, за винятком тих випадків, коли водій транспортного засобу і перевізник є однією і тією ж особою. При виявленні порушень законодавства про автомобільний транспорт, які підпадають під дію ст. 60 Закону, на підставі якої застосовуються фінансові санкції, відповідальність за вчинені порушення несе не водій транспортного засобу, а автомобільний перевізник.
Суд встановив, що під час проведення перевірки 27.01.2014 року, транспортним засобом Мерседес Бенц 313, державний номер НОМЕР_1, що згідно договору про спільну діяльність від 21.02.2012 року використовується ТОВ "Рембуд-Транс", встановлено, що водій ОСОБА_3 здійснював регулярні перевезення пасажирів міським маршрутом №34 "Лезнево-Катіон" без оформлення документів, наявність яких передбачена ст. 39 ЗУ "Про автомобільний транспорт", а саме - квитково-касового листа, про що було складено акт від 27.01.2014 року. В письмових поясненнях, наданих ОСОБА_3 директору ТОВ "Рембуд-Транс", водій вказав, що на момент проведення перевірки квитково-обліковий лист був в наявності та заповнений належним чином.
Однак, згідно записів в акті №057241 від 27.01.2014 року, водій ОСОБА_3 з актом ознайомлений, від підпису, надання пояснень чи заперечень відмовився.
Щодо твердження ТОВ"Рембуд-Транс" про ненадання відповідачем йому копії акту рейдової перевірки водію чи позивачу, то надання такого документу не передбачено чинним законодавством. Копію вказаного акту позивачу, за заявою останнього, було надано 28.02.2014 року, під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, проте позивачем не надано в якості доказу квитково-касовий лист.
Стаття 39 Закону визначає вимоги до автомобільного перевізника. Порушення даної статті є порушенням законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність автомобільного перевізника за яке передбачена ст. 60 Закону.
За результатами перевірки, постановою начальника управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області №038631 від 28.02.2014 року (форма постанови про застосування фінансових санкцій передбачена додатком 4 до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті) відповідно до абзацу 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" до позивача застосовані санкції у розмірі 1700 гривень за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Таким чином, процедура проведення рейдової перевірки, складання відповідного акта та прийняття оскаржуваної постанови про застосування фінансових санкцій, яка визначена Порядком №1567 від 08.11.2006 року, відповідачем дотримана.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
В силу ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Частиною 2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що постанова №038631 від 28.02.2014 року про накладення фінансових санкцій є правомірною, оскільки суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а відтак відповідачем доведена правомірність застосованого стягнення, а тому підстав для скасування постанови та визнання дій протиправними відсутні.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру ставка судового збору становить 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Згідно з ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Суд встановив, що за подання позовної заяви до суду, згідно квитанції №215 від 20.03.2014 року, позивач сплатив судовий збір в розмірі 73,08 грн. за позовні вимоги немайнового характеру та 182,70 грн. згідно квитанції №154 від 27.03.2014 року, що становить 10% розміру ставки судового збору за позовну вимогу майнового характеру.
Решта суми судового збору в розмірі 1644,30 грн., тобто 90% розміру ставки судового збору стягується з позивача на користь Державного бюджету України відповідно до вимог ч.3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
Враховуючи викладене вище, керуючись ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ст.ст.158-163, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-Транс" до управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №038631 від 28.02.2014 року - залишити без задоволення.
Стягнути з ТОВ "Рембуд-Транс" на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УК у м. Хмельницькому; код отримувача - 38045529; рахунок отримувача - 31217206784002; банк отримувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області; код банку отримувача - 815013) судовий збір в сумі 1644 (одна тисяча шістсот сорок чотири) грн. 30 коп. (90% суми судового збору).
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 10 квітня 2014 року ,12:45.
Суддя/підпис/О.П. Шевчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук