Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 березня 2014 р. Справа №805/1811/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11год.45хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
судді: Мозгової Н.А.
при секретарі Проніні Д.С.
за участю
представників позивача Вишневського Є.М., Дікань М.В.
представника відповідача Пяник В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за адресою: м. Донецьк, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17 адміністративну справу за позовом Комунального автотранспортного підприємства 052810 до Управління казначейської служби у м. Краматорську Донецької області Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання дій щодо винесення протоколу про порушення бюджетного законодавства та розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами протиправними, визнання нечинним протоколу №1 від 11.01.2014року, скасування розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами від 22.01.2014року за №1 та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
07.02.2014року позивач, Комунальне автотранспортне підприємство 052810, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління казначейської служби у м. Краматорську Донецької області Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання дій щодо винесення протоколу про порушення бюджетного законодавства та розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами протиправними, визнання нечинним протоколу №1 від 11.01.2014року, скасування розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами від 22.01.2014року за №1 та зобов'язання зареєструвати кредиторську заборгованість позивача по КПК 240602 КЕКВ 2610 у розмірі 99484,60грн. станом на 01.01.2014року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 25.06.2013року на підставі розпорядження про виділення коштів спеціального фонду міського бюджету м. Краматорська розпорядником бюджетних коштів (Управлінням житлово-комунального) господарства Краматорської міської ради) на адресу відповідача було надано розподіл виділених бюджетних асигнувань для зарахування на розрахунковий рахунок підприємства коштів по КПК 240602 КЕКВ 2610 в сумі 99484,60грн. Згідно виписки відповідача по рахунку 35440005003921 від 25.06.2013року фінансові зобов'язання у розмірі 99484,60грн. були зараховані та зареєстровані за №7 від 26.06.2013року за отримані контейнери у кількості 101шт. від ТОВ «Мегапрофіт-груп», а 27.06.2013року надане платіжне доручення №4 та реєстр для здійснення оплати.
В порушення п.п.10.1 Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012року за №938 до закінчення бюджетного року відповідачем не були здійснені платежі на рахунок постачальника за придбані контейнери.
Позивачем було надано звіт за формою 7м, в якому відображено кредиторську заборгованість за бюджетними коштами у розмірі 99484,60грн.
15.01.2014року позивачем було отримано протокол про порушення бюджетного законодавства та встановлено строк для надання пояснень з приводу відображення кредиторської заборгованості.
17.01.2014року позивачем надані відповідачу заперечення за №194-02 до протоколу №1 від 11.01.2014року.
Проте, 27.01.2014року позивачем було отримано розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами №1 від 22.01.2014року, з якого вбачається, що позивачем вчинено порушення бюджетного законодавства, а саме: надано звіт про заборгованість за бюджетними коштами (форма 7м) станом на 01.01.2014року з кредиторською заборгованістю у сумі 99484,60грн.
Позивач зазначив, що ст.116 Бюджетного кодексу України встановлені порушення бюджетного законодавства, і серед цих порушень не передбачено порушень, які зазначив відповідач в спірному розпорядженні та протоколі. Цей факт дає підстави вважати, що порушення, які встановлені відповідачем взагалі не є порушеннями, а тому прийняття розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами є незаконним.
Крім того, позивач зазначив з посиланням на приписи ст.57 Бюджетного кодексу України, що при поданні звіту із кредиторською заборгованістю ним не було порушено закон.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, надав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що відповідно до п.38 ст.1 Бюджетного кодексу України одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів,передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету. Позивач є одержувачем бюджетних коштів, який включений до мережі головного розпорядника - Управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради. Одержувачі бюджетних коштів не мають постійних, із року в рік, відносин із бюджетом і наприкінці кожного бюджетного року питання надання асигнувань одержувачам бюджетних коштів у наступному році, як правило не визначено. В 2013році одержувач бюджетних коштів КАТП-052810 мав бюджетні призначення по коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів (КТКВКМБ) 240602 «Утилізація відходив» та за кодом економічної класифікації видатків (КЕКВ) -2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)». Відповідно до бюджетних призначень КАТП-052810 були зареєстровані бюджетні зобов'язання, бюджетні фінансові зобов'язання та надані на оплату платіжні доручення у сумі 99484,60грн. за отримані контейнери.
При цьому, органи Державної казначейської служби України здійснюють платежі на підставі платіжних доручень розпорядників і одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного зобов'язання та фінансового зобов'язання у межах наявних відкритих асигнувань та залишків коштів на рахунках. При проведенні видатків розпорядників і одержувачів бюджетних коштів органи Державної казначейської служби України в першу чергу та стислі терміни забезпечують виконання захищених статей видатків, перелік яких визначений статтею 55 Бюджетного кодексу України, враховуючи наповнення єдиного казначейського рахунка органами, що контролюють справляння надходжень бюджету. Органи Казначейства України вживають усіх можливих заходів щодо проведення у повному обсязі розрахунків згідно наданих платіжних доручень розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, направляючи на це весь наявний фінансовий ресурс єдиного казначейського рахунка. Слід зазначити, що видатки за КЕКВ 2610 не вважаються захищеними видатками.
Згідно п.2.13 Наказу Міністерства фінансів України від 02.03.2012р. за №309 «Про затвердження Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України» не погашені в кінці бюджетного періоду бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання одержувачів бюджетних коштів знімаються з обліку органами Казначейства.
Згідно підпункту 1, п.1, ст.112 Бюджетного кодексу України до повноважень Державного казначейства України з контролю за дотриманням бюджетного законодавства належить здійснення контролю за веденням бухгалтерського обліку всіх надходжень і витрат місцевих бюджетів, складанням та поданням фінансової звітності.
Позивачем листом від 03.01.2014року за №6-02 було надано «звіт про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7м) станом на 01.01.2014 р.» з кредиторською заборгованістю у сумі 99484,60грн.
Зазначене не відповідає п.3.6, розділу 3 Наказу Міністерства фінансів України від 24.01.2012 №44 «Про затвердження Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів» в редакції Наказу Міністерства фінансів України від 09.10.2013 №866 (далі за текстом Наказ МФУ №44). Подання такої звітності є порушенням п.35, ст.116 Бюджетного кодексу України - невідповідність даних, наведених у бюджетній звітності, даним бухгалтерського обліку.
На виконання вимог п.2.3 наказу Державної казначейської служби України від 29.12.2012р. №394 при невідповідності даних, наведених у бюджетній звітності одержувачем бюджетних коштів, відповідним даним бухгалтерського обліку органів Казначейства та згідно наказу Міністерства фінансів України від 15.11.2010р. №1370 «Порядок складання Протоколу про порушення бюджетного законодавства» було складено Протокол №1 від 11.01.2014р. про порушення бюджетного законодавства по КАТП-052810.
Після отримання заперечень позивача, згідно п.6 наказу Міністерства фінансів України від 15.11.2010р. №1370, документи по виявленому бюджетному порушенню були направлені до Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області. За результатами розгляду Протоколу №1 та заперечень, наданих позивачем, ГУДКСУ у Донецькій області було прийнято рішення щодо зупинення операцій з бюджетними коштами на 30 днів.
На виконання Постанови Кабінету міністрів України від 19.01.2011р. № 21 "Про затвердження Порядку зупинення операцій з бюджетними коштами " управління Державної казначейської служби у м. Краматорську Донецької області було складено розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами від 22.01.2014р. за №1 по рахунку 35442102021989 ( з 22.01.2014р. по 20.02.2014р.).
Згідно Наказу Міністерства фінансів України від 24.01.2012року за №44 «Порядок складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів» та діючого бюджетного законодавства виявлені недоліки порушником, протягом дії розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами, повинні бути усунені, та надана бюджетна звітність з урахуванням усунених недоліків до Управління Державної казначейської служби України у м. Краматорську Донецької області на перевірку та візування. Станом на 20.02.2014року позивачем виявлені недоліки не усунуті. Тому 21.02.2014р. листом №03-36/426 Управління Державної казначейської служби України у м. Краматорську Донецькій області повідомило ГУДКСУ у Донецькій області щодо не виконання позивачем вимог бюджетного законодавства.
Згідно п.14 Наказу МФУ від 15.11.2010р. № 1370 "Про затвердження Порядку складання Протоколу про порушення бюджетного законодавства та форми Протоколу про порушення бюджетного законодавства " було повторно застосовано до позивача заходи впливу на 30 днів (розпорядження №2 про зупинення операцій з бюджетними коштами від 24.02.2014р.)
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог позивача заперечував, просив відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Позивач - Комунальне автотранспортне підприємство 052810 зареєстровано 20.10.1993року в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 05448946).
Відповідач - Управління державної казначейської служби України у м. Краматорську Донецької області Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, який у даних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Конституцією України, Бюджетним кодексом України, наказами Міністерства фінансів України, законами України, наказами Державної казначейської служби України тощо.
Згідно підпункту 1 п.1 ст.112 Бюджетного кодексу України до повноважень Державного казначейства України з контролю за дотриманням бюджетного законодавства належить здійснення контролю за веденням бухгалтерського обліку всіх надходжень і витрат місцевих бюджетів, складанням та поданням фінансової звітності.
Судом встановлено, що позивачем листом від 03.01.2014року за №6-02 було надано «звіт про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7м) станом на 01.01.2014 р.» з відображенням кредиторської заборгованості у сумі 99484,60грн.
Зазначена сума кредиторської заборгованості утворилась на підставі наступного: на підставі розпорядження про виділення коштів спеціального фонду міського бюджету м. Краматорська розпорядником бюджетних коштів (Управлінням житлово-комунального господарства Краматорської міської ради) 25.06.2013року на адресу відповідача було надано розподіл виділених бюджетних асигнувань для зарахування на розрахунковий рахунок підприємства коштів по КПК 240602 КЕКВ 2610 в сумі 99484,60грн. Згідно виписки відповідача по рахунку 35440005003921 від 25.06.2013року фінансові зобов'язання у розмірі 99484,60грн. за отримані контейнери у кількості 101шт. від ТОВ «Мегапрофіт-груп» були зараховані та зареєстровані за №7 від 26.06.2013року, а 27.06.2013року надане платіжне доручення №4 та реєстр для здійснення оплати.
Проте, відповідачем до закінчення бюджетного року не були здійснені платежі на рахунок постачальника за придбані контейнери.
Відповідно до п.3.6 Наказу Міністерства фінансів України №44 у графі 8 "Кредиторська заборгованість на початок звітного року, усього" зазначається сума кредиторської заборгованості, що відповідає даним графи "Кредиторська заборгованість на кінець звітного періоду (року), усього" форми N 7д, N 7м річної бюджетної звітності за попередній звітний період; у графі 9 "Кредиторська заборгованість на кінець звітного періоду (року), усього" відображається сума кредиторської заборгованості, що виникла на звітну дату при виконанні кошторису (плану використання бюджетних коштів) за бюджетними зобов'язаннями, взятими на облік органами Казначейства у поточному та минулих звітних роках; у графі 13 "Зареєстровані бюджетні фінансові зобов'язання на кінець звітного періоду (року)" відображаються суми бюджетних фінансових зобов'язань, які зареєстровані протягом звітного періоду в органі Казначейства та залишились не оплаченими на кінець звітного періоду.
Так, позивачем в звіті про заборгованість за бюджетними коштами (форми №7м) станом на 01.01.2014 року в графах 9,10,13 зазначена сума 99484,60грн.(арк.с.14-16).
Відповідно до п.38 ст.2 Бюджетного кодексу України одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.
Таким чином, позивач є одержувачем бюджетних коштів місцевого бюджету, який включений до мережі головного розпорядника - Управління житлового та комунального господарства Краматорської міської ради. Одержувачі бюджетних коштів в своїй діяльності в частині виконання заходів, передбачених бюджетною програмою, за рахунок бюджетних коштів зобов'язані дотримуватись вимог бюджетного законодавства.
Відповідно до п.3.6 розділу 3 Наказу Міністерства фінансів України від 24.01.2012року за №44 «Про затвердження Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів» в редакції наказу Міністерства фінансів України за №866 усі розрахунки одержувачами бюджетних коштів на кінець звітного року мають бути завершені в межах бюджетних асигнувань, відповідно обсяги дебіторської та кредиторської заборгованості на звітну дату ними (одержувачами) не визначаються та в бюджетній звітності не відображаються. Подання такої звітності є порушенням п.35, ст.116 Бюджетного кодексу України - невідповідність даних, наведених у бюджетній звітності, даним бухгалтерського обліку.
Згідно підпункту 1 п.1 ст.112 Бюджетного кодексу України до повноважень Державного казначейства України з контролю за дотриманням бюджетного законодавства належить здійснення контролю за веденням бухгалтерського обліку всіх надходжень і витрат місцевих бюджетів, складанням та поданням фінансової звітності.
Відповідно до статей 116 - 118 Бюджетного кодексу України та з метою визначення порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України в процесі виявлення та фіксування порушень бюджетного законодавства затверджено наказ Державної казначейської служби України від 29.12.2012року за №394 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку застосування органами Державної казначейської служби України заходів впливу за порушення бюджетного законодавства».
П.1.1 Наказу Державної казначейської служби України від 29.12.2012року за №394 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку застосування органами Державної казначейської служби України заходів впливу за порушення бюджетного законодавства» передбачає, що зазначені Методичні рекомендації визначають організацію роботи органів Державної казначейської служби України щодо застосування заходів впливу до розпорядників бюджетних коштів(одержувачів бюджетних коштів) за встановлені факти порушень бюджетного законодавства.
На виконання вимог п.2.3 наказу Державної казначейської служби України від 29.12.2012р. №394 при невідповідності даних, наведених у бюджетній звітності одержувачем бюджетних коштів, відповідним даним бухгалтерського обліку органів Казначейства та згідно наказу Міністерства фінансів України від 15.11.2010р. №1370 «Порядок складання Протоколу про порушення бюджетного законодавства» відповідачем було складено Протокол №1 від 11.01.2014р. про порушення позивачем бюджетного законодавства.
Згідно п.1 наказу Міністерства фінансів України від 15.11.2010р. №1370 «Порядок складання Протоколу про порушення бюджетного законодавства» Протокол складається посадовими особами Міністерства фінансів України, органів Державної казначейської служби України, органів Державної фінансової інспекції України, місцевих фінансових органів, у тому числі Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим, які згідно із законодавством уповноважені здійснювати контроль за дотриманням бюджетного законодавства. П.6 наказу Міністерства фінансів України від 15.11.2010р. №1370 «Порядок складання Протоколу про порушення бюджетного законодавства» якщо Протокол складено посадовою особою Управління (відділення) Державної казначейської служби України у районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення - передається відповідно до Головного управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 19.01.2011р. за №21 «Порядку зупинення операцій з бюджетними коштами»:
п.1- визначається механізм застосування Мінфіном, органами Державної казначейської служби, державної фінансової інспекції, місцевими фінансовими органами, головними розпорядниками бюджетних коштів (далі - уповноважений орган) у межах наданих їм повноважень до розпорядників та/або одержувачів бюджетних коштів (далі - розпорядники та/або одержувачі) такого заходу впливу, як зупинення операцій з бюджетними коштами;
п.2 - зупинення операцій з бюджетними коштами застосовується у разі виявлення факту порушення вимог бюджетного законодавства, передбаченого пунктом 2 частини першої статті 117 Бюджетного кодексу України, і полягає у зупиненні будь-яких операцій із здійснення платежів з рахунків розпорядників та/або одержувачів, крім випадків, визначених абзацами третім - п'ятим пункту 3 цього Порядку. При цьому, складається протокол про порушення бюджетного законодавства, який передається до органу, уповноваженого приймати рішення про застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства (або розглядається відповідним уповноваженим органом).
Листом від 21.01.2014р. за №01-20/133 відповідачем було надіслано позивачу Протокол №1 від 11.01.2014р. про порушення бюджетного законодавства для прийняття рішення про застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства. Листом від 21.01.2014р. за № 10-09/27-602 Головним управлінням Державної казначейської служби України у Донецькій області було зобов'язано відповідача зупинити операції з бюджетними коштами по Комунальному автотранспортному підприємству за відповідним рахунком на термін 30 днів (арк.с.71). На підставі наданих повноважень від Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області (лист від 21.01.2014р. за № 10-09/27-602), відповідачем було складено Розпорядження №1 від 22.01.2014р. про зупинення операцій з бюджетними коштами (арк.с.72).
З аналізу наведених норм випливає, що відповідачу надано право застосовувати такий захід впливу, як зупинення операцій з бюджетними коштами у разі виявлення фактів порушення вимог бюджетного законодавства шляхом винесення відповідного розпорядження.
Станом на 20.02.2014р. позивачем не були усунуті виявлені недоліки, у зв'язку з чим 21.02.2014р. листом №03-36/426 Управління Державної казначейської служби України у м. Краматорську Донецькій області повідомило ГУДКСУ у Донецькій області щодо не виконання позивачем вимог бюджетного законодавства. Листом від 21.02.2014р. за №10-09/45-1878 ГУДКСУ у Донецькій області було зобов'язано відповідача зупинити позивачу операції з бюджетними коштами за відповідним рахунком на термін 30 днів.
Згідно п.14 Наказу Міністерства фінансів України від 15.11.2010р. № 1370 "Про затвердження Порядку складання Протоколу про порушення бюджетного законодавства та форми Протоколу про порушення бюджетного законодавства " було повторно застосовано заходи впливу до позивача на 30 днів (розпорядження №2 про зупинення операцій з бюджетними коштами від 24.02.2014р.).
П.1 статті 58 Бюджетного кодексу України передбачено, що звітність про виконання Державного бюджету України (кошторисів бюджетних установ) включає фінансову та бюджетну звітність.
Фінансова звітність складається згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Бюджетна звітність відображає стан виконання бюджету, містить інформацію в розрізі бюджетної класифікації.
Порядок заповнення форм фінансової звітності бюджетних установ встановлюється Державним казначейством України за погодженням з Міністерством фінансів України.
Форми бюджетної звітності бюджетних установ і органів Державного казначейства України та порядок їх заповнення встановлюються Державним казначейством України за погодженням з Міністерством фінансів України.
Згідно п.1.1 наказу Міністерства фінансів України від 24.01.2012року за №44 «Про затвердження Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів» в редакції Наказу Міністерства фінансів України від 09.10.2013року за №866 визначено, що цей Порядок розроблено відповідно до статті 58 Бюджетного кодексу України, Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Цим Порядком визначаються склад та порядок складання місячної, квартальної і річної фінансової та бюджетної звітності, вимоги до розкриття її елементів.
П.1.3 наказу Міністерства фінансів України від 24.01.2012року за №44 визначено, що фінансова та бюджетна звітність має відповідати аналогічним даним бухгалтерського обліку та звітності органів Державної казначейської служби України.
Згідно п.1.5 Наказу Міністерства фінансів України Міністерства фінансів України від 24.01.2012року за №44 звітним періодом для складання місячної бюджетної звітності є період, що починається 1 січня і закінчується в останній день звітного місяця. Звітним періодом для складання річної фінансової та бюджетної звітності є бюджетний період, що становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того самого року, якщо не буде визначено інший період у випадках, визначених законодавством.
Згідно наказу Міністерства фінансів України від 02.03.2012р. за №309 «Про затвердження Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України» органи Державної казначейської служби України здійснюють платежі на підставі платіжних доручень розпорядників і одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного зобов'язання та фінансового зобов'язання у межах наявних відкритих асигнувань та залишків коштів на рахунках. При проведенні видатків розпорядників і одержувачів бюджетних коштів органи Державної казначейської служби України в першу чергу та стислі терміни забезпечують виконання захищених статей видатків, перелік яких визначений статтею 55 Бюджетного кодексу України, а саме виплату заробітної плати, стипендії, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, продуктів харчування, медикаментів тощо, враховуючи наповнення єдиного казначейського рахунка органами, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Суд зазначає, що видатки за КЕКВ 2610 не вважаються захищеними видатками. Органи Казначейства України вживають усіх можливих заходів щодо проведення у повному обсязі розрахунків згідно наданих платіжних доручень розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, направляючи на це весь наявний фінансовий ресурс єдиного казначейського рахунка.
Згідно п.2.13 наказ Міністерства фінансів України від 02.03.2012р. №309 не погашені в кінці бюджетного періоду бюджетні фінансові зобов'язання розпорядників бюджетних коштів, які не є кредиторською заборгованістю, бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання одержувачів бюджетних коштів знімаються з обліку органами Казначейства. Про зняті бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання органи Казначейства повідомляють розпорядників бюджетних коштів. Органи Казначейства здійснюють коригування даних бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів у частині обліку бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань.
З урахуванням зазначеного, УДКСУ у м. Краматорську відповідно до вимог наказу Міністерства фінансів України від 02.03.2012р. №309 діяло в межах цього Порядку. Тобто, не погашені в кінці бюджетного періоду бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання одержувачів бюджетних коштів відповідачем було знято з обліку та здійснено коригування даних бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів у частині обліку бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань.
За таких підстав, судом встановлено, що відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений діючим законодавством України під час винесення протоколу про порушення бюджетного законодавства за №1 від 11.01.2014року та розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами за №1 від 22.01.2014року.
Отже, приймаючи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Комунального автотранспортного підприємства 052810 до Управління казначейської служби у м. Краматорську Донецької області Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання дій щодо винесення протоколу про порушення бюджетного законодавства та розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами протиправними, визнання нечинним протоколу №1 від 11.01.2014року, скасування розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами від 22.01.2014року за №1 не підлягають задоволенню.
Крім того, стосовно п.4 позовних вимог щодо зобов'язання відповідача зареєструвати кредиторську заборгованість позивача по КПК 240602 КЕКВ 2610 у розмірі 99484,60грн. станом на 01.01.2014року, суд зазначає, що діючим законодавством не передбачено право органів Державної казначейської служби України реєструвати або погоджувати кредиторську заборгованість підприємств, установ та організацій, оскільки, як вже зазначалось раніше, це є обов'язком одержувачів або розпорядників бюджетних коштів.
Суд також підкреслює, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права, без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
З урахуванням цього Держава Україна несе обов'язок перед зацікавленими особами забезпечити ефективний засіб захисту порушених прав, зокрема - через належний спосіб захисту та відновлення порушеного права. Причому обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.
Таким чином, позовні вимоги Комунального автотранспортного підприємства 052810 щодо зобов'язання відповідача зареєструвати кредиторську заборгованість позивача по КПК 240602 КЕКВ 2610 у розмірі 99484,60грн. станом на 01.01.2014року є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 2, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 181, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог Комунального автотранспортного підприємства 052810 до Управління казначейської служби у м. Краматорську Донецької області Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання дій щодо винесення протоколу про порушення бюджетного законодавства та розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами протиправними, визнання нечинним протоколу №1 від 11 січня 2014 року, скасування розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами від 22.01.2014 року №1 та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 27.03.2014 року.
Повний текст постанови відповідно до ч.3 ст.160 КАС України складений 01.04.2014р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 - денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мозговая Н. А.