УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2014 року Справа № 876/1141/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді: Кухтея Р.В.
суддів: Багрія В.М., Старунського Д.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м.Тернопіль Західного Квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2013 року за позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Квартирно-експлуатаційного відділу м.Тернопіль Західного Квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України про зобов'язання виконати вимогу, -
в с т а н о в и в :
У жовтні 2013 року Державна фінансова інспекція в Тернопільській області (далі - ДФІ в Тернопільській області) звернулася з позовом в суд до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Тернопіль Західного Квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України (далі - КЕВ м. Тернопіль) про зобов'язання виконати певні дії, виконавши пункт 2 вимоги «Про усунення виявлених порушень», зокрема провести роботу щодо повернення Товариства з обмеженою відповідальністю «Провідна продовольча компанія ЗС» коштів за спожиті комунальні послуги на енергоносії зазначеним товариством, яке використовувало майно що обліковується на балансі відповідача для надання послуг з харчування особового складу Збройних сил України.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.12.2013 р. позов задоволено повністю. Зобов'язано відповідача виконати пункт 2 вимоги від 27.08.2013 р., а саме: провести роботу щодо повернення ТзОВ «Провідна продовольча компанія ЗС» коштів в сумі 62268,18 грн., в тому числі, шляхом стягнення вказаних коштів у встановленому законом порядку. Повернуті кошти перерахувати до державного бюджету УДКСУ у Тернопільській області на відповідний рахунок.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, її оскаржив відповідач. Апеляційну скаргу мотивує тим, що при винесенні постанови Тернопільський окружний адміністративний суд необґрунтовано вважав, що ліквідація ТзОВ «Провідна продовольча компанія ЗС» не звільняє КЕВ від зобов'язання виконати вимогу інспекції. Тому просить суд скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.12.2013 р. та прийняти нову, якою відмовити Державної фінансової інспекції в Тернопільській області у задоволені позовних вимог.
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, клопотань про розгляд справи за їх участю не подали, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України колегія суддів вважає можливим здійснювати розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у ній матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з наступних підстав.
Як було встановлено судом першої інстанції, що на виконання плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ в Тернопільській області на ІІ квартал 2013 року та на підставі направлень від 27.05.2013 №562, 561, 563 проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності КЕВ м.Тернопіль за період з 01.02.2012 р. по 01.05.2013 р., за результатами якої складено акт №08-22/94 від 30.07.2013 р. та направлено письмову вимогу відповідача від 27.08.2013 р. №19-08-13-14-5983 щодо усунення порушень законодавства, виявлених ревізією.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що КЕВ м. Тернопіль протягом лютого 2012 року за рахунок коштів загального фонду по КПКВ 2101020 «Утримання особового складу Збройних сил України» здійснено видатки з оплати підприємствам-постачальникам комунальних послуг та енергоносіїв за спожиті сторонньою юридичною особою (ТзОВ «Провідна продовольча компанія ЗС») комунальні послуги та енергоносії на загальну суму 62268,18 грн., чим порушено вимоги п.п.1, 5, 20, 43, 46 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228.
Враховуючи вищезазначене, бюджетні установи не можуть оплачувати витрати, не пов'язані з їх діяльністю.
На підставі п. 7 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", ДФІ в Тернопільській області КЕВ м. Тернопіль було пред'явлено вимоги №19-08-13-14 від 27.08.2013 р. щодо усунення виявлених порушень, а саме: пунктом 2 провести роботу щодо повернення ТзОВ «Провідна продовольча компанія ЗС» коштів в сумі 62 268,18 грн., в тому числі, шляхом стягнення вказаних коштів у встановленому законом порядку. Кошти в сумі 62 268,18 грн. перерахувати до державного бюджету
Колегія суддів апеляційного суду вважає висновки суду першої інстанції вірними та зазначає наступне.
Пунктом. 6.5 Інструкції з організації продовольчого забезпечення військовослужбовців та годування штатних тварин Збройних Сил України шляхом залучення суб'єктів господарювання, затвердженої наказом Міністра оборони України від 28.12.2011 р. № 846 (на підставі якого втратив чинність вищевказаний наказ від 20.03.2008 р. №106), передбачено, що оплата комунальних послуг та енергоносіїв у процесі надання послуг з харчування здійснюється за окремим рішенням Міністра оборони України.
Вимогами п. п. 1, 5, 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. №228, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. №228) встановлено, що установи мають право брати бюджетні зобов'язання, витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету. Установи під час визначення обсягів видатків з бюджету повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ, обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді. Під час визначення видатків у проектах кошторисів установи повинен забезпечуватися суворий режим економії коштів і матеріальних цінностей. До кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи.
Відповідно до вимог п. 43, 46 цього Порядку, розпорядники повинні затвердити у кошторисах обсяг коштів для проведення розрахунків за електричну і теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами, у повному обсязі в розрахунку на рік з урахуванням коштів загального та спеціального фондів відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України. Розпорядники бюджетних коштів мають право брати бюджетні зобов'язання щодо видатків бюджету або надання кредитів з бюджету відповідно до кошторису, плану асигнувань загального фонду бюджету, плану надання кредитів із загального фонду бюджету та плану спеціального фонду виходячи з потреби у забезпеченні здійснення пріоритетних заходів та з урахуванням платежів, необхідних для погашення зобов'язань минулих періодів, узятих на облік органами Казначейства, якщо інше не передбачено законодавством.
Частиною 3 ст. 51 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. визначено, що розпорядники бюджетних коштів забезпечують у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами, та укладають договори за кожним видом енергоносіїв у межах встановлених відповідним головним розпорядником бюджетних коштів обґрунтованих лімітів споживання.
Виходячи із вищезазначеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що оскільки, КЕВ м. Тернопіль є державною бюджетною установою, то згідно із вищезазначеними нормами чинного законодавства, ним не можуть оплачуватися витрати, не пов'язані з його діяльністю, а тому, вимоги Державної фінансової інспекції у Тернопільській області відповідають чинному законодавству.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м.Тернопіль Західного Квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2013 року по справі № 819/2509/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий : Р.В.Кухтей
Судді : В.М.Багрій
Д.М.Старунський