Ухвала суду № 38097195, 08.04.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2014
Номер справи
819/714/14-а
Номер документу
38097195
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

Справа № 819/714/14-a

08 квітня 2014 року

Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Жук А.В., перевіривши виконання вимог ст.ст.105, 106 КАС України за позовною заявою Тернопільського обласного комунального навчально - методичного центру в особі представника ОСОБА_1 до Головного управління державної казначейської служби України у Тернопільській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в інтересах Тернопільського обласного комунального навчально-методичного центру до Головного управління Державної казначейської служби України в Тернопільській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії.

Позовна заява не відповідає вимогам частин 1, 3, 4, 5 статті 106 КАС України.

Так частинами 1, 4, 5 КАС України визначено, що у позовній заяві зазначаються, зокрема, ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання; якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.

Так, в реквізитах адміністративного позову позивачем вказано ОСОБА_1, який звертається до суду в інтересах Тернопільського обласного комунального навчально-методичного центру. Також позовна заява підписана ОСОБА_1 як позивачем.

Одночасно зі змісту позовної заяви слідує (абзац 1), що ОСОБА_1 представляє інтереси Тернопільського обласного комунального навчально-методичного центру на підставі довіреності, копія якої додана до позовної заяви.

Із змісту довіреності вбачається, що Тернопільський обласний комунальний навчально-методичний центр даною довіреністю, що ґрунтується на усній безоплатній угоді, виданої на підставі ст. 246 Цивільного кодексу України, уповноважує ОСОБА_1 здійснювати представництво інтересів Тернопільського обласного комунального навчально-методичного центру перед усіма підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та галузевої приналежності в тому числі здійснювати представництво в усіх судових органах з усіма правами, наданими позивачу, відповідачу, третій особі, для чого Тернопільський обласний комунальний навчально-методичний центр надає ОСОБА_1 право подавати в інтересах Центру різного роду звернення (заяви, скарги, пропозиції), позовні заяви, повідомлення тощо, а також надає право ОСОБА_1 отримувати на імя центру довідки, документи, рішення судових органів, виконавчі листи і ставити свій підпис про отримання документів.

Відповідно до п. 8) ч. 1 ст. 3 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Статтею 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Статтею 56 КАС України визначено, що сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника. Представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 48 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність. Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону. Законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом. Як законні представники діють також органи та інші особи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Відповідно до положень ст. 58 КАС України повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи.

Таким чином, як слідує із змісту позовних вимог, особою, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов, - позивачем у даній адміністративній справі є саме Тернопільський обласний комунальний навчально-методичний центр, а не ОСОБА_1

Отже, позовна заява оформлена не у відповідності до ч. 1 ст. 106 КАС України, а саме неправильно вказано позивача у даній адміністративній справі.

Крім того, всупереч вимогам ч. 5 ст. 106, ст. 58 КАС України до позовної заяви додано лише копію довіреності, а не її оригінал.

Також, як слідує з копії довіреності, долученої до матеріалів справи, представнику Тернопільського обласного комунального навчально-методичного центру ОСОБА_1 не надано повноважень на підписання від імені довірителя позовних заяв, а отже позовна заява підписана ОСОБА_1 не відповідає вимогам ч. 4 ст. 106 КАС України.

Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається, зокрема, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати,

Відповідно до ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно ч.1 ст. 4, ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до п.п. 1) п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру становить 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат, адміністративного позову немайнового характеру - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.

Статтею 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» встановлено, що мінімальна заробітна плата з 01.12.2013 становить 1218,00 гривень, тобто станом на 01.01.2014 розмір мінімальної заробітної плати - 1218,00 гривень.

Таким чином, з 01.01.2014 ставка судового збору за подання до адміністративного суду позовних заяв немайнового характеру становить 73,08 гривні, за подання позовних заяв майнового характеру - 2% розміру позовних вимог, але не менше 1827,00 гривень та не більше 4872,00 гривні.

Разом з тим, позивачем до позовної заяви не додано документу про сплату судового збору.

Одночасно з позовною заявою ОСОБА_1 подано клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, до якого також не додано документ про сплату судового збору, хоча відповідно до п.п. 7) п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову становить 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, що становить 121,80 гривень.

З наведеного вбачається, що позивачем при поданні адміністративного позову не сплачено судовий збір як з адміністративного позову тік і з питань забезпечення позову.

Разом з тим, в адміністративному позові ОСОБА_1 просить звільнити його, як позивача, від сплати судового збору на підставі п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняються державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав.

Таким чином, згідно з положеннями цієї норми Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняються особи, які звертаються до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб саме у випадках передбачених законодавством.

Оскільки позивачем в даній адміністративній справі є Тернопільський обласний комунальний навчально-методичний центр, а ОСОБА_1 представляє його інтереси на підставі довіреності, тобто на підставі договору, відсутні правові підстави для задоволення клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору, а отже до позову та клопотання про забезпечення позову не додано документ про сплату судового збору, а отже позовна заява не відповідає вимогам ч. 3 ст. 106 КАС України.

Згідно ч. 1 ст.108 КАС України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без дотримання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюють строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулась із позовною заявою.

Отже, позивачу необхідно сплатити судовий збір в сумі 73,08 гривні за подання позовної заяви та 121,80 гривня за подання заяви про забезпечення адміністративного позову, за наступними реквізитами:

Одержувач: УДКСУ у м. Тернополі, 22030001

код одержувача: 37977726

рахунок одержувача: 31216206784002

назва банку одержувача : ГУДКСУ у Тернопільській області

МФО банку одержувача : 838012.

За наведених обставин суддя приходить до переконання, що позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах Тернопільського обласного комунального навчально - методичного центру слід залишити без руху, надавши позивачу час для усунення недоліків позовної заяви, шляхом сплати судового збору та долучення до матеріалів справи оригіналу відповідного документу про сплату судового збору у визначеному законом розмірі, оформлення позовної заяви відповідно до ч. 1 ст. 106 КАС України (правильно вказати "позивача" та "представника позивача"), додання до позовної заяви оригіналу довіреності, та підписання позовної заяви уповноваженим представником позивача (керівником або представником за довіреністю, у випадку надання в довіреності таких повноважень).

Одночасно суд роз'яснює позивачу, що клопотання про вжиття заходів забезпечення може бути розглянуто лише після відкриття провадження у адміністративній справі за умови сплати судового збору.

З урахуванням викладеного, Законом України «Про судовий збір», ст. 106, ч.1 ст.108 КАС України, суддя -

УХВАЛИВ:

1. В задоволенні клопотання про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору - відмовити.

2. Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах Тернопільського обласного комунального навчально - методичного центру до Головного управління державної казначейської служби України у Тернопільській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

3. Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 17 квітня 2014 року.

4. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.

5. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-ти денний строк з дня постановлення ухвали апеляційної скарги у порядку передбаченому ст.ст.184-187 КАС України.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Жук А.В.

Копія вірна

Суддя Жук А.В.