Постанова № 38097012, 07.04.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2014
Номер справи
808/846/14
Номер документу
38097012
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2014 року о/об 11 год. 34 хв.

Справа № 808/846/14

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Прасова О.О., суддів Кисіль Р.В., Шара І.В., при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Індустріальна група-Магнетит»

до Державної служби геології та надр України

про скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Індустріальна група-Магнетит» (далі – позивач або ТОВ «Індустріальна група-Магнетит») до Державної служби геології та надр України (далі – відповідач) про скасування наказу відповідача №466 від 16.09.2013 у частині пункту №3 додатку 3 до цього наказу.

В адміністративному позові зазначено, що позивач придбав на аукціоні спеціальні дозвіли на користування надрами №4762 від 31.10.2008 з метою видобування піску Юрківської ділянки Комишуваського родовища (підстава – договір купівлі-продажу від 26.09.2008 №11/1-08), № 4763 від 31.10.2008 на видобування мігматиту Одарівського родовища (підстава – наказ Держгеонадр від 11.02.2012 №140), №4764 від 31.10.2008 на видобування магнетитових кварцитів, супутніх – дренажних вод Васинівського родовища (підстава – наказ Мінприроди від 23.10.2008 №545) (далі за текстом позову – спеціальні дозволи) і з моменту їх отримання веде користування надрами шляхом проектування зазначених об’єктів відповідно до стадійності проектування передбаченого законодавством, отримання технічних умов на складові частини об’єктів, погодження окремих елементів проектів з відповідними організаціями, проходження експертиз окремих елементів проектів дозвільними організаціями і т.і. Процедура проектування та погодження проектів об’єктів ІV та V категорій складності має багато стадій проектування та погодження та потребує багато часу і триває на даний час. Позивач посилаючись на норми ст.26 Кодексу України про надра вважає, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку. Таким чином, відповідач мав право прийняти свій наказ №466 від 16.09.2013 у частині пункту №3 додатку 3 до цього наказу, тільки у разі згоди позивача. Такої згоди ТОВ «Індустріальна група-Магнетит» не надавало.

Представником позивача подано до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження, на задоволенні позову наполягає.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення в яких зазначено, що ТОВ «Індустріальна група-Магнетит» отримало спеціальні дозволи на користування надрами: - №4764 від 31.10.2008 з метою видобування магнетитових кварцитів Васинівського родовища; - №4763 від 31.10.2008 з метою видобування мігматитів Одарівського родовища; №4762 від 31.10.2008 з метою видобування піску Комишуваського родовища Юрківської ділянки. Анулюванню спеціальних дозволів на користування надрами №4762 від 31.10.2008, №4763 від 31.10.2008, №4764 від 31.10.2008 передувало зупинення дії зазначених дозволів. ТОВ «Індустріальна група-Магнетит» не забезпечило вжиття заходів для усунення причин зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами в установлений строк. У зв’язку з цим, Державною службою геології та надр України як суб’єктом владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції у правовідносинах з надрокористувачами з метою не допущення протиправного використання надр наказом від 16.09.2013 №466 анульовано спеціальні дозволи на користування надрами №4761 від 31.10.2008, №4763 від 31.10.2008, №4764 від 31.10.2008.

Представником відповідача подано до суду клопотання про відкладення розгляду справи. Ухвалою суду від 07.04.2014 (викладеною окремим документом) у задоволенні клопотання представника відповідача відмовлено через його необґрунтованість.

Згідно з ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з’ясував наступне.

У Наказі Державної служби геології та надр України від 16.09.2013 за №466 «Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» зазначено наступне: «… Відповідно до пунктів 22, 23 та 27 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок), у зв’язку із наявністю підстав для анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та враховуючи пропозиції Робочої групи Державної служби геології та надр України для попереднього розгляду питань продовження строку для переоформлення, внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами, внесення змін до Угоди про умови користування надрами, зупинення, поновлення дії, анулювання спеціального дозволу на користування надрами (протокол від 12.09.2013 №18-23), НАКАЗУЮ: … 3. Анулювати спеціальні дозволи на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 3 до цього наказу …» (а.с.48).

У Додатку №3 до Наказу Державної служби геології та надр України від 16.09.2013 за №466 – Витягу з переліку спеціальних дозволів на користування надрами, які анульовані, зазначено Дозволи за №4762, №4763, №4764, видані 31.10.2008 ТОВ «Індустріальна група-Магнетит» (а.с.49).

Згідно письмових заперечень відповідача, прийняттю вказаного Наказу від 16.09.2013 за №466 передувало надіслання Держгірпромнаглядом України на адресу відповідача подання про зупинення дії спеціальних дозволів на користуванням надрами та прийняття Державною службою геології та надр України Наказу від 07.02.2013 за №48 «Про анулювання, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень».

Згідно з п.22 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», затвердженого 30.05.2011 постановою Кабінету Міністрів України №615 (далі – «Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами»), дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; 3) проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування; 4) наявності заборгованості з плати за користування надрами; 5) порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; 6) проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом; 7) відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону; 8) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування; 9) непереоформлення дозволу у випадках, передбачених пунктом 16 цього Порядку.

Відповідно до пп.1 п.3 «Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», затвердженого 06.04.2011 Указом Президента України №408/2011 (далі – «Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України»), одними з основних завдань Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України (далі – Держгірпромнагляду України), зокрема, є: реалізація державної політики у сфері промислової безпеки, охорони праці, здійснення державного гірничого нагляду, охорони надр.

Як зазначено у пп.15 п.5 «Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», Держгірпромнагляд України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку: надсилати подання про зупинення та анулювання дії спеціальних дозволів на користуванням надрами.

Відповідачем не надані до суду саме подання про зупинення та анулювання дії спеціальних дозволів на користуванням надрами Держгірпромнагляду України, які мали надсилатись на адресу відповідача.

Документ Держгірпромнагляду України від 15.01.2013 за №293/0/3.1-04/6/13 «Про надання інформації», на який відповідач посилається у письмових запереченнях на позов як на подання, є лише інформативним листом.

У Наказі Державної служби геології та надр України від 07.02.2013 за №48 «Про анулювання, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» зазначено наступне: «… Відповідно до пунктів 22, 23, 27 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі – Порядок), у зв’язку із наявністю підстав для анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та враховуючи пропозиції Робочої групи Державної служби геології та надр України для попереднього розгляду питань продовження строку дії, переоформлення, внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами, внесення змін до Угоди про умови користування надрами, зупинення, поновлення дії, анулювання спеціального дозволу на користування надрами (протокол від 06.02.2013 №3-13), НАКАЗУЮ: … 2. Зупинити дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 2 до цього наказу ...».

У Додатку №2 до Наказу Державної служби геології та надр України від 07.02.2013 за №48 – Витягу з переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена, зазначено Дозволи за №4762, №4763, №4764, видані 31.10.2008 ТОВ «Індустріальна група-Магнетит».

У вказаному Наказі Державної служби геології та надр України від 07.02.2013 за №48 відсутнє посилання на документ Держгірпромнагляду України від 15.01.2013 за №293/0/3.1-04/6/13 «Про надання інформації».

У ч.1 ст.19 Кодексу України про надра зазначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Згідно з ч.4 ст.15 Кодексу України про надра перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня, зазначеного в такій угоді.

Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу (ч.1 ст.19 Кодексу України про надра).

Згідно з ч.2 ст.24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Як зазначено у ч.3 ст.24 Кодексу України про надра, права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Відповідно до ч.7 ст.16 Кодексу України про надра переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

У ч.1 ст.26 Кодексу України про надра зазначено, що право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Згідно з ч.2 ст.26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4,5,6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Тобто, право користування надрами припиняється Державною службою геології та надр України – самостійно або у судовому порядку. Державна служба геології та надр України має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3 та 7 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами. У випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, за умови незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку. Об’єднуючою ознакою цих випадків є неналежне здійснення права користування надрами.

У ч.3 ст.26 Кодексу України про надра зазначено, що законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Відповідно до пп.9 п.23 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.

Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу, а Радою міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження про анулювання дозволу (п.23 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами»).

«Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами» може встановлювати додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки таке право надано ч.3 ст.26 Кодексу України про надра, але він не може змінювати правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами за неналежне користування ними здійснюється припинення такого права у судовому порядку.

Таким чином, враховуючи, що позивачем не була надана згода на припинення його права на користування надрами, припинення такого права повинно було вирішуватися у судовому порядку.

З огляду на викладене, самостійне анулювання відповідачем спеціальних дозволів на користування надрами №4762, №4763, №4764, виданих 31.10.2008 Товариству з обмеженою відповідальністю «Індустріальна група-Магнетит», шляхом видання спірного Наказу Державної служби геології та надр України від 16.09.2013 за №466 «Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень», суперечить вимогам ст.26 Кодексу України про надра.

Аналогічна правова позиція викладена у судових рішеннях Вищого адміністративного суду України по справі К/800/53168/13 (ухвала суду від 13.02.2014 у справі №811/917/13-а), Верховного Суду України по справам №21-36а11 (постанова суду від 25.06.2011), №21-164а11 (постанова суду від 19.09.2011).

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню. Доводи відповідача суд не приймає до уваги виходячи з вище наведеного.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, –

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати пункт 3 Наказу Державної служби геології та надр України від 16.09.2013 за №466 «Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» у частині анулювання спеціальних дозволів на користування надрами №4762, №4763, №4764, виданих 31.10.2008 Товариству з обмеженою відповідальністю «Індустріальна група-Магнетит», наведених у додатку 3 до цього Наказу.

Присудити на користь ТОВ «Індустріальна група-Магнетит» з Державного бюджету України судові витрати у сумі 73 грн. 08 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 07.04.2014.

Головуючий суддя О.О. Прасов

Суддя Р.В. Кисіль

Суддя І.В. Шара