КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/2751/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Леонтович А.М.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
П О С Т А Н О В А
Іменем України
20 березня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
при секретарі Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "УВК Україна" на постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УВК Україна" до Міністерство доходів і зборів України, за участю третіх осіб без самостійних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Сократ Системи", Товариства з обмеженою відповідальністю "Александріон Україна", Закритого акціонерного товариства "Українські вантажні кур'єри " про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "УВК Україна" (далі - ТОВ "УВК Україна") звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Держаної податкової адміністрації України (правонаступник - Міністерство доходів і зборів України) про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 19.07.2010 р. №000295.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 21 липня 2011 року позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України від 19.07.2010 року №000295 в частині застосування фінансових санкцій на суму 813243,96 грн. В іншій частині позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2013 року скасовано постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та в цій частині ухвалено нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року постанови суду першої та апеляційної інстанцій скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.
На вказану постанову позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Київській області проведено перевірку господарської одиниці позивача - складського приміщення, що розташоване за адресою: Київська область, м. Бровари, Об`їздна дорога, 8, за результатами якої складено акт перевірки від 17.06.2010 р. №239/32-2/36449095.
Даною перевіркою встановлено порушення позивачем ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", що виявилось у зберіганні алкогольних напоїв у кількості 51417 пляшок у приміщенні, відомості про місцезнаходження якого не внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Згідно даних акта зняття залишків алкогольної продукції, що зберігається у місцях, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання, та листів - відповідей ТОВ "Александріон Україна" від 18.06.2010 р. №10 та ТОВ "Сократ Систем" від 22.06.2010 р. №1/316 щодо вартості алкогольних напоїв, загальна вартість алкогольної продукції, що на момент перевірки зберігалась на складі, становить 1122034,56 грн.
На підставі акта перевірки Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України прийнято рішення від 19.07.2010 р. №000295 про застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1 122 034,56 грн.
На виконання ухвали Вищого адміністративного суду від 20 травня 2013 року, витребувано документи щодо передачі алкогольних напоїв до складського приміщення позивача. До матеріалів справи залучені відповідні акти прийому-передачі товару, акти здачі-прийняття робіт (надання послуг), складені між позивачем та ТОВ «Сократ Систем» (замовник послуг), та складені між ТОВ «Александріон Україна» та ЗАТ "Українські вантажні кур'єри": акти прийому-передачі товару, договір від 20.06.2007 р. №07-24/КЛО про надання комплексних логістичних послуг, акти інвентаризації.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин) зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання.
До заяви додаються нотаріально засвідчена копія ліцензії на відповідний вид діяльності, виданої заявнику, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням.
Суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі.
Згідно абз. 9 ч. 2 ст. 17 цього Закону зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1 700 гривень.
Виходячи з аналізу наведених вище правових норм, обов'язок внесення до Єдиного реєстру місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів покладається саме на суб'єкт господарювання, який здійснює реалізацію і збереження алкогольних напоїв та тютюнових виробів, тобто саме на власника таких товарів.
Проте, як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції позивач не є власником таких товарів, а лише здійснював послуги його зберігання на договірних засадах.
Згідно договору про надання комплексних логістичних послуг від 01.03.2010 р. №054-10, укладеного позивачем з ТОВ «Сократ Систем», позивач прийняв оптові партії алкогольних напоїв для зберігання в орендованому ТОВ «Сократ Систем» приміщенні за адресою м. Бровари, Об'їзна дорога, 8.
Крім того, позивач не має ліцензії на торгівлю алкогольними напоями, а тому не є суб'єктом господарювання в розумінні ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", який зобов'язаний вносити до Єдиного державного реєстру місце зберігання алкогольних напоїв.
Листом Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Держаної податкової адміністрації України від 31.08.2010 №4812/32-0615 заява позивача щодо внесення місця зберігання оптових партій алкогольних напоїв до Єдиного державного реєстру, залишена без розгляду, у зв'язку з відсутністю ліцензії.
При цьому, відповідач мав враховувати, що згідно пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України, податкове законодавство України ґрунтується на принципі презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Також необхідно зазначити, що відповідач дійшов помилкового висновку, що позивачем зберігалась алкогольна продукція ТОВ «Александріон Україна», оскільки така алкогольна продукція зберігалась іншою юридичною особою - ЗАТ "Українські вантажні кур'єри" на підставі укладеного ними договору від 20.06.2007 р. №07-24/КЛО, якому позивач передав у тимчасове платне користування складські приміщення площею 300 кв.м. за адресою: м. Бровари, Об'їзна дорога, 8 на підставі договору суборенди нежитлових приміщень від 02.10.2009 р.
Таким чином, рішення про застосування фінансових санкцій від 19.07.2010 р. №000295 є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову, а тому апеляційну скаргу "УВК Україна" необхідно задовольнити, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2013 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити, оскільки постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "УВК Україна"- задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 серпня 2013 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю "УВК Україна" - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України від 19.07.2010 року №000295.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
Повний текст постанови складено 25.03.2014 р.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.