Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
31 березня 2014 р. №820/3701/13-а
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді -Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання Ільницької І.Л.
представників: позивача - ОСОБА_1, відповідача - не прибув, третьої особи - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Первомайського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області , третя особа: ОСОБА_3 про визнання дій незаконними та скасування зняття з реєстрації місця проживання ,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_2 , з адміністративним позовом до Первомайського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, третя особа: ОСОБА_3, в якому просить суд, визнати дії Первомайського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області щодо зняття позивача та її сина, ОСОБА_4, з реєстрації місця проживання, незаконними; скасувати зняття з реєстрації місця проживання позивача та її сина ОСОБА_4.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 28 березня 2006 року позивач та її дитина, ОСОБА_4, були зареєстровані у квартирі АДРЕСА_4, у якій також мешкала мати позивача та її чоловік у цивільному шлюбі ОСОБА_3 У вересні 2012 року гр. ОСОБА_3, попросив позивача написати заяву про зняття з реєстрації місця проживання у вищезазначені квартирі, що вона і зробила, не вбачаючи жодних негативних наслідків, оскільки знала, що зняти із реєстрації місця проживання можна особу лише у разі особистого подання нею заяви. Проте, 25 вересня 2012 року, без відома позивача її та її дитину Первомайським районним сектором Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області було знято із реєстрації місця проживання. Про дану ситуацію позивач дізналась після смерті матері 19.12.2012 року, коли передивлялася документи, у тому числі свій паспорт, що постійно зберігався у вищезазначеній квартирі. Позивач вважає дії відповідача незаконними , оскільки заява була подана гр. ОСОБА_3, який не мав повноважень представляти позивача в органах Державної міграційної служби України.
Відповідач, Первомайський районний сектор Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, в письмових запереченнях та представник відповідача в судових засіданнях проти позову заперечував пославшись на те, що зняття з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_4 громадянки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та її сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, здійснена на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормативними актами України та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник позивача в судове засідання з'явився, позов просив задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, заяв та клопотань не надав.
Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, заяв та клопотань не надав.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення районного виконавчого комітету №444 від 09.10.1987 року виконавчим комітетом Первомайської районної ради народних депутатів Харківської області 09.10.1987 року позивачу ОСОБА_3 було видано ордер №021620 на право зайняття жилого приміщення в квартирі за адресою: АДРЕСА_4.
Згідно копії квартирної карточки, наявної в матеріалах справи, у квартирі АДРЕСА_4 були зареєстровані ОСОБА_2 та її син ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5.
На підставі заяви ОСОБА_2 від 25.09.2012 року її було знято з реєстрації у вказаній квартирі.
В судовому засідання позивач зазначила, що заяву про зняття з реєстрації місця проживання її та її сина ОСОБА_4 в квартирі АДРЕСА_4 не надавала. В заяві про зняття з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_4, яка надана до Первомайського районного сектору ГУДМС України в Харківській області в графі "підпис заявника" підпис їй не належить.
В зв'язку з чим, ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.12.2013 року була призначена судово-почеркознавча експертиза.
Згідно висновку судово-почеркознавчої експертизи Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса №298 від 24.02.2014 року підпис від імені ОСОБА_2 у заяві про зняття з реєстрації місця проживання від 25.09.2012 року , розташований на лицевій стороні аркуша заяви у рядку "підпис заявника", виконаний не ОСОБА_2.
Статтею 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" передбачено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Згідно з ст. 3 вказаного Закону реєстрація це внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу виконавчої влади з питань реєстрації.
Положеннями статті 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" ( в редакції що діяла на момент виникнення спірних правовідносин ) передбачено, що зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
заяви особи або її законного представника;
судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
свідоцтва про смерть;
паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
інших документів, які свідчать про припинення:підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства;підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту;підстав на право користування житловим приміщенням.
Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання.
Разом із заявою особа подає:
документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України;
військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
У разі подачі заяви законним представником особи додатково подаються:
документ, що посвідчує особу законного представника;
документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).
Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
На виконання вимог Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" Постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2004 року №985 затверджені зразки документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання в Україні, а саме: зразок талона зняття з реєстрації місця проживання в Україні.
Таким чином, згідно вимог статті 7 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" ( в редакції що діяла на момент виникнення спірних правовідносин ) зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі, зокрема заяви особи або її законного представника.
Однак, як вбачається з висновку судово-почеркознавчої експертизи Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса №298 від 24.02.2014 року заява про зняття з реєстрації місця проживання була подана не ОСОБА_2 та не її представником.
Виходячи з вищезазначеного, суд доходить до висновку, що вимога позивача про скасування зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_4, за адресою АДРЕСА_4 підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог про визнання дії Первомайського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області щодо зняття позивача та її сина, ОСОБА_4, з реєстрації місця проживання, незаконними, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи до Комунального підприємства "Комунальник - 1" було подано заяву про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_4 Заява, відповідність доданих до неї документів оригіналам, відповідність підпису заявника на заяві оригіналам, підтверджені та завірені підписами уповноважених осіб КП "Комунальник - 1" та їх печаткою.
Згідно підпунктів 2.1, 2.4, 2.7 пункту 2 Посадової інструкції паспортисту, затвердженої директором КП "Комунальник - 1", обов'язок перевірки поданих для реєстрації документів, здійснення реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання осіб, контроль за документами, які подаються особою для реєстрації чи зняття з реєстрації місця проживання, відповідальність за достовірність даних у документах, покладений на паспортистів КП "Комунальник - 1". Здійснення функцій КП "Комунальник - 1" стосовно реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання осіб передбачені підпунктом 2.2.32 пункту 2 Статуту КП "Комунальник - 1", затвердженого рішенням Первомайської міської ради Харківської області від 09.02.2012 року №359-24/6.
Отже, на момент вчинення відповідачем дії щодо зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 та її сина ОСОБА_4 у відповідача були відсутні підстави для відмови у вчиненні реєстраційних дій, оскільки подані документи формально відповідали вимогам чинного законодавства, була подана заява про зняття з реєстрації місця проживання за підписом ОСОБА_2 та талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні які були засвідчені підписом та печаткою посадової особи КП "Комунальник-1", яка несе відповідальність за достовірність даних у документах, отже суд доходить до висновку про відсутність підстав для визнання дій відповідача неправомірними.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
Відповідно до ч.3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст.7-11, 94, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч.ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Первомайського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, третя особа: ОСОБА_3 про визнання дій незаконними та скасування зняття з реєстрації місця проживання - задовольнити частково.
Скасувати зняття з реєстрації місця проживання 25.09.2012 року ОСОБА_2 та ОСОБА_4 за адресою АДРЕСА_4.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31217206784011, платник - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДР 37999628, юридична адреса: м.Харків, вул. Плеханівська 29) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_4, код НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору у розмірі 17,21 грн. (сімнадцять гривень 21 копійка) та витрат з проведення судової експертизи у розмірі 3427,20 грн. (три тисячі чотириста двадцять сім гривень 20 копійок)
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 04.04.2014.
Суддя Волошин Д.А.