ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2014 року м. Київ К/9991/1497/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргуДержавної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва
на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 07.04.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2010
у справі №2а-2661/10/2670
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Адвентіс»
до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 07.04.2010, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2010, позов задоволено, скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000132306/0 від 10.02.2010.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в позові, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведено виїзну планову документальну перевірку з питань дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 09.07.2007 по 30.06.2009, за результатами якої складений акт №35/23-6-35275230 від 29.01.2010.
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п. 4 Указу Президента України «Про заходи щодо нормалізації платіжної дисципліни в народному господарстві України» № 227 від 16.03.1995, а саме: підприємство несвоєчасно розраховувалось з товаровиробником агропромислового комплексу України - ЗАТ «Птахофабрика Київська», який є постачальником сільськогосподарської продукції (яєць) за договором №5654/В від 01.03.2009, умовами якого передбачена оплата поставленого товару у строк, що не перевищує 1 календарний день від моменту продажу такого товару третім особам. Зазначено, що відповідно до розрахунків за звітній місяць граничний термін реалізації продукції становить 25 діб. Розрахунки проводились з порушенням термінів, визначених вищевказаним Указом. Розрахунок несвоєчасно перерахованої виручки від реалізації сільськогосподарської продукції наведено в додатку №7 до акту перевірки, сума несвоєчасно перерахованих коштів становить 69028,23 грн.
На підставі акта перевірки прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000132306/0 від 10.02.2010, яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 37102,68 грн.
Приписами статті 4 Указу Президента України «Про заходи щодо нормалізації платіжної дисципліни в народному господарстві України» встановлено, що підприємства оптової та роздрібної торгівлі незалежно від форм власності перераховують інкасовану виручку від реалізації сільськогосподарської продукції та продовольства, придбаних у товаровиробників агропромислового комплексу України, за вирахуванням торгової націнки, не пізніше наступного дня після дня зарахування виручки на рахунки постачальників, після чого платежі здійснюються у встановленому порядку.
У разі використання цих коштів підприємствами оптової та роздрібної торгівлі для іншої мети чи залишення їх на рахунку або проведення різного роду операцій щодо незарахування коштів на розрахункові рахунки товаровиробників агропромислового комплексу органами державної податкової служби у безспірному порядку стягується до місцевого бюджету штраф у розмірі 50 відсотків від сум, не перерахованих у встановлені строки зазначеним товаровиробникам.
Отже, за змістом даної норми для настання такої відповідальності необхідні наступні умови: отримання с/г продукції від товаровиробника; реалізація с/г продукції; отримання коштів за цю продукцію (інкасована виручка); непроведення розрахунків з товаровиробниками пізніше наступного дня після зарахування виручки на рахунки постачальників.
Суди, виходячи з системного аналізу діючих нормативно-правових актів, дійшли цілком правильного висновку, що інкасована виручка - це готівкові кошти, які надійшли в касу підприємства та були здані до установи банку на розрахунковий рахунок підприємства, після чого повинні бути перераховані товаровиробникам агропромислового комплексу в установлені Указом строки.
Разом з тим, висновки відповідача базуються виключно на тому, що граничний термін реалізації яєць становить 25 діб, у зв?язку з чим позивач зобов?язаний протягом 25 діб реалізувати отриману продукцію та згідно ст.4 вищезазначеного Указу не пізніше наступного дня після закінчення вказаного терміну провести розрахунки з ЗАТ «Птахофабрика Київська», при цьому відповідачем під час перевірки не з?ясовувалось коли позивачем була реалізована продукція отримана від ЗАТ «Птахофабрика Київська», у які строки від дати реалізації продукції інкасована виручка та у які строки від дати інкасації вказаної виручки проведені розрахунки з ЗАТ «Птахофабрика Київська». Не надано відповідачем і доказів того, що у вказаних правовідносинах ЗАТ «Птахофабрика Київська» є товаровиробником агропромислового комплексу України, а не постачальником сільгосппродукції.
За таких обставин, колегія погоджується з висновками попередніх судових інстанцій що відповідачем всупереч вимогам ч.2 ст.71 КАС України, не доведено порушення позивачем вимог п. 4 Указу Президента України від 16.03.1995 № 227/95 «Про заходи щодо нормалізації платіжної дисципліни в народному господарстві України».
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами попередніх інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 07.04.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2010 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун