Ухвала суду № 38049174, 03.04.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2014
Номер справи
812/5316/13-а
Номер документу
38049174
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

03 квітня 2014 року ЛуганськСправа № 812/5316/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Смішливої Т.В.,

при секретарі судового засідання Скляровій І.А.,

за участю представника заявника Тавадяна Л.Р., дов. № 01-2084 від 24.12.2013

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства "Лисичанськводоканал" про встановлення способу та порядку виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 20 червня 2013 року у справі № 812/5316/13-а,-

ВСТАНОВИВ:

21 березня 2014 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду від Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства "Лисичанськводоканал" надійшла заява про встановлення способу та порядку виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 20 червня 2013 року по справі № 812/5316/13-а шляхом розстрочення сплати заборгованості строком на 60 місяців, починаючи з квітня 2014 року по квітень 2019 року, рівними частинами, по 1538,40 грн. щомісяця, та 1538,66 грн. у квітні 2019 року, згідно наданого графіку.

В обґрунтування заяви відповідач зазначив, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20 червня 2013 року у справі № 812/5316/13-а стягнуто з розрахункових рахунків Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства "Лисичанськводоканал", відкритих у банках, обслуговуючих Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство "Лисичанськводоканал" на користь Державного бюджету України податковий борг з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного призначення у розмірі 279802,53 грн.

Станом на 17.03.2014 відповідачем частково сплачено суму заборгованості за зазначеною постановою суду, залишок несплаченого боргу складає 92304,26 грн.

На даний час у ЛКСП "Лисичанськводоканал" склалися обставини, які ускладнюють виконання рішення суду, а саме підприємство має комунальну форму власності, надає життєво важливі послуги з водопостачання та водовідведення населенню, ЛКСП «Лисичанськводоканал» є планово-збитковим підприємством. Загальна дебіторська заборгованість споживачів перед ЛКСП «Лисичанськводоканал» станом на 01.02.2014 складає 24395,7 тис. грн.: з них населення - 18244,2 тис. грн. Важке фінансове становище підприємства ускладнює оплату поточних податкових зобов'язань. Заборгованість зі сплати податків станом на 01.02.2014 по ЛКСП «Лисичанськводоканал» складає 14760,9 тис. грн., в тому числі, збір за користування надрами - 1273,9 тис. грн. За результатами господарської діяльності ЛКСП «Лисичанськводоканал» за 2013 рік підприємство понесло збитки на суму 13575 тис. грн. Кредиторська заборгованість ЛКСП «Лисичанськводоканал», станом на 01.02.2014 становить 113745,9 тис. грн., в тому числі: по розрахунках з бюджетом - 14760,9 тис. грн. Підприємства, які споживали великий об'єм послуг, на даний час знаходяться в процедурі ліквідації та мають велику дебіторську заборгованість перед ЛКСП «Лисичанськводоканал»:ВАТ «Лисичанська сода» - 241,7 тис. грн.; ДП «Лисичанська ТЕЦ» - 1 196,6 тис. грн.; ВАТ «Лисичанський завод ГТВ» - 146,8 тис. грн.

У 2014 році ЛКСП «Лисичанськводоканал» планує отримати доход від реалізації послуг з постачання холодної води і водовідведення, за укладеними договорами на загальну суму 38900,0 тис. грн. Станом на 01.02.2014 ЛКСП «Лисичанськводоканал» укладено зі споживачами договори про реструктуризацію заборгованості за житлово-комунальні послуги на загальну суму 745,3 тис. грн. Отриманих коштів, від реалізації послуг ЛКСП «Лисичанськводоканал», запланованих на 2014 рік, буде достатньо для покриття поточних затрат на ведення господарської діяльності та виплати заборгованості, в тому числі часткової відповідно до графіку сплати суми податкового боргу за користування надрами у сумі 92 304 грн., на умовах розстрочки. Резервом по погашенню заборгованості є відшкодування розрахункової різниці в тарифах, яка складає 18766,0 тис. грн., при умові дозволу Кабінету Міністрів України на використання цих коштів на погашення заборгованості, а також за умови підвищення тарифів до рівня собівартості, яка склалася на 01.01.2013.

Вважав, що всі вищевказані дані свідчать про складне фінансове становище Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства "Лисичанськводоканал", яке унеможливлює виконання судового рішення - постанови від 20.06.2013 в повному обсязі та про необхідність застосування режиму розстрочення податкового боргу.

Представник заявника - Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства "Лисичанськводоканал" підтримав надане суду клопотання.

У судове засідання представник позивача не прибув, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутністю та про погодження графіку розстрочення податкового боргу.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до такого.

Постанова Луганського окружного адміністративного від 20 червня 2013 року у справі № 812/5316/13-а про стягнення з Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства "Лисичанськводоканал" податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного призначення у розмірі 279802,53 грн. в апеляційному порядку не оскаржена, набрала законної сили та підлягає виконанню.

Станом на 17.03.2014 відповідачем у справі частково сплачено суму заборгованості за зазначеною постановою суду, сума несплаченого боргу складає 92304,26 грн., що не заперечується податковим органом.

Згідно зі статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Пунктом 100.4 статті 100 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Тобто, інститут розстрочення податкового боргу може бути застосовано лише у разі наявності доказів поліпшення економічного стану боржника у подальшому та наявності даних про погашення боргу в майбутньому.

Однак, звертаючись до суду із заявою про розстрочення податкового боргу відповідач надав суду лише докази на підтвердження знаходження підприємства у скрутному фінансовому становищі.

Станом на 01.01.2014 дебіторська заборгованість ЛКСП «Лисичанськводоканал» складала 23372 тис. грн., а кредиторська - 113368 тис. грн.

Тобто, сума кредиторської заборгованості значно перевищує суму дебіторської заборгованості підприємства та постійно зростає, її темпи перевищують зростання дебіторської заборгованості. Зазначене підтверджено звітом ЛКСП «Лисичанськводоканал» про фінансові результати за 2013 рік та балансом на 31.12.2013.

При цьому жодних інших доказів щодо можливості поліпшення вказаної ситуації та можливості погашення податкового боргу в подальшому заявником не надано.

У зв'язку з чим посилання заявника на наявність обставин, які у майбутньому мають поліпшити фінансово-економічний стан підприємства суд вважає необґрунтованими.

Відповідно до пункту 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 № 14 "Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернення учасників виконавчого провадження" при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку чи розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що відповідно до статті 263 КАС України - їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).

Підставою для розстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.

Крім того, при вирішенні даної заяви суд вважає за необхідне зазначити, що заявником повинно також бути зазначено економічне обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення зазначеного боргу внаслідок застосування режиму відстрочення та розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління чи збутом такого заявника. У даному випадку такі події у заявника відсутні.

Представником відповідача надано суду лише докази наявності заборгованості ЛКСП «Лисичанськводоканал» Однак, жодних доказів можливого поліпшення економічного стану ЛКСП «Лисичанськводоканал» в майбутньому представником відповідача не надано.

Посилання на тяжке фінансове становище, як на підставу для розстрочення виконання судового рішення, судом до уваги не беруться, оскільки, на думку суду, не є винятковою обставиною у розумінні статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Доказів наявності інших обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, заявником суду не надано.

Крім того суд вважає за необхідне зазначити, що ухилення від виконання постанови суду та невиконання норм діючого законодавства щодо сплати податків, тобто несплата коштів до бюджету різних рівнів, спричиняє значну шкоду державним інтересам.

Враховуючи, що тільки у винятковому випадку, залежно від обставин справи суд має право розстрочити виконання рішення, приймаючи до уваги недоведеність заявником необхідності надати розстрочку виконання судового рішення у даній справі, неможливості виконати рішення у встановлений законом строк, керуючись ст. 158, 160, 165, 263 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства "Лисичанськводоканал" про встановлення способу та порядку виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 20 червня 2013 року у справі № 812/5316/13-а за позовом Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства "Лисичанськводоканал" про стягнення податкової заборгованості з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного призначення відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвалу суду в повному обсязі складено та підписано судом 04.04.2014.

Суддя: Т.В.Смішлива