Ухвала суду № 38021736, 20.03.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
20.03.2014
Номер справи
450/1899/13-а (2а/450/114/13)
Номер документу
38021736
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"20" березня 2014 р. м. Київ К/800/63564/13

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

Олендера І.Я. (доповідача), Бутенка В.І., Лиска Т.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області про зобов'язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2013 року та постанову Пустомитівського районного суду Львівської області від 8 жовтня 2013 року, -

В С Т А Н О В И В:

У травні 2013 року позивач - ОСОБА_4 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

- визнати дії відповідача - УПФ України у Пустомитівському районі Львівської області щодо відмови у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах - протиправним;

- зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням загального пенсійного віку.

Постановою Пустомитівського районного суду Львівської області від 8 жовтня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2013 року, позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов'язано призначити позивачу вказану пенсію.

Суди попередніх інстанцій мотивували свої рішення тим, що позивачем подано необхідні документи на підтвердження пільгового стажу до відповідача, що підтверджує наявність пільгового стажу для призначення пенсії.

У поданій касаційній скарзі відповідач заявив вимоги про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанції, як таких, що постановлені із порушенням норм матеріального і процесуального права, ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.

У доводах касаційної скарги, скаржник зазначає, що позивач не надав повну інформацію на підтвердження пільгового стажу, а тому йому не можна призначати пенсію.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження, відповідно до пункту першого частини першої статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступні обставини.

Згідно записів у трудовій книжці позивач працював ливарником з 04.01.1982 року по 09.09.1991 року. Крім того, факт роботи позивача на посаді ливарника підтверджено наказом № 3-к по Пустомитівському районному ремонтно-транспортному підприємству від 03.03.1986 року про зарахування на роботу, наказами № 77-к від 05.09.1983 року, № 60 від 24.07.1986 року та № 22-к від 15.10.1990 року про надання щорічних основних відпусток, а також наказом № 103-к від 05.09.1991 року про звільнення ОСОБА_4

Позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами про призначення йому пенсії на пільгових умовах. Однак, відповідачем не було прийнято рішення про призначення відповідної пенсії або відмову у здійсненні призначенні такої. Листами № 4940/03-20 від 07.06.2007 року, № 46-2 від 06.09.2007 року та № 5250/03-43 від 20.05.2013 року позивачу було роз'яснено порядок призначення пенсії на пільгових умовах.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що зазначена касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних мотивів.

Як вірно встановлено судами попередніх інстанції, рішення про призначення або відмову в призначені пенсії відповідач не приймав і запропонував позивачу надати додаткові документи.

Так, відповідно до частини 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до пункту 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 у разі, якщо до заяви про призначення, відновлення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за пенсією вважається день приймання заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо документи, які необхідно подати додатково, протягом трьох місяців не подані, пенсія призначається, відновлюється за наявними документами. У подальшому при надходженні додаткових документів пенсія перераховується зі строків, передбачених пунктом четвертим статті 45 Закону.

Суд касаційної інстанції звертає увагу на те, що в разі звернення особи яка претендує на призначення пенсії до органів Пенсійного фонду України, чинне законодавство ставить вимоги про прийняття рішення щодо призначення чи відмови у призначенні пенсії саме до органів Пенсійного фонду, навіть за відсутності всіх відповідних документів. У випадку не вирішення питання протягом визначеного строку без поважних на те причин, права та інтереси особи, що звернулася за призначенням пенсії можуть вважатися порушеними, а дії УПФ можуть вважатися протиправною бездіяльністю, що спричинила наслідки, які полягають у не вжитті дій щодо призначення пенсії.

Відповідач не заперечує факт звернення позивача до нього із заявою про призначення пенсії, а зазначає лише про те, що позивачу необхідно надати довідку яка уточнює характер його роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Згідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім наступного випадку, коли пенсія призначається з більш раннього строку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, за умови наявності необхідного пільгового стажу.

Згідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівники, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону на 1 рік, за кожний повний рік такої роботи чоловіками.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, яка підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в поряду встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року за № 383 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок), визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93

N 637 (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ № 920 від 05.07.2006 року).

У періоди роботи позивача ливарником з 04.01.1982 року по 09.09.1991 року, що підтверджується копією трудової книжки, були чинними Постанова Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 та Постанова Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10.

Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 затверджено Список № 1 виробництв, цехів, професій, посад з важкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, відповідно до якого робота ливарника дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (розділ ХІ п. 1 пп. а).

Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10 затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію по віку (по старості) на пільгових умовах), відповідно до якого робота ливарником дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (11100000 XI. Металообробка 11101000, 1. Ливарне виробництво, 1110100а-13392 Ливарники металів і сплавів).

Пунктом 20 Постанови КМ України № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Пунктом 18 зазначеного Порядку передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Допитані в якості свідків ОСОБА_6 ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 які знали позивача по спільній роботі на одному підприємстві підтвердили, що позивач працював ливарником на плавці і розливці алюмінію в Пустомитівському районному виробничому об'єднані по виробничо-технічному забезпеченню сільського господарства, Пустомитівському ремонтно-транспортному підприємстві, Пустомитівському районному підприємстві «Агротехсервіс», правонаступником яких було ВАТ «Пустомитівський агротехсервіс», у період з 04.01.1982 року по 09.09.1991 року.

Згідно довідки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АА № 403970 від 05.09.2006 року, ВАТ «Пустомитівський агротехсервіс» було припинено внаслідок його ліквідації 14.04.2006 року.

З огляду на зазначене, суд касаційної інстанції приходить до висновку, що в трудовій книжці позивача є відомості, які підтверджують його трудовий стаж, що надає йому право на отримання пільгової пенсії за Списком № 1 і наявність вказаного стажу підтверджено показаннями свідків.

Враховуючи вищевикладене, правильним є висновок судів попередніх інстанцій, що наявність у позивача стажу роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на роботах які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, є підтвердженою у встановленому законодавством порядку, а тому відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є протиправною.

За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 223 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що з оскаржуваних судових рішень вбачається, що при їх ухвалені, суди попередніх інстанцій не допустили порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для скасування чи зміни судового рішення.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 220, 222, 223, 224, 231, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області залишити без задоволення, а ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2013 року та постанову Пустомитівського районного суду Львівської області від 8 жовтня 2013 року у справі № 450/1899/13-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили протягом п'яти днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.

Судді І.Я. Олендер

В.І. Бутенко

Т.О. Лиска