Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
03 квітня 2014 р. справа № 820/1591/14
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Полях Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до Виробничо-комерційної фірми "Третій дім" у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю, Виконавчого комітету Одеської міської ради, третя особа - Реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції про скасування змін до установчих документів про скасування змін до установчих документів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Основ'янська об'єднана державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Виробничо-комерційної фірми "Третій дім" у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю, Виконавчого комітету Одеської міської ради, третя особа - Реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції, в якому просить суд скасувати державну реєстрацію внесення змін до установчих документів юридичної особи ВКФ "Третій дім" у вигляді ТОВ (код ЄДРПОУ 20932600) від 10.06.2013 року 15561050004015347 щодо відомостей місцезнаходження.
В обґрунтовування позовних вимог позивач зазначив, що вважає державну реєстрацію внесення змін до установчих документів юридичної особи ВКФ "Третій дім" у вигляді ТОВ (код ЄДРПОУ 20932600) від 10.06.2013 року 15561050004015347 щодо відомостей місцезнаходження протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представники відповідачів та третьої особи, повідомлені належним чином, не прибули.
Положеннями ч. 6 ст. 128 КАС України визначено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Виробничо-комерційна фірма "Третій Дім" у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ВКФ "Третій Дім" у вигляді ТОВ) зареєстрована як юридична особа 21.07.1998 року (а.с.8-11).
З матеріалів справи вбачається, що ВКФ "Третій Дім" у вигляді ТОВ перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області.
Згідно з п. 45.2. ст. 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі.
Отже, обрання податкової адреси і, відповідно, місцезнаходження, здійснюється платником податків самостійно, без узгодження із податковим органом.
Частиною 3 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
10.06.2013 року Виконавчим комітетом Одеської міської ради було зареєстровано зміни до установчих документів ВКФ "Третій Дім" у вигляді ТОВ за № 15561050004015347, а саме: зміна місцезнаходження, зміна складу або інформації про засновників.
Судом встановлено, що позивачем на адресу ВКФ "Третій Дім" у вигляді ТОВ засобами поштового зв'язку було направлено лист із повідомленням про надання до податкового органу заяви за ф.№1-ОПП або за ф.№5-ОПП. Зазначений лист повернувся до податкового органу з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
На підставі цього податковим органом було складено довідку від 28.08.2013 року № 16 про неможливість вручення документа платнику податків (а.с.15).
28.08.2013 року позивачем було направлено до ГОУ ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області запит № 924/7/20-38-18-04-17 на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків (а.с.14).
09.09.2013 року позивачем було складено довідку про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків, відповідно до якої місцезнаходження платника податків не встановлено (а.с.13).
Питання державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та її скасування врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців".
Так, згідно з положеннями ч.1 ст.4 зазначеного Закону, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ч.2 ст. 81 Цивільного кодексу України юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу.
Нормами статей 87 та 88 Цивільного кодексу України визначено порядок створення юридичної особи та вимог до змісту установчих документів, однак зі змісту даних положень не вбачається внесення до статуту суб'єкта господарювання відомостей про місцезнаходження цього суб'єкта.
Приписи статті 57 Господарського кодексу України також не містять вимог про включення до змісту установчих документів, якими в розумінні наведеної норми права є рішення про утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут ( положення) суб'єкта господарювання, відомостей про місцезнаходження суб'єкта господарювання.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців" у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Поряд з цим, суд не погоджується з посиланнями позивача, що підставою для скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що пов’язані із змінами в установчих документах є відсутність юридичної особи за зареєстрованим місцезнаходженням, виходячи з наступного.
Згідно пунктів 12.4,12.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588 щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.
Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. N 18-ОПП для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців встановлено, що 28.10.2013 року реєстраційною службою Харківського міського управління юстиції внесено інформацію за № 14801430005055948 про відсутність юридичної особи за вказаною адресою.
Виходячи із зазначеного вище суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача, оскільки викладені в адміністративному позові обставини є лише підставою для внесення до єдиного державного реєстру запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, що було і здійснено, відповідно до витягу, та подальшого припинення юридичної особи згідно з положеннями п.5 ч.2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до Виробничо-комерційної фірми "Третій дім" у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю, Виконавчого комітету Одеської міської ради, третя особа - Реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції про скасування змін до установчих документів про скасування змін до установчих документів - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Полях Н.А.