ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Житомир
20 березня 2014 р. м.Житомир справа № 806/324/14
категорія 9.4.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гуріна Д.М.,
секретар судового засідання - Галайба І.Б.,
за участю: представника позивача - Тичини С.І.,
представник відповідача у судове засідання не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Вишпільське" про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій
встановив:
23 січня 2014 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку із позовом до Відкритого акціонерного товариства "Вишпільське" (далі - ВАТ "Вишпільське") про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій у розмірі 1020 грн 00 коп.
У позовній заяві Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку вказав, що стосовно ВАТ "Вишпільське" було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 10 липня 2013 року №1641-ЦД-3-Е, яким встановлено порушення вимог статті 41 Закону України від 23 лютого 2006 року №3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок" (далі - Закон України №3480-IV, пункту 1 глави 3 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 19 грудня 2006 року №1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 року за №97/13364. (далі - Положення №1591), а саме нерозміщення ВАТ "Вишпільське" особливої інформації про припинення емітента шляхом перетворення на веб-сайті загальнодоступної інформації бази даних Комісії про ринок цінних паперів протягом одного робочого дня з дати вчинення дії. За вчинення вищезазначеного правопорушення стосовно ВАТ "Вишпільське" було винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 1020 грн 00 коп., який сплачено не було. Просить стягнути з ВАТ "Вишпільське" штраф у розмірі 1020 грн 00 коп. до Державного бюджету України.
Ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 27 січня 2014 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просила адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки у судове засідання не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. (а.с.55).
Справа розглядається судом за наявними у ній доказами на підставі положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.
Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 2 Закону України №3480-IV учасники фондового ринку - емітенти або особи, що видали неемісійні цінні папери, інвестори в цінні папери, інституційні інвестори, професійні учасники фондового ринку, об'єднання професійних учасників фондового ринку, у тому числі саморегулівні організації професійних учасників фондового ринку.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (далі - Закон України №448/96-ВР) державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Пунктом 9 статті 8 Закону України №448/96-ВР передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності професійних учасників ринку цінних паперів та саморегулівних організацій професійних учасників ринку цінних паперів, а також перевірки та ревізії діяльності емітентів щодо стану корпоративного управління та здійснення операцій з розміщення та обігу цінних паперів.
Судом встановлено, що актом про правопорушення на ринку цінних паперів №1641-ЦД-3-Е від 10 липня 2013 року, складеним Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, встановлено ознаки порушення ВАТ "Вишпільське" вимог статті 41 Закону України №3480-IV, пункту 1 глави 3 розділу ІІ Положення №1591, а саме: нерозміщення ВАТ "Вишпільське" особливої інформації про припинення емітента шляхом перетворення на веб-сайті загальнодоступної інформації бази даних Комісії про ринок цінний паперів за адресою: www.stockmarket.gov.ua (стрічка новин) у термін визначений чинним законодавством (протягом одного робочого дня з дати вчинення дії). (а.с.10).
Рішення про припинення емітента шляхом перетворення прийнято загальними зборами акціонерів від 30 квітня 2013 року, а розміщене в стрічці новин 13 травня 2013 року.
Відповідно до статті 41 Закону України №3480-IV особлива інформація про емітента - інформація, до якої належать відомості про: прийняття рішення про розміщення цінних паперів на суму, що перевищує 25 відсотків статутного капіталу, прийняття рішення про викуп власних акцій, крім акцій корпоративних інвестиційних фондів інтервального та відкритого типу, факти лістингу/делістингу цінних паперів на фондовій біржі, отримання позики або кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента, зміну складу посадових осіб емітента, зміну власників акцій, яким належить 10 і більше відсотків голосуючих акцій, рішення емітента про утворення, припинення його філій, представництв, рішення вищого органу емітента про зменшення статутного капіталу, порушення справи про банкрутство емітента, винесення ухвали про його санацію, рішення вищого органу емітента або суду про припинення або банкрутство емітента. Строки, порядок і форми розкриття особливої інформації про емітента та додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Особлива інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, розміщення на власному веб-сайті. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття особливої інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу ІІ Положення №1591, що було чинним на момент виникнення спірних правовідносин, розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки: у стрічці новин - протягом одного робочого дня після дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години другого робочого дня після дати вчинення дії, в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів після дати вчинення дії, подання до Комісії - протягом десяти робочих днів після дати вчинення дії.
12 липня 2013 року позивачем було прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів №1641-ЦД-3-Е від 10 липня 2013 року. (а.с.9).
Постановою №1586-ЦД-3-Е від 24 липня 2013 року, уповноваженою особою Комісії - директором Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було накладено на ВАТ "Вишпільське" штрафну санкцію у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 грн 00 коп., за нерозміщення ВАТ "Вишпільське" особливої інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів в термін, визначений чинним законодавством. (а.с.8).
Згідно з пунктом 14 статті 8 Закону України №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 8 статті 11 Закону України №448/96-ВР встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частини 5 статті 12 Закону України №448/96-ВР уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Тобто позивачем було дотримано вимоги Закону України №448/96-ВР щодо порядку застосування санкцій до юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до частини 3 статті 11 Закону України №448/96-ВР у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Постанова про накладення штрафу відповідачем не оскаржувалась, тому вона є чинною та підлягає виконанню.
Виходячи з положень статті 4 Закону України від 08 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон України "Про судовий збір"), з позивача на користь Державного бюджету України підлягає стягненню 182 грн 70 коп. судового збору. Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 27 січня 2014 року оплату судового збору було відстрочено до ухвалення судового рішення.
Судовий збір позивачем оплачено не було та повторно у судовому засіданні було заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору. (а.с.22).
Статтею 5 Закону України "Про судовий збір" не передбачено звільнення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від оплати судового збору.
Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є бюджетною організацією та фінансується за рахунок Державного бюджету. Вказана обставина не є підтвердженням тяжкого матеріального стану та підставою для звільнення позивача від сплати судового збору.
Зважаючи на те, що позивач не звільнений від сплати судового збору, суд стягує з позивача судовий збір.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 71, 86, 94, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Вишпільське" на користь Державного бюджету України 1020 грн штрафу.
Стягнути з Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 182 грн 70 коп.
Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.М. Гурін
Повний текст постанови виготовлено: 25 березня 2014 р.