Постанова № 37981583, 06.02.2014, Смолянинівський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Куйбишевський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
06.02.2014
Номер справи
259/12393/13-а
Номер документу
37981583
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2-а/259/49/2014

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 лютого 2014 року м. Донецьк

Куйбишевський районний суд м. Донецька у складі:

головуючого - судді Ларіонової Н.М.,

при секретарі Малай Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

У грудні 2013 р. позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради про визнання неправомірними дії відповідача стосовно нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради здійснити перерахунок та нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з 02.07.2012 р. до дати досягнення донькою трирічного віку та стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 нараховану відповідачем допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період 26.11.2012 р. з урахуванням фактично виплачених сум. Мотивує тим, що є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача та отримує грошову допомогу, як незастрахована особа у розмірі 130,0 грн., виплату якої здійснює відповідач. 12.11.2013 р. звернулася до відповідача із заявою, у якій просить надати розрахунок призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зазначивши якими нормативно-правовими актами керувалося управління при призначенні допомоги. Просила провести перерахунок призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з моменту призначення у відповідності до Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік. УПСЗН Куйбишевської районної в м. Донецьку ради було надано відповідь про відсутність підстав для перерахунку допомоги відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Вважає, що відповідач неправомірно виплачує їй вказану суму, та вона має право на виплату по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з 02.07.2012 р..

В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з'явилась, про час та місце розгляду справи, повідомлена належним чином, надала заяву, в якій просить розглянути справу у її відсутність, оскільки їй ні з ким залишити малолітню дитину.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгулу справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. З наданих раніше заперечень вбачається, що позов вони не визнають. Вказують, що відповідно до ст.15 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми " допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачуєтьсяу розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Вважає, що прийняте управлінням праці та соціального захисту населення рішення цілком відповідає діючому законодавству, та управління не має можливості призначити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», тому що кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, не включаються до Державного бюджету України, тому не має підстав для перерахунку та виплати допомоги позивачеві згідно його позовних вимог.

Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до таких висновків.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1, виданим ВДРАЦС Київського РУЮ у м. Донецьку 04.05.2012 р..

Матеріалами справи встановлено, що 12.11.2013 р. позивачка ОСОБА_1 звернулася до Куйбишевського УПСЗН м. Донецька із заявою, в якій просить надати довідку про виплачену допомогу з моменту призначення, просить надати розрахунок призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зазначивши якими нормативно-правовими актами керувалося управління при призначенні допомоги. Просила провести перерахунок призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з моменту призначення у відповідності до Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік.

З наданої позивачем довідки Куйбишевського УПСЗН м. Донецька № 2364 від 20.11.2013 р., виданої ОСОБА_1 в тому, що вона перебуває на обліку у Куйбишевському управлінні праці та соціального захисту населення м. Донецька та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», як незастрахована особа з 02.07.2012 р. по теперішній час: липень 2012 р. - 125,81 грн., серпень 2012 р. - 961,75 грн., вересень 2012 р. - 961,71 грн., жовтень 2012 р. - 932,75 грн., листопад 2012 р. - 932,75 грн., грудень 2012 р. - 948,75 грн., січень 2013р. - 961,75 грн., лютий 2013р. - 893,94 грн., березень 2013р. - 893,94 грн., квітень 2013р. - 893,94 грн., травень 2013р. - 893,94грн., червень 2013р. - 893,94 грн., липень 2013р. - 893,94 грн., серпень 2013р. - 130грн., вересень 2013р. -767,41 грн., жовтень 2013р. - 767,41грн., листопад 2013р. - 767,41 грн..

Листом Куйбишевського УПСЗН м. Донецька № 08/8492 від 21.11.2013 р. ОСОБА_1 повідомлено, що на обліку в управлінні, як одержувач державної допомоги, на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває з 21.03.2012 р. по теперішній час . Згідно діючого законодавства, призначена допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку не застрахованим особам у розмірі: з 02.07.2012 р. по 14.04.2015 р. - 130,0 грн. щомісяця. Згідно заяв від 15.08.2012 р., 25.02.2013 р. та 18.09.2013 р. розмір допомоги по догляду за дитиною з урахуванням доходу складає: з 01.08.2012 р. по 30.09.2012 р. - 916,75 грн. щомісяця; з 01.10.2012 р. по 30.11.2012 р. - 932,75 грн. щомісяця; з 01.12.2012 р. по 31.12.2012 р. - 948,75 грн.; з01.01.2013 р. по 31.01.2013 р. - 961,75 грн.; з 01.02.2013 р. - 31.07.2013 р. - 893,94 грн. щомісяця; з 01.09.2013 р. по 30.11.2013 р. - 767,41 грн.; з 01.12.2013 р. по 31.03.2014 р. - 838,41 грн. щомісяця. Відповідно до ст.15 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми " допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Виконати перерахунок, призначеної допомоги не представляється можливим, тому, що усі види соціальної допомоги призначені відповідно чинного законодавства.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних приватних заходів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 р., який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо виключення статей 40-44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 року «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та ст. 45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 саме на виконання Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", згідно з якою встановлюється Кабінетом Міністрів України тільки порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом.

Розмір і порядок виплати допомоги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» на виконання ст.45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" Кабінетом Міністрів України не визначалися.

В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та " Про Державний бюджет України на 2010 рік" не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми".

В подальшому ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", ані іншими Законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж в Законах України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Враховуючи те, що позивач не є застрахованою особою в розумінні Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", то й положення вказаного Закону не розповсюджуються на вказані правовідносини.

Таким чином, у цій справі спір виник щодо виплати допомоги на доньку - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, позивачу, яка не застрахованою у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, а тому відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді регулюються нормами спеціального Закону, яким є Закон України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми", відповідно до статті 15 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

В судовому засіданні достовірно встановлено, що відповідач, виплачуючи позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» за період з 02.07.2012 р. по теперішній час, діяв неправомірно та з порушенням вимог законодавства оскільки Закон має вищу юридичну силу ніж Постанова КМУ, його дія зупинена не була і він підлягає виконанню відповідними суб'єктами в тому числі і відповідачем.

Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснювати нарахування на виплату позивачеві вказаної допомоги до досягнення дитиною трирічного віку задоволенню не підлягають, оскільки суд відновлює порушені права та не може визначати, чи будуть порушені такі права в майбутньому.

Вказані обставини дають суду підстави зробити висновок, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та заснованими на законі, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду, в зв'язку з чим підлягають частковому задоволенню.

На підставі ст.94 КАС України суд вважає можливим стягнути з Державного бюджету України на користь позивача ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 68 гривень 82 копійки.

На підставі ст.ст.3, 8, 19, 46, 152 Конституцій України, ст.ст.3,14,15 Закону України "Про державну допомогу сім*ям з дітьми", Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витрат, зумовлених народженням або похованням", Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік", Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік", Рішення Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751, керуючись ст.ст.2,94,160, 167, 244-2, 254, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м. Донецьку ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м.Донецьку ради щодо відмови ОСОБА_1 в перерахуванні та виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м.Донецьку ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_3 у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 02.07.2012 р. до 06.02.2014 р. (дата ухвалення цього рішення) з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 68,82 грн. (шістдесят вісім грн.. 82 коп.).

В інший частині позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Куйбишевський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набуває чинності після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Куйбишевського районного

суду м. Донецька Н.М. Ларіонова