Постанова № 37962288, 26.03.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2014
Номер справи
5966/11/2170
Номер документу
37962288
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2014 р.м. ХерсонСправа №2а- 5966/11/2170 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Скадовському районі Херсонської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,

встановив:

Управління Пенсійного фонду України в Скадовському районі Херсонської області (позивач, УПФ України в Скадовському районі) в грудні 2011 року звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просило стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (відповідач) недоїмку зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1310 грн. 93 коп. за 2010 рік.

15.03.12 ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду провадження у даній справі було зупинено до набрання законної сили рішення у справі № 2119/466/2012, в якій відповідач ОСОБА_1 оскаржував вимогу УПФ України в Скадовському районі від 04.04.2011 № Ф-752У про сплату недоїмки у сумі 1310 грн. 93 коп.

11.02.14 ухвалою суду провадження у справі поновлено, у зв'язку із наявністю постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.06.13 по справі № 2119/466/2012, якою відмовлено ОСОБА_1 в задоволенні позову.

Таким чином, суд розглядає справу по суті заявлених позовних вимог УПФ України в Скадовському районі Херсонської області.

Позивачем обґрунтовані позовні вимоги тим, що починаючи з липня 2010 року Законом України "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 08.07.2010 № 2461-VI встановлено обов'язкову сплату підприємцями - фізичними особами на спрощеній системі оподаткування страхових внесків до Пенсійного фонду в порядку, визначеному Законом України від 09.07.2003 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Враховуючи те, що мінімальний розмір страхового внеску (з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України) встановлено на календарний місяць, а також те, що страховий стаж особам для призначення пенсії обчислюється в місяцях, сплата страхових внесків здійснюється у розмірі не менше мінімального страхового внеску, але не пізніше 20-го числа після закінчення кварталу, як це передбачено ч. 6 ст. 20 Закону № 1058.

Просить стягнути з ОСОБА_1 недоїмку зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1310 грн. 93 коп.

УПФ України в Скадовському районі надіслано суду клопотання з проханням розглянути справу без участі представника управління.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, суд вважає за можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази по справі, суд встановив такі обставини.

Відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зареєстрований в установленому порядку як фізична особа-підприємець в управлінні Пенсійного фонду України в Скадовському районі Херсонської області.

Відповідно до картки особового рахунку ОСОБА_1 на рахунку відповідача рахується недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1310 грн. 93 коп. З даної картки також вбачається, що станом на квітень 2011 року було нараховано єдиного внеску в сумі 1902 грн. 53 коп., до Пенсійного фонду надійшло 591 грн. 60 коп. Так, ОСОБА_1 сплачував єдиний внесок але не в повному обсязі. Таким чином, залишок несплаченого єдиного внеску склав 1310 грн. 93 коп., суму якого просить стягнути позивач.

Вказану суму нарахованого страхового внеску 1902 грн. 53 коп. відповідачем по справі ОСОБА_1 було самостійно 19.01.2010 зазначено в Таблиці 2. Нарахування внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований податок) на 2010 рік та подано до УПФ України в Скадовському районі звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб від суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 28.03.2011.

У зв'язку з несплатою страхових внесків в повному обсязі 04.04.2011 відповідачу було виставлено вимогу № Ф-752-У про сплату боргу зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1310 грн. 93 коп.

Дану вимогу відповідач оскаржував в судовому порядку. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.06.13 по справі № 2119/466/2012, відмовлено ОСОБА_1 в задоволенні позову. Таким чином, вимога УПФ України в Скадовському районі від 04.04.2011 № Ф-752-У є чинною та підлягає виконанню.

Відповідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 (далі - Закон № 1058 в редакції чинній на час виникнення спірних відносин). Виключно ним визначаються, зокрема, принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають зазначеному страхуванню, платники страхових внесків, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Відповідно до ст. 7 Закону № 1058 загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами, зокрема, законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством, а також осіб, які забезпечують себе роботою самостійно.

Пунктом 1 статті 11 Закону № 1058 установлено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях, інших відокремлених підрозділах цих підприємств, організацій, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб, включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований чи єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством.

Згідно з пунктом 1 статті 14 цього Закону страхувальниками зазначених осіб є їхні роботодавці, які відповідно до частини 1 статті 15 належать до платників страхових внесків і зобов'язані на підставі пункту 6 частини 2 статті 17 нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

До введення в дію Закону України від 08.07.2010 № 2461 - VI "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" доплата до мінімального страхового внеску здійснювалася за бажанням фізичної особи - платника спрощеної системи оподаткування.

Починаючи з липня поточного року Законом України "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 08.07.2010 № 2461-VI встановлено обов'язкову сплату підприємцями - фізичними особами на спрощеній системі оподаткування страхових внесків до Пенсійного фонду в порядку, визначеному Законом України № 1058. Враховуючи те, що мінімальний розмір страхового внеску (з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України) встановлено на календарний місяць, а також те, що страховий стаж особам для призначення пенсії обчислюється в місяцях, сплата страхових внесків здійснюється у розмірі не менше мінімального страхового внеску, але не пізніше 20-го числа після закінчення кварталу, як це передбачено ч. 6 ст. 20 Закону № 1058.

Відповідно до п.2.2. розділу ІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 26-1 від 05.11.2009 (що діяв на момент виникнення правовідносин), фізичні особи суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування ..... формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за звітним періодом.

Згідно підпункту 4 пункту 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058 фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують внески в порядку, визначеному цим Законом.

Сума страхового внеску встановлюється вищезазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах, при цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.

Відповідно до ст. 1 Закону мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу). Розмір страхових внесків визначено п. 4.3. Інструкції - 33,2 % від суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Відповідно Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010, № 2464-VI на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до п.п 2.1., 2.2. 7.1. Постанови Пенсійного Фонду, від 19.12.2003, № 21-2 "Про затвердження Порядку розгляду органами Пенсійного фонду України скарг на рішення про накладення штрафу, нарахування пені та заяв страхувальників при узгодженні ними вимоги про сплату недоїмки із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" У разі коли страхувальник вважає, що орган Пенсійного фонду в районі, місті, районі у місті (далі - територіальний орган Пенсійного фонду) невірно визначив суму недоїмки, такий страхувальник має право звернутися до територіального органу Пенсійного фонду, вимога про сплату недоїмки якого оскаржується, з заявою про узгодження вимоги, яка подається у письмовій формі та супроводжується документами (розрахунками, копіями платіжних доручень тощо), що свідчать про неправильність обчислення сум недоїмки, зазначених у вимозі. Заява повинна бути подана до територіального органу Пенсійного фонду протягом десяти робочих днів, наступних за днем отримання страхувальником вимоги про сплату недоїмки.

Оскільки вимогу відповідач оскаржив, але за наслідками апеляційного розгляду справи № 2119/466/2012 вимога не скасована, у зв'язку з чим, вона є обов'язковою для виконання, тобто підлягає сплаті.

Виходячи з вищевикладеного, у зв'язку із відсутністю на час розгляду справи по суті доказів погашення заявленої суми недоїмки, вимога про сплату боргу від 04.04.2011 № Ф-5752-У не скасована, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог УПФ України в Скадовському районі, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 128, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Скадовському районі Херсонської області (вул. Володарського, 32, м. Скадовськ, Херсонська область, код ЄДРПОУ 21301964) 1310 (одну тисячу триста десять) грн. 93 коп. недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 10.1