Ухвала суду № 37959984, 24.03.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2014
Номер справи
2а-9102/10/1370
Номер документу
37959984
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2014 року Справа № 9104/3230/11

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Шинкар Т.І., Ільчишин Н.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу державної податкової інспекції в Київському районі м. Харкова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2010 року у справі за позовом відкритого акціонерного товариства «Селянський комерційний банк «Дністер» до державної податкової інспекції в Київському районі м. Харкова про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В :

відкрите акціонерне товариство «Селянський комерційний банк «Дністер» звернулось в суд першої інстанції з адміністративним позовом до державної податкової інспекції в Київському районі м. Харкова в якому просило визнати протиправними дії ДПІ у Київському районі м. Харкова щодо прийняття податкового повідомлення - рішення ДПІ у Київському районі м. Харкова №0006241502/0 від 06 вересня 2010 року та визнати протиправним податкове повідомлення - рішення ДПІ у Київському районі М.Харкова №0006241502/0 від 06 вересня 2010 року та скасувати його.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2010 року позовні вимоги задоволено, визнано протиправними дії ДПІ у Київському районі м. Харкова щодо прийняття податкового повідомлення - рішення №0006241502/0 від 06 вересня 2010 року та визнано протиправним податкове повідомлення - рішення ДПІ у Київському районі М.Харкова №0006241502/0 від 06 вересня 2010 року.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова оскаржила його в апеляційному порядку, вважає, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що постановою Правління Національного банку України № 128 від 13.03.2010 р. «Про відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури ліквідації ВАТ «СКБ «Дністер» з 15 березня 2010 р. відкликано банківську ліцензію та призначено ліквідатора.

Відповідно до Порядку обліку платника податків, зборів (обов'язкових платежів) 25.03.2010 р. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстровано запис про «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи ВАТ «СКБ «Дністер» за № 14151100027004081.

Судом під час вирішення справи не враховано положення ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» згідно якої завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

На підставі п.1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності, в процесі якої встановлено порушення п.5 Положення про порядок обчислення та сплати до міського бюджету комунального податку, затвердженого рішенням XII сесії Харківської міської ради II скликання від 21.03.96р. «Про внесення змін та доповнень до Положення про порядок обчислення та сплати до міського бюджету комунального податку, затвердженого рішенням виконкому Харківської міської ради народних депутатів від 08.06.94р. №334», а саме платником несвоєчасно надано податковий розрахунок комунального податку за 1 кв.10 р., бо дата фактичного надання - 27.07.10р., граничний строк подання - 11.05.10 р. За результатами перевірки складено акт № 11947/15-3/19159542 від 19.08.10р., на підставі якого винесено рішення № 0006241502/0 від 06.09.10р. на суму 170,00 грн. Рішення отримано платником 09.09.10р.

Відповідно до частини 3 преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами» він не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», з банків на які поширюються норми розділу V Закону України «Про банки і банківську діяльність», та погашення зобов'язань зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Разом з тим, відповідно до пункту 7.8 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами» з моменту прийняття ухвали судом (арбітражним судом) про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок сплати податкового зобов'язання або погашення податкового боргу такого платника податків, зазначених у заяві, яка подається до суду (арбітражного суду), визначається згідно з нормами Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», без застосування норм цього Закону.

При відкритті ліквідаційної процедури підприємницька діяльність банкрута завершується, однака це не є підставою для припинення обов'язків щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Статтею 31 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» визначено черговість вимог кредиторів, згідно з якою у третю чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), в шосту чергу задовольняються інші вимоги.

Відповідно до ст. 9 Закону «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність, а також інші документи та відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) тощо.

Під час процедури ліквідації юридичної особи її статус як платника податків не припиняється, таким чином, у процесі ліквідації необхідно нараховувати і сплачувати відповідні податки та збори в установлені терміни, подавати відповідну звітність.

ДПІ в Київському районі м. Харкова застосовано до ВАТ «СКБ «Дністер» штрафні санкції на підставі п. 17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами» за неподання податкової декларації у строки, визначені законодавством.

Рішення про відкликання банківської ліцензії та ініціювання процедури банкрутства щодо позивача прийнято у вигляді постанови від 13.03.2010 р. № 128. Отже, ст. 91 Закону України «Про банки та банківську діяльність», яка встановлює наслідки призначення ліквідатора, поширюється на ВАТ «СКБ «Дністер». Разом з тим, позивач не знятий з обліку платника податків.

Відповідно до п. 5 ст. 111 ЦК України юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Оскільки, позивач не ліквідований, а перебуває на стадії ліквідації, то, відповідно, не звільнений від обов'язку сплачувати відповідні податки, подавати податкову, фінансову звітність.

Статтею 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами» встановлена відповідальність саме за неподання податкової декларації у строки, визначені законодавством у вигляді штрафу у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Разом з тим, п.4 ст.91 Закону України «Про банки та банківську діяльність», на яку покликається позивач, передбачає, що припиняється нарахування процентів, неустойки (штрафу, пені) та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банку. З наведеної норми Закону, вбачається, що припиняється нарахування по всіх видах заборгованості банку, тобто по заборгованості, що виникла до моменту нарахування процентів, неустойки (штрафу, пені) та інших економічних санкцій на таку заборгованість.

Апелянт наголошує, що у позивача заборгованості по сплаті з комунального податку перед бюджетом немає, штраф накладено саме за неподання податкової звітності по даному виду податку. За таких обставин, п. 4 ст. 91 Закону України «Про банки та банківську діяльність» на спірні правовідносин не поширюється.

На підставі вище викладеного просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що постановою Правління Національного банку України від 13.03.2010 року № 128 у ВАТ «СКБ «Дністер» з 15.03.2010 року відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації ВАТ «СКБ «Дністер», а також призначено ліквідатора. Ліквідатором ВАТ «СКБ «Дністер» 30.03.2010 року за № 309-811/лк на адресу ДПІ у Київському районі м. Харкова направлено копію вказаної Постанови НБУ та заяву про зняття з обліку платника окремих податків ВАТ «СКБ «Дністер» у м. Харкові (ідентифікаційний код 19159542). 10.09.2010 року на ім'я ліквідатора ВАТ «СКБ «Дністер» надійшло податкове повідомлення-рішення ДПІ у Київському районі м. Харкова №0006241502/0 від 06 вересня 2010 року, яким податковим органом визначено суму податкового зобов'язання за платежем - комунальний податок у вигляді застосованих штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 170 грн. відповідно до абз.1 пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181 -III.

Розглядаючи спір суд першої інстанції правильно зазначив, що спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами». Відповідно до абзацу третього преамбули цього Закону він не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», з банків, на які поширюються норми розділу V Закону України «Про банки і банківську діяльність», та погашення зобов'язань зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п.п. 3, 4 ст. 91 Закону України «Про банки і банківську діяльність» з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав; припиняється нарахування процентів, неустойки (штрафу, пені) та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банку.

З урахуванням наведених норм чинного законодавства, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що ДПІ у Київському районі м.Харкова не мало підстав для застосування спірних штрафних (фінансових) санкцій відповідно до ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами».

Враховуючи викладене суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу державної податкової інспекції в Київському районі м. Харкова - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2010 року по справі № 2а-9102/10/1370 - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М.А. Пліш

Судді Т.І. Шинкар

Н.В. Ільчишин