Провадження № 2-а/225/21/2014
Головуючий у справі : Челюбєєв Є.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
14 березня 2014 року Дзержинський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Челюбєєва Є.В.,
при секретарі Бондарчук Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Дзержинського міського суду Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Державної казначейської служби України у м. Дзержинську Донецької області, відділу Державної виконавчої служби Дзержинського міського управління юстиції Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати дії управління Державної казначейської служби України у м. Дзержинську Донецької області (надалі - УДКСУ у м. Дзержинську) незаконними та зобов'язати вчинити певні дії.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що за рішенням Дзержинського міського суду Донецької області від 03.08.2011 року з Державного підприємства «Дзержинськвугілля» на його користь стягнено грошову компенсацію у відшкодування моральної шкоди в сумі 60000 грн. На підставі виконавчого документа державним виконавцем відділу Державної виконавчої служби Дзержинського міського управління юстиції Донецької області (надалі - відділ ДВС) було відкрито виконавче провадження № 28362912. Платіжним дорученням № 488 від 30.08.2013 року відділом ДВС було доручено УДКСУ у м. Дзержинську перерахувати грошові кошти за рішенням суду в сумі 60000 грн. на його поточний рахунок, відкритий в банківській установі. Він неодноразово звертався із скаргами на дії посадових осіб УДКСУ у м. Дзержинську, але отримував відповіді, де зазначалось, що при проведенні видатків розпорядників і одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, органи Державної казначейської служби України повинні в першу чергу та стислі терміни забезпечувати виконання захищених статей видатків, передбачених ст. 55 Бюджетного кодексу України. Виплата коштів за вказаним рішенням суду не відноситься до цих видатків.
На час звернення з цим позовом до суду грошові кошти так і не перераховані відповідачем до банківської установи. Отже, на теперішній час рішення суду залишається невиконаним.
Вважає дії посадових осіб УДКСУ у м. Дзержинську незаконними, такими, що порушують його права на своєчасне отримання грошових коштів за рішенням суду в рахунок відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок ушкодження здоров'я.
З цих підстав, просить суд визнати дії посадових осіб УДКСУ у м. Дзержинську незаконними та зобов'язати вчинити певні дії з виконання платіжних доручень відділу ДВС з перерахування компенсації у відшкодування моральної шкоди в сумі 60000 грн. на поточний рахунок, відкритий на його ім'я в банківській установі.
Позивач в судове засідання не з'явився, надавши суду письмову заяву, в якій просив розглянути справу в його відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує повністю, наполягає на їх задоволенні.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надавши суду письмову заяву, в якій просив розглянути справу у його відсутності, при цьому заявлені вимоги не визнає, оскільки вважає їх необґрунтованими і недоведеними в суді. Із наданих заперечень вбачається, що органи Казначейства у Донецькій області проводять платежі в обсягах підкріплень субрахунку єдиного казначейського рахунку. Обсяг підкріплень субрахунків ЄКР визначається Державною казначейською службою України з урахуванням отриманої інформації про наявні платіжні доручення та дотриманням необхідного рівня платоспроможності єдиного казначейського рахунку. При проведенні видатків розпорядників і одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів органи Державної казначейської служби України повинні в першу чергу та стислі терміни забезпечувати виконання захищених статей видатків, перелік яких визначений статтею 55 Бюджетного кодексу України. Видатки за платіжними дорученнями з рахунку відділу ДВС не вважаються захищеними. За цих умов, з метою уникнення соціальної напруги, органи казначейства забезпечують виконання насамперед захищених статей видатків бюджету, а саме виплату заробітної плати, стипендії, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, продуктів харчування, медикаментів. Також вважає, що позивач звернувся до суду з адміністративним позовом з порушенням встановлених законом строків, тому просить залишити даний позов без розгляду.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - відділу ДВС в судове засідання не з'явився, надавши суду письмову заяву, в якій просив розглянути адміністративну справу у його відсутності, надавши письмові пояснення. В своїх поясненнях зазначив, що поданий позивачем адміністративний позов є обґрунтованим, так як дії УДКСУ у м. Дзержинську порушує низку норм діючого законодавства. Керівництвом УДКСУ у м. Дзержинську грошові кошти, стягнуті відділом ДВС не перераховані своєчасно стягувачам, в даному випадку позивачу ОСОБА_2, що перешкоджає провадженню виконавчих дій, значно ускладнює виконання рішень суду та порушує строки їх виконання. Також дії керівництва УДКСУ у м. Дзержинську порушують права стягувачів, як сторін виконавчого провадження, у частині вільного розпорядження власними коштами, що стягнуті на виконання рішення судів, як наслідок, несвоєчасне зняття арешту з коштів боржників, їх майна та призводить до численних скарг з боку стягувачів та боржників, які спрямовуються до вищестоящого керівництва , а також до суду, і вони є обґрунтованими через те, що сторони виконавчого провадження, своєчасно не могли отримати грошові кошти, стягнуті на їхню користь за судовими рішеннями.
Дослідивши матеріали справи та надані докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 23.08.2011 року начальником відділу ДВС відкрито виконавче провадження № 28362912 (а.с. 14) на підставі виконавчого листа № 2-1297, виданого Дзержинським міським судом Донецької області 17.08.2011 року про стягнення з Державного підприємства «Дзержинськвугілля» на користь ОСОБА_2 грошової компенсації у рахунок відшкодування моральної шкоди в сумі 60000 грн.
30.08.2013 року відділом ДВС направлено до УДКСУ у м. Дзержинську платіжне доручення № 448 (а.с. 23) про перерахування на користь ОСОБА_2 грошової компенсації у рахунок відшкодування моральної шкоди в сумі 60000 грн.
Однак, відповідачем кошти на користь ОСОБА_2 не були перераховані (а.с. 24).
В подальшому, відділом ДВС до УДКСУ у м. Дзержинську ще направлялися платіжні доручення № 510 від 03.10.2013 року (а.с. 25), № 608 від 12.11.2013 року (а.с. 28), № 706 від 18.12.2013 року (а.с. 31), але також були залишенні відповідачем без виконання (а.с. 24, 26-27, 29-30).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Відповідно до пункту 1 Положення про державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року №460/2011 (далі - Положення №460/2011) Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України.
Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Казначейство України є учасником системи електронних платежів Національного банку України.
Відповідно до пункту 7 Положення № 460/2011 Казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення).
Відповідно до положень пункту 12.1.-12.3. Інструкції з організації примусового виконання рішення, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 року за №489/20802 (далі - Інструкція №512/5) органи державної виконавчої служби мають відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках. Розрахунки з таких рахунків здійснюються тільки в безготівковій формі. Не допускаються видача та переказ стягнутих державними виконавцями сум стягувачам без зарахування на депозитний рахунок органу ДВС. Для контролю і перевірки стану рахунків у національній та іноземній валютах та визначення належності коштів ведеться звітність за депозитними сумами органів ДВС.
Згідно пункту 12.13. Інструкції №512/5 не пізніше ніж протягом трьох робочих днів від дня ознайомлення з інформацією про надходження коштів державний виконавець у разі достатності суми для покриття всіх вимог стягувача та наявності відомостей від стягувача про шляхи отримання ним коштів готує одне розпорядження (у тому числі за зведеним виконавчим провадженням), яким визначає належність указаних коштів та спосіб перерахування стягувачу, яке затверджується начальником органу ДВС із зазначенням дати та скріплюється печаткою органу ДВС. Указане розпорядження готується в двох примірниках, оригінал видається особі, відповідальній за ведення книги обліку депозитних сум, копія залишається у виконавчому провадженні (пункт 12.13. Інструкції №512/5).
Як встановлено в судовому засіданні, платіжне доручення відділу ДВС № 448 від 30.08.2013 року на суму 60000 грн. перебувало на виконанні в УДКСУ у м. Дзержинську, але було повернуто без виконання у зв'язку із закінченням терміну дії платіжного доручення.
Державним виконавцем неодноразово надсилалася вимога про надання письмових пояснень керівника УДКСУ у м. Дзержинську з приводу неперерахування стягувану ОСОБА_2 грошових коштів, на що була отримана відповідь про те, що стягнуті грошові кошти за рішенням суду не є захищеними видатками згідно ст. 55 Бюджетного кодексу України.
Відповідно до статті 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державна казначейська служба України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства.
В органах Державної казначейської служби України бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.
При проведенні видатків розпорядників і одержувачів бюджетних коштів органи Казначейства повинні в першочерговому порядку забезпечити виконання захищених видатків, перелік яких визначений частиною 2 статті 55 Бюджетного кодексу України, а саме: стипендії, заробітної плати, комунальні послуги та енергоносії, продукти харчування, медикаменти тощо.
В той же час, видатки з депозитних рахунків державної виконавчої служби не відносяться до захищених статей державного бюджету, і сплачуються при наявності фінансового ресурсу на єдиному казначейському рахунку.
Органи Державної казначейської служби України здійснюють видатки в межах встановленого ліміту кореспондентського рахунку.
Згідно із Положенням про єдиний казначейський рахунок, затвердженим наказом Державного казначейства України 26.06.2002 №122 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 липня 2002 року за №594/6882 (далі - Положення №122) єдиний казначейський рахунок (далі - ЄКР) - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП).
Відповідно до положень пункту 2.1. Положення №122 ЄКР консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством. Для відображення операцій, проведених через СЕП протягом банківського дня, у центрі оброблення СЕП Державному казначейству України та Головним управлінням Державного казначейства України відкрито технічні рахунки.
ЄКР, відкритий на балансі Державного казначейства України, об'єднує кошти субрахунків, що відкриті на балансі Головних управлінь Державного казначейства України.
На субрахунках ЄКР ведеться аналітичний облік коштів державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.
Державне казначейство України управляє коштами, що обліковуються на рахунках, відкритих у Головних управліннях Державного казначейства України, і проводяться через СЕП, шляхом встановлення ліміту технічного рахунку, ліміту початкових оборотів у СЕП та підкріплень субрахунків ЄКР з урахуванням дотримання необхідного рівня платоспроможності, який визначається Державним казначейством України (пункти 2.3., 2.4. та 2.5. Положення №122).
Як встановлено в судовому засіданні, станом на момент розгляду вказаної справи грошове підкріплення депозитного рахунку відділу ДВС - відсутнє.
Таким чином, внаслідок не залежних від відповідача обставин, УДКСУ у м. Дзержинську на теперішній час позбавлено можливості виконати платіжне доручення № 448 від 30.08.2013 року (подальші платіжні доручення № 510 від 03.10.2013 року, № 608 від 12.11.2013 року та № 706 від 18.12.2013 року) про перерахування ОСОБА_2 за рішенням суду грошову компенсацію в рахунок відшкодування моральної шкоди в сумі 60000 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність бездіяльності начальника управління Державної казначейської служби України у м. Дзержинську Донецької області у невиконанні платіжного доручення про перерахування грошових коштів на користь позивача, отже позовні вимоги є недоведеними, тому не підлягають задоволенню.
У зв'язку з цим, позовні вимоги в частині зобов'язання управління Державної казначейської служби України у м. Дзержинську Донецької області перерахувати на користь ОСОБА_2 грошову компенсацію в рахунок відшкодування моральної шкоди в сумі 60000 грн., також не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 3, 6-11, 71, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до управління Державної казначейської служби України у м. Дзержинську Донецької області (третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - відділу Державної виконавчої служби Дзержинського міського управління юстиції Донецької області) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після спливу строку передбаченого для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дзержинський міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Суддя: