Справа № 708/307/14-а
Номер провадження № 2-а/708/27/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2014 року.
Суддя Чигиринського районного суду Ткаченко С.Є., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі про визнання неправомірними дій, зобов'язання перерахування та виплати недоплачених сум пенсії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, зазначивши, що 07.12.2011 року вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі з приводу призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
У січні 2014 року під час ознайомлення зі своєю пенсійною справою їй стало відомо, що при нарахуванні пенсії не була врахована отримана за період з 01.12.2009 року по 30.11.2011 року матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація в сумі 10306,86 грн., з яких згідно до чинного законодавства проведені відповідні відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
А тому вона звернулася до управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі із заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної їй пенсії, додавши при цьому довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії державним службовцям, за останні 24 календарні місяці роботи відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
05.02.2014 року нею було отримано відповідь від управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі, де відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», у зв`язку з чим вона не включається до заробітку, що враховується при призначенні пенсії державним службовцям.
У зв`язку з цим просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі щодо відмови в перерахуванні раніше призначеної пенсії у відповідності до ст., ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» неправомірними та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок і виплату їй пенсії з врахуванням отриманої в період з 01.12.2009 року по 30.11.2011 року матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, в сумі 9230,42 грн., а також індексації в сумі 1076,44 грн., починаючи з 07.12.2011 року з урахуванням фактично виплачених сум.
Відповідач надав до канцелярії суду заперечення проти позову, вказавши, що 07.12.2011 року позивачка звернулася за призначенням їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв`язку з чим з 07.12.2011 року позивачці було призначено пенсію, згідно до даного Закону.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Як передбачено ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно до ч. 6 і ч. 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і допомоги, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, при цьому оплата праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплати і матеріальної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 перерахунок пенсії державним службовцям здійснюється у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом.
А тому вони вважають, що матеріальна допомога не входить до складу заробітної плати і підстави для задоволення вимог позивачки відсутні.
Ухвалою суду від 21.03.2014 року позовні вимоги позивачки за період з 07.12.2011 року по 11.09.2013 року залишено без розгляду у зв`язку з пропуском позивачкою строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, передбаченого ч.2 ст.99 КАС України.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для жінок - не менш 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менш 10-ти років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш 20-ти років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Як встановлено судом і підтверджується довідкою управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі № 1235/09 від 11.03.2014 року, стаж державної служби позивачки становить 17 років 1 місяць 24 дні.
Також судом встановлено і вбачається з матеріалів справи, що позивачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Чигиринському районі з 07.12.2011 року та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про державну службу», при цьому розрахунок пенсії позивачки управлінням Пенсійного фонду України в Чигиринському районі здійснювався відповідно до довідки від 06.02.2014 року, виданої управлінням Пенсійного фонду України у Чигиринському районі, без включення у розмір заробітної плати позивачки матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.
На її звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові проблеми та індексації, останній відмовив, посилаючись на те, що дані види виплат не включаються до складу заробітної плати, що вбачається з повідомлення № 604/07 від 05.02.2014 року.
Як вбачається з довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», від 06.02.2014 року, виданої управлінням Пенсійного фонду України у Чигиринському районі, до складових заробітної плати позивачки, з яких справлялися страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, входили й інші виплати, які складались з матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також з індексації доходів.
Як передбачено ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Виходячи з цього, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, вважаю можливим визнати дії відповідача щодо відмови в перерахуванні призначеної позивачці пенсії у відповідності до ст., ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу» неправомірними та зобов`язати його здійснити перерахунок і виплату їй пенсії з врахуванням отриманої в період з 01.12.2009 року по 30.11.2011 року матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, в межах шестимісячного строку звернення до суду з 12.09.2014 року з врахуванням виплачених сум.
На підставі викладеного та, керуючись ст., ст. 9, 17, 71, ч. 1 ст. 94, ст., ст. 159, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, ч. 2 ст. 33, ст. 37 Закону України «Про державну службу», ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»,
ПОСТАНОВИЛА:
Позов задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Чигиринському районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, з 12.09.2014 року з врахуванням виплачених сум.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя С.Є. Ткаченко