ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2014 року № 813/723/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лунь З.І.
за участю секретаря
судового засідання Леніва А.Р.
представників сторін:
від позивача: Мартиневич Ю.О.,
від відповідача: Кохан Н.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу Винниківської міської ради до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання незаконним та скасування припису.
ВСТАНОВИВ:
Винниківська міська рада звернулася до суду з позовом до Державної екологічної інспекції у Львівській області про визнання незаконним та скасування припису, винесеного Державною екологічною інспекцією у Львівській області № 2552/1169-04 від 23 грудня 2013 року .
Позивач вважає, що оскаржуваний припис є протиправним, оскільки каналізаційний колектор, у якому є витік, знаходиться поза межами міста Винники, проходить по території Пустомитівського району Львівської області та міста Львова, а також не перебуває на балансі ні Винниківської міської ради, на інших підприємств, установ, організацій, яким Винниківскьа міська рада його передала, відтак, у повноваження Винниківської міської ради не входить його утримання .
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов заперечила з підстав, викладених у письмовому запереченні на адміністративний позов (а.с.36 -37; 52-54). В судовому засіданні зазначила, що колектор фактично перебуває в користуванні МКП «Винниківське». Просить у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З 10.12.2013 року по 23.12.2013 р. на підставі наказу № 841-і/п від 05.12.2013 р. та направлення №2552 від 10.12.2013 року державними інспекторами з ОНПС у Львівській області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Винниківською міською радою, за результатами якої складено акт № 2552/02/04/2084 від 23.12.2013 року (далі - Акт перевірки).
Згідно з Актом перевірки виявлено, що Винниківською міською радою не вживаються заходи по припиненню забруднення земельних ресурсів стічними водами з несправного каналізаційного колектора, яким транспортуються стічні води з м. Винники у м. Львів, що є порушенням ст. 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та ст.ст. 30,33, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (а.с.9).
На підставі Акта перевірки Винниківській міській раді винесено припис №2552/1169-04 з вимогою розробити план організаційно-технічних заходів з усунення виявлених недоліків; припинити витоки каналізаційних стоків з несправного каналізаційного колектора та не допускати забруднення земельних ресурсів стічними водами з несправного каналізаційного колектора, яким транспортуються стічні води з м. Винники у м. Львів.
Як свідчить встановлене Актом перевірки, на запит Держекоінспекції у Львівській області (вих. 02-10130 від 03.12.2013р.) ЛМКП «Львівводоканал» листом (вих. №15-6559 від 13.12.2013р.) надано інформацію та документи про те, що відповідно до ухвали 15-ї сесії Львівської міської ради народних депутатів 21-го скликання від 24.06.1993 року про розмежування комунальної власності між м. Львовом та м. Винники актами передачі від 31.12.2001 року з балансу ЛМКП «Львівводоканал» на баланс Винниківського міськвиконкому була здійснена передача каналізаційних насосних станцій «Винники-1», «Винники-2», каналізаційних мереж м. Винники та напірного каналізаційного колектора, яким перекачуються стоки з м. Винники до м. Львів.
Як свідчить Акт перевірки, Винниківська міська рада надала інформацію про те, що в 2001 році було здійснено передачу каналізаційної системи м. Винники на баланс ТзОВ «Колібрі-Аварійна служба м. Винники». Відповідно до акту прийому -передачі від 02.04.20103 року ТзОВ «Колібрі-Аварійна служба м. Винники» повернула на баланс Винниківської міської ради : Каналізаційно-насосну станцію (КНС) «Винники-1» та Каналізаційно-насосну станцію (КНС) «Винники-2».
З Акта перевірки вбачається, що відповідач звернувся до Державного реєстратора для з'ясування інформації про ТзОВ «Колібрі-Аварійна служба м. Винники», однак на час проведення перевірки інформація від Державного реєстратора не надійшла.
Водночас, судом встановлено, що станом на день проведення перевірки відповідачем Каналізаційно-насосну станцію (КНС) «Винники-1», Каналізаційно-насосну станцію (КНС) «Винники-2» та водопровідні і каналізаційні мережі м. Винники передано на баланс МКП «Винниківське».
Як свідчить Акт перевірки, висновок про те, що напірний колектор «повинен» (а.с.8) перебувати на балансі Винниківської міської ради, зроблено перевіряючими на підставі листів ЛМКП «Львівводоканал», Винниківської міськрада, МКП «Винниківське», Львівської міської ради.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Таким чином, під час проведення перевірки, встановлюючи обставини, пов'язані із несправністю каналізаційного колектора, перевіряючі зробили висновок про перебування каналізаційного колектора на балансі Винниківської міської ради, без з'ясування інформації про правовий статус ТзОВ «Колібрі-Аварійна служба м. Винники», а також без жодних правовстановлюючих документів.
Відтак, покликання відповідача на п. 5 ч.3 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до якого до відання виконавчих органів міських рад належить вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; на ч.3 ст.36 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», в якій зазначено, що за рахунок коштів місцевих бюджетів фінансуються охорона та утримання об'єктів благоустрою комунальної форми власності, переданих органами місцевого самоврядування на баланс підприємствам, установам, організаціям; організація санітарного очищення територій, які належать до комунальної власності не береться судом до уваги.
Матеріали справи (а.с.84) також свідчать про те, що каналізаційний колектор не перебуває на балансі позивача, оскільки межею скиду стічних вод м. Винники в систему міської каналізації є контрольний колодязь (КК1), який відповідно до схеми знаходиться у м. Винники (а.с.87).
Суд поставив на обговорення питання про витребування у сторін інших графічних матеріалів (викопіювання з генплану тощо), однак сторони підтвердили, що такі відсутні як у позивача і відповідача, так і у інших суб'єктів.
Як свідчать матеріали справи, каналізаційний колектор (а.с.48, а.с.87) знаходиться поза межами території, що входить під юрисдикцію Винниківської міської ради. Більше того, район витоку з колектора розташований у межах м. Львова (Кривчиці).
Таким чином, покликання відповідача на ст.40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», згідно з якою самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, то суд не бере таке до уваги з огляду на те, що оскільки колектор територіально не відноситься до м. Винники, відтак Винниківська міська рада до утримання цього колектора не має жодного відношення.
Суд також додатково зазначає, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем не було взято до увагу ту обставину, що МКП «Винниківське» є абонентом ЛМКП «Львівводоканал».
Крім того, покликання відповідача на ту обставину, що ТзОВ «Барком» є абонентом МКП «Винниківське», не береться судом до уваги з огляду на те, що між зазначеними суб'єктами відсутні договірні зобов'язання у господарських операціях з водопостачання та водовідведення тощо.
З врахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку, що оскаржуваний припис винесений без врахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, оскільки відповідачем при винесенні припису не було встановлено та підтверджено належними доказами перебування каналізаційного колектора на балансі позивача чи підприємств, установ, організацій, яким цей колектор був переданий позивачем.
Висновок відповідача про те, що колектор фактично перебуває в користуванні МКП «Винниківське» є неправовим.
Таким чином, оскаржуваний припис є протиправним та підлягає скасуванню, а позов задоволенню в повному обсязі з огляду на те, що такий прийнятий передчасно, без урахування всіх обставин, які мають значення для його прийняття.
Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір стягується з Державного бюджету України на користь Винниківської міської ради у розмірі 73,08 грн.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити адміністративний позов повністю.
Визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у Львівській області № 2552/1169-04 від 23 грудня 2013 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Винниківської міської ради (79495, м. Винники, вул. Галицька, 20, ідентифікаційний код 26256292) 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину постанови
Постанову в повному обсязі складено 31.03.2014 року.
Суддя З.І. Лунь