Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2014 року Справа № П/811/520/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравчук О.В. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Фермерського господарства "Босько А.Б."
до відповідача - Маловисківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (Новомиргородське відділення)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Фермерське господарство "Босько А.Б." (далі - позивач) звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Маловисківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (Новомиргородське відділення) (далі - відповідач) з вимогою визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06 серпня 2013 року №0002262210, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 1270,00 грн. (за основним платежем - 1016,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 254,00 грн.).
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки ФГ "Босько А.Б." податковим органом протиправно, без наявності достатніх на те підстав було зроблено висновок щодо направленості діяльності позивача у взаємовідносинах з ПП "Будреаль" на ухилення від сплати податків та нікчемності укладеного із зазначеним контрагентом правочину.
Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву, за якими позов ним не визнається у повному обсязі. Такі заперечення мотивовано тим, що перевіркою встановлено укладення позивачем угод без мети настання реальних наслідків, безпідставне включення до складу податкового кредиту сум ПДВ за взаємовідносинами з ПП "Будреаль". Вважаючи угоди, укладені позивачем із вказаними контрагентом нікчемними, відповідач наполягає на правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення (а.с.42-53).
За клопотанням представників позивача та відповідача подальший розгляд та вирішення справи судом було здійснено у порядку письмового провадження (а.с.100-101).
Розглянувши у письмовому провадженні подані представником позивача і відповідача документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
Фермерське господарство "Босько А.Б." зареєстроване як юридична особа Новомиргородською районною державною адміністрацією 22 лютого 2005 року та з того часу перебуває у податковому органі як платник податків.
У період з 08 по 12 липня 2013 року посадовими особами Маловисківської об'єднаної державної податкової інспекції була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ФГ "Босько А.Б." з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаємовідносинах з ПП "Будреаль" за жовтень 2011 року.
За результатами перевірки податковим органом було складено Акт документальної позапланової невиїзної перевірки від 17 липня 2013 року №29/2210/33333892, згідно якого контролюючий орган дійшов висновку про порушення позивачем: частини 1 статті 203, статтей 215, 216, 228 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року, в частині недотримання вимог вказаних статтей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними укладених позивачем правочинів з ПП "Будреаль"; пунктів 198.2, 198.3, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України № 2755-ІV від 02.12.2010 року в частині включення до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість у зв'язку з придбанням товарів, який проведено на підставі нікчемного правочину чим завищено суми податкового кредиту за жовтень 2011 року на суму 1016,00 грн. (а.с.21-28).
На підставі висновків вказаного Акта перевірки податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення від 06 серпня 2013 року №000226210, яким позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 1270,00 грн. (із них за основним платежем - 1016,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 254,00 грн.) (а.с.19).
Як вбачається матеріалів справи, оскаржуване податкове повідомлення-рішення базується на висновках акту перевірки про безпідставне формування податкового кредиту за господарськими операціями, які, на думку податкового органу, не мали реального характеру.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з такого.
Податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V Податкового кодексу України (підпункт 14.1.181. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: 1) придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; 2) придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Пунктом 198.6 статті 198 Податкового кодексу України встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
При цьому в пункті 198.2 зазначеної статті передбачено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів із банківського рахунку платника податку в оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).
Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлені вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку.
Так, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відповідно до підпункту 2.4 пункту 2 Положення "Про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 168/704 від 05.06.1995 року, первинні документи (на паперових і машинозчитувальних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному вираженні), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійсненні господарської операції і складання первинного документа.
З аналізу наведених правових норм у їх системному зв'язку, суд дійшов висновку, що необхідною умовою правомірності формування податкового кредиту є фактичне здійснення господарської операції платником податків.
У свою чергу, фактичне здійснення господарської операції платником податків посвідчується, зокрема, належно оформленими податковими накладними та іншими первинними бухгалтерськими документами.
Виходячи з викладеного, суд вважає за необхідне дослідити правомірність формування позивачем податкового кредиту по господарських операціях з ПП "Будреаль" у розрізі фактичного здійснення відповідних господарських операцій.
Судом з'ясовано такі обставини.
Видами діяльності ФГ "Босько А.Б." за КВЕД є, зокрема, вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11); розведення великої рогатої худоби молочних порід (01.41), змішане сільське господарство (01.50)
Судом встановлено, що 01 березня 2011 року між ФГ "Босько А.Б." (покупець) та ПП "Будреаль" (продавець) було укладено договір №29, за змістом якого постачальник зобов'язується поставити (передати) товар у власність Покупця, а Покупець зобов'язується прийняти вказаний товар та сплатити за нього на умовах вказаного договору; предметом поставки є будівельні матеріали в асортименті (а.с.4).
У жовтні 2011 року позивачем було придбано у ПП "Будреаль" будівельні матеріали на загальну суму 6096,40 грн. (із них ПДВ - 1016,07 грн). Оплата за даним договором була здійснена безготівковим шляхом, що посвідчується відповідним платіжним дорученням (а.с.8).
Факт отримання позивачем будівельних матеріалів підтверджується наявними у матеріалах справи податковою накладною від 21 жовтня 2011 року (а.с.7), видатковою накладною (а.с.5).
Транспортування товару за договором із зазначеними контрагентом здійснювалося власним транспортом ФГ "Босько А.Б." відповідно до п.3.1 Договору №29 (а.с.98). Так, У власності ФГ "Босько А.Б." перебуває транспортний засіб: ЗИЛ бортовий -С реєстраційний номер ВА 3705АТ, що підтверджується відповідними свідоцтвами на реєстрацію транспортних засобів (а.с.99).
Принагідно суд зазначає, що законодавчі норми не ставлять в залежність відсутність транспортних документів на перевезення вантажу (товару) з наслідками формування бази оподаткування податком на додану вартість. Тому, за наявності у ФГ "Босько А.Б." передбачених Податковим кодексом України та Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" належно оформлених первинних документів, які містять відомості про господарську операцію та підтверджують її здійснення, відсутність товарно-транспортних накладних суд не розглядає як доказ безтоварності господарських операції позивача.
Системний аналіз вищезазначених правових норм, дослідження наявних в матеріалах справи договору, податкової, видаткової накладних свідчить про те, що документи, на підставі яких позивач сформував податковий кредит, відповідають критеріям первинного документу, а відтак - дії позивача щодо формування податкового кредиту є правомірними. Подані позивачем банківські документи, за якими здійснювалася оплата товару, є достовірними доказами виконання контрагентом позивача зобов'язань, обумовлених договором поставки.
Даючи правову оцінку наведеним доказам, суд вважає, що ними підтверджується реальний характер господарських операцій ФГ "Босько А.Б." та ПП "Будреаль" , а відтак - і правомірність формування позивачем податкового кредиту.
Встановлений судом факт правомірності формування податкового кредиту дає підстави для висновку про протиправне застосування до позивача і штрафних санкцій на суму 254,00 грн. на підставі пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України податковим повідомленням-рішенням №000226210.
Крім того, суд зазначає, що при дослідженні факту здійснення господарської операції податковим органом повинні оцінюватися відносини безпосередньо між учасниками тієї операції, на підставі якої сформовані дані податкового обліку. Не є обов'язковою передумовою для визначення контролюючими органами грошових зобов'язань визнання недійсними (у тому числі нікчемними) правочинів, які укладалися за ланцюгом між попередніми посередниками, через ланцюг яких декларувався рух товарів чи послуг, нібито придбаних останнім у такому ланцюгу платником податку. При цьому відносини між учасниками попередніх ланцюгів постачань товарів та послуг не мають безпосереднього впливу на дослідження факту реальності господарської операції, вчиненої між останнім у ланцюгу постачань платником податків та його безпосереднім контрагентом.
За приписами частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Водночас, відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Однак, у дані справі відповідач не довів правомірності своїх рішень.
Викладене вище дає підстави вважати, що позивачеві було протиправно донараховано податкові зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем і за штрафними санкціями, а тому суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Позивачем документально підтверджена сплата судового збору в розмірі 182,70 грн (а.с.28а,30а), а тому зазначена сума підлягає поверненню з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 2, 17, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Маловисківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (Новомиргородське відділення) від 06 серпня 2013 року №000226210, яким Фермерському господарству "Босько А.Б." збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 1270,00 грн. (із них за основним платежем - 1016,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 254,00 грн.).
Присудити Фермерському господарству "Босько А.Б." судовий збір у розмірі 182,70 грн. з Державного бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд в десятиденний строк з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.В. Кравчук