КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-819/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М.
Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого суддів при секретарі Хрімлі О.Г., Ганечко О.М., Літвіної Н.М., Архіповій Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш енд Кері Україна» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 жовтня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш енд Кері Україна» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И Л А :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш енд Кері Україна» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій в розмірі 2 094 091,18 грн. № 262160/32-330/1313 від 16 листопада 2010 року.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 квітня 2011 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2011 року постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 квітня 2011 року скасовано та ухвалено нову, якою адміністративний позов задоволено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 травня 2013 року постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 квітня 2011 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2011 року у справі 2а-819/11/2670 скасовано. Справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
В ухвалі Вищого адміністративного суду України від 16 травня 2013 року зазначено, що для правильної кваліфікації здійснюваного позивачем виду торгівлі у спірному торговельному приміщенні судам необхідно було дослідити визначені Товариством умови публічного договору купівлі-продажу у формі публічної оферти, з'ясувавши, чи існувала можливість придбання товарів у торговельному центрі позивача для особистих цілей.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 жовтня 2013 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга обґрунтована та підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, 26 жовтня 2010 року на підставі наказу Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у м. Києві «Про проведення позапланової виїзної перевірки» № 820 від 26 жовтня 2010 р. та направлення на проведення позапланової перевірки № 32-01/790 від 26 жовтня 2010 року, Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві проведено перевірку торгівельного центру, що розташований за адресою: м. Київ, пр-т Московський, 26-В, в якому свою діяльність здійснює ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна», про що складено акт про результати позапланової виїзної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами № 0683/01/32049199 від 27 жовтня 2010 року.
В акті перевірки встановлено факт реалізації тютюнового виробу - коробки сигар «Independence» (в коробці 10 сигар), виробництва «Арнольд Андре», дистриб'ютор в Україні - сигарний дім «Фортуна», дата виготовлення: 05 жовтня 2007 року, марка акцизного збору ТІ, 07/2, ААЗЇ, 15940, вартість якого становить 206,14 грн. за коробку. Максимальна роздрібна ціна на коробці виробником зазначена в розмірі 190,00 грн. за коробку.
Таким чином, перевіркою встановлено, що в торгівельному центрі здійснюється роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробником або імпортером таких тютюнових виробів, чим порушено ст. 11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Усього у торгівельному центрі в реалізації, згідно з додатком № 2 до акту перевірки (акт зняття залишків тютюнових виробів, які знаходяться у торгівельному центрі «Метро Кеш енд Кері Україна» станом на 26 жовтня 2010 року) знаходилося тютюнових виробів на загальну суму 2 094 091,18 грн.
На підставі висновків акту перевірки відповідачем застосовано до ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 2 094 091,18 грн., про що свідчить прийняте відповідачем рішення про застосування фінансових санкцій № 262160/32-330/1313 від 16 листопада 2010 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
З матеріалів справи вбачається, що згідно зі Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 010426, Товариство з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш енд Кері Україна» зареєстровано в якості юридичної особи державним реєстратором Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації 13 травня 2002 року.
Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серії АЕ № 040200, Довідкою АА № 343681 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), видами діяльності ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» за КВЕД є: 51.39.0 Неспеціалізована оптова торгівля харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами; 50.10.3 Посередництво в торгівлі автомобілями; 50.10.2 Роздрібна торгівля автомобілями; 51.19.0 Посередництво в торгівлі товарами широкого асортименту; 51.90.0 Інші види оптової торгівлі; 50.10.1 Оптова торгівля автомобілями; 52.11.0 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту; 52.12.0 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах без переваги продовольчого асортименту.
Згідно з Ліцензією на право оптової торгівлі тютюновими виробами серії АВ № 730696, виданій позивачу 20 червня 2008 року, власник ліцензії має право здійснювати оптову торгівлю тютюновими виробами вітчизняного та імпортного виробництва.
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання; роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Згідно з п. 2 Правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 218 від 24 липня 2002 року, роздрібна торгівля тютюновими виробами - діяльність з продажу тютюнових виробів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.
Згідно зі ст. 11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.
Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.
Дата виготовлення наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається із шести цифр, перші дві з яких означають день, наступні дві - місяць, останні дві - рік такої дати.
Нанесення максимальної роздрібної ціни та дати виготовлення на упаковку тютюнових виробів, призначених для вивезення (експортування) за межі митної території України, здійснюється згідно з умовами відповідної угоди на експорт.
Згідно зі ст. 641 Цивільного кодексу України, пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору.
Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Реклама або інші пропозиції, адресовані невизначеному колу осіб, є запрошенням робити пропозиції укласти договір, якщо інше не вказано у рекламі або інших пропозиціях.
Пропозиція укласти договір може бути відкликана до моменту або в момент її одержання адресатом. Пропозиція укласти договір, одержана адресатом, не може бути відкликана протягом строку для відповіді, якщо інше не вказане у пропозиції або не випливає з її суті чи обставин, за яких вона була зроблена.
Відповідно до Загальних умов покупки у системі оптових торгівельних центрів «Метро Кеш енд Кері Україна», Метро продає товари на оптових умовах виключно своїм клієнтам, які є юридичними особами чи фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, та отримали карти Метро. Відносини з клієнтом припиняються автоматично, якщо клієнт зупиняє, чи більше немає права здійснювати господарську діяльність.
Як зазначено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 16 травня 2013 року у справі № К/9991/7487/12, продавець самостійно встановлює цілі, для яких він реалізує товари, тоді як чинне законодавство не передбачає обов'язок такого продавця здійснювати контроль за подальшим використанням покупцем придбаних товарів (для підприємницької діяльності або для особистого, сімейного, домашнього використання).
Згідно з ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень.
Відповідно до ст. 6 Декрету Кабінету Міністрів України «Про акцизний збір» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), встановлення максимальних роздрібних цін на підакцизні товари здійснюється виробниками або імпортерами цих товарів шляхом декларування таких цін.
Декларація про встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари подається відповідно до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби України у формі, спільно визначеній цими органами за погодженням з Комітетом Верховної Ради України, який відповідає за проведення податкової політики.
У декларації повинні міститися відомості про встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на всі підакцизні товари, що виробляються ним в Україні, або на всі підакцизні товари, що імпортуються ним в Україну, а також про дату, з якої запроваджуються встановлені у декларації максимальні роздрібні ціни.
Декларація повинна бути подана виробником або імпортером підакцизних товарів відповідно до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби України не пізніше, ніж за п'ять календарних днів до моменту запровадження встановлених у декларації максимальних роздрібних цін.
Встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на перелічені у декларації товари запроваджуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відповідну декларацію було подано відповідно до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби України, і діють до їх зміни у порядку, передбаченому цим Законом.
У разі необхідності зміни будь-яких відомостей, що містяться у декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари, поданій їх виробником або імпортером до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби України, виробник або імпортер повинен подати до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби України нову декларацію.
Таким чином, максимальна роздрібна ціна змінюється з моменту подачі виробником нової декларації, якою рекомендуються більш високі ціни.
Аналогічна правова позиція викладена у ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15 травня 2012 року у справі № К-43065/10.
Колегія суддів зазначає, що згідно з декларацією про встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари № 15 від 23 березня 2009 року, задекларовано максимальну роздрібну ціну на сигари, включаючи сигари з відрізними кінцями, та сигарили (тонкі сигари), з вмістом тютюну, «Independence Оriginal» (пачка 10 шт., вага нето 0,083 кг) - 250,00 грн.
Як встановлено в акті перевірки, 26 жовтня 2010 року позивачем реалізовано тютюновий виріб - коробку сигар «Independence» (в коробці 10 сигар), виробництва «Арнольд Андре», дистриб'ютор в Україні - сигарний дім «Фортуна», дата виготовлення: 05 жовтня 2007 року, марка акцизного збору ТІ, 07/2, ААЗЇ, 15940, вартість якого становить 206,14 грн. за коробку.
Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що належними та допустимими доказами у справі доведено, що позивачем не здійснювалась роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, з урахуванням інформації, яка міститься в декларації про встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари від 23 березня 2009 року, та того, що основним видом діяльності позивача є неспеціалізована оптова торгівля харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами, виключно своїм клієнтам, які є юридичними особами чи фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, що суперечить визначенню «роздрібна торгівля», яке міститься у наведених законодавчих нормах.
Крім того, колегія суддів зазначає, що навіть у разі підтвердження лише одного випадку продажу тютюнових виробів за ціною, вищою від виробника, вказану діяльність не можна віднести до поняття «роздрібна торгівля», адже зазначена діяльність передбачає відповідний процес, а не одноразову дію.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 10 січня 2012 року у справі № К-45991/09.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що відповідачем не надано достатньо доказів правомірності дій щодо прийняття оскаржуваного рішення про застосування фінансових санкцій, що підтверджується наведеними законодавчими нормами та наявними матеріалами справи.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш енд Кері Україна» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій є обґрунтованими та засновані на нормах права.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим постанова підлягає скасуванню з ухваленням нової про задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш енд Кері Україна» задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 жовтня 2013 року скасувати та ухвалити нову.
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш енд Кері Україна» задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві про застосування фінансових санкцій в розмірі 2 094 091,18 грн. № 262160/32-330/1313 від 16 листопада 2010 року.
Повний текст постанови виготовлений 01 квітня 2014 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.Г. Хрімлі
Судді О.М. Ганечко
Н.М. Літвіна
Головуючий суддя Хрімлі О.Г.
Судді: Ганечко О.М.
Літвіна Н. М.