5.1.2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 березня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/1022/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Широкої К.Ю.,
при секретарі судового засідання: Житній Ю.С.,
за участю представників сторін від:
позивача - Землянської О.С.,
відповідача - ОСОБА_6.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" про застосування заходів реагування,-
ВСТАНОВИВ:
14 лютого 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до товариства з обмеженою відповідальністю"ЛУГА-РАЙЗ-АГРО", у якому позивач просив винести постанову, щодо застосуванням заходів реагування до товариства з обмеженою відповідальністю ""ЛУГА-РАЙЗ-АГРО", а саме:
- тимчасово заборонити (зупинити) діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО", пов'язану з утворенням та розміщенням на проммайданчику за адресою: вул. Новостройна, буд. 14, с. Обозне, Слов'яносербський район, Луганська область, відходів ІІ класу небезпеки (відпрацьовані фільтри паливні) та VІ класу небезпеки (шини зіпсовані, металобрухт, огарки електродів), до отримання відвідного дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів;
- тимчасово заборонити (зупинити) експлуатацію Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на проммайдачнику за адресою: вул. Новостройна, буд. 14, с. Обозне, Слов'яносербський район, Луганська область:
- машини первинної очистки МПО-5;
- машини первинної очистки МПО-2,5;
- вібропневмостілу ВПС 1,5;
- вібропневмостілу ВПС 2,5, до отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що під час перевірки виявлено порушення вимог природоохоронного законодавства, за які згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено адміністративна відповідальність. Відповідно до наказу товариства від 08.01.2013 №3, до адміністративної відповідальності притягнуто посадових осіб відповідача. На підставі цього складено протоколи від 02.10.2013 №004489 та №004481 та постанови про накладення адміністративного стягнення від 17.10.2013 №004489 та від 02.10.2013 №004481. Штраф відповідачем сплачено у повному обсязі, чим підтверджено факт правопорушення.
На підставі акту, який складено за результатами перевірки, підприємству було наданий
На підставі вищевикладеного, позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, позов не визнав в повному обсязі та просив відмовити в його задоволені.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Судом встановлено, що згідно плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Луганській області завдань на ІІІ квартал 2013 року від 27.06.2013 №357, направлення на проведення планової перевірки від 30.09.2013 № 07/3598/1, повідомлення про проведення планової перевірки від 24.07.2013 №07/2924 (а.с. 6, 9, 10)
За результатами планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" складено уніфікований Акт №73, в якому викладені факти виявлених порушень чинного природоохоронного законодавства. Акт перевірки підписаний керуючим Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" Фарина І.І. та директором ОСОБА_4 без зауважень та заперечень. В судовому порядку акт перевірки не оскаржувався (а.с. 7-8).
За виявлені під час перевірки порушення вимог природоохоронного законодавства, відповідно до Кодексу України про адміністративне правопорушення, відповідно до наказу товариства від 08.01.2013 №3, до адміністративної відповідальності притягнуто посадових осіб Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО":
- за ст. 78 директора ОСОБА_4 (протокол про адміністративне правопорушення від 02.10.2013 №004489, постанова про накладення про адміністративного стягнення у вигляді штрафу від 17.10.2013 № 004484) (а.с. 12, 13), згідно квитанції від 10.10.2013 №1700381, штраф сплачений у повному обсязі (а.с.14);
- за ст. ст. 82, 811 головного агронома ОСОБА_5 (протокол про адміністративне правопорушення від 02.10.2013 №004481, постанова про накладення про адміністративного стягнення у вигляді штрафу від 02.10.2013 № 004481) (а.с.15, 16), згідно квитанції від 10.10.2013 №1700381, штраф сплачений у повному обсязі (а.с.17).
На підставі акту №73, який складено за результатами перевірки, Товариству з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" наданий припис від 09.10.2013 про усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства, у тому числі, щодо отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п. 3 припису), щодо отримання відповідного дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів (п. 2 припису). Термін виконання зазначених пунктів припису було встановлено до 09.12.2013 (а.с.18).
Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" в строк до 09.12.2013 не надано жодної інформації щодо виконання припису від 09.10.2013.
На підставі наказу від 28.01.2014 №53, направлення на позапланову перевірку від 29.01.2014 №07/415, Державною екологічною інспекцією у Луганській області в період з 29.01.2014 по 31.01.2014 проведено позапланову перевірку виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" раніше наданого припису (а.с. 19, 20)
За результатами перевірки встановлено, що припис, в частині отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - п. 3 припису та в частині отримання відповідного дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів - п. 2 припису, не виконано.
За результатами позапланової перевірки складено уніфікований акт №9, в якому викладені факти невиконання пунктів раніше наданого припису від 09.10.2013, акт підписаний директором Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" ОСОБА_4 без зауважень та заперечень, у судовому порядку акт перевірки не оскаржувався (а.с 21-22).
Згідно до ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за невиконання припису відповідно до наказу Товариством з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" від 10.10.2013 №3/1 «Про призначення відповідальних осіб у сфері природоохоронного законодавства за виконання припису від 09.10.2013» (а.с. 23), до адміністративної відповідальності притягнуто відповідних посадових осіб:
- за невиконання п.2 та п.4 припису - головного агронома ОСОБА_5 (протокол про адміністративне правопорушення від 29.01.2014 №000325, постанова про накладення про адміністративного стягнення у вигляді штрафу від 29.01.2014 № 000325) (а.с. 24, 25);
- за невиконання п. 3 припису - головного бухгалтера ОСОБА_6. (протокол про адміністративне правопорушення від 29.01.2014 №000351, постанова про накладення про адміністративного стягнення у вигляді штрафу від 29.01.2014 № 000351) (а.с.26, 27).
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V (надалі - Закон України №877) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Згідно ст.4 пп.5,9 зазначеного Закону, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Згідно ст. 6 п.1 підставою для здійснення позапланового заходу є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.
Відповідно до ст.7 ч. 1, 2, 8 зазначеного Закону, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід та предмет перевірки. На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або суду в установленому законом порядку.
В судовому засіданні встановлено, що накази про здійснення позапланового заходу не оскаржувалась. Протоколи та постанови про адміністративне правопорушення також не оскаржувались.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Стаття 11 зазначеного Закону передбачає, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 302 затверджений порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи. Відповідно до зазначеного порядку. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб'єкту господарювання - власнику стаціонарного джерела викиду, з якого надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші. Установа державної санітарно-епідеміологічної служби розглядає заяву та документи на отримання дозволу протягом 30 календарних днів з дати надходження документів та у разі відсутності зауважень готує висновок щодо видачі дозволу, який надається суб'єкту господарювання. У разі наявності зауважень документи повертаються суб'єкту господарювання з викладом їх змісту та зазначенням терміну повторного подання.
Таким чином, виходячи із наведених норм діючого законодавства України судом встановлено, що обов'язковою умовою роботи Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" є наявність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В судовому засіданні встановлено, що представником відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" надано догорів від 27.02.2014 №2702-ЗЕФ в якому відповідно до п.п.11 розділу 1 договору, ТОВ Луганськавиробничо-екологічна фірма «Зефір» - виконавець приймає на себе виконання робіт від ТОВ «ЛУГА-РАЙЗ-АГРО» - замовника щодо :
1. проведення інвентаризації 4 джерел викиду забруднюючих речовин в атмосферу;
2. розробка документів по обґрунтуванню об'ємів викиду для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу 4 стаціонарними джерелами ТОВ «ЛУГА-РАЙЗ-АГРО» (а.с. 60-61).
Згідно платіжного доручення від 13 березня 2014 року №2502 ТОВ «ЛУГА-РАЙЗ-АГРО» сплатило аванс у розмірі 50 % суми договору - 3015, 43 грн., відповідно до п.п.2.1 розділу 2 Договору від 27.02.2014 №2702-ЗЕФ (а.с. 59).
Судом встановлено, що суб'єкт господарювання складено договір щодо надання послуг для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, про що свідчить копія договору, копія платіжного доручення та частина документів, яка підготовлена для надання до державної санітарно-епідеміологічної служби.
Тому, суд приходить до висновку, що в цій частині позовних вимог Державної екологічної інспекції у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" слід відмовити.
В судовому засіданні, представником відповідача не надано жодних доказів щодо отримання дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що обставини в цій частини позовних вимог адміністративної справи підтверджують необхідність застосування заходів реагування, а саме: тимчасово заборонити (зупинити) діяльність товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО", пов'язану з утворенням та розміщенням на проммайданчку за адресою: вул.. Новостройна, буд. 14, с. Обозне, Слов'яносербський район, Луганська область, відходів ІІ класу небезпеки (відпрацьовані фільтри паливні) та VІ класу небезпеки (шини зіпсовані, металобрухт, огарки електродів), до отримання відвідного дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2014 року задоволено клопотання позивача та відстрочено йому сплату судового збору до розгляду даної адміністративної справи по суті.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Пільги щодо сплати судового збору встановлені статтею 5 Закону України «Про судовий збір». З аналізу даної статті вбачається, що позивач від сплати судового збору не звільнений.
Згідно зі ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Державна екологічна інспекція у Луганській області сплатила 14 лютого 2014 року суму судового збору у розмірі 73,08 грн., згідно платіжного доручення №89.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України , у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО" про застосування заходів реагування - задовольнити частково.
Тимчасово заборонити (зупинити) діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГА-РАЙЗ-АГРО", пов'язану з утворенням та розміщенням на проммайданчку за адресою: вул.. Новостройна, буд. 14, с. Обозне, Слов'яносербський район, Луганська область, відходів ІІ класу небезпеки (відпрацьовані фільтри паливні) та VІ класу небезпеки (шини зіпсовані, металобрухт, огарки електродів), до отримання відвідного дозволу на розміщення та ліміти на утворення відходів.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Повний текст постанови складено та підписано 28 березня 2014 року.
Суддя К.Ю. Широка