ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2014 р. Справа № 816/6111/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Григорова А.М. , Макаренко Я.М.
за участю секретаря судового засідання Гончаровій С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 25.12.2013р. по справі № 816/6111/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Кременчуцького міського голови - Бабаєва О.М. , Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради керуючого справами виконкому міської ради Шаповалова Р.В. , Виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області , Голови районної ради Коваленко А.В. , Реєстраційної палати у м. Кременчук , Державного реєстратора Білаш Н.І.
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів,
ВСТАНОВИЛА:
23 жовтня 2013 року голова органу самоорганізації населення "Будинкового комітету мешканців будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцького міського голови та голови Кременчуцької міської державної адміністрації - Бабаєва О.М., виконавчого комітету Кременчуцької міської ради керуючого справами виконкому міської ради Шаповалова Р.В., виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчук, голова районної ради Коваленка А.В., Реєстраційної палати у м. Кременчук, державного реєстратора Білаш Н.І., яким просила:
1) визнати протиправними рішення (дії, бездіяльність) вказаних відповідачів
2) зобов'язати міського голову м. Кременчука проводити реєстрацію органів самоорганізації населення будинкових комітетів, вуличних, квартальних, мікрорайонів, комітетів районів у містах, сільських, селищних комітетів (у разі їх створення) Кременчуцькою міською радою
3) зобов'язати міського голову м. Кременчука провести реєстрацію органу самоорганізації населення "Будинкового комітету мешканців будинку АДРЕСА_1" Кременчуцькою міською радою із статусом юридичної особи із встановленим терміном з дати всіх зданих документів (з 16.11.2012 до 16.12.2012) в 10-денний термін після вступу рішення в силу
4) зобов'язати виконавчий комітет Кременчуцької міської ради розглянути її заяву по всіх питаннях, подану ще 16.11.2012 на засіданні комітету заднім числом - встановити пропущеним терміном до 16.12.2012 в 10-денний термін після вступу рішення в силу
5) зобов'язати Реєстраційну палату м. Кременчук повернути кошти сплачені в сумі 170 грн. та провести реєстрацію органу самоорганізації населення "Будинкового комітету мешканців будинку АДРЕСА_1"
6) зобов'язати виконавчий комітет Кременчуцької міської ради провести оплату працівнику органу самоорганізації населення (голові органу самоорганізації населення" Будинкового комітету мешканців будинку АДРЕСА_1" ОСОБА_1 з 16.12.2012 по теперішній час включно по жовтень 2013) в 10-денний термін після вступу рішення в силу.
В ході судового розгляду уточнила свої позовні вимоги, а саме просила по останньому пункту позовних вимог зобов'язати виконавчий комітет Кременчуцької міської ради провести оплату їй за період з 16.12.2012 по закінченню судового розгляду та зобов'язати міського голову після реєстрації органу самоорганізації населення у Кременчуцькій міській раді видати посвідчення про реєстрацію органу самоорганізації населення" Будинкового комітету мешканців будинку АДРЕСА_1" і всім хто буде створювати органи самоорганізації населення із статусом юридичної особи, та додатково просила зобов'язати Кременчуцьку міську раду виконати вимоги прокурора, викладені у поданні про внесення доповнень до Порядку створення та легалізації органів самоорганізації населення, у якому чітко і детально визначити процедуру їх реєстрації.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.12.2013р. адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Кременчуцької міської ради щодо не розроблення та не прийняття в установленому порядку Положення (Порядку), яке б забезпечувало ефективну реалізацію права громадян на створення та реєстрацію органу самоорганізації населення.
Визнано протиправною бездіяльність виконавчого комітету Кременчуцької міської ради щодо неприйняття рішення по заявам ОСОБА_1 про реєстрацію "Будинковий комітет мешканців будинку АДРЕСА_1" як органу самоорганізації населення.
Зобов'язано виконавчий комітет Кременчуцької міської ради зареєструвати "Будинковий комітет мешканців будинку АДРЕСА_1" як орган самоорганізації населення.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнуто з місцевого бюджету м. Кременчука в особі Кременчуцької міської ради на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 68 грн.82 коп. та витрати пов'язані із прибуттям ОСОБА_1 до суду в розмірі 45,0 грн.
Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу , вважає постанова суду прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права та просить рішення суду скасувати.
ОСОБА_1 заперечує проти задоволення апеляційної скарги , вважає постанову суду першої інстанції прийнятою з урахуванням всіх обставин справи, просить суд апеляційної інстанції відмовити у задоволенні апеляційної скарги, постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Відповідно до ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Як вбачається з апеляційної скарги Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради оскаржується постанова суду першої інстанції в частині задоволення позову про зобов'язання виконавчого комітету Кременчуцької міської ради зареєструвати "Будинковий комітет мешканців будинку АДРЕСА_1" як орган самоорганізації населення, в іншій частині постанова суду першої інстанції не оскаржується сторонами.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та представника відповідача , дослідивши матеріали справи у їх сукупності, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено , що рішенням одинадцятої сесії VI скликання Крюківської районної ради м. Кременчука від 02.11.2011 за наслідками розгляду заяви ініціативної групи мешканців будинку АДРЕСА_1 надано дозвіл на створення органу самоорганізації населення "Будинкового комітету мешканців будинку АДРЕСА_1" та надано будинковому комітету повноваження згідно з додатком (том 2 а.с.48-49) .
25.07.2012р. скликано загальні збори мешканців будинку АДРЕСА_1 , обрано персональний склад будинкового комітету та затверджено Положення про нього, що оформлено протоколом.
З метою реєстрації будинкового комітету на виконання вимог ст. 13 Закону України "Про органи самоорганізації населення" позивачка зверталась з заявами до виконавчого комітету Кременчуцької міської ради.
З матеріалів справи вбачається, що 16.11.2012р. поштою ОСОБА_1 направлено заяву від 15.11.2012 року разом з доопрацьованими документами, з урахуванням попередніх зауважень, до виконавчого комітету Кременчуцької міської ради для проведення реєстрації органу самоорганізації населення, яку було отримано посадовою особою виконкому 21.11.2012 р. , що підтверджується її підписом на зворотному поштовому повідомленні, а потім до вказаної заяви додатково заяву від 06.12.2012 року , яка отримана виконкомом, що підтверджено представником в суді апеляційної інстанції ( том 1 а.с 16 зворотній бік, том 2 а.с. 35,59).
На вказані заяви виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради надана відповідь листом від 04.01.2013 р. за № Г-02-06/1325 в якому зазначається про виявлені недоліки в наданих документах та пропонується привести їх у відповідність до Закону та повторно подати до виконкому ( том 1 а.с.211).
Як встановлено судом апеляційної інстанції саме з направленням вказаних заяв від 15.11.2013 року , від 06.12.2013 року і отриманням відповіді від 04.01.2013 р. позивачка пов'язує виникнення порушення її прав та інтересів щодо проведення реєстрації органу самоорганізації населення.
Вирішуючи позовні вимоги до виконавчого комітету Кременчуцької міської ради, суд першої інстанції виходив з того, що виконавчим комітетом «відповідної» ради у даному випадку є саме виконавчий комітет Кременчуцької міської ради, тому не вирішуючи по суті заяви ОСОБА_1 про реєстрацію будинкового комітету ним була допущена протиправна бездіяльність та невиправдане втручання в права позивача та мешканців будинку АДРЕСА_1 щодо створення органу самоорганізації населення та досягнення мети задля якої вони взагалі ініціювали створення цього органу.
Обираючи належний спосіб відновлення порушених прав позивача, за умови відсутності підстав для відмови у реєстрації органу самоорганізації населення, суд першої інстанції вважав за необхідне зобов'язати виконавчий комітет Кременчуцької міської ради зареєструвати "Будинковий комітет мешканців будинку АДРЕСА_1" як орган самоорганізації населення.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог про зобов'язання виконавчого комітету Кременчуцької міської ради зареєструвати "Будинковий комітет мешканців будинку АДРЕСА_1" як орган самоорганізації населення, виходячи з наступного.
Правовий статус, порядок організації та діяльності органів самоорганізації населення визначається Законом України «Про органи самоорганізації населення» від 11 липня 2001 року N 2625-III (далі Закон N 2625-III ).
Згідно ч.1, ч.2 ст.3 Закону N 2625-III орган самоорганізації населення є однією з форм участі членів територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах у вирішенні окремих питань місцевого значення.
Органами самоорганізації населення є будинкові, вуличні, квартальні комітети, комітети мікрорайонів, комітети районів у містах, сільські, селищні комітети.
Відповідно ч.1, ч.2, п. «г» ч.3 ст.7 Закону N 2625-III орган самоорганізації населення створюється за територіальною ознакою.
Територією, у межах якої діє орган самоорганізації населення, може бути частина території села, селища, міста, району в місті, у межах якої проживають жителі, які обрали цей орган.
Територія, у межах якої діє орган самоорганізації населення, визначається рішенням ради, що дала дозвіл на будинкового комітету - в межах будинку (кількох будинків) в державному і громадському житловому фонді та фонді житлово-будівельних кооперативів;
Відповідно ч. 1-9 ст.13 Закону N 2625-III легалізація органу самоорганізації населення є обов'язковою і здійснюється шляхом його реєстрації або повідомлення про заснування.
У разі реєстрації орган самоорганізації населення набуває статусу юридичної особи ( ч.1).
Реєстрація органу самоорганізації населення здійснюється виконавчим комітетом відповідної ради (далі - реєструючий орган) ( ч.2).
Для реєстрації органу самоорганізації населення уповноважені зборами (конференцією) жителів за місцем проживання їх представники подають до реєструючого органу заяву.
До заяви про реєстрацію органу самоорганізації населення додаються:
1) копія рішення відповідної ради про надання дозволу на створення органу самоорганізації населення;
2) протокол зборів (конференції) жителів за місцем проживання з рішеннями про обрання членів органу самоорганізації населення та його персональний склад, про затвердження Положення, про обрання уповноважених представників для проведення реєстрації органу самоорганізації населення;
3) Положення, затверджене зборами (конференцією) жителів за місцем проживання, - у двох примірниках;
4) персональний склад членів органу самоорганізації населення із зазначенням прізвищ, імені та по батькові, року народження, місця проживання (ч.3).
Заява про реєстрацію органу самоорганізації населення розглядається реєструючим органом у місячний термін з дня подання всіх необхідних документів відповідно до вимог цього Закону ( ч.4).
Реєструючий орган може проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих на реєстрацію документах ( ч.5).
За результатами розгляду заяви приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ( ч.6).
Підставою для відмови у реєстрації є обрання органу самоорганізації населення з порушенням вимог Конституції України, цього Закону, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та інших нормативно-правових актів ( ч.7).
Про результати розгляду заяви реєструючий орган у 10-денний термін з дня прийняття рішення про реєстрацію або про відмову в реєстрації повідомляє уповноважених зборами (конференцією) жителів за місцем проживання їх представників ( ч.8).
Рішення про відмову у реєстрації органу самоорганізації населення може бути оскаржено у встановленому законом порядку до суду ( ч.9).
Враховуючи приписи ст.13 Закону N 2625-III за результатами розгляду заяви про реєстрацію органу самоорганізації населення у місячний термін з дня подання всіх необхідних документів відповідно до вимог цього Закону реєструючим органом приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації.
Як встановлено судом апеляційної інстанції таких рішень відповідачем не приймалось, тобто, фактично заява ОСОБА_1 з поданими документами не розглянута.
Враховуючи приписи ст.11 КАС України, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, колегія суддів вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог , задовольнивши позов шляхом зобов'язання виконавчий комітет Кременчуцької міської ради розглянути звернення ОСОБА_1 щодо реєстрації "Будинковий комітет мешканців будинку АДРЕСА_1" як орган самоорганізації населення.
Приймаючи таке рішення у справі, колегією суддів враховано те, що в ході розгляду справи знайшли підтвердження доводи апеляційної скарги про невідповідність п.5.3 Положення органу самоорганізації населення "Будинковий комітет мешканців будинку АДРЕСА_1" (щодо періодичності скликання зборів ) пунктам 1,2 ст.19 Закону N 2625-III та п.п. 5.5 цього Положення ( щодо визначення критерію за яким рішення органу самоорганізації населення вважається прийнятим) пункту 2 ст.20 Закону N 2625-III.
В матеріалах справи містяться декілька примірників Положення органу самоорганізації населення "Будинковий комітет мешканців будинку АДРЕСА_1", затвердженого зборами 25.07.2012 року, тексти яких мають відмінності, протоколи зборів щодо внесення змін до Положення відсутні.
Доводи апеляційної скарги щодо подання позовної заяви особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності судом не приймаються до уваги, оскільки ОСОБА_1 , як голову органу самоорганізації населення "Будинковий комітет мешканців будинку АДРЕСА_1 , що вбачається з протоколу № 3 від 25.07.2012 року , а спір стосується саме питань щодо реєстрації органу самоорганізації у встановленому Законом порядку.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради задовольнити частково.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 25.12.2013р. по справі № 816/6111/13-а скасувати в частині зобов'язання виконавчого комітету Кременчуцької міської ради зареєструвати "Будинковий комітет мешканців будинку АДРЕСА_1" як орган самоорганізації населення.
В цій частині прийняти нову постанову, якою в позові відмовити.
Прийняти нову постанову, якою зобов'язати виконавчий комітет Кременчуцької міської ради розглянути звернення ОСОБА_1 щодо реєстрації "Будинковий комітет мешканців будинку АДРЕСА_1" як орган самоорганізації населення.
В іншій частині постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 25.12.2013р. залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Григоров А.М. Макаренко Я.М. Повний текст постанови виготовлений 24.03.2014 р.