Провадження № 2-а/217/20/2014
Справа № 217/2811/13-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2014 року суддя Авдіївського міського суду Донецької області Соболєва І.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 квітня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно в сумі 4 975,25 грн., -
ВСТАНОВИВ:
27 листопада 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 квітня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно в сумі 4 975,25 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та отримує з 12 березня 2012 року допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. За період з квітня по жовтень 2013 року їй була нарахована та виплачена допомога у загальному розмірі 1 828,75 гривень, що не відповідає положенням законодавства. Посилаючись на вимоги Конституції України, Законів України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", "Про Державний бюджет на 2013 рік", рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, позивач просила визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування, призначення та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути з відповідача допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 1 квітня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно в сумі 4 975,25 гривень.
Позивач у судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до суду в частині позовних вимог з квітня по 28 червня 2013 року. Вказав, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" не вносилось, рішень про зупинення дії цього Закону на 2013 рік не приймалось. Таким чином, відповідачем правомірно застосовуються положення частини 1 статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Також вказав, що виплата допомоги здійснюється на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року. Просив у задоволенні позову відмовити, розгляд справи здійснити за його відсутності.
За таких обставин та враховуючи приписи пункту 10 частини 1 статті 3, частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши обставини справи доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини серії НОМЕР_2 від 21 січня 2012 року, виданим Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Авдіївського міського управління юстиції Донецької області.
Позивачу як особі, застрахованій в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (свідоцтво НОМЕР_3), відповідачем призначена допомога по догляду за дитиною до трьох років.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач 05.11.2013 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради Донецької області з проханням здійснити їй виплату допомоги по догляду за дитиною у розмірі, передбаченому Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".
Відповідач листом від 08.11.2013 № С-037-5.1-6.2 відмовив позивачеві у проведенні виплати допомоги із посиланням на Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
27.11.2013 позивач звернулась до суду із даним адміністративним позовом.
Відповідно до частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Як зазначалось судом вище, відповідач листом від 08.11.2013 № С-037-5.1-6.2 відмовив позивачеві у здійсненні перерахунку розміру допомоги за її заявою від 05.11.2013. Отже, саме з дати відмови у задоволенні її вимог позивач дізналась про порушення своїх прав, свобод та інтересів, що і стало підставою для її звернення до суду 27.11.2013 з позовом, в якому, серед іншого, вона просить визнати такі дії відповідача неправомірними. Таким чином, шестимісячний строк звернення до суду позивач не пропустила, з огляду на що суд вважає необґрунтованими заперечення відповідача проти позову у цій частині.
По суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд приходить до висновку, що відповідач не доказав правомірність своїх дій з огляду на наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 1 ст. 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI), правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-ХІІ від 21.11.1992 (далі - Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" № 2240-ІІІ від 18.01.2001 (далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Оскільки у даній справі предметом спору є розмір виплати допомоги у період з 01.04.2013 по 31.10.2013 особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, позивачу у справі, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року, яка є обов'язковою для суду відповідно до статті 244-2 КАС України.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії відповідача стосовно нарахування, призначення та виплати зазначеної допомоги у період з 01.04.2013 по 31.10.2013 у розмірі, нижчому за прожитковий мінімум, є неправомірними.
Стосовно позовних вимог про стягнення недоотриманих сум допомоги, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, за період з квітня по травень 2013 року позивачеві сплачувалась допомога у розмірі по 130,00 гривень щомісяця, а у червні-жовтні 2013 року - по 313,75 гривень. Загальна сума отриманої допомоги у період з 01.04.2013 по 31.10.2013 склала 1 828,75 гривень.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" розмір прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років встановлено з 1 січня в сумі 972 гривні.
Таким чином, у період з 01.04.2013 по 31.10.2013 позивач мала отримати допомогу у розмірі 972 гривні щомісяця, тобто, у загальному розмірі 6 804,00 гривень. Фактично позивач отримала допомогу в загальній сумі 1 828,75 гривні. Таким чином, позивачем недоотримано допомогу у розмірі 4 975,25 гривень (6 804,00 гривень - 1 828,75 гривень = 4 975,25 гривень), яку належить стягнути з відповідача.
За таких обставин, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради Донецької області повністю.
На підставі статті 94 КАС України, суд присуджує до стягнення з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору, що документально підтверджені.
Керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 квітня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно в сумі 4 975,25 грн. задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради Донецької області щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 квітня 2013 року по 31 жовтня 2013 року у розмірі, меншому за прожитковий мінімум, встановлений законом.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Авдіївської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_1 недонараховану державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 квітня 2013 року по 31 жовтня 2013 року включно у розмірі 4 975 (чотири тисячі дев'ятсот сімдесят п'ять) гривень 25 копійок.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 49 (сорок дев'ять) гривень 75 копійок.
Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та складена у повному обсязі 14 березня 2014 року.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який її ухвалив, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: