8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 березня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/1613/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ковальової Т.І.,
при секретарі судового засідання - Ворошило О.Є.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції у Слов'яносербському районі Головного управління Міндоходів у Луганській області до державного підприємства "Луганськвугілля" (відокремлений підрозділ шахта "Черкаська") про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 258665,18 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
05 березня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції у Слов'яносербському районі Головного управління Міндоходів у Луганській області до державного підприємства "Луганськвугілля" (відокремлений підрозділ шахта "Черкаська") про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 258665,18 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що державне підприємство «Луганськвугілля» засноване на державній власності згідно з наказом Мінпаливенерго України від 13.02.2003 року № 82 і належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. Відповідно до наказу ДП «Луганськвугілля» від 07.04.2003 року № 3 створено Відокремлений підрозділ "Шахта «Черкаська", який є відокремленим підрозділом ДП "Луганськвугілля"
ВП " Шахта «Черкаська" як платник окремих податків перебуває на обліку в ДПІ в Слов'яносербському районі з 30.07.2003 року.
Станом на 20.02.2014 р. за ВП " Шахта «Черкаська" ДП «Луганськвугілля» у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань визначених платником податку самостійно згідно з податковим розрахунком з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 18 657 грн. 46 коп., з несплатою узгоджених податкових зобов'язань визначених платником податку самостійно згідно з податковим розрахунком збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водоспоживання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами, за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих та підземних вод для потреб виробництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води у розмірі 240 007 грн. 72 коп. Дата виникнення податкового боргу 19.02.2014 р.
Позивач просить суд стягнути з ВП «Шахта «Черкаська» ДП «Луганськвугілля» код ЄДРПОУ 32473323 на користь Державного бюджету кошти в сумі 18657 грн. 46 коп. по податковому боргу з плати за користування надрами, та збір за спеціальне використання води у розмірі 240007 грн. 72 коп. з усіх рахунків відкритих в установах банків :
- податковий борг з плати за користування надрами у розмірі 18 657 грн. 46 коп. на розрахунковий рахунок № 33114366700298, код платежу 13030100, одержувач УДКСУ у Слов'яносербському районі, код казначейства 37969169, банк ГУДКСУ в Луганській області, м. Луганськ, МФО 804013,
- податковий борг розрахунком з плати за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водоспоживання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами, за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих та підземних вод для потреб виробництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води у розмірі 240007 грн. 72 коп. на розрахунковий рахунок № 33112357700298, код платежу 13020100, одержувач УДКСУ у Слов'яносербському Івоні, код казначейства 37969169, банк ГУДКСУ в Луганській області, м. Луганськ, МФО 804013.
Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи, не прибув до суду, надав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання не прибув до суду, від представника відповідача через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що державне підприємство «Луганськвугілля» засноване на державній власності згідно з наказом Мінпаливенерго України від 13.02.2003 року № 82 і належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. Відповідно до наказу ДП «Луганськвугілля» від 07.04.2003 року № 3 створено Відокремлений підрозділ "Шахта «Черкаська», який є відокремленим підрозділом державного підприємства «Луганськвугілля» (а.с.7-9).
Державне підприємство "Луганськвугілля" зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003 року в якості юридичної особи, ідентифікаційний код юридичної особи 32473323 (а.с.6).
Державне підприємство "Луганськвугілля" має у своїй структурі Відокремлений підрозділ «Шахта «Черкаська», який відповідно до довідки АА № 287594 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України має статус суб'єкта без права юридичної особи (а.с.10-12).
Відокремлений підрозділ «Шахта «Черкаська» державного підприємства «Луганськвугілля» як платник окремих податків перебуває на обліку в ДПІ в Слов'яносербському районі з 30.07.2003 року (а.с.13).
Станом на 20.02.2014 р. за ВП «Шахта «Черкаська» державного підприємства «Луганськвугілля» утворилась податкова заборгованість у загальній сумі 258665,18 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань визначених платником податку самостійно :
згідно з податковим розрахунком з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 06.02.2014 року р. вх. .№ 9089705690 у розмірі 9696 грн. 43 коп.;
згідно з податковим розрахунком з плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 06.02.2014 року вх. № 9089706475 у розмірі 8961 грн. 03 коп.;
згідно з податковою декларацією від 06.02.2014 року вх. № 9089723250 збору за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водоспоживання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами, за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих та підземних вод для потреб виробництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води у розмірі 240 007 грн. 72 коп. Дата виникнення податкового боргу 19.02.2014 р. (а.с.14,15,18-24).
Наявність вказаної заборгованості підтверджується серед іншого обліковою карткою платника податків (а.с.25,26).
Позивачем було застосовано заходи щодо стягнення податкового боргу, а саме відповідачу були вручені перша податкова вимога № 1/338 від 27.11.2003 року, друга податкова вимога № 2/51 від 27.02.2004 р. (а.с.16,17).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Частина 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України, визначено, що контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору і порядку і строки, визначені цим Кодексом, відповідно до п. 36.1 ст. 36 ПКУ. є податковим обов'язком.
Згідно п. 38.1 ст. 38 ПКУ виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно із п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 152.4 ст. 152 ПКУ передбачено, що платник податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього розділу та зменшений на суму податку, сплаченого за незнаходженням відокремлених підрозділів. Відповідальність за своєчасне та повне внесення податку до бюджету за місцезнаходженням відокремлених підрозділів несе платник податку, у складі якого знаходяться такі відокремлені підрозділи.
З матеріалів справи вбачається, що за державним підприємством «Луганськвугілля» податковий борг у загальному розмірі 258665,18 грн., виник через несплату самостійно визначеного податкового зобов'язання.
Відповідно до п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пункт 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України визначає, податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.87.2 ст. 87 Податкового кодексу України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 ст.95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Позивачем було застосовано заходи щодо стягнення податкового боргу, а саме відповідачу були вручені перша податкова вимога № 1/338 від 27.11.2003 року, друга податкова вимога № 2/51 від 27.02.2004 р. (а.с.16,17). Тобто 60 днів з моменту надіслання (вручення) минуло, відповідачем вищезазначені вимоги не оскаржені, не скасовані та є такими, що підлягають виконанню.
Таким чином, з викладеного вбачається, що органом доходів і зборів при зверненні до адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу дотримані вимоги п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України.
На час розгляду адміністративної справи, сума податкового боргу відповідачем не сплачена.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов державної податкової інспекції у Слов'яносербському районі Головного управління Міндоходів у Луганській області до державного підприємства "Луганськвугілля" (відокремлений підрозділ шахта "Черкаська") про стягнення коштів за податковим боргом у сумі 258665,18 грн., - задовольнити.
Стягнути з державного підприємства «Луганськвугілля» (код ЄДРПОУ 32473323) на користь Державного бюджету кошти з усіх рахунків відкритих в установах банків, обслуговуючих платника податків за податковим боргом з плати за користування надрами та збір за спеціальне використання води у загальному розмірі 258665,18 грн. (двісті п'ятдесят вісім тисяч шістсот шістдесят п'ять гривень 18 коп.), у тому числі :
- податковий борг з плати за користування надрами у розмірі 18 657 грн. 46 коп. (вісімнадцять тисяч шістсот пятдесят сім гривень 46 коп.) перерахувати на розрахунковий рахунок № 33114366700298, код платежу 13030100, одержувач УДКСУ у Слов'яносербському районі, код казначейства 37969169, банк ГУДКСУ в Луганській області, м. Луганськ, МФО 804013;
- податковий борг з плати за спеціальне використання поверхневих та підземних вод; за спеціальне використання поверхневої води теплоелектростанціями з прямоточною системою водоспоживання; за спеціальне використання поверхневих і підземних вод житлово-комунальними підприємствами, за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв; за спеціальне використання поверхневих та підземних вод для потреб виробництва; за спеціальне використання кар'єрної, шахтної, дренажної води у розмірі 240007 грн. 72 коп. (двісті сорок тисяч сім гривень 72 коп.) перерахувати на розрахунковий рахунок № 33112357700298, код платежу 13020100, одержувач УДКСУ у Слов'яносербському районі, код казначейства 37969169, банк ГУДКСУ в Луганській області, м. Луганськ, МФО 804013.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Т.І. Ковальова