ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2014 року справа № 823/354/14
м. Черкаси
11 год. 16 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого-судді Чубар Т.М., суддів Паламаря П.Г. та Тимошенко В.П.,
при секретарі - Шепель А.М.,
за участю представника позивача приватного акціонерного товариства «Санаторій «Мошногір'я» Гулий В.Я. - за посадою,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Санаторій «Мошногір'я» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося приватне акціонерне товариство «Санаторій «Мошногір`я», в якому просить визнати протиправним та скасувати пункт 6 додатку 3 до наказу Державної служби геології та надр України № 07 від 17.01.2014р., яким анульовано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4084 від 18.10.2006р., а також зобов'язати відповідача поновити дію спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006р. з метою видобування мінеральної підземної води Мошногірського родовища (свердловина № 2), виданого приватному акціонерному товариству «Санаторій «Мошногір`я».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що позивачем вжито всіх заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк, у зв'язку з чим для анулювання спеціального дозволу на користування надрами у відповідача були відсутні правові підстави. Більше того, у разі незгоди користувачів з припиненням права користування надрами воно може припинятися лише у судовому порядку.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив заперечення проти адміністративного позову, мотивовані тим, що невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк є безумовною підставою для припинення права користування надрами Держгеонадрами.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 05 квітня 2013 року посадовими особами Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України проведено перевірку дотримання закритим акціонерним товариством «Санаторій «Мошногір`я» вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні), за результатами якої складено акт № 6-02/27/2013-29/п(80). Під час проведення перевірки виявлено наступні порушення:
1. не переоформлений спеціальний дозвіл на користування надрами у зв'язку зі зміною найменування надрокористувача (юридичної особи); за спеціальним дозволом на користування надрами закрите акціонерне товариство «Санаторій «Мошногір`я», за статутом приватне акціонерне товариство «Санаторій «Мошногір`я»; чим порушено статтю 24 Кодексу України про надра;
2. не виконуються вимоги Угоди про умови користування з метою видобування № 4084 від 13.01.2013р. в частині не переоформлення акту про надання гірничого відводу у зв'язку зі зміною найменування надрокористувача (юридичної особи), чим порушено статтю 17 Кодексу України про надра;
3. відсутні погоджені у встановленому порядку плани відбору та витрат мінеральної підземної води Мошногірського родовища на попередній та поточний роки, чим порушено статтю 51 Кодексу України про надра;
4. не виконуються вимоги Угоди про умови користування з метою видобування № 4084 від 13.01.2013р. в частині щорічного інформування Держгеонадр України щодо виконання програми робіт, чим порушено статтю 24 Кодексу України про надра;
5. не виконується п. 3 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006р., а саме зони санітарної охорони не погоджені з державними органами земельних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища, водного господарства та геології, чим порушено статтю 24 Кодексу України про надра.
Наказом Державної служби геології та надр України № 280 від 30.05.2013р. встановлено терміни для усунення порушень законодавства про надра надрокористувачам, наведеним у додатку № 4 до цього наказу. Так, згідно п. 5 додатку № 4 до наказу Державної служби геології та надр України № 280 від 30.05.2013р. на підставі п. 16 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011р., встановлено термін закритому акціонерному товариству «Санаторій «Мошногір'я» для усунення порушень законодавства про надра - 21 календарний день з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень.
Листом Державної служби геології та надр України № 5921/03/14-13 від 11.06.2013р. повідомлено закрите акціонерне товариство «Санаторій «Мошногір'я» про надання 21 календарного дня для усунення порушень з моменту відправлення цього повідомлення.
Наказом Державної служби геології та надр України № 420 від 09.08.2013р. з урахуванням заяви приватного акціонерного товариства «Санаторій «Мошногір'я» № 307/01-3 від 05.07.2013р. про продовження терміну на усунення виявлених недоліків продовжено надрокористувачам, зокрема закритому акціонерному товариству «Санаторій «Мошногір'я», термін для усунення порушень законодавства про надра до 01.11.2013р.
Листом Державної служби геології та надр України № 9487/02/14-13 від 14.08.2013р. повідомлено закрите акціонерне товариство «Санаторій «Мошногір'я» про продовження терміну усунення порушень до 01.11.2013р.
Листом № 560/01-4 від 28.10.2013р. (отримано адресатом 31.10.2013р.) приватне акціонерне товариство «Санаторій «Мошногір'я» проінформовано Центральний міжрегіональний територіальний відділ Державної служби геології та надр України про усунення виявлених згідно акту № 6-02/27/2013-29/пн(80) від 05.04.2013р. порушень та надіслано адресату: 1. переоформлений спеціальний дозвіл на користування надрами; 2. переоформлений акт про надання гірничого відводу; 3. погоджений план відбору та витрат мінеральної води; 4. інформація про виконання програми робіт буде надаватись щорічно в Держгеонадра України; 5. погодження зон санітарної охорони з державними органами.
Листом Державної служби геології та надр України № 15476/03/14-13 від 29.11.2013р. повідомлено закрите акціонерне товариство «Санаторій «Мошногір'я» про зупинення згідно наказу № 589 від 22.11.2013р. дії спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006р. з метою видобування мінеральної підземної води Мошногірського родовища мінеральних вод (свердловина № 2) у зв'язку з порушенням надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; порушенням надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; не переоформленням дозволу. Надрокористувачу надано 30 календарних днів для усунення порушень з моменту відправлення цього повідомлення.
Листом Центрального міжрегіонального територіального відділу Державної служби геології та надр України № 1964-14/06 від 05.12.2013р. за результатами розгляду листів № 307/01-3 від 05.07.2013р. та № 560/01-4 від 28.10.2013р. повідомлено приватне акціонерне товариство «Санаторій «Мошногір'я» про відсутність матеріалів, які свідчать про повне усунення порушень та недоліків, зазначених в акті перевірки № 6-02/27/2013-29/пн(80) від 05.04.2013р., а саме: 1. відсутній погоджений у встановленому порядку план відбору та витрат мінеральної підземної води Мошногірського родовища на попередній рік, чим порушено вимоги статті 51 Кодексу України про надра; 2. не виконуються вимоги Угоди про умови користування з метою видобування № 4084 від 13.01.2013р. в частині щорічного інформування Держгеонадр України щодо виконання програми робіт, чим порушено вимоги статті 24 Кодексу України про надра. Оскільки порушення та недоліки не усунені Центральним міжрегіональним територіальним відділом Державної служби геології та надр України передано матеріали на розгляд під час засідання робочої групи Держгеонадр України з попереднього розгляду питань по продовженню строку дії, переоформлення, внесення змін до спеціальних дозволів на користування надрами, внесення змін до угоди про умови користування надрами, зупинення, поновлення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами для прийняття рішення щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006р.
Листом № 718/01-3 від 31.12.2013р. (отримано адресатом 09.01.2014р.) приватне акціонерне товариство «Санаторій «Мошногір'я» проінформовано Центральний міжрегіональний територіальний відділ Державної служби геології та надр України про усунення виявлених згідно акту № 6-02/27/2013-29/пн(80) від 05.04.2013р. порушень, зокрема: 1. погоджений план відбору та витрат мінеральної підземної води Мошногірського родовища за 2012 рік буде направлений до 31.01.2014р. у зв'язку з відсутністю фахівця територіального управління Держгірпромнагляду у Черкаській області; 2. програма робіт на 2012 рік виконана - отримано спеціальний дозвіл на користування надрами, початок видобування мінеральної підземної води Мошногірського родовища - ІІ квартал 2011 року, та надіслано адресату: 1. спеціальний дозвіл на користування надрами; 2. Форму статистичної звітності 2-ТП (водгосп) за ІІ кв, ІІІ кв, ІV кв 2011 року; 3. форму статистичної звітності 7-гр (підземні води) за 2011, 2012 роки.
Наказом Державної служби геології та надр України № 7 від 17.01.2014р. анульовано спеціальні дозволи на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку № 3 до цього наказу. Так, згідно п. 6 додатку № 3 до наказу Державної служби геології та надр України № 7 від 17.01.2014р. анульовано на підставі п.п. 9 п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011р., спеціальний дозвіл на користування надрами № 4084 від 18.10.2006р., виданий закритому акціонерному товариству «Санаторій «Мошногір'я», терміном на 20 років, з метою видобування мінеральної підземної води Мошногірського родовища мінеральних вод (свердловина № 2).
Вирішуючи спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що відповідно до статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр. Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Так, ч. 2 статті 16 Кодексу України про надра встановлено, що порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до вимог ч. 2 статті 16 Кодексу України про надра Кабінет Міністрів України постановою № 615 від 30.05.2011р. затвердив Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, на п.п. 9 п. 23 якого, як підставу скасування спеціального дозволу, посилається відповідач у спірному наказі.
Разом з тим, згідно п.п. 9 п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011р., встановлено, що право користування надрами припиняється Держгеонадрами безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.
Частиною 1 статті 57 Кодексу України про надра встановлено, що у разі порушення статті 56 та інших вимог цього Кодексу користування надрами може бути обмежене, тимчасово заборонене (зупинене) або припинене органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, державного гірничого нагляду, державного геологічного контролю або іншими спеціально уповноваженими на те державними органами в порядку, встановленому законодавством України.
Пунктом 25 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011р., встановлено, що про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ.
Згідно п. 22 вказаного Порядку, дія дозволу може бути зупинена Держгеонадрами безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення; проведення гірничих робіт без геологічного та маркшейдерського обслуговування; наявності заборгованості з плати за користування надрами; порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом; відсутності у надрокористувача під час проведення робіт ліцензії на провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування; непереоформлення дозволу у випадках, передбачених п. 16 цього Порядку.
Тобто наведеною нормою встановлено, що прийняття відповідачем рішення про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, можливе у випадку невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.
Разом з тим, зупинення дії дозволу, згідно вказаних вище норм, здійснюється шляхом видання відповідного наказу Держгеонадрами.
Отже, прийняттю рішення про анулювання дії спеціального дозволу з підстав встановлених п.п. 9 п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011р., повинен передувати факт видання наказу про зупинення дії такого дозволу. Надрокористувачу повинен бути встановлений строк для усунення причин зупинення дозволу, по яких виданий наказ про зупинення.
Перед прийняттям рішення про анулювання спеціального дозволу відповідач повинен був встановити факт невжиття надрокористувачем заходів направлених на усунення причин зупинення дозволу.
Як вбачається з матеріалів справи, 19 червня 2012 року приватним акціонерним товариством «Санаторій «Мошногір'я» направлено на адресу Державної служби геології та надр України заяву про переоформлення спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006р., який виданий на закрите акціонерне товариство «Санаторій «Мошногір'я» згідно протоколу № 9-10 від 09.12.2010р., наказу Мінприроди № 575 від 21.12.2010р., на приватне акціонерне товариство «Санаторій «Мошногір'я» у зв'язку зі зміною назви з закритого акціонерного товариства «Санаторій «Мошногір'я» на приватне акціонерне товариство «Санаторій «Мошногір'я». До заяви позивачем додано: протокол загальних зборів акціонерів № 3 від 27.04.2012р.; копію статуту приватного акціонерного товариства «Санаторій «Мошногір'я»; копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб серії ААВ № 801272; спеціальний дозвіл на користування надрами № 4084 від 18.10.2006р.; пояснювальну записку.
В той же час, згідно наданого представником позивача спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006р., переоформленого на приватне акціонерне товариство «Санаторій «Мошногір'я», підставою надання дозволу визначено наказ № 363 від 31.07.2012р., однак угоду про умови користування ділянкою надр укладено лише 29.07.2013р. Як пояснив представник позивача, переоформлений спеціальний дозвіл на користування надрами № 4084 від 18.10.2006р. позивачем отриманий лише після підписання угоди про умови користування ділянкою надр від 29.07.2013р. Саме відсутність на руках переоформленого спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006р. зумовило тяганину при усуненні порушень, виявлених згідно акту № 6-02/27/2013-29/пн(80) від 05.04.2013р., серед яких відсутність того ж переоформленого спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006р.
Окрім того, представником позивача долучено до матеріалів справи надіслані згідно листа від 28.10.2013р. на усунення виявлених згідно акту № 6-02/27/2013-29/пн(80) від 05.04.2013р. недоліків:
акт про надання гірничого відводу від 12.09.2013р., який засвідчує надання приватному акціонерному товариству «Санаторій «Мошногір'я» гірничого відводу з метою розробки Мошногірського родовища мінеральних вод (свердловина № 2) до 18.10.2026р.;
протокол територіального управління Держгірпромнагляду у Черкаській області № 37 від 15.03.2012р. про погодження плану відбору та витрачення мінеральної води по Мошногірському родовищу закритого акціонерного товариства «Санаторій «Мошногір'я» на 2012 рік;
лист державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області № 2417/05 від 16.05.2013р. щодо погодження зон санітарної охорони підземних вод для свердловин мінеральної води № 1, 2, згідно якого приватне акціонерне товариство «Санаторій «Мошногір'я» повідомлено про те, що відповідно до статті 93 Водного кодексу України, введеного в дію 25.10.2000р., межі зон санітарної охорони водних об'єктів встановлюються місцевими радами на їх території за погодженням з державними органами санітарного нагляду, охорони навколишнього природного середовища, водного господарства та геології. Статтею 34 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», який набрав чинності 01.01.2005р., межі зон санітарної охорони та поясів особливого режиму встановлюються органами місцевого самоврядування за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, та органами державної санітарно-епідеміологічної служби. Таким чином, враховуючи, що Закон України «Про питну воду та питне водопостачання» прийнятий пізніше ніж водний кодекс України, то він має приюдиційне значення. За часовим принципом наступний закон з того ж питання скасовує дію попередніх. У зв'язку з чим в управління немає законних підстав для погодження зон санітарної охорони підземних вод;
лист Черкаського обласного управління водних ресурсів № 604/03-03 від 16.04.2013р., згідно якого за результатами розгляду матеріалів по організації та розрахункам зон санітарної охорони підземних вод 2-го і 3-го поясів для свердловин № 1, 2 мінеральної води приватного акціонерного товариства «Санаторій «Мошногір'я», які розроблені дочірнім підприємством «Центрукргеологія» з урахуванням погодження ДЗ «Черкаська районна санітарно-епідеміологічна станція» № 03/1-1251 від 12.11.2012р. погоджено приватному акціонерному товариству «Санаторій «Мошногір'я» меді зон санітарної охорони 1-го поясу радіусом - 25 метрів, 2-го поясу радіусом - 35 метрів, 3-то поясу радіусом - 248 метрів;
лист управління Держземагенства у Черкаському районі Черкаської області № 01-09/7184 від 25.10.2013р. щодо погодження зон санітарної охорони свердловин мінеральної води, яка знаходиться на земельній ділянці приватного акціонерного товариства «Санаторій «Мошногір'я», згідно якого останнього повідомлено про те, що відповідно до вимог ч. 3 статті 34 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» межі зон санітарної охорони та поясів особливого режиму встановлюються органами місцевого самоврядування за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, та органами державної санітарно-епідеміологічної служби. На підставі вищевикладеного законодавством України не передбачено погодження зон санітарної охорони свердловин мінеральної води територіальними органами Держземагенства.
Як пояснив в судовому засіданні представник позивача, надати у встановлений відповідачем строк погоджений план відбору та витрат мінеральної підземної води Мошногірського родовища за 2012 рік позивач не мав змоги через відсутність фахівця територіального управління Держгірпромнагляду у Черкаській області, про що відповідача було повідомлено листом від 31.12.2013р., програма ж робіт на 2012 рік на час винесення оскаржуваного наказу була виконана - позивачем отримано переоформлений спеціальний дозвіл на користування надрами, початок видобування мінеральної підземної води Мошногірського родовища - ІІ квартал 2011 року, в підтвердження чого позивачем надіслано на адресу відповідача статистичну звітність ф. 2-ТП (водгосп) за ІІ кв, ІІІ кв, ІV кв 2011 року, а також статистичну звітність ф. 7-гр (підземні води) за 2011, 2012 роки.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що відповідачем перед прийняттям рішення про анулювання спеціального дозволу не було об'єктивно, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, встановлено факт невжиття надрокористувачем заходів направлених на усунення причин зупинення дозволу.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України № 7 від 17.01.2014р. в частині анулювання згідно п. 6 додатку № 3 до цього наказу приватному акціонерному товариству «Санаторій «Мошногір'я» спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006р.
Зобов'язати Державну службу геології та надр України поновити дію спеціального дозволу на користування надрами № 4084 від 18.10.2006р. з метою видобування мінеральних підземних вод для використання в лікувальних цілях Мошногірського родовища (свердловина № 2), виданого приватному акціонерному товариству «Санаторій «Мошногір'я».
Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного акціонерного товариства «Санаторій «Мошногір'я» 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений 17 березня 2014 року.
Головуючий Т.М. Чубар
Судді П.Г. Паламар
В.П. Тимошенко