ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2014 року справа № 823/543/14
м. Черкаси
16 год. 15 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Чубар Т.М.,
при секретарі - Шепель А.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якому просить стягнути з відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області заборгованість в розмірі 478 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 10.12.2013р. Жашківською міжрайонною виконавчою дирекцією Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову документальну перевірку по коштах Фонду за період з 01.04.2012р. по 30.09.2013р. За результатами перевірки встановлено порушення відповідачем ч. 2 статті 35, статті 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатність та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001р., п. 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат на загальнообов'язкове державне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1266 від 26.09.2001р. На підставі акту перевірки позивачем винесено рішення про застосування до відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області штрафних санкцій на загальну суму 1 284 грн. 29 коп., отримане уповноваженою особою відповідача 25.12.2013р. Оскільки відповідачем у 10 денний термін фінансові санкції визначені рішенням № 84 сплачені були не повністю, відносно відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області було винесено також рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення коштів Фонду № 2 від 20.01.2014р. на загальну суму 50 грн., отримане уповноваженою особою відповідача 20.01.2014р. Станом на час розгляду справи відповідні санкції відповідачем в добровільному порядку не сплачені.
Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд провести засідання без участі представника фонду, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив пояснення щодо заявлених позовних вимог, мотивовані тим, що реєстром бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів № 441 від 17.12.2013р. була зареєстрована в органах Головного управління Державної казначейської служби у Черкаській області сума санкції 428 грн. Фінансовим управлінням згідно розподілу № 434 від 18.12.2013р. надано кошти під зареєстровану суму штрафу по КЕКВ 2800 в сумі 428 грн. і подане платіжне доручення № 2736 від 17.12.2013р. У зв'язку з непроплатою даної суми до кінця року, штрафна санкція залишилася в кредиторській заборгованості по відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області. Згідно рішення № 2 від 20.01.2014р. Жашківської міжрайонної виконавчої дирекції за неперерахування суми штрафу до відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області застосовано фінансові санкції в розмірі 43 грн. штрафу за несвоєчасне повернення страхових коштів та 7 грн. пені. Реєстром бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів № 41 від 17.02.2014р. штрафна санкція на суму 428 грн. була перереєстрована в органах Головного управління Державної казначейської служби у Черкаській області та реєстром № 41 від 17.02.2014р. було зареєстровано штраф на суму 50 грн. Фінансовим управлінням згідно розподілу № 24 від 14.02.2014р. надано кошти під зареєстровані суми штрафних санкцій і подано платіжні доручення № 278 та № 279 відповідно на суми 428 грн. і 50 грн. від 17.02.2014р. Станом на 13.03.2014р. перерахування штрафних санкцій через органи Держказначейства так і не проведено. Розгляд справи відповідач просить провести без участі представника відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III від 18.01.2001р. (далі за текстом - Закон).
Відповідно до статті 1 Закону загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків роботодавцем, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
При цьому загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, здійснюється зокрема за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; обов'язковості страхування осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону, і добровільності страхування осіб, зазначених у частинах другій та третій статті 6 цього Закону; цільового використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; відповідальності роботодавців та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом (стаття 5 Закону).
Згідно з п. 1 ч. 1 статті 6 вказаного Закону передбачено, що загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають: особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах; члени колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів.
Страхувальником відповідно до цього Закону є роботодавець - для осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону; особи, зазначені у частинах другій та третій статті 6 цього Закону. Страховиком - Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (стаття 2 Закону).
Судом встановлено, що відповідач - відділ освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області зареєстрований як юридична особа 08.02.1995, ідентифікаційний код 02147109 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців від 18.03.2014р.).
З огляду на викладені вище норми Закону відповідач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та зареєстрований як платник страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реєстраційним номером 710040000018.
Частиною 1 статті 28 Закону встановлено, що страховик зокрема має право: здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам; одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості, щодо використання страхових коштів; проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; одержувати необхідні пояснення (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час перевірок; накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства тощо.
Органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів, є Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів (стаття 9 Закону).
10 грудня 2013 року посадовою особою Жашківської міжрайонної виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі направлення № 257 від 06.12.2013р. та наказу № 182 від 06.12.2013р. в присутності головного бухгалтера ОСОБА_1 проведено планову документальну перевірку відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області по коштах Фонду за період з 01.04.2012р. по 30.09.2013р., за результатами якої встановлено порушення відповідачем ч. 2 статті 35, статті 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001р. - неправомірно витрачено кошти в сумі 357 грн. 76 коп., а також п. 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат на загальнообов'язкове державне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1266 від 26.09.2001р., - неправомірно витрачено кошти в сумі 498 грн. 73 коп. (акт № 257 від 10.12.2013р.).
Відповідальність за порушення встановленого порядку використання страхових коштів, встановлена статтею 30 Закону, згідно якої страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
На підставі вищезазначеного акту № 257 від 10.12.2013р. Жашківською міжрайонною виконавчою дирекцією Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у відповідності до ч. 1 статті 21, статтею 22, п. 6 ч. 1 статті 28, статтею 30 Закону було винесено рішення № 84 від 23.12.2013р. про повернення до Фонду неправомірно витрачених коштів Фонду в розмірі 856 грн. 29 коп. та застосування до відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області штрафу за порушення порядку використання страхових коштів Фонду в розмірі 428 грн. Рішення № 84 від 23.12.2013р. уповноваженою особою відповідача отримане 25.12.2013р., однак у десятиденний термін з дня його отримання виконано не було.
Відповідно до статті 30 Закону за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до ч. 1 статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Оскільки відповідачем у 10 денний термін фінансові санкції згідно рішення № 84 від 23.12.2013р. сплачені були не повністю, директором Жашківської міжрайонної виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було винесено рішення № 2 від 20.01.2014р. про застосування до відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області штрафу за несвоєчасне повернення страхових коштів Фонду у розмірі 43 грн. та нараховано пеню у розмірі 7 грн. Рішення № 2 від 20.01.2014р. уповноваженою особою відповідача отримане 20.01.2014р.
Відповідно до ч. 3 статті 30 Закону своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до ч. 1 статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом. Так, згідно статті 8 Закону спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.
Реєстрація відповідачем платіжних доручень щодо сплати фінансових санкцій в органах Держказначейства свідчить про фактичне визнання заявлених Черкаським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності позовних вимог. В той же час, неперерахування штрафних санкцій через органи Держказначейства не знімає з відповідача обов'язку щодо фактичного погашення зазначених фінансових санкцій, а отже не є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
За таких обставин, суд вважає обґрунтованим право позивача на стягнення застосованих до відповідача штрафних санкцій, а отже знаходить вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з відділу освіти Жашківської районної державної адміністрації Черкаської області, ідентифікаційний код 02147109, на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 478 (чотириста сімдесят вісім) грн. штрафних (фінансових) санкцій та пені.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.М. Чубар