ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2014 року № 813/2242/14
09 год. 45 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Лунь З.І., розглянув в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Публічного акціонерного товариства "Шахта "Надія" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Публічного акціонерного товариства "Шахта "Надія" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення ведення гірничих робіт по проведенню 173-го бортового штреку ПАТ "Шахта "Надія" до усунення зазначених вище порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на ПАТ "Шахта «Надія" були виявлені порушення чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих. У зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю чи здоров'ю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих на ПАТ "Шахта «Надія" є передбачені Законом підстави для зупинення роботи по проведенню 173-го бортового штреку ПАТ "Шахта "Надія".
Відповідачу скеровувалась копія ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі від 13.03.2014 року за його зареєстрованим місцезнаходженням. У строк, зазначений судом (до 28.03.2014 року) від відповідача письмового заперечення та доказів на спростування вимог позовної заяви, якщо останні заперечуються або заяви про визнання позову, суду не надходило. Відтак, суд вважає за можливе розглядати справу в скороченому провадженні на підставі наявних у справі доказів.
У відповідності до ч. 4, 5 ст. 183-2 КАС України справу розглянуто в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, мотивуючи це наступним.
Судом встановлено, що на підставі наказу ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.02.2014 року № 168 та направлення на проведення перевірки від 19.02.2014 року №1490/07-02 позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ПАТ "Шахта «Надія". За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 05.03.2014 року № 07-02-11/13.
В акті перевірки зазначено наступні порушення вимог законодавства, які були виявлені під час перевірки:
- на окремих рамах індивідуального дерев'яного кріплення відсутні центральні дерев'яні стояки з ПК-17 по ПК-18 на 173-му бортовому штреку, що є порушенням п. 1 гл. 3 розд. V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10, затв. наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 року за №62, за реєстр. в Міністерстві юстиції України 17.04.2010 року за №398/17693) (далі - «Правила безпеки у ВШ»), що знижує їх несучу здатність і може призвести до обрушення порід покрівлі під час ведення гірничих робіт, створити виникнення аварійної ситуації (блокування людей в тупиковій частині виробки) та травмуванню чи загибелі людей;
- на окремих рамах індивідуального дерев'яного кріплення відсутні праві бокові дерев'яні стояки на ПК-13 по 173-му бортовому штреку, що є порушенням п.1, гл.3 розд. V «Правил безпеки у ВШ», що знижує їх несучу здатність і може призвести до обрушення порід покрівлі під час ведення гірничих робіт, створити виникнення аварійної ситуації (блокування людей в тупиковій частині виробки) та травмуванню і загибелі людей;
- не закладені (не забучені) порожнини, що утворилися за кріпленням на ПК-180 по південному панельному вентиляційному штреку пл. П7 , що є порушенням п. 11 гл. 3 розд. V «Правил безпеки у ВШ», що в свою чергу може призвести до вивалу порід покрівлі та виникнення аварійної ситуації, травмування і загибелі людей;
- канат лебідки ЛВ-25, яка встановлена на ПК-161 по південному панельному вентиляційному штреку пл. П7 експлуатується з порваними випуклими сталками, вузлами та іншими пошкодженнями, що є порушенням п. 15 гл. 12 розд. VІІ «Правил безпеки у вугільних шахтах», що при веденні канатної відкатки може призвести до обриву канату зчепленого з вантажем, забурювання вантажних вагонів, пошкодження (деформацію) металевого аркового кріплення , блокування виходу людей на поверхню при аварійних ситуаціях (пожежі, вибуху, затоплення) з можливим травмуванням або загибеллю працівників;
- кінець дільничного пожежно-зрошувального трубопроводу відстає більше 40-ка метрів (фактично-150м) від прохідницького вибою 173-го бортового штреку, що є порушенням п. 3 гл. 1 розд. ІХ «Правил безпеки у вугільних шахтах», пр.. 3.9 «Інструкції з протипожежного захисту вугільних шахт» НПАОП 10.0-5.18-04, що у випадку виникнення пожежі у вибої не забезпечить її локалізацію з можливим травмуванням або загибеллю працівників.
Позивач вважає, що дані порушення створюють загрозу життю працівників ПАТ "Шахта «Надія".
Примірник акта перевірки вручено директору ПАТ "Шахта «Надія" Криштопі М.Г., який підписався про його отримання, без жодних зауважень.
Так, актом перевірки у зв'язку з виявленими порушеннями попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення ведення гірничих робіт по проведенню 173-го бортового штреку ПАТ "Шахта "Надія", однак відповідачем не надано жодних доказів щодо усунення виявлених порушень зазначених в акті перевірки від 05.03.2014 року № 07-02-11/13.
При прийнятті постанови суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктами 1, 6 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгіпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Пунктом 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Львівській області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року №186-к визначено, що територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України та їй підпорядковується.
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 року № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідно до п. 2.1 Положення № 826 державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).
Пунктом 2.26 Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Як зазначалось, актом перевірки у зв'язку з виявленими порушеннями, попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення ведення гірничих робіт по проведенню 173-го бортового штреку ПАТ "Шахта "Надія". Однак відповідачем не надано жодних доказів щодо усунення виявлених порушень зазначених в акті перевірки від 05.03.2014 року № 07-02-11/13.
Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих ведення роботи по ведення гірничих робіт по проведенню 173-го бортового штреку ПАТ "Шахта "Надія", суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення ведення гірничих робіт по проведенню 173-го бортового штреку ПАТ "Шахта "Надія" до усунення відповідачем зазначених порушень та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення роботи є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Судовий збір відповідно до частини 2, 4 ст. 94 КАС України не присуджується до стягнення.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 94, 1832, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Публічного акціонерного товариства "Шахта «Надія" (місцезнаходження: 80086, Львівська область, Сокальський район, с. Сілець, ідентифікаційний код 00178175) шляхом зупинення роботи по ведення гірничих робіт по проведенню 173-го бортового штреку ПАТ "Шахта "Надія" до усунення порушень, зазначених в акті перевірки Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області від 05.03.2014 року № 07-02-11/13 та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення роботи.
Постанова суду виконується негайно.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Лунь З.І.