ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
25 березня 2014 рокум. Ужгород№ 807/634/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гебеш С. А.
при секретарі судових засідань - Приходько Т.В.
сторони в судове засідання не з'явились;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області до Солотвинського комунального підприємства по водопостачанню про стягнення заборгованості , -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Солотвинського комунального підприємства по водопостачанню, яким просить суд стягнути з відповідача заборгованість в сумі 105656,61 грн.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що станом на 30.01.2014 року відповідач має заборгованість перед позивачем в сумі 105656,61 грн., в тому числі по страхових внесках в сумі 54302,76 грн., по фінансових санкціях 8615,37 грн., та по пені в розмірі 42738,45 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся судом про дату, час та місце судового розгляду, однак надіслав на адресу суду клопотання, яким просив суд даний адміністративний позов розглянути за відсутності представника позивача на основі наявних в матеріалах справи доказів. Позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив суд даний адміністративний позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явися повторно, про причини своєї неявки суд не повідомляв, хоча належним чином повідомлявся судом про дату, час та місце судового розгляду.
Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. А оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається з матеріалів даної адміністративної справи, відповідач - Солотвинське комунальне підприємство по водопостачанню, зареєстроване та знаходиться згідно копії витягу з ЄДРПОУ за адресою: 90575, Закарпатська область, Тячівський район, смт. Солотвино, вул. Возз'єднання, б/н, ідентифікаційний код - 32076285.
Згідно ст.. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхуваня» відповідач являється платником страхових внесків.
Згідно ст.4 п.1 Закону № 400/97 - BP від 26.06.97р., для платників збору визначених п.1 та п.2 статті 1 цього Закону (а саме суб'єктів підприємницької діяльності незалежно під форм власності, юридичних та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників) встановлюються ставки збору в розмірі 33,2% від об'єкта оподаткування визначеного п.1 ст.2 цього Закону ( суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" ( 108/95-ВР ), виплати винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб, а також суми сплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю).
Відповідно до п.1 ст. 14 Закону №1058 від 09.07.2003 року роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Відповідно до п.п.1 п.8 Прикінцевих положень Закону №1058 від 09.07.2003 року зазначено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, визначені пунктами 6-10 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" ( 400/97-ВР ), сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в порядку та розмірах, визначених зазначеним Законом.
За період з 01.02.2010 року по 20.01.2011 року (строк сплати страхових внесків завідповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із закінчення цього періоду) підприємство здійснюючи нарахування та виплату заробітної плати нарахувало та задекларувало в щомісячних розрахунках страхові внески на загальну суму 128 85936 грн., що підтверджується копіями відповідних звітів, копії яких наявні в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону № 1058 - суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадкам передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками та/або територіальними органами Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється, на підставі облікових даних картки особового рахунку підприємства (п.9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663), які формується за даними звітів платник розрахованих та поданих самостійно.
На підставі вищезазначених порушень управлінням ПФУ в Тячівському районі Закарпатської області до підприємства Солотвинське КПВ були прийняті рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом .Пенсійного фонду на загальну уму 55 488,17 грн., що підтверджується копіями відповідних рішень, що містяться в матеріалах даної адміністративної справи, у відповідності Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та зарахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663.
Окрім наведеного вище, суд також вважає за необхідне зазначити, що в зв'язку з проведенням планової перевірки спеціалістом сектору по контрольно-перевірочній роботі за нарахуванням, та сплатою платежів складено Акт №30 від 30 березня 2011 року і за результатом якої на підставі виявлених порушень зазначених пунктом 1 частини 2 Акту № 30 щодо правильності нарахувань та сплати страхових внесків винесено рішення, про застосування фінансової санкції № 679 від 30.03.2011 року, № 680 від 30.03.2011 року та рішення № 681 від 30.03.2011 року на загальну суму 5826,12 грн.
У відповідності до п. 3 п. 4 та п. 7 ч. 9 ст. 106 Закону України № 1058, п.п. 9.3.3, п.п. 9.3.4 та п.п.9.3.7 п. 9.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року; зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663 - Фінансові санкції за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування накладаються на страхувальника відповідно до частини дев'ятої статті 106 Закону України, зокрема за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески; за донарахування органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених, та не сплачених страхових внесків; за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених: сум коштів розрахована за кожний день прострочення платежу. Та у відповідності до ч. 14 ст. 106 Закону № 1058 - рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, є виконавчим документом.
Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків.
Згідно до ч. 15 ст. 106 Закону № 1058 - строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
З врахуванням вищенаведеного а також із наявного в матеріалах даної адміністративної справи розгорнутого розрахунку станом на 30.01.2014 року за відповідачем рахується заборгованість в сумі 105656,61 грн., в тому числі по страхових внесках в сумі 54302,76 грн., по фінансових санкціях 8615,37 грн., та по пені в розмірі 42738,45 грн.
Ненадходження вказаної суми до бюджету Пенсійного фонду перешкоджає виконанню одного з основних завдань Фонду - забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених, для повного та своєчасного фінансування виплати пенсій.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідачем станом на день розгляду даної адміністративної справи не надано суду доказів про сплату вказаної заборгованості в добровільному порядку та не подано письмових заперечень з належними та допустимими доказами проти позову, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області до Солотвинського комунального підприємства по водопостачанню про стягнення заборгованості в сумі 105656,61 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Солотвинського комунального підприємства по водопостачанню (90575, Закарпатська область, Тячівський район, смт. Солотвино, вул. Возз'єднання, б/н, ідентифікаційний код - 32076285) на користь Управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області заборгованість в сумі 105656,61 грн.(сто п'ять тисяч шістсот п'ятдесят шість гривень шістдесят одна копійка).
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяC.А. Гебеш