Постанова № 37860886, 11.02.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2014
Номер справи
804/431/14
Номер документу
37860886
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2014 р. Справа № 804/431/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бондар М.В.,

при секретарі Щербак А.Ю.,

за участю:

представника позивача Метли К.О.,

представника відповідача Донцова Є.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська логістична група» до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська логістична група» (далі - ТОВ «Українська логістична група», позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - ДПІ у Красногвардійському районі, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії ДПІ у Красногвардійському районі щодо проведення невиїзної документальної перевірки та складання акта від 25.04.2013 року №1113/15.4-06/34734192 про результати невиїзної документальної перевірки ТОВ «Українська логістична група»;

- скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.11.2013 року № 0003831502 ДПІ у Красногвардійському районі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами перевірки ТОВ «Українська логістична група» відповідачем було складено акт перевірки № 1113/15.4-06/34734192 від 25.04.2013 року, яким встановлено порушення Податкового кодексу України (далі - ПК України). На підставі зазначеного акту відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0003831502 від 12.11.2013 року, з яким позивач не погоджується з огляду на наступне. ДПІ у Красногвардійському районі не надсилала позивачу рекомендованим листом із повідомленням про вручення та не надавала під розписку уповноваженому представнику оформленої копії наказу про проведення документальної невиїзної перевірки та письмове повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Позивач не отримував від ДПІ у Красногвардійському районі акт перевірки № 1113/15.4-06/34734192 від 25.04.2013 року, а отже, не мав можливості надати власні заперечення до висновків, викладених в акті, бути присутнім під час розгляду заперечень та прийняття рішення про визначення грошових зобов'язань, вплинути на суму грошових зобов'язань, що визначається на підставі акту. Оскаржуване податкове повідомлення-рішення було прийнято відповідачем 12.11.2013 року на підставі акту від 25.04.2013 року, після спливу більш ніж 6 календарних місяців. З огляду на встановлене порушення, позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення таким, що підлягає скасуванню. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд задовольнити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову, надав суду письмові заперечення проти адміністративного позову з наступним обґрунтуванням. На підставі рішень Дніпропетровської міської ради від 08.07.2008 року №125/34 та від 06.08.2008 року № 39/35 земельна ділянка площею 5,2633 га, яка знаходить за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Будівельників, 34, була передана позивачу в строкове платне користування на 15 років по фактичному розміщенню об'єктів нерухомого майна. 15.08.2008 року укладено договір оренди земельної ділянки. Річна сума орендної плати за землю на 2012 рік становить 1 267 079,25 грн., розбивка річної суми рівними частками за місяцями становить 105 589,94 грн. в місяць. У 2012 році ТОВ «Українська логістична група» використовувало земельну ділянку, податкову декларацію з плати за землю на 2012 рік не надало, орендну плату до бюджету не сплачувало. Акт перевірки № 1113/15.4-06/34734192 від 25.04.2013 року рекомендованим листом 25.04.2013 року було направлено на адресу ТОВ «Українська логістична група», про що свідчить відповідна поштова квитанція. 30.03.2012 року на адресу позивача було направлено лист-повідомлення, яке 19.07.2012 року повернулось до ДПІ внаслідок відсутності адресата за місцезнаходженням, про що свідчить відповідний штемпель. 08.04.2013 року відповідач зробив запит відділу податкової міліції на встановлення місцезнаходження платника податків, на яку 24.04.2013 року видано довідку, якою місцезнаходження платника податків не встановлено. Такими чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним.

Дослідивши письмові докази по справі та заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ТОВ «Українська логістична група» зареєстровано 27.11.2006 року, перебуває на обліку платників податків в ДПІ у Красногвардійському районі.

14.02.2013 року ДПІ у Красногвардійському районі винесено наказ №175 про проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ «Українська логістична група» щодо неподання в установлений термін податкової звітності з орендної плати за землю на 2012 рік з метою визначення суми відповідного податкового зобов'язання.

З довідки №2 від 25.02.2013 року перевірки відповідності юридичної адреси ТОВ «Українська логістична група» фактичному місцезнаходження вбачається, що за юридичною адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Лазаряна, 3, підприємство не знаходиться.

Згідно довідки про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 24.04.2013 року, місцезнаходження платника податків - ТОВ «Українська логістична група» не встановлено.

Листом від 30.03.2012 року №1166/10/15-406 ДПІ у Красногвардійському районі повідомила позивача, що ТОВ «Українська логістична група» не подано до ДПІ у Красногвардійському районі податкову звітність з орендної плати за землю за 2012 рік та просило терміново надати (надіслати) таку звітність. Лист повернувся до ДПІ у Красногвардійському районі 17.07.2013 року з відміткою поштового відділення про повернення „за закінченням терміну зберігання".

ДПІ у Красногвардійському районі проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності, достовірності, повноти сплати орендної плати за землю до бюджету ТОВ «Українська логістична група». За результатами перевірки відповідачем 25.04.2013 року складено акт № 1113/15.4-06/34734192, в якому встановлено, що ТОВ «Українська логістична група» у 2012 році використовувало земельну ділянку, податкову декларацію з плати за землю на 2012 рік не надавало, орендну плату до бюджету не сплачувало.

12.11.2013 року ДПІ у Красногвардійському районі на підставі акту № 1113/15.4-06/34734192 від 25.04.2013 року винесено податкове повідомлення-рішення № 0003831502, яким згідно з п. 54.3 ст. 54 ПК України збільшено суму грошового зобов'язання позивача за платежем - орендна плата з юридичних осіб: за основним платежем в сумі 1267079,25 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в сумі 316769,81 грн.

З матеріалів справи вбачається, що між ТОВ «Українська логістична група» (орендар) та Дніпропетровською міською радою (орендодавець) укладено договір оренди землі від 15.08.2008 року. За умовами договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 5,2633 га, яка знаходиться за адресою: вул. Будівельників, 34; на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна; договір укладений на 15 років. Розділ 4 договору оренди визначає порядок здійснення орендних платежів, зокрема, договором встановлено, що обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін до та доповнень до цього договору; орендна плата вноситься орендарем незалежно від результатів діяльності орендаря у розмірі однієї дванадцятої річної суми за базовий (звітний) податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку по вул. Будівельників, 34, грошова оцінка якої проведена станом на 13.08.2008 року, площа земельної ділянки складає 5,2633 га, нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 34 620 559,82 грн., розмір орендної плати - 1 038 616,80 грн.

Згідно п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Як зазначено в п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Пунктом 288.7 ст.288 ПК України встановлено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Згідно п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до п.287.3 ст.387 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно п. 271.1 ст. 271 ПК України базою оподаткування, зокрема, є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

На підставі п. 289.2 ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.

Листом Державного агентства земельних ресурсів України від 12.01.2012 року № 355/22/6-12 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» повідомлено про порядок індексації грошової оцінки земель різних категорій.

З урахуванням викладеного, у 2012 році нормативна грошова оцінка земельної ділянки (площею 5,2633 га, що розташована за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Будівельників, 34), що визначена за вихідними даними станом на 13.08.2008 року, підлягає індексації станом на 01.01.2011 року на коефіцієнт 1,22, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 2008 рік - 1,152 та 2009 рік - 1,059, та становить 42 235 975,12 грн.

Річна сума орендної плати за землю на 2012 рік становить 1 267 079,25 грн. (42 235 975,12 грн.*1%*3); розбивка річної суми рівними частками за місяцями становить 105 589,94 грн. в місяць.

Представником позивача в судовому засіданні визнано, що ТОВ «Українська логістична група», користуючись земельною ділянкою у 2012 році на підставі договору оренди, не подавало до ДПІ у Красногвардійському районі податкову декларацію з плати за землю (орендної плати) та не сплачувала в 2012 році орендні платежі за земельну ділянку.

Відповідно до пп. 54.3.1 п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податку не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.

На підставі п.123.1 ст.123 ПК України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов'язання платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, податковий орган накладає на платника податків штраф в розмірі 25 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання.

Таким чином, в ході судового розгляду справи знайшов підтвердження факт порушення позивачем норм податкового законодавства в частині обчислення та сплати орендної плати за земельну ділянку площею 5,2633 га, що розташована за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Будівельників, 34, внаслідок чого ДПІ у Красногвардійському районі правомірно визначила ТОВ «Українська логістична група» грошове зобов'язання з орендної плати за землю за 2012 рік та застосувала штрафні (фінансові) санкції.

Щодо позовних вимог про порушення порядку проведення невиїзної документальної перевірки та складання акта, суд зазначає наступне.

Згідно п.п. 75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів,

Підпунктом 78.1.2 п.78.1 ст.78 ПК України визначено, що документальна позапланова перевірка здійснюється якщо платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом.

Відповідно до ст. 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

В судовому засіданні підтверджено факт неподання ТОВ «Українська логістична група» до ДПІ у Красногвардійському районі податкової декларації з плати за землю (орендної плати) на 2012 рік, що є підставою для проведення документальної перевірки.

ДПІ у Красногвардійському районі прийнято наказ про проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ «Українська логістична група» від 14.02.2013 року № 175 та складено направлення на перевірку від 14.02.2013 року.

Досліджені в судовому засіданні докази (копії довідки №2 від 25.02.2013 року перевірки відповідності юридичної адреси ТОВ «Українська логістична група» фактичному місцезнаходження та довідки про встановлення місцезнаходження платника податків від 24.04.2013 року) засвідчили, що за адресою реєстрації: м. Дніпропетровськ, вул. Лазаряна, 3, позивач не знаходиться, фактичне місцезнаходження ТОВ «Українська логістична група» не встановлено, що унеможливило здійснити належне повідомлення позивача про дату, час та місце проведення перевірки.

Як зазначено в п.86.1 ст.86 ПК України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

На підставі п.86.4 ст.86 ПК України акт (довідка) документальної невиїзної перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку. Акт (довідка) документальної невиїзної перевірки після його реєстрації вручається особисто платнику податків чи його законним представникам або надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення-рішення приймається у порядку і строки, передбачені пунктом 86.8 цієї статті.

Судом встановлено, що за наслідком невиїзної документальної перевірки позивача ДПІ у Красногвардійському районі 25.04.2013 року складено акт № 1113/15.4-06/34734192, який направлено позивачу поштою 25.04.2013 року, про що свідчить долучена до матеріалів справи копія квитанції про направлення ТОВ «Українська логістична група» рекомендованого листа.

З огляду на встановлені у справі обставини, що підтверджені дослідженими в судовому засіданні доказами, документальна перевірка позивача проведена за наявності обставин для її проведення на підставі наказу керівника ДПІ у Красногвардійському районі; результати перевірки оформлені актом, який у встановленому порядку був направлений позивачу засобами поштового зв'язку.

Таким чином, вимоги позивача про визнати протиправними дій ДПІ у Красногвардійському районі щодо проведення невиїзної документальної перевірки та складання акта від 25.04.2013 року №1113/15.4-06/34734192 є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Згідно п.86.8 ст.86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається керівником контролюючого органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки.

Оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято ДПІ у Красногвардійському районі 12.11.2013 року, тоді як акт перевірки був складений та направлений позивачу 25.04.2013 року. Доказів отримання позивачем акту перевірки суду надано не було.

Проте, факт отримання чи неотримання платником податків акту перевірки та факт порушення встановленого ПК України строку прийняття податкового повідомлення-рішення не є підставами для скасування податкового повідомлення-рішення.

Також, суд зазначає, що помилкове посилання відповідачем в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні на п.п.120.1.1 п.120.1 ст.120 ПК України, який виключено з ПК України, не є підставою для скасування податкового повідомлення-рішення.

Таким чином, підстави для скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Красногвардійському районі від 12.11.2013 року № 0003831502 відсутні.

Отже, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

З огляду на те, що позивачем при поданні адміністративного позову було сплачено 10% розміру ставки судового збору за вимоги майнового характеру в сумі 458,81 грн., відповідно до ст.94 КАС України, з ТОВ «Українська логістична група» підлягає стягненню несплачений залишок суми судового збору за вимоги майнового характеру та судовий збір за вимоги немайнового характеру в загальному розмірі 4198,11 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Українська логістична група» на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 4198 (чотири тисячі сто дев'яносто вісім) гривень 11 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Постанова в повному обсязі виготовлена 17 лютого 2014 року.

Суддя М.В. Бондар