ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2014 р.м.ОдесаСправа № 500/4991/13-а
Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Пащенко Т.П.
Одеський апеляційний адміністративний суд, у складі колегії:
головуючого -Яковлєва О.В.,суддів -Бойко А.В., Танасоголо Т.М.,розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області на постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 12 грудня 2013 року, у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області, за участю Ізмаїльської міжрайонної прокуратури, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 12 грудня 2013 року задоволено позов про зобов'язання пенсійний орган здійснити нарахування та виплату пенсію позивачу по інвалідності, яка пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, на підставі висновку експертизи №9818-9872 від 30.11.2007 року, починаючи з 29.01.2013 року
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове, яким в задоволені позову відмовити.
Судова колегія вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, вважає, що остання не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має статус особи 1 категорії, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом 2 групи.
Для призначення відповідної пенсії позивачу видано довідку від УВС Херсонської області №128 від 29.04.1993 року про складові заробітної плати, у якій зазначено, що розмір нарахованого грошового забезпечення за час роботи позивача по ліквідації аварії на ЧАЕС, складає 1210,75 радянських карбованців.
Під час розгляду іншої судової справи за участю позивача, на виконання вимог судових ухвал, проведено додаткову судово-економічну експертизу, про що складено експертний висновок №9818-9872 від 30.11.2007 року, яким встановлено, що заробітна плата, яка підлягає нарахуванню позивачу за період надходження його при ліквідації наслідків аварії на третьому і четвертому енергоблоках ЧАЕС, за період роботи з 28.07.1987 року по 25.10.1987 року, складає 10491,78 рад. карбованців, а не 1210,75 рад. карбованців, як зазначено у вищевказаній довідці УВС в Херсонській області.
Позивачем надано даний висновок до пенсійного органу для проведення перерахунку пенсії, з урахуванням його даних, проте у проведенні перерахунку відмовлено.
За результатом встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо обґрунтованості позовних вимог, з яким погоджується судова колегія з огляду на наступне.
Згідно з статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Постановою КМУ від 23.11.2011 року №1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Даний Порядок визначає механізм обчислення пенсій, зокрема, по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.
Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, введено в дію з 01.01.2012 року; відповідно - мінімальний розмір пенсії становить для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою ІІІ групи інвалідності - 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2012 року і 110% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2012 року; розмір додаткової пенсії особам, віднесеним до категорії І, інвалідам ІІІ групи встановлюється: з 01.01.2012 року - 15%, а з 01.07.2012 року - 18% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Підставою для обчислення пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків є довідка про заробітну плату, одержану за період роботи в зоні відчуження. Довідка про заробітну плату видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням (перерахунком) пенсії. Якщо такі підприємства ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки видаються правонаступником або державними архівними установами.
Згідно з роз'ясненнями Міністерства соціальної політики України - у тому випадку, коли підприємством, установою, організацією було неправильно проведено оплату праці осіб, які в період 1986-1990 року брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в даний час підприємство, установа, організація на підставі первинних документів повинні провести перерахунок заробітної плати згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами.
Частиною 1 ст.69 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судовою колегією встановлено, що згідно з даними довідок про відпрацьовані періоди на ЧАЕС, картки обліку місця та тривалості роботи - позивач приймав участь у заходах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виконував обов'язки молодшого інструктора профгрупи по охороні ЧАЕС та знаходився на наступних вахтах: з 28 липня по 12 серпня 1987 року, з 27 серпня по 11 вересня 1987 року, з 26 вересня по 11 жовтня 1987 року. За результатами даної роботи позивачу нараховано грошове забезпечення за час роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС, в сумі 1210,75 радянських карбованців, про що УВС Херсонської області видано довідку №128 від 29.04.1993 року (а.с.9). На підставі даної довідки позивачу й призначено відповідну пенсію.
На виконання вимог ухвал Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 17.11.2004 року, 20.01.2005 року, 20.10.2005 року та від 28.08.2007 року, по іншій судовій справі за участю позивача (у яких експерта попереджено про кримінальну відповідальність передбачену ст.ст.384, 385 КК України) - проведено додаткову судово-економічну експертизу, про що складено висновок №9818-9872 від 30.11.2007 року, яким встановлено, що заробітна плата, яка підлягає нарахуванню позивачу за період надходження його при ліквідації наслідків аварії на третьому і четвертому енергоблоках ЧАЕС, за період роботи з 28.07.1987 року по 25.10.1987 року, складає 10491,78 рад. карбованців, а не 1210,75 рад. карбованців, як зазначено у вищевказаній довідці УВС в Херсонській області, виходячи з повного місяця середньої тривалості 176 годин, тобто, 1 вахта - 3455, 96 рад. карбованців, 2 вахта - 3517,91 рад. карбованців, 3 вахта - 3517, 91 рад. карбованців, тобто відхилення заробітної плати складає 9281,03 рад. карбованців (а.с.13 - 19).
З огляду на вищевикладене судова колегія приходить до висновку, що пенсійним органом неправомірно відмовлено позивачу, як особі яка приймала участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у перерахунку пенсії на підставі проведеної судово-економічної експертизи, оскільки висновком експерта прямо встановлено розбіжності між даними довідки про заробітну плату та даними проведеної експертизи, що в свою чергу призвело до суттєвого заниження пенсії по інвалідності позивача. Крім того пенсійним органом жодним чином не спростовано дані проведеної експертизи, а навпаки зазначено, що довідка УВС Херсонської області містить невірні дані, проте відповідачем не здійснено жодних заходів щодо усунення вказаних порушень.
При цьому в оскаржуваному судовому рішенні зобов'язано пенсійний орган здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача, оскільки саме пенсійний орган здійснює вказані дії, а питання встановлення та притягнення винних осіб, якими видано невірну довідку про заробітну плату та відшкодування у зв'язку з цим відповідних коштів - не є предметом спору у даній справі.
Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області - залишити без задоволення, а постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 12 грудня 2013 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: А.В. Бойко
Т.М. Танасогло