Постанова № 37841673, 18.03.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2014
Номер справи
818/9092/13-а
Номер документу
37841673
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 березня 2014 р. Справа №818/9092/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,

представника позивача - Смоловика М.І.,

представника відповідача - Кандюкова Г.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/9092/13-a

за позовом Глухівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області

до Глухівського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Глухівський агролісгосп"

про стягнення податкового боргу,-

В С Т А Н О В И В:

Глухівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі по тексту - позивач, Глухівська ОДПІ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Глухівського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Глухівський агролісгосп", в якому, із врахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с.37), просить стягнути з відповідача, за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків, та готівки, що належить такому платнику податків, заборгованість з податку з доходів з фізичних осіб в загальній сумі 31 037грн.63коп., з яких: 53грн.50коп. - податкові зобов'язання та 30 984грн.13 коп. - пеня.

Свої вимоги мотивує тим, що за результатами проведеної документальної позапланової невиїзної перевірки встановлено, що станом на 01.10.2011 року залишок не перерахованого податку з доходів фізичних осіб складав 209 792 грн.72коп. За період з 01.10.2011 року до 31.03.2013 року згідно з відомостями нарахування заробітної плати, наданих підприємством під час проведення перевірки, та їх звірці з даними бухгалтерського обліку по розрахункам з бюджетом, виявлено, що за вказаний період підприємством утримано податку з доходів фізичних осіб в сумі 277 203грн.06коп., а перераховано до бюджету 193 252грн.56коп. Таким чином, станом на 31.03.2013 року сума заборгованості ДП «Глухівський агролісгосп» з податку з доходів з фізичних осіб становила 293 743грн.22коп. Відповідно до п.п.129.1.3 п.129.1, п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України за несвоєчасне перерахування податку відповідачу була нарахована пеня у сумі 31 623грн.90коп. У зв'язку із частковою добровільною сплатою сума заборгованості зменшилась і станом на 06.02.2014 року складає 31 037грн.63коп., в тому числі 53грн.50коп. - податкові зобов'язання та 30 984грн.13 коп. - пеня. З метою погашення боргу відповідачу надсилалась податкова вимога, проте сума боргу залишилась несплаченою (а.с.55-56).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі із зазначених вище підстав.

В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечував (а.с.50-51), оскільки, на його думку, Глухівською ОДПІ не дотримано порядок стягнення податкового боргу з платника податків у зв'язку з тим, що податкова вимога №191-12 від 26.09.2013 року не надсилалась на адресу відповідача внаслідок відсутності у відповідній графі відмітки про її направлення поштою боржнику. Тому ДП «Глухівський агролісгосп» просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п.п. 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Судом встановлено, що відповідач - Глухівське дочірнє агролісогосподарське підприємство "Глухівський агролісгосп" - зареєстрований як юридична особа та перебуває на обліку як платник податків у Глухівській ОДПІ (а.с.5-8).

З 20.06.2013 року до 27.06.2013 року посадовою особою позивача проводилася документальна позапланова невиїзна перевірка ДП "Глухівський агролісгосп" з питань повноти та своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб за період з 01.10.2011 року до 31.03.2013 року, за результатами якої складено акт від 05.07.2013 року №22/171/23637196 (а.с.19-21).

Під час проведення перевірки встановлено порушення ДП "Глухівський агролісгосп" пп. пп. 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 ст. 168 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасно перераховано податок на доходи фізичних осіб за період з 01.10.2011 року до 31.03.2013 року.

При цьому встановлено, що станом на 01.10.2011 року залишок не перерахованого податку з доходів фізичних осіб становив 209792,72 грн. За період з 01.10.2011 року до 31.03.2013 року відповідачем утримано податку з доходів фізичних осіб в сумі 277203,06 грн., однак до бюджету перераховано лише 193252,56 грн., що відображено на сторінках 3-4 акту перевірки (а.с.20-21).

Станом на 31.03.2013 року залишок не перерахованого ДП "Глухівський агролісгосп" податку на доходи фізичних осіб складав 293743,22 грн. (а.с.20, зворотній бік).

На підставі акту перевірки Глухівською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 17.03.2013 року за №0001871703 про визначення суми грошового зобов'язання з податку на доходи найманих працівників за штрафними санкціями у розмірі 48 313грн.14коп. за несвоєчасне перерахування податку на доходи фізичних осіб у сумі 193252,56 грн., яке оскаржувалось відповідачем в судовому порядку, проте у задоволенні позовних вимог було відмовлено. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2013 року у справі №818/6940/13-а апеляційна скарга ДП "Глухівський агролісгосп" залишена без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін (а.с.48-49).

Крім того, за наслідками проведеної перевірки відповідачу нарахована пеня в сумі 31 623 грн.90коп. за несвоєчасне перерахування податку на доходи фізичних осіб в сумі 293 743грн.22коп. за період з 01.10.2011 року до 31.03.2013 року, розрахунок якої міститься у додатку №2 до акту перевірки (а.с.22).

Відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1, п.п.129.1.3 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.

Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (п.129.4 ст. 129 Податкового кодексу України)

Згідно з п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, вважається податковим боргом.

З матеріалів справи вбачається, що станом на 06.02.2014 року у відповідача існує податковий борг в загальній сумі 31 037грн.63коп., з яких: 53грн.50коп. - податкові зобов'язання та 30 984грн.13 коп. - пеня (а.с.16, 17-18, 36, 38), нарахована за несвоєчасне перерахування податку на доходи фізичних осіб в сумі 293 743 грн. 22коп. за період з 01.10.2011 року до 31.03.2013 року.

Факт несвоєчасного перерахування податку на доходи фізичних осіб в сумі 293 743 грн. 22коп. за вказаний період підтверджується постановою Сумського окружного адміністративного суду у справі №818/7463/13-а від 24.09.2013 року, якою адміністративний позов виконуючого обов'язки Глухівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Глухівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області задоволено частково та стягнуто з розрахункових рахунків ДП ««Глухівський агролісгосп» в доход бюджету заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в сумі 175 158грн.97коп.

Зазначена постанова Сумського окружного адміністративного суду була залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.11.2013 року (а.с.46-47).

Відповідно до ч.5 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Згідно із ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Частиною 1 ст. 72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Зокрема, під час розгляду справи №818/7463/13-а судом встановлено, що «станом на 31.03.2013 року залишок не перерахованого ДП «Глухівський агролісгосп» податку на доходи фізичних осіб складав 293 743грн.22коп., що підтверджується довідкою від 10.09.2013 року №75/10/10-018», а також «із листа Глухівської ОДПІ від 23.09.2013 року №562/10/18-04-17-109 вбачається, що сума сплаченого податку на доходи фізичних осіб за період з 31.03.2013 року до 20.09.2013 року складає 118 114грн.25коп., що підтверджується копією довідки про сплату податку» (а.с.46, зворотній бік).

Таким чином, у період з 01.10.2011 року до 31.03.2013 року у відповідача існувала непогашена заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у зв'язку з чим йому була правомірно нарахована пеня в сумі 31 623 грн.90коп. (а.с.22).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 Податкового кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду (п.п.168.1.1, п.п.168.1.2, п.п.168.1.5 п.168.1 ст. 168 Податкового кодексу України).

Отже, судом встановлено, що внаслідок не виконання відповідачем зобов'язання щодо своєчасності та повноти сплати (перераховування) до бюджету податку з доходів фізичних осіб станом на день розгляду цієї справи існує заборгованість в загальній сумі 31 037грн.63коп. (а.с.37-38).

Згідно з п. 20.1.34 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (ч.2, 3 ст. 95 Податкового кодексу України).

Отже, законом визначено, що з метою погашення податкового боргу контролюючий орган повинен вжити заходів щодо стягнення за податковим боргом коштів, що перебувають у власності боржника.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.1 ст.59 ПК України).

Відповідно до пункту 58.3 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо, зокрема, його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

На виконання вимог ст.59 ПК України Глухівською ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області складено податкову вимогу від 26.09.2013 року №191-17 на загальну суму 46 618грн.36коп., в тому числі 32 308грн.76грн. - з податку на доходи з фізичних осіб та 14 309грн.60коп. - зі збору за спеціальне використання лісових ресурсів (а.с.23), яка була надіслана відповідачу поштою та одержана ним 01.10.2013 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.25).

При цьому, суд не погоджується із доводами представника відповідача щодо не надсилання цієї податкової вимоги на адресу ДП «Глухівський агролісгосп» внаслідок відсутності у відповідній графі відмітки про її направлення поштою боржнику, виходячи з наступних підстав.

Механізм формування, надсилання, вручення та відкликання податкових вимог органами державної податкової служби врегульований «Порядком направлення органами державної податкової служби податкових вимог платникам податків», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.10.2012 року №1113, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.11.2012 року за №1909/22221 (чинним на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 4.5 вказаного Порядку структурний підрозділ, до функцій якого належать приймання, реєстрація та обробка вхідної і вихідної кореспонденції, в день отримання податкової вимоги від підрозділу погашення податкового боргу надсилає (вручає) податкову вимогу платнику податків, при цьому корінець податкової вимоги залишається в органі державної податкової служби та долучається до справи платника податків.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Дата надсилання (вручення) проставляється на корінці податкової вимоги працівником структурного підрозділу, до функцій якого належать приймання, реєстрація та обробка вхідної і вихідної кореспонденції, у разі надіслання листом з повідомленням про вручення. При цьому повідомлення про вручення прикріплюється до корінця податкової вимоги (пункти 4.6, 4.7 Порядку №1113).

Аналіз наведених положень законодавства свідчить про те, що вказані норми визначають виключний перелік обставин, за наявності яких податкова вимога може визнаватись надісланою (врученою) платнику податків, а також дає уявлення щодо доказів, якими можуть підтверджуватись такі факти.

Згідно із визначенням, наведеним в ч.1 ст.70 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Відповідно до ч.4 ст.70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Отже, з огляду на зазначені норми ПК України, Порядку №1113 та ст.70 КАС України належними та допустимими доказами на підтвердження направлення (вручення) податкової вимоги можуть бути визнані:

- корінець податкової вимоги з підписом уповноваженої особи платника із зазначенням дати отримання;

- поштове повідомлення про вручення рекомендованого відправлення з підписом уповноваженої особи платника із зазначенням дати отримання;

- поштове повідомлення про вручення рекомендованого відправлення, що повернулось не врученим з відміткою поштового відділення про причини невручення.

На виконання зазначених положень законодавства позивач надав суду копію податкової вимоги від 26.09.2013 року №191-17 (а.с.23), копію листа від 27.09.2013 року (а.с.24), а також копію поштового повідомлення про вручення рекомендованого відправлення (а.с.25), які підтверджують виконання податковим органом вимог законодавства щодо порядку та способу направлення податкових вимог.

Так, з копій перелічених документів вбачається, що податкова вимога була сформована 26.09.2013 року та направлена на адресу боржника наступного ж дня - 27.09.2013 року разом з листом від 27.09.2013 року за №716/18-04-17-407, в якому сума заборгованості станом на 26.09.2013 року співпадає як із загальним розміром заборгованості, вказаному у податковій вимозі 26.09.2013 року №191-17 (46 618грн.36коп.), так і з розмірами заборгованості по окремим податками та зборам: 32 308грн.76коп. - з податку на доходи фізичних осіб та 14 309грн.60коп. - зі збору за спеціальне використання лісових ресурсів. Тому твердження представника відповідача про те, що лист від 27.09.2013 року стосувався податкової вимоги від 15.08.2011 року №416-19, не відповідають дійсності та спростовуються наявними матеріалами справи.

Варто відмітити, що з огляду на вимоги, викладені в пунктах 4.6, 4.7 Порядку №1113, належним доказом вручення податкової вимоги є саме повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення з підписом уповноваженої особи платника із зазначенням дати отримання, а не корінець податкової вимоги із проставленою відміткою, оскільки такий корінець є безпосереднім доказом лише у випадку вручення під розписку податкової вимоги посадовій особі платника податків.

Власне ж надіслання у розумінні цієї норми передбачає направлення адресатові (платникові) листа з повідомленням про вручення.

Тобто термін "надіслання" податкової вимоги в контексті норми пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України означає відправлення податкової вимоги платникові податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу такого платника податків.

Пунктом 5.1 цього ж Порядку передбачено, що після вручення (отримання інформації про вручення) платнику податків податкової вимоги структурний підрозділ, до функції якого належать приймання, реєстрація та обробка вхідної і вихідної кореспонденції, передає підрозділу погашення податкового боргу корінець такої податкової вимоги з відміткою про вручення платнику податків (у разі направлення податкової вимоги листом з повідомленням про вручення - разом із таким повідомленням про вручення або про невручення поштового відправлення).

На виконання цих положень до корінця податкової вимоги від 26.09.2013 року №191-17 (а.с.23) прикріплено повідомлення про вручення від 01.10.2013 року (а.с.25), після чого його передано до підрозділу погашення податкового боргу.

Вищезазначена вимога у встановленому законом порядку не оскаржувалася, що є підставою для стягнення суми податкового боргу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем доведено дотримання визначених чинним на момент виникнення спірних правовідносин законодавством порядку, строку і підстав для звернення до суду із даним позовом.

Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

В силу п. п. 95.3, 95.4. ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

На підставі викладеного, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків, та готівки, що належить такому платнику податків, заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в сумі 31 037грн.63коп.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Глухівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області до Глухівського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Глухівський агролісгосп" про стягнення податкового боргу -задовольнити у повному обсязі.

Стягнути із Глухівського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Глухівський агролісгосп" (41400, Сумська область, м. Глухів, вул. Києво-Московська, буд.17А, ідентифікаційний код 23637196) за рахунок коштів на рахунках в банках, обслуговуючих такого платника податків, та готівки, що належить такому платнику податків, заборгованість податку з доходів фізичних осіб в сумі 31 037грн.63коп. (тридцять одна тисяча тридцять сім грн.шістдесят три коп.) на користь місцевого бюджету м. Глухів (одержувач - місцевий бюджет м. Глухів, банк одержувача - ГУДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код платежу 37437431, рахунок № 33214800700007, код бюджетної класифікації 11010100).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.О. Осіпова

З оригіналом згідно

Суддя О.О. Осіпова

Повний текст постанови складено та підписано 24.03.14 року.