Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2014 р. Справа №818/10/14
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Осіпова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Ради адвокатів Сумської області до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, про визнання рішення протиправним та зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Рада адвокатів Сумської області звернулася до суду із позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення №258 від 24.12.2013 року про відмову у внесенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій, прийняте Державною податковою інспекцією у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі по тексту – відповідач, ДПІ у м. Сумах), а також зобов’язати відповідача внести Раду адвокатів Сумської області до вказаного Реєстру.
Свої вимоги мотивує тим, що Рада адвокатів Сумської області є неприбутковою професійною організацією, яка створена та діє у системі органів Національної асоціації адвокатів України, як регіональна форма адвокатського самоврядування, на яку державою покладено виконання публічно-представницьких функцій недержавного самоврядного інституту у період між конференціями адвокатів регіону, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання правової допомоги на професійній основі – адвокатури України, а отже, вона не є суб’єктом підприємницької діяльності. Тому за ознаками діяльності неприбуткових організацій рада адвокатів регіону має бути включена до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Крім того, п.157.11 ст. 157 Податкового кодексу України встановлено, що в разі, якщо неприбуткова організація отримує дохід з джерел, інших, ніж визначені пунктами 157.2-157.9 цієї статті, така неприбуткова організація зобов’язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов’язаних з отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів. Тобто законодавством передбачена можливість одержання неприбутковою організацією прибутку, але, виходячи з положень ст.157 Податкового кодексу України, це не є підставою для відмови у внесенні її до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду заяву (а.с.68), в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує та просить розглядати справу без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду заяву (а.с.66), в якій зазначив, що проти позовних вимог заперечує та просить розглядати справу без його участі. Надав заперечення в письмовій формі (а.с.42-43), в яких зазначив, що рішення щодо відмови у внесені позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій є законним, оскільки статутом Ради адвокатів Сумської області передбачено отримання внесків за організаційне забезпечення проходження стажування осіб, які отримали свідоцтво про складання кваліфікаційного іспиту, в тому числі матеріального та іншого характеру; а також зазначено, що до коштів та майна позивача відносяться добровільні, цільові та інші внески членів Національної асоціації адвокатів України, адвокатських бюро та об’єднань. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення позивачем вимог пункту 157.15 статті 157 Податкового кодексу України, у зв'язку з невідповідністю організації вимогам щодо неприбуткових організацій.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання у справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст.ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, оцінивши доводи позовної заяви та заперечення на неї, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що у грудні 2013 року позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив присвоїти Раді адвокатів Сумської області статус неприбуткової організації та внести її до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Листом від 24.12.2013 №24149/15-106 відповідач у присвоєнні статусу неприбуткової організації та внесенні до Реєстру неприбуткових організацій та установ позивачу відмовив внаслідок невідповідності п.п.7.3.2, 7.3.5 та 7.3.6 п.7.3 статті 7 Статуту п.157.5 «г» ст.157 Податкового кодексу України (а.с.16).
24.12.2013 року ДПІ у м. Сумах прийнято рішення №258 про відмову у внесенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с.15), яке позивач вважає протиправним.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що згідно зі ст.2 Закону України «Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом.
Адвокатське самоврядування ґрунтується на принципах виборності, гласності, обов’язковості для виконання адвокатами рішень органів адвокатського самоврядування, підзвітності, заборони втручання органів адвокатського самоврядування у професійну діяльність адвоката (ч.1 ст. 43 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Національна асоціація адвокатів України є недержавною некомерційною професійною організацією, яка об’єднує всіх адвокатів України та утворюється з метою забезпечення реалізації завдань адвокатського самоврядування.
Організаційними формами адвокатського самоврядування є конференція адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), рада адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Рада адвокатів України, з’їзд адвокатів України (ч.1 ст.45, ч.1 ст.46 цього ж Закону).
Тобто рада адвокатів регіону є однією із організаційних форм адвокатського самоврядування, яка у період між конференціями адвокатів регіону функції адвокатського самоврядування у регіоні та підконтрольна і підзвітна конференції адвокатів регіону.
Функції ради адвокатів регіону перелічені в ч.4 ст.48 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», до яких належать: представництво адвокатів регіону; складання порядку денного, скликання та забезпечення проведення конференції адвокатів регіону; забезпечення виконання рішень конференції адвокатів регіону, здійснення контролю за їх виконанням; здійснення інформаційно-методичного забезпечення адвокатів регіону, сприяння підвищенню їх кваліфікації; приймання присяги адвоката України; визначення представників адвокатури до складу конкурсної комісії з відбору адвокатів для надання безоплатної вторинної правової допомоги; сприяння забезпеченню гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних і соціальних прав адвокатів; розпорядження коштами та майном відповідно до затвердженого кошторису; забезпечення в установленому порядку внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України; утворення комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги; виконання інших функцій відповідно до цього Закону, рішень конференції адвокатів регіону, Ради адвокатів України, з’їзду адвокатів України.
Установчим документом ради адвокатів регіону є положення про раду адвокатів регіону, яке затверджується Радою адвокатів України (ч.8 ст.48 Закону № 5076-VI).
Пунктом 157.15 статті 157 Податкового кодексу України визначено, що статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які не передбачають одержання прибутку згідно з нормами законів, що регулюють їх діяльність.
З аналізу зазначених норм права вбачається, що неприбутковими організаціями є організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства й іншої діяльності, передбаченої законодавством, та статутні документи такої організації повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які не передбачають одержання прибутку.
Таким чином, в статутних документах неприбуткової організації при визначенні мети її створення має бути чітко зазначено про те, що основною метою її діяльності є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності, меценатства та іншої діяльності, передбаченої законодавством.
Як вбачається з п. 1.1 Положення про Раду адвокатів Сумської області (а.с.8-12), рада адвокатів регіону є неприбутковою професійною організацією, яка створена та діє у системі органів Національної асоціації адвокатів України, як регіональна форма адвокатського самоврядування, на яку державою покладено виконання публічно-представницьких функцій недержавного самоврядного інституту у період між конференціями адвокатів регіону, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання правової допомоги на професійній основі – адвокатури України.
В пункті 3.1 зазначеного Положення перелічені основні повноваження Ради адвокатів регіону, серед яких є також і організація стажування осіб, які отримали свідоцтво про складення кваліфікаційного іспиту, та прийняття рішення за результатами його оцінювання, в порядку, встановленому Радою адвокатів України та у відповідності до вимог Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»; представництво адвокатів регіону; несення витрат, пов’язаних зі здійсненням покладених законом та актами НААУ повноважень члени Ради адвокатів України від свого регіону; визначення напрямків використання коштів та майна відповідно до затвердженого конференцією адвокатів регіону кошторису.
Стаття 42 Господарського кодексу України передбачає, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до вимог статті 52 Господарського кодексу України некомерційне господарювання - це самостійна систематична діяльність, що здійснюється суб'єктом господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. Некомерційна господарська діяльність здійснюється суб'єктами господарювання державного або комунального секторів економіки в галузях (видах діяльності), в яких відповідно до статті 12 цього кодексу забороняється підприємництво, на основі рішення відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування. Некомерційна господарська діяльність може здійснюватися також іншими суб'єктами господарювання, яким здійснення господарської діяльності у формі підприємництва забороняється законом.
Підпунктом 14.1.121 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що неприбуткові підприємства, установи та організації - підприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством.
Стаття 157 Податкового кодексу України застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених органами державної податкової служби в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ. Зокрема, абз. «г» п. 157.1 ст. 157 ПК України визначено, що ця стаття застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених контролюючими органами в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які є іншими, ніж визначені в підпункті «б» цього пункту, юридичними особами, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів.
Відповідно до змісту п. 5 «Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.02.2013 року за №267/22799, Присвоєння установам та організаціям ознаки неприбутковості здійснюють державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, об’єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції (далі - територіальні органи ДПС нижчого рівня) відповідно до такої структури ознаки: (0011) - інші, ніж визначені в підпункті "б" пункту 157.1 статті 157 розділу III Кодексу, юридичні особи, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів (підпункт "г" пункту 157.1 статті 157 розділу III Кодексу).
Разом з тим, пунктами 2, 3 розділу II Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій встановлено, що для внесення до Реєстру неприбуткова установа або організація повинна подати до органу державної податкової служби за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 до цього Положення, а також копії установчих документів. Органи державної податкової служби можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з п.1.1, п.3.1 Положення (а.с.8-12), діяльність Ради адвокатів Сумської області не є підприємницькою, а спрямована на забезпечення організації регіональних форм адвокатського самоврядування.
Відповідно до п.2.7 Положення майно та кошти, отримані в результаті діяльності ради адвокатів регіону, використовуються нею виключно на виконання покладених на неї законом та/або актами НААУ функцій та завдань (а.с.9).
З огляду на визначені в установчому документі позивача повноваження, мету створення останнього та напрями використання отриманих ним в якості внесків коштів та майна, можна зазначити, що діяльність організації за своїми ознаками підпадає під визначення некомерційної діяльності, передбаченої ст. 52 ГК України, оскільки у положенні позивача не передбачена така ціль або мета як одержання прибутку, що є обов'язковою ознакою підприємництва.
Тобто установчий документ позивача за своїм змістом не суперечить вимогам чинного законодавства, встановленим до статутних документів неприбуткових організацій.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Рада адвокатів Сумської області не є прибутковою організацією в розумінні п.п. «г» п. 157.1 ст. 157 ПК України.
При цьому, доводи відповідача про правомірність свого рішення щодо відмови у внесенні Ради адвокатів Сумської області до Реєстру неприбуткових установ та організацій у зв’язку з невідповідністю п.п.7.3.2, 7.3.5 та 7.3.6 п.7.3 статті 7 Положення п.157.5 «г» ст.157 Податкового кодексу України суд до уваги не приймає, тому що таке твердження відповідача суперечить меті створення даної організації, яка є неприбутковою професійною організацією та не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками, крім того, позивач здійснює свою діяльність, зокрема у відповідності зі своїм Положенням та Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», які не передбачають одержання прибутку від реалізації радами адвокатів регіону своїх повноважень як організаційною формою адвокатського самоврядування.
З приводу сплати добровільних, цільових та інших внесків членами НААУ, адвокатськими бюро та адвокатськими об’єднаннями суд вважає необхідним відмітити, що згідно з п. 157.5 ст. 157 ПК України від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті «г» пункту 157.1 цієї статті, отримані у вигляді: разових або періодичних внесків, відрахувань засновників і членів; коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям від провадження їх основної діяльності та у вигляді пасивних доходів; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевих бюджетів, державних цільових фондів або в межах технічної чи благодійної, у тому числі гуманітарної, допомоги, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
За нормами ч.3 ст.4 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).
Відповідно до ст.15 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатське об'єднання є юридичною особою, створеною шляхом об'єднання двох або більше адвокатів (учасників), і діє на підставі статуту. Стороною договору про надання правової допомоги є адвокатське об'єднання. Від імені адвокатського об'єднання договір про надання правової допомоги підписується учасником адвокатського об'єднання, уповноваженим на це довіреністю або статутом адвокатського об'єднання. При цьому, об'єктом оподаткування є гонорар, який отримує безпосередньо адвокат.
Адвокатське бюро є юридичною особою, створеною одним адвокатом, і діє на підставі статуту. Найменування адвокатського бюро повинно включати прізвище адвоката, який його створив. Стороною договору про надання правової допомоги є адвокатське бюро (ч.1, ч.5 ст.14 цього ж Закону).
Формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту є гонорар, порядок обчислення якого (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру, порядок сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги (ст.30 Закону № 5076-VI).
Тобто, адвокатські бюро та адвокатські об’єднання також можуть бути платниками внесків, спрямованих на формування коштів ради адвокатів регіону, оскільки вони утворюються шляхом об’єднання двох чи більше адвокатів (адвокатські об’єднання) або безпосередньо створюються одним адвокатом (адвокатське бюро), які укладають договори про надання правової допомоги від імені відповідного бюро чи об’єднання, за що конкретний адвокат отримує гонорар, який і є в даному випадку об'єктом оподаткування.
З приводу внесків за організаційне забезпечення проходження стажування осіб, які отримали свідоцтво про складання кваліфікаційного іспиту, в тому числі матеріального та іншого характеру, як одного із джерел формування коштів позивача, суд зазначає, що відповідно до ст.10 та 48 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» організація та методичне забезпечення стажування є одним із основних напрямів діяльності ради адвокатів регіону, оскільки без проходження стажування неможливо повноцінно перевірити готовність особи, яка отримала свідоцтво про складення кваліфікаційного іспиту, самостійно здійснювати адвокатську діяльність. Тобто відносини, пов’язані з проходженням стажування, не є послугами у розумінні норм цивільного або господарського законодавства, а фактично випливають зі здійснення Національною асоціацією адвокатів України своїх завдань та повноважень через організаційні форми адвокатського самоврядування, спрямованих на забезпечення належного рівня підготовки та підвищення кваліфікації осіб, що прагнуть займатися адвокатською діяльністю, і ,як наслідок, сприяють наданню якісної правової допомоги у відповідному регіоні.
Більш того, жодним нормативно-правовим актом не ставиться в залежність можливість включення ради адвокатів регіону чи іншого відповідного суб'єкта від джерела і виду доходу або формування майна установи чи організації.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що діяльність Ради адвокатів Сумської області за своїми ознаками підпадає під визначення некомерційної діяльності, передбаченої ст.52 Господарського кодексу України, оскільки у статуті позивача не передбачена така ціль або мета як одержання прибутку, що є обов'язковою ознакою підприємництва.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що рішення відповідача №258 від 24.12.2013 року про відмову у внесенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій є неправомірним, таким що не має законних підстав для винесення, тому вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Ради адвокатів Сумської області до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, про визнання рішення протиправним та зобов’язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області №258 від 24.12.2013 року про відмову у внесенні Ради адвокатів Сумської області до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області внести до Реєстру неприбуткових установ та організацій Раду адвокатів Сумської області (код ЄДРПОУ 38725129) в якості неприбуткової (ознака 0011).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова