Центрально-Міський районний суд м.Макіївки
86108 Україна Донецька область м. м. Макіївка буд.111
Справа № 270/876/14-а
Провадження № 2-а/270/47/2014
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2014 року Центрально - Міський районний суд м. Макіївки Донецької області в складі : головуючого судді Андрюшиної Л.А.,
при секретарі Свіягіній О.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Макіївки адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, Управління Державної казначейської служби України у м. Макіївці Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
в с т а н о в и в:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, Управління Державної казначейської служби України у м. Макіївці Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов»язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є матір»ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача Управлінні праці та соціального захисту населення Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської ради та з 29.12.2011 року по 08.10.2014 року отримує грошову допомогу як застрахована особа у розмірі 130,00грн. щомісяця, що підтверджується довідкою УПСЗН. У січні 2014 року вона звернулась з письмовою заявою до відповідача, в якій просила провести перерахунок та виплату недоотриманих нею коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною з моменту її призначення у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік. Листом від 23.01.2014 року УПСЗН Центрально-Міської райадміністрації Макіївської міської ради проігнорувала її вимоги та занотувало норми Постанови КМУ №1751 від 17.12.2001 року. Відповідачем їй призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Розмір призначеної допомоги визначено відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення 3-х річного віку особам, застрахованим в системі загальнообов»язкового державного соціального страхування, затвердженому постановою КМУ від 11.01.2007року № 13, як різниця між 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи і середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одного члена сім»ї за попередні 6 місяців, але не менше 130грн.. Але, оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та про бюджети на 2012-2013 роки, ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011-2013 роки інший, ніж у Законі «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та у Законі «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» розмір допомоги , а дії Законів про бюджет діяли відповідно лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 року регулюються вище вказаними Законами, а положення Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2011 року у відповідача виник обов»язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених вище зазначеними Законами України. В даному випадку виник спір щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов»язкового державного соціального страхування, тому на виплату допомоги такій особі у зазначений період поширюються норми спеціального Закону, яким є Закон України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого законом. На підставі наведеного, вважає, що вона має право на перерахунок і виплату їй недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 29.12.2011 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік, а тому вимушена звернутися до суду та просить визнати неправомірними дії відповідача УПСЗН Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської ради щодо нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зобов»язати відповідача УПСЗН Центрально - Міської районної адміністрації Макіївської міської ради здійснити їй перерахунок та нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з 29 грудня 2011 року до досягнення її дитиною трирічного віку, та стягнути з Державного бюджету України на її користь нараховану УПСЗ допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зазначеному розмірі, з урахуванням фактично виплачених сум, а також стягнути судовий збір у розмірі 73,08грн..
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з»явилась. Про день та час розгляду справи була повідомлена своєчасно та належним чином, в установленому законом порядку. Як вбачається з позовної заяви, позивачка просила справу розглянути у її відсутності, на позовних вимогах наполягає.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, в установленому законом порядку. Суду подана заява з проханням розглянути справу у відсутності їх представника, а також письмові заперечення УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, в яких зазначено, що проти позову ОСОБА_1 відповідач заперечує з наступних підстав. Позивачка дійсно перебуває на обліку в управлінні та отримує грошову допомогу по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Відповідно до ст. 15 зазначеного Закону, в редакції, що діяла до 2008 року, допомога по догляду за дитинною до досягнення нею трирічного віку надавалася у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Проте, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» у Закон України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» внесені зміни. Зокрема, ч.1 ст. 15 викладена в такій редакції: «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130,00грн.. Таким чином, на час призначення позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у грудні 2011 року не діяла норма Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», яка передбачала виплату допомоги у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка передбачена Законами України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначаються і здійснюються у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України (Постанова КМУ від 27.12.2001р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми»). Законами України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», «Про Державний бюджет України на 2013 рік» будь - яких змін до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми не вносилось. Тобто при нарахуванні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку УПСЗН діяло в межах чинного законодавства та обґрунтовано керувалося чинною редакцією ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
Представник відповідача Управління Державної казначейської служби України в м. Макіївці в судове засідання не з»явився по невідомим суду причинам. Про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, у встановленому законом порядку.
Суд, дослідивши матеріали справи та надані докази, вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, виданого 21 жовтня 2011 року міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції у Донецькій області, позивачка ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, актовий запис № 1047/а.с.16/.
З довідки Приватного вищого навчального закладу «Макіївський економіко - гуманітарний інститут» МЕГІ від 16.02.2014 року вбачається, що позивачка ОСОБА_1 навчається на 4 курсі денного відділення інституту, гуманітарного факультету, за спеціальністю Соціологія. Термін закінчення інституту 30 червня 2014 року/а.с.19/.
З відповіді від 23.01.2014 року на звернення позивачки ОСОБА_1, наданої відповідачем вбачається, що останній було надано роз»яснення відповідно до якого, позивачка перебуває на обліку в управлінні з 30.08.2011 року. Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» їй було призначено державну допомогу по вагітності та пологам у розмірі 1012,34грн.; допомогу при народженні першої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 01.10.2011 року по 31.10.2011 року у розмірі 8530,00грн., за період з 01.11.2011 по 31.10.2013 року у розмірі 710,83грн. щомісячно. За зверненням позивачки ОСОБА_1 від 29.12.2011 року їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку студенткам вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації на період з 29.12.2011 по 08.10.2014 року у розмірі 130,00грн. щомісячно відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Вказану допомогу виплачено по січень 2014 року включно. За зверненням позивачки від 27.08.2012 року їй було призначено державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний на період з 01.08.2012 року по 30.09.2012 року у розмірі 735,06грн. щомісячно; на період з 01.10.2012 року по 30.11.2012 року у розмірі 751,06грн. щомісяця; на період з 01.12.2012 року по 31.12.2012 року у розмірі 767,06грн.; на період з 01.01.2013 року по 31.01.2013 року у розмірі 780,06грн. відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» Вказану допомогу виплачено по січень 2013 року включно. За зверненням позивачки від 27.02.2013 року їй було призначено державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний на період з 01.02.2013 року по 31.07.2013 року у розмірі 780,06грн. щомісячно відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Вказану допомогу виплачено по липень 2013 року включно. За зверненням позивачки від 29.08.2013 року їй призначено державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний на період з 01.08.2013 року по 30.11.2013 року у розмірі 443,84грн.; на період з 01.12.2013 року по 31.01.2013 року у розмірі 514,84грн. щомісячно відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Вказану допомогу виплачено по січень 2014 року включно. Зазначені допомоги були призначені у розмірах і порядку, призначених Кабінетом Міністрів України (Постанова КМУ від 27.12.2001р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми»/а.с.11-13/.
Згідно довідки наданої УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, ОСОБА_1 знаходиться на обліку та їй нарахована і виплачена допомога по догляду за першою дитиною до досягнення нею 3-річного віку у грудні 2011 року у розмірі 723,41грн., в тому числі 710,83грн. - допомога при народженні, за період з січня 2012 року по липень 2012 року включно у розмірі 840,83грн., в тому числі 710,83грн. - допомога при народженні, за період з серпня 2012 року по вересень 2012 року у розмірі 1575,89грн., в тому числі 710,83грн. - допомога при народженні, за період з жовтня 2012 року по листопада 2012 року включно у розмірі 1591,89грн., в тому числі 710,83грн.- допомога при народженні, у грудні 2012 року у розмірі 1607,89грн., в тому числі 710,83грн. - допомога при народженні, за період з січня 2013 року по липень 2013 року у розмірі 1620,89грн., в тому числі 710,83грн. - допомога при народженні, за період з серпня 2013 року по жовтень 2013 року у розмірі 1284,67грн., в тому числі 710,83грн. - допомога при народженні, у листопада 2013 року у розмірі 573,84грн., у грудні 2013 року у розмірі 644,84грн./а.с.14-15/.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов»язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв»язку з вагітністю та пологами, у різі смерті, а також надання послуг санаторно - курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням»(Закон № 2240-III).
У даному випадку виник між сторонами спір щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов»язкового державного соціального страхування, тому на виплату допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону, (яким є вище вказаний Закон № 2240- III).
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону № 2240-III) та виключено статті 40-44. Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», в тому числі й пункт 25 розділу II цього закону щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III. Пунктом 2 розділу III Закону «Про Державний бюджет України на 2008 рік…» було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року. Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України, відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з січня 2009 року статті 13,15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
Оскільки ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», не встановлювалось на 2012р. та на 2013р. іншій, ніж у Законі України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» (Закон № 2811-Х11) та Законі України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» (Закон № 2240-III) розмір допомоги, спірні правовідносини з 01.01.2011 року регулюються саме зазначеними Законами, а положення Постанови КМУ № 1751 «Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім»ям з дітьми» від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить названим Законом, застосовуватися не може. Як зазначалося вище, в даному випадку виник спір щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов»язкового державного соціального страхування, тому на виплату допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону, яким є Закон №2240-III. Відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» (Закон № 2240-III), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням року по жовтень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Отже, з 01.01.2011 року у відповідача виник обов»язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням».
Таким чином, на підставі вище викладеного, суд приходить до переконання, що позивачка має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню, а саме за період з грудня 2011 року по день винесення рішення судом, тобто по 14 березня 2014 року.
Керуючись ст.ст. 8,9,10,11,69-72,86,99,100,158-163,186 Кодексу адміністративного року у грн.., в тому числі м України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування , зв»язку ,з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», суд -
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, Управління Державної казначейської служби України про визнання дій неправомірними, зобов»язання вчинити певні дії та стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з грудня 2011 року по 14 березня 2014 року.
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, за період з грудня 2011 року по 14 березня 2014 року з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 понесені витрати з оплати судового збору у розмірі 73,08грн..
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.А. Андрюшина