Ухвала суду № 37801106, 18.03.2014, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2014
Номер справи
121/10370/13-а
Номер документу
37801106
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Ухвала

Іменем України

Справа № 121/10370/13-а

18.03.14 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Ілюхіної Г.П.,

суддів Горошко Н.П. ,

Курапової З.І.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Веденмеєр М.В.) від 17.12.13 у справі № 121/10370/13-а

за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 83122)

до Масандрівської селищної ради (вул. Стаханівська 21, смт. Масандра, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, 98650)

про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 17.12.13 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Масандрівської селищної ради про визнання протиправними дій Масандрівської селищної ради в частині відмови в задоволенні клопотання ОСОБА_3 про виділення та передачу у власність земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва у межах норм безоплатної приватизації орієнтованою площею 0,10 га в межах селища Відрадне, що входить складу Масандрівської селищної ради в м. Ялта, Автономна Республіка Крим, скасування рішення Масандрівської селищної ради від 15.08.2013 №17 в частині відмови у виділенні у власність земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва та зобов'язання Масандрівську селищну раду винести на засідання сесії та розглянути клопотання ОСОБА_2 в відповідності до норм чинного законодавства, надання звіту про виконання судового рішення відмовлено (арк. с. 34-35)

Рішення суду мотивовано тим, що позивач звернулась до відповідача з клопотанням про виділення їй земельної ділянки орієнтовним розміром 0,10 га в межах смт. Відрадне, АР Крим з цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва, рішенням Масандрівської селищної ради було відмовлено в задоволенні цього клопотання, так як можливість самостійного визначення органом державної влади або органом місцевого самоврядування, в компетенції якого знаходиться вирішення питання про надання безоплатно у власність громадян земельних ділянок відповідно до статті 118 Земельного Кодексу України, місця розташування земельної ділянки, що надається громадянину, не передбачена.

Не погодившись з рішенням суду, позивач - ОСОБА_2, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення по справі, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (арк. с. 39-42).

Доводи апеляції мотивовані тим, що судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, основні з яких полягають в тому, що суд першої інстанції не надав правової оцінки факту неможливості позивачу визначити самостійно місце розташування бажаної земельної ділянки, що пов'язано з відсутністю в публічному доступі необхідної інформації для цього; суд першої інстанції неправильно застосував положення статті 118 ЗК України; жодним нормативним документом не надано права органам місцевого самоврядування та органам виконавчої влади самостійно визначити перелік, форму чи склад документів та графічних матеріалів, які необхідно подавати разом із клопотанням про отримання земельної ділянки.

В судове засідання, призначене на 18.03.2014 позивач та відповідач явку уповноважених представників не забезпечили, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином та своєчасно (арк. с. 57-58).

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.

Розглянувши справу в порядку статей 195, 197 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів встановила наступне.

10.07.2013 ОСОБА_4 від імені ОСОБА_2 за договором доручення № 136/07/13 від 10.07.2013 звернувся до Масандрівської селищної ради з клопотанням в порядку статті 118 Земельного кодексу України про виділення їй земельної ділянки орієнтовним розміром 0,10 га в межах смт. Відрадне, АР Крим з цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва, посилаючись на те, що має право на отримання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності без її погодження (арк.с.10-11).

Позивач до зазначеного клопотання надала графічні матеріали, а саме копію плану населеного пункту смт. Відрадне, АР Крим без зазначення місця розташування земельної ділянки, однак з графічних матеріалів смт. Відрадне, АР Крим неможливо встановити місце розташування запрошуваної земельної ділянки (арк.с.12).

29.04.2013 Рішенням Масандрівської селищної ради № 37 33-ої сесії 6-го скликання, «Про затвердження «Генерального плану смт. Відрадне Масандрівської територіальної громади АР Крим»затвердженого Генеральний план смт. Відрадне Масандрівської територіальної громади АР Крим, дано дозвіл виконавчому комітету Масандрівської селищної ради на розробку плану зонування території смт. Відрадне Масандрівської територіальної громади АР Крим (арк. с. 30).

15.08.2013 Рішенням Масандрівської селищної ради № 17 38-ої сесії 6-го скликання, позивачу відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою відносно відведення безоплатно у власність та в оренду земельних ділянкок в межах населених пунктах Масандрівської селищної ради смт. Відрадне, смт. Схід, смт. Масандра, смт. Советське, наступним громаданям та юридичним особам: 1.43 ОСОБА_2, на земельну ділянку площею 0,1000 га для індивідуального дачного будівництва по справі: смт. Відрадне АР Крим (арк. с. 14).

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом з наступними вимогами:

- визнати протиправними дії Масандрівської селищної ради в частині відмови в задоволенні клопотання ОСОБА_2 про виділення та передачу у власність земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва у межах норм безоплатної приватизації орієнтованою площею 0,10 га в межах селища Відрадне, що входить складу Масандрівської селищної ради в м. Ялта, Автономна Республіка Крим;

- скасувати рішення Масандрівської селищної ради від 15 серпня 2013 року №17 в частині відмови у виділенні у власність земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва;

- зобов'язати Масандрівську селищну раду винести на засідання сесії та розглянути клопотання ОСОБА_2 в відповідності до норм чинного законодавства, надання звіту про виконання судового рішення та стягнути з відповідача судові витрати по справі.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, з наступних підстав.

Правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Суд першої інстанції здійснив аналіз діючого законодавства України та дійшов вірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. п. "а", "б" статті 12 Земельного Кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Пункт "б" частини першої статті 81 Земельного Кодексу України передбачає, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Частина шоста статті 118 Земельного Кодексу України встановлює, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного Кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частина перша статті 122 Земельного Кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з пунктом третім частиною першою статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

З урахуванням викладеного, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що спірне рішення Масандрівської селищної ради № 17 від 15.08.2013 38-ої сесії 6-го скликання, про відмову у задоволенні клопотання позивача про виділення їй земельної ділянки орієнтовним розміром 0,10 га в межах смт. Відрадне, АР Крим з цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва, прийнято відповідачем без порушень вимог чинного законодавства, в межах повноважень та на підставі закону, а саме відповідно до статті 118 Земельного Кодексу України, можливість самостійного визначення органом державної влади або органом місцевого самоврядування, в компетенції якого знаходиться вирішення питання про надання безоплатно у власність громадян земельних ділянок, не передбачено.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що позивач звернувся до органу місцевого самоврядування, який має право розпоряджуватися землею у межах населеного пункту, вказавши тільки населений пункт, у якому бажає отримати земельну ділянки, що є недостатнім.

Позивач, повинен був зазначити конкретну земельну ділянку у межах населеного пункту, та надати викопіювання з кадастрової карти та іншої картографічної документації, отриманої відповідно до положень Закону України "Про земельний кадастр" та Порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 17 жовтня 2012 року № 1051.

Правова оцінка, яку суд першої інстанції надав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.

Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, частиною першою статті 195, статтею 197, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1.Апеляційну скаргу апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 17.12.13 у справі № 121/10370/13-а залишити без задоволення.

2. Постанову Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 17.12.13 у справі № 121/10370/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені діючими законами.

Головуючий суддя підпис Г.П.Ілюхіна

Судді підпис Н.П.Горошко

підпис З.І.Курапова

З оригіналом згідно

Головуючий суддя Г.П.Ілюхіна