ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" березня 2014 р.Справа № 921/88/14-г/6
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Шумського І.П.
Розглянув справу
за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (вул. Танцорова, 51, м. Тернопіль, Тернопільська область 46008)
до відповідача Гусятинської центральної районної комунальної лікарні вул. Б.Лепкого, 1, м. Гусятин, Тернопільська область, 48200
про cтягнення коштів у сумі 676,93 грн.
За участю представників:
позивача - Кадук М.О.;
відповідача - не з'явився.
Суть справи:
Тернопільське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось в господарський суд Тернопільської області з позовом до Гусятинської центральної районної комунальної лікарні про cтягнення коштів у сумі 676,93 грн.
Розгляд справи, призначений вперше на 27 лютого 2014 року, було відкладено на 13 березня 2014 року.
Уповноважений представник відповідача, участь якого не визнавалась обов'язковою, в судове засідання жодного разу не з'явився, витребувані документи, у т.ч. відзив на позов не представив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, в порядку передбаченому ст.64,87 ГПК України, пунктом 2.6.7 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації № 28 від 20.02.2013 року, пунктом 19 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008 р. N 01-8/482 та пунктом 32 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 29.09.2009р. №01-08/530.
При даних обставинах, зважаючи на неявку відповідача без зазначення причин та доказів, що вказують на причини такої неявки, неподання витребуваних документів, недотримання приписів ст.22 ГПК України щодо зобов'язання осіб, які беруть участь у справі добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за правилами, встановленими ст.75 ГПК України, за наявними у ній документами.
В розпочатому судовому засіданні, представнику позивача роз'яснено належні йому права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20,22,81-1 ГПК України.
За відсутності відповідного клопотання аудіозапис судового засідання не здійснювався.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне:
31 травня 2013 року, згідно з розпорядженням №49 від 23 травня 2013 року, працівниками виконавчої дирекції Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку Гусятинської центральної комунальної районної лікарні з питань дотримання порядку видачі та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, про що складено відповідний акт.
За змістом акта від 31 травня 2013 року, в порушення п.1.7 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України №455 від 13 листопада 2001 року, необґрунтовано видано та продовжено листки непрацездатності, на підставі яких з фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності виплачено 2192,03 грн.
Матеріали перевірки у встановленому порядку оскаржені не були.
На вимогу про відшкодування шкоди завданої фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, викладену в претензії №06-02/530 від 05 вересня 2013 року, Гусятинська центральна комунальна районна лікарня частково перерахувала на користь фонду 1515,10 грн.
Решту шкоди в сумі (2192,03-1515,10) 676,93 грн. відповідачем не відшкодовано.
Зокрема, листок непрацездатності №978350 для працівника ВАТ "Тернопільобленерго" ОСОБА_3 продовжено з 18 червня 2012 року по 22 червня 2012 року, в той час як у медичній карті хворого відмічено: "покращення носового дихання, головні болі не турбують, скарги на кашель, рекомендовано продовжувати лікування". При цьому, не відмічено змін локального статусу в плані погіршення та скарг з боку лор-органів, хоча при продовженні листка непрацездатності поставлено діагноз "гострий синусит".
Виплатою коштів на підставі продовженого з порушенням листка непрацездатності №978350, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності завдано шкоду в сумі 676,93 грн.
Не відшкодування Гусятинською центральною комунальною районною лікарнею шкоди, завданої продовженням листка непрацездатності без достатніх правових підстав, стало підставою для звернення позивача до суду з вимогою про стягнення 676,93 грн. в судовому порядку.
Оцінивши зібрані у справі докази, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Відповідно до змісту пункту 4 частини 3 статті 129 Конституції України, ст.ст.4-3, 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними і допустимими доказами ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Поданими позивачем доказами, не запереченими відповідачем, доведено обґрунтованість заявлених вимог.
Тернопільське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у своїй діяльності керується Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. № 2240 (далі - Закон № 2240) та іншими прийнятими на підставі нього нормативно-правовими актами.
Згідно зі статтею 28 Закону № 2240 органи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, як страховики, мають право здійснювати перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам та одержувати необхідні пояснення (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час перевірок.
За змістом частини 2 статті 35 Закону № 2240, допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
У відповідності до ст. 51 Закону №2240, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, порядок і умови видачі, продовження та обліку яких, а також здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Порядок і умови видачі, продовження та обліку документів, засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, здійснення контролю правильністю їх видачі визначено Інструкцією про порядок видачі документів що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13 листопада 2001 р. № 455.
Змістом п.1.7 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України №455 від 13 листопада 2001 року передбачено, що видача та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюються тільки після особистого огляду хворого лікуючим лікарем (фельдшером), про що робиться відповідний запис у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого з обґрунтуванням тимчасової непрацездатності.
Пункт 5.1.4 наказу Міністерство охорони здоров'я № 189 від 09 квітня 2008 року "Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності" покладає на лікуючого лікаря першого рівня проведення експертизи тимчасової непрацездатності відображати в медичних картах амбулаторного (стаціонарного) хворого скарги, анамнез, у т. ч. страховий (за останні 12 місяців), дані об'єктивного огляду, додаткових методів обстеження та інше, які є підставою для визначення діагнозу та видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, перелік необхідних лікувальних та оздоровчих заходів, консультацій відповідно до стандартів медичних технологій лікувально-діагностичного процесу та протоколів надання медичної допомоги за спеціальностями, рекомендований режим; номер документа, що засвідчує тимчасову непрацездатність, термін, з якого до якого він виданий, дату наступної явки хворого на прийом, направлення на ЛКК.
При чергових оглядах хворого в медичній карті амбулаторного (стаціонарного) хворого відображає динаміку захворювання, обґрунтовує корекцію лікування та призначення додаткових обстежень з урахуванням стандартів медичних технологій лікувально-діагностичного процесу та протоколів надання медичної допомоги за спеціальностями, визначає термін тимчасової непрацездатності та його продовження із зазначенням номера документа, що засвідчує тимчасову непрацездатність, дати, з якої до якої він продовжується, та дати наступного огляду. При відновленні працездатності вносить дані клінічного огляду пацієнта, що є підставою для закриття документа, що засвідчує тимчасову непрацездатність, із зазначенням його номера та дати, з якої пацієнт має стати до роботи (п. 5.1.5. наказу Міністерство охорони здоров'я № 189 від 09 квітня 2008 року "Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності").
Приписи п. 8.1. Інструкція № 455 встановлюють, що контроль за виконанням Інструкції закладами охорони здоров'я усіх відомств здійснюють у межах своєї компетенції зокрема Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
За змістом п.8 цієї Інструкції, відповідальність за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, несе відповідний лікувальний заклад.
Згідно з п. 9 ч.2 ст. 28 Закону №2240, Фонд (як страховик) зобов'язаний стягувати надмірно виплачені кошти з юридичних та фізичних осіб у встановленому законом порядку.
Як встановлено матеріалами перевірки (результати якої не оскаржено) та підтверджено матеріалами справи, внаслідок неправомірного продовження посадовою особою Гусятинської центральної районної клінічної лікарні листка непрацездатності, з коштів Фонду було сплачено 6796,93 грн. Чим позивачу завдано збитків на вказану суму, яка станом на 13 березня 2014 року не відшкодована. Решту нарахованої Фондом шкоди, лікарня сплатила в позасудовому порядку.
З огляду на приписи перелічених норм, вимоги Фонду про стягнення 676,93 грн. підлягають задоволенню як обґрунтовані і не заперечені відповідачем.
Відповідно до ст.ст. 44,49 ГПК України, судові витрати по справі стягуються з відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 4-3, 12, 22, 33, 34, 43, 44, 49,75, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Гусятинської центральної районної комунальної лікарні (вул. Б.Лепкого, 1, м. Гусятин, Тернопільська область, 48200, код 02000582)
- 676,93 грн. шкоди на користь Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (вул. Танцорова, 51, м. Тернопіль, Тернопільська область, 46008, код 26024601).
- 1827 грн. судового збору в дохід Держбюджету (отримувач коштів УДКСУ м. Тернополя, код ЄДРПОУ отримувача 37977726, номер рахунку отримувача 31217206783002, МФО банку отримувача 838012, назва банку отримувача ГУ ДКСУ у Тернопільській області, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ суду 03500022).
Видати накази.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони, прокурор, треті особи та особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення, через місцевий господарський суд.
Дата підписання: 21 березня 2014 року.
Суддя І.П. Шумський