ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2014 року Справа № 925/91/14
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Курченко Н.М., при секретарі - Лавріненко С.І., за участю представників сторін: позивача - ОСОБА_1 юрист за довіреністю, відповідача - Чорний С.Г. юрисконсульт за довіреністю, Непочатенко Н.М. начальник теплової інспекції за довіреністю, третьої особи Рожко П.В. головний спеціаліст-юрисконсульт за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси справу за позовом відділу освіти Уманської міської ради м.Умань (позивач) до Уманського комунального підприємства "Уманьтеплокомуненерго" м.Умань (відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Державна фінансова інспекція в Черкаській області м.Черкаси про визнання права на отримання послуг з теплопостачання згідно законодавства, стягнення 389447,48 грн. збитків, -
ВСТАНОВИВ :
Подано позовну заяву, у якій позивач просить:
"1. Визнати право на отримання послуг з теплопостачання згідно законодавства України, а саме, що у разі відсутності приладів обліку, вартість послуги з централізованого опалення визначається з розрахунку за 1 кв.м. опалювальної площі (1 куб.м. опалювального об'єму), а не площі приведеної опалювальної (п.1.1 наведених тут Договорів). Зазначене відповідає закону України "Про теплопостачання", п.п.2, 21 зазначених Правил №630, п.68 зазначеного Порядку, тощо;
2. Відшкодувати (стягнути) збитки (матеріальну шкоду) у вигляді неправомірно отриманих відповідачем у період з 01.06.2012 по 31.05.2013 (відповідає п.3 вимог ДФІ та акту ДФІ №03-24/07 від 16.08.2013) грошових коштів у розмірі 389447,48 грн. за послуги теплопостачання, наданих згідно договорів на послуги з постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) (централізоване постачання теплової енергії) від 31 січня 2012 року №252 та 16 січня 2013 року №252, оскільки відповідачем з порушенням вимог ч.4 ст.179 ГК України було безпідставно відступлено від змісту типового договору та інших зазначених вище норм законодавства України та/або відповідно до ч.4 ст.22 ЦК України зобов'язати УКП "УТКЕ" скласти Акт звірки розрахунків та провести взаємозалік" (примітка: у лапках дослівно до тексту прохальної частини позовної заяви).
Позовні вимоги мотивовані наступним: на підставі укладених між сторонами договорів відповідач здійснював централізоване постачання теплової енергії освітнім та позашкільним навчальним закладам позивача, проте проведеною третьою особою ревізією було встановлено, що протягом періоду з 01.06.2012 по 31.05.2013 розрахунок плати за одиницю приєднаного теплового навантаження (абонентської плати) здійснювався згідно укладених договорів, виходячи з приведеної опалюваної площі, а не з опалюваної площі, поняття якої встановлено чинним законодавством, що призвело до завищення розрахункової плати за теплопостачання та зайвої сплати позивачем за вказаний період 389447,48 грн. коштів міського бюджету. Органом фінансового контролю вказано на безпідставне застосування сторонами положень Додаткового прейскуранту №К 15-02-ЧР 1986/1 від 11.10.1986, оскільки він не відповідає положенням законодавства України, а саме: Правилам надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 21.07.2005 №630 (далі вживається скорочено - Правила №630), тому фінансова інспекція перерахувала опалювану площу, яка за розрахунком стала меншою. Оскільки відповідач розраховує приведену опалювану площу, позивач просить визнати за ним право на отримання послуг з теплопостачання згідно законодавства України, а саме, за відсутності приладів обліку, вартість послуги з централізованого опалення визначати з розрахунку за 1 кв.м опалюваної площі (1 куб.м опалюваного об'єму), а не приведеної опалюваної площі.
24 лютого 2014 року позивачем подані письмові уточнення позовних вимог, у яких він просить:
"1. Визнати право на отримання послуг з теплопостачання згідно законодавства України (ЗУ "Про теплопостачання", п.п.2, 21 зазначених у позовній заяві Правил №630 та п.68 Порядку, тощо), а саме, з розрахунку за 1 кв.м опалювальної площі (1 куб.м опалювального об'єму), а не площі приведеної опалювальної (п.1.1 наведених Договорів).
2. Відшкодувати (стягнути) збитки (матеріальну шкоду) у вигляді неправомірно отриманих відповідачем у період з 01.06.2012 по 31.05.2013 (відповідає п.3 вимог ДФІ та акту ДФІ №03-24/07 від 16.08.2013) грошових коштів у розмірі 389447,48 грн. за послуги теплопостачання, наданих згідно договорів на послуги з постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) (централізоване постачання теплової енергії) від 31 січня 2012 року №252 та 16 січня 2013 року №252 на користь відділу освіти Уманської міської ради (вул.Піонтковського, 12, м.Умань, Черкаська обл., 20300, код ЄДРПОУ 02147121, код 02147121 УДК СУ в Черкаській області МФО 854018, р/р 35419007035890 (централізована бухгалтерія)" (примітка: у лапках дослівно до тексту уточнень позовних вимог).
Ухвалою суду від 25 лютого 2014 року заява позивача про уточнення позовних вимог оцінена судом як заява про зменшення розміру позовних вимог та прийнята до розгляду.
У письмових запереченнях на позовну заяву відповідач не визнав позовні вимоги, просить відмовити у позові, посилаючись на те, що між сторонами існують договірні відносити щодо централізованого опалення та постачання гарячої води, тарифи на теплову енергію затверджені виконавчим комітетом Уманської міської ради, порушень при формуванні тарифів не встановлено, при розрахунку теплової енергії застосовується плата за опалення згідно приведеній площі, так як висота опалюваних приміщень більше ніж 2,6 м. Акт перевірки ДФІ в Черкаській області не є належним та допустимим доказом порушення відповідачем договорів і завдання позивачеві збитків.
Третя особа подала письмові пояснення, у яких вказала, що при проведенні перевірки фінансово-господарської діяльності позивача було встановлено, що в порушення норм чинного законодавства нарахування плати за теплопостачання здійснювалось не з розрахунку за 1 кв.метр опалюваної площі, а виходячи з приведеної опалюваної площі, внаслідок чого за спожите тепло у період з 01.06.2012 по 31.05.2013 позивачем зайво сплачено 389447,48 грн. бюджетних коштів.
До початку судового засідання позивачем подана заява про зменшення позовних вимог, у якій він просить:
"1. Визнати право на отримання послуг з теплопостачання згідно законодавства України (ЗУ "Про теплопостачання", п.п.2, 21 зазначених у позовній заяві Правил №630 та п.68 Порядку, тощо), а саме, з розрахунку за 1 кв.м опалюваної площі (1 куб.м опалювального об'єму), а не площі приведеної опалювальної (п.1.1 наведених Договорів);
2. Стягнути збитки з Уманського комунального підприємства "Уманьтеплокомуненерго" у вигляді грошових коштів у розмірі 389447,48 грн. (п.3 вимог ДФІ та акт ДФІ №03-24/07 від 16.08.2013), що переплачені йому як відповідачу за послуги теплопостачання у період з 01.06.2012 по 31.05.2013, наданих згідно договорів на послуги з постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) (централізоване постачання теплової енергії) від 31 січня 2012 року №252 та 16 січня 2013 року №252 на користь відділу освіти Уманської міської ради (вул.Піонтковського, 12, м.Умань, Черкаська обл., 20300, код ЄДРПОУ 02147121, код 02147121 УДК СУ в Черкаській області МФО 854018, р/р 35419007035890 (централізована бухгалтерія)" (примітка: у лапках дослівно до тексту заяви про зменшення позовних вимог).
Заява позивача про зменшення позовних вимог відповідає його процесуальному праву, встановленому ст.22 ГПК України, а тому прийнята судом до розгляду.
У судовому засіданні:
- представник позивача підтримав зменшені позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив їх задовольнити у повному обсязі;
- представники відповідача заперечили проти позову з підстав, викладених у письмових запереченнях, просили відмовити у позові, пояснили, що згідно укладених договорів здійснювалось опалення приміщень навчальних закладів позивача (школах, дитячих садках, тощо), які мають приміщення вище 2,6 м, тому для розрахунку використовувалась приведена опалювана площа, оскільки у разі розрахунку опалюваної площі по об'єму приміщень, вартість наданих послуг була значно більшою, тому застосували старий перевірений метод визначення опалюваної площі згідно Додаткового прейскуранту №К 15-02-ЧР 1986/1 від 11.10.1986;
- представник третьої особи вважав, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін і третьої особи, дослідивши докази, наявні у матеріалах справи, судом встановлені наступні обставини.
Відповідно до Положення, затвердженого рішенням Уманської міської ради від 20.06.2006 р. №3.4-215, відділ освіти Уманської міської ради (позивач у справі), утворюється міською радою, є підзвітним і підконтрольним міській раді і підпорядковується виконавчому комітету міської ради та міському голові, а з питань здійснення делегованих йому повноважень підконтрольний Головному управлінню освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації. Відділ освіти фінансується на рахунок коштів місцевого бюджету, являється юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. До основних функцій відділу освіти відноситься, у тому числі, організація підготовки навчальних закладів до нового навчального року, зокрема, до роботи в осінньо-зимовий період.
Уманське комунальне підприємство "Уманьтеплокомуненерго" (відповідач у справі) являється комунальним підприємством, юридичною особою, основним видом його діяльності є постачання пари та гарячої води.
31 січня 2012 року між позивачем (теплопостачальник за Договором) та відповідачем (споживач за Договором) укладено Договір №252 на послуги з постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) (централізоване постачання теплової енергії), відповідно до якого теплопостачальник відпускає споживачу теплову енергію на опалення приміщень відділу освіти Уманської міської ради згідно додатку №1 до Договору. Площа приведена опалювана 93424,43 м.куб.
У Договорі від 31 січня 2012 року сторони, зокрема, домовились про наступне:
- теплопостачальник постачає споживачу в опалювальний період теплову енергію в гарячій воді в межах (згідно додатку №1 до договору) Гкал/рік з максимальним тепловим навантаженням (згідно додатку №1 до договору) Гкал/годину (п.1.2);
- початок та закінчення опалювального періоду визначається погодними умовами (середньодобова температура зовнішнього повітря протягом трьох діб +8 градусів С), та відповідного розпорядження органів виконавчої влади (п.1.3);
- тарифи на теплову енергію, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води встановлюються згідно діючого законодавства України та шляхом розрахунків, які затверджуються відповідним рішенням органів виконавчої влади. Теплопостачальник застосовує двоставкові тарифи на теплову енергію, які затверджені в установленому порядку. Тарифи для ІІ групи споживачів (бюджетні установи). Плата за одиницю приєднаного теплового навантаження в розрахунку на 1 кв.м щомісячно протягом року для споживачів із засобами обліку та без засобів обліку становить 2,49 грн. з урахуванням ПДВ. Тариф за одиницю фактично спожитої теплової енергії для споживачів із засобами обліку та без засобів обліку в розрахунку за 1 Гкал в опалювальний сезон становить 636,42 грн. з урахуванням ПДВ. Тариф на послуги з підігріву води за 1 куб.м. становить 32,29 грн. з урахуванням ПДВ (п.4.1);
- ціна цього Договору становить 26 863 499,43 грн. (п.4.3);
- обсяги закупівлі товару можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків (п.4.5);
- у разі відсутності теплового лічильника обсяг фактично спожитої теплової енергії розраховується відповідно до теплового навантаження, визначеного у п.1.2 даного договору, з урахуванням середньомісячної температури зовнішнього повітря згідно офіційних даних метеорологічної станції Умань Черкаського обласного центру з гідрометеорології та кількості годин (діб) роботи тепловикористального обладнання в розрахунковому періоді (п.5.1);
- порядок розрахунків встановлюється шляхом попереднього вручення рахунку. Розрахунки за спожиту теплову енергію проводяться до 10 числа місяця, наступного за місяцем поставки теплової енергії (п.5.3).
Додатком №1 до Договору є Довідка про опалювальні площі, кількість гарячої води та максимальні теплові навантаження для об'єктів відділу освіти Уманської міської ради, у якій міститься перелік об'єктів (гімназія, школи, дитячі садки, тощо), в загальній кількості 34 шт., загальною площею - 93424,43 кв.м.
16 січня 2013 року між позивачем (теплопостачальник за Договором) та відповідачем (споживач за Договором) укладено Договір №252 на послуги з постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) (централізоване постачання теплової енергії), відповідно до якого теплопостачальник відпускає споживачу теплову енергію на опалення приміщень відділу освіти Уманської міської ради згідно додатку №1 до Договору. Площа приведена опалювана 89887,00 м.куб.
У Договорі від 16 січня 2013 року сторони, зокрема, домовились про наступне:
- теплопостачальник постачає споживачу в опалювальний період теплову енергію в гарячій воді в межах (згідно додатку №1 до договору) Гкал/рік з максимальним тепловим навантаженням (згідно додатку №1 до договору) Гкал/годину (п.1.2);
- початок та закінчення опалювального періоду визначається погодними умовами (середньодобова температура зовнішнього повітря протягом трьох діб +8 градусів С), та відповідного розпорядження органів виконавчої влади (п.1.3);
- тарифи на теплову енергію, надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води встановлюються згідно діючого законодавства України та шляхом розрахунків, які затверджуються відповідним рішенням органів виконавчої влади. Теплопостачальник застосовує двоставкові тарифи на теплову енергію, які затверджені в установленому порядку. Тарифи для ІІ групи споживачів (бюджетні установи). Плата за одиницю приєднаного теплового навантаження в розрахунку на 1 кв.м. щомісячно протягом року для споживачів із засобами обліку та без засобів обліку становить 2,49 грн. з урахуванням ПДВ. Тариф за одиницю фактично спожитої теплової енергії для споживачів із засобами обліку та без засобів обліку в розрахунку за 1 Гкал в опалювальний сезон становить 636,42 грн. з урахуванням ПДВ. Тариф на послуги з підігріву води за 1 куб.м. становить 32,29 грн. з урахуванням ПДВ (п.4.1);
- ціна цього Договору становить 14 172 230,43 грн. (п.4.3);
- обсяги закупівлі товару можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків (п.4.5);
- у разі відсутності теплового лічильника обсяг фактично спожитої теплової енергії розраховується відповідно до теплового навантаження, визначеного у п.1.2 даного договору, з урахуванням середньомісячної температури зовнішнього повітря згідно офіційних даних метеорологічної станції Умань Черкаського обласного центру з гідрометеорології та кількості годин (діб) роботи тепловикористального обладнання в розрахунковому періоді (п.5.1);
- порядок розрахунків встановлюється шляхом попереднього вручення рахунку. Розрахунки за спожиту теплову енергію проводяться до 10 числа місяця, наступного за місяцем поставки теплової енергії (п.5.3).
Додатком №1 до Договору є Довідка про опалювальні площі, кількість гарячої води та максимальні теплові навантаження для об'єктів відділу освіти Уманської міської ради, у якій міститься перелік об'єктів (гімназія, шкли, дитячі садки, тощо), в загальній кількості 33 шт., загальною площею - 89887 кв.м.
Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності відділу освіти Уманської міської ради за період з 01.06.2012 по 31.05.2013, за результатами якої складено акт від 16.08.2013 року №03-24/07.
У акті ревізії зазначено, що звіркою даних, зазначених у рахунках за спожите теплопостачання, та відповідно до укладених договорів, встановлено, що розрахунок абонентської плати здійснюється, виходячи з приведеної опалювальної площі. Нормативно-правовими актами, якими врегульовано порядок надання послуг з теплопостачання та справляння плати за їх надання, застосування положень Додаткового прейскуранту №К15-02-ЧР1986/1 щодо застосування приведеної опалюваної площі не відповідає вимогам чинного законодавства України. Враховуючи, що приведена опалювана площа є більшою, ніж загальна опалювана площа приміщень, зазначене порушення призвело до виставлення рахунків, у яких завищено суму абонентської плати на суму 502 894,44 грн., в тому числі протягом червня-грудня 2012 року на суму 313816,17 грн. та протягом січня-травня 2013 року на суму 189078,27 грн. Внаслідок недотримання вимог п.п.2, 21 Правил №630 та п.1 ст.9 Закону №699 відділом освіти зайво сплачено коштів загального фонду міського бюджету за послуги теплопостачання (абонплата) на суму 389447,48 грн.
Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області також було проведено зустрічну звірку щодо документального підтвердження виду, обсягу, вартості, а також повноти відображення в обліку відділу освіти Уманської міської ради послуг із забезпечення теплової енергією, наданих Уманським комунальним підприємством "Уманьтеплокомуненерго" за період з 01.06.2012 по 31.05.2013, за результатами якої складено довідку від 29 липня 2013 року №03-24/28-з.
24 вересня 2013 року Державна фінансова інспекція в Черкаській області направила позивачу вимоги та пропозиції щодо усунення порушень фінансової дисципліни, в яких, у тому числі, вказала на проведення оплати теплової енергії (абонплата) у завищеному розмірі на суму 389447,48 грн. Відшкодування зазначеного порушення можливо здійснити наступним чином: провести звірку взаєморозрахунків з КП "Уманьтеплокомуненерго" та врахувати зайву сплату коштів на суму 389447,48 грн. при відображенні заборгованості; в порядку, визначеному законодавством, відшкодувати за рахунок винних осіб шкоду, заподіяну внаслідок допущення вказаного порушення.
На виконання вимог фінансової інспекції, 23 жовтня 2013 року позивач направив відповідачу лист за вих.№07-01/795, у якому вказав на встановлені ревізією порушення та просив зменшити кредиторську заборгованість на суму 389447,48 грн.
Листом від 05 листопада 3013 року №1013 відповідач повідомив, що при проведенні зустрічної звірки, ним були надані пояснення щодо розрахунку абонплати та підстав застосування приведеної опалюваної площі, у довідці зустрічної звірки не вказано, що це є порушенням, яке призвело до зайво нарахованих коштів по абонплаті. Нарахування плати за одиницю приєднаного теплового навантаження проводилось у відповідності до укладеного договору, тому немає підстав для зменшення кредиторської заборгованості на суму 389447,48 грн.
12 листопада 2013 року позивач направив відповідачу претензію, у якій просив скласти Акт звірки розрахунків та провести взаємозалік.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги не підлягаючими задоволенню, з огляду на наступне.
Предметом спору у даній справі є вимоги споживача теплової енергії до постачальника про визнання права на отримання послуг з теплопостачання згідно законодавства України та стягнення збитків у зв'язку із переплатою коштів за спожиту теплову енергію.
Сторони спірних правовідносин являються юридичними особами, суб'єктами господарських відносин у сфері теплопостачання.
Договори, на підставі яких виникли зобов'язання сторін, являються господарським договорами у сфері теплопостачання, позивач являється теплопостачальником, відповідач - споживачем теплової енергії.
Відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії регулює спеціальний Закон України "Про теплопостачання" від 2 червня 2005 року № 2633-IV, із змінами, набрав чинності 06 липня 2005 року (далі - ЗУ "Про теплопостачання").
Згідно з ч.6 ст.19 ЗУ "Про теплопостачання" споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію. Частиною 1 статті 24 ЗУ "Про теплопостачання" встановлено, що споживач має право, у тому числі, на отримання інформації щодо якості теплопостачання, тарифів, цін, порядку оплати, режимів споживання теплової енергії;
Згідно ч. 3 статті 24 ЗУ "Про теплопостачання" основними обов'язками споживача теплової енергії є, у тому числі, додержання вимог договору та нормативно-правових актів.
Взаємовідносини між теплопостачальними організаціями та споживачами теплової енергії визначають Правила користування тепловою енергією (далі - Правила), затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 №1198 (набрали чинності з дня прийняття). Правила є обов'язкові для виконання усіма теплопостачальними організаціями незалежно від форми власності, споживачами, організаціями, що виконують проектування, пуск, налагодження та експлуатацію обладнання для виробництва, транспортування, постачання та використання теплової енергії (пункт 2 Правил).
Зазначеними Правилами, серед іншого, визначається порядок розрахунків за спожиту теплову енергію. Так, пунктом 23 Правил встановлено: "Розрахунки за спожиту теплову енергію здійснюються на межі продажу, яка є межею балансової належності (відповідальності), відповідно до договору на підставі показів вузла обліку згідно з діючими тарифами (цінами), затвердженими в установленому порядку. У споживачів, що не мають приладів комерційного обліку, обсяг фактично спожитої теплової енергії розраховується відповідно до теплового навантаження, визначеного у договорі, з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія в теплових мережах теплопостачальної організації, середньомісячної температури зовнішнього повітря та кількості годин (діб) роботи тепловикористального обладнання в розрахунковому періоді".
Якщо споживач та теплопостачальна організація не досягли згоди, то питання щодо розбіжностей вирішуються у встановленому законодавством порядку (п.37 Правил).
Правилами також визначаються права та обов'язки теплопостачальної організації, споживача теплової енергії. Зокрема, п. 36 Правил встановлено, що споживач має право звертатися до суду в установленому законодавством порядку для вирішення питань, що стосуються предмета договору.
Відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги) регулюють Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 (далі вживається скорочено - Правила №630). Цією ж постановою затверджений Типовий договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Зі змісту Договорів на послуги з постачання водяної пари і гарячої води вбачається, що сторони обумовили приведену опалювальну площу приміщень закладів позивача, до яких відповідач відпускає теплову енергію (п.1.1 Договорів). Згідно Додатку №1 до Договорів, який є невід'ємною частиною Договорів, по кожному закладу освіти визначені максимальні теплові навантаження, опалювана площа.
При проведенні ревізії фінансово-господарської діяльності позивача, фінансова інспекція здійснила зміну, передбаченої договорами та Додатками до нього опалюваної площі. При цьому зазначила, що приведена опалювана площа є більшою, ніж загальна опалювана площа.
Згідно п.2 Правил №630 опалювана площа (об'єм) будинку - загальна площа (об'єм) приміщень будинку, в тому числі у разі опалення площа (об'єм) сходових кліток, ліфтових та інших шахт.
У процесі вирішення спору фінансова інспекція (третя особа) не обґрунтувала застосовану нею методику розрахунку загальної опалюваної площі, не спростувала доводи відповідача стосовно того, що приміщення закладів позивача, до яких постачається водяна пара і гаряча вода, перевищують встановлену нормами висоту 2,6 м, отже при розрахунку опалюваної площі підлягає врахуванню об'єм приміщень, який буде більшим, ніж приведена площа, що визначалась Додатковим прейскурантом №К 15-02-ЧР 1986/1 від 11.10.1986. Тому у договорах сторони обумовили принцип визначення опалюваної площі з врахуванням Правил №630 і Додаткового прейскуранту.
Згідно статей 6, 627 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України).
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
З матеріалів справи вбачається, що укладені сторонами Договори, відповідають наведеним нормам законодавства у сфері теплопостачання, у тому числі змісту Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, підписані обома сторонами, у судовому порядку недійсними не визнавались і виконувались обома сторонами відповідно до погоджених ними умов. При цьому позивач не навів жодних обставин, які б свідчили про невиконання відповідачем своїх договірних зобов'язань та визначених Правилами обов'язків щодо своєчасного належного надання послуг в установлених обсягах, належної якості відповідно до вимог законодавства та встановлених Правил.
З огляду на те, що договори виконувались належним чином, право позивача на отримання послуг з теплопостачання визнане відповідачем і реалізоване, позивач отримував послуги з теплопостачання. Отже відсутні підстави для визнання права на отримання послуг з теплопостачання.
Грошові кошти, які просить стягнути позивач, одержані відповідачем як плата за отримані ним на підставі договорів послуги з постачання водяної пари і гарячої води, отже ці кошти набуто за наявності правової підстави - договору.
Згідно ст. 188 ГК України, ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Вимоги щодо зміни п.1.1 Договорів та Додатків до них позивач не заявив. Порушення, на які вказує у акті ревізії Державна фінансова інспекція в Черкаській області, не впливають на договірні зобов'язання сторін і не можуть їх змінювати. Здійснені фінансовою інспекцією нарахування не є збитками у розумінні ст.225 ГК України та ст.22 ЦК України.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про недоведеність обставин, на які посилається позивач, як на підставу своїх вимог, тому відмовляє у позові повністю. При цьому, згідно з ч.3 ст.82, ст.111-28 ГПК України, судом враховані правові позиції Верховного Суду України (ВСУ) в аналогічних спорах, зокрема, викладені у постанові ВСУ від 22 січня 2013 року у справі №5006/18/13/2012.
Згідно п.7 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" позивач, як споживач, звільнений від сплати судового збору, тому судовий збір не стягується.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Відмовити у позові повністю.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом 10 днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 24 березня 2014 року.
СУДДЯ Н.М. Курченко