Постанова № 37787153, 18.03.2014, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2014
Номер справи
806/582/14
Номер документу
37787153
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2014 року Житомир справа № 806/582/14

час прийняття: 11 год. 23 хв. категорія 6.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черноліхова С.В.,

за участі секретаря Павлюк В.О.,

за участі представника позивача Орєхова Р.В.,

за участі представника третьої особи Грінчук Н.А.,

за участі прокурора Шевчука М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом обласного дочірнього підприємства по туризму та екскурсіях "Житомиртурист" Приватного акціонерного товариства "Укрпрофтур" до комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради, реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції Житомирської області, третя особа - Фонд державного майна України, за участі прокурора на стороні третьої особи про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Обласне дочірнє підприємство по туризму та екскурсіях "Житомиртурист" Приватного акціонерного товариства "Укрпрофтур" звернулося до суду з позовом, у якому просило скасувати рішення та запис Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради про державну реєстрацію права власності Фонду державного майна України на нерухоме майно - цілісний майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег", що розташований за адресою: Чуднівське шосе, 1, м. Житомир, на підставі рішення господарського суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року, а також зобов'язати реєстраційну службу Житомирського міського управління юстиції Житомирської області провести державну реєстрацію права власності позивача на вказаний майновий комплекс. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням господарського суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року по справі № 17/5007/98/11, яке залишено без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 25 січня 2012 року, визнано право власності на цілісний майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег" за державою. На підставі вказаного судового рішення комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради 18 вересня 2012 року прийнято рішення про державну реєстрацію права власності Фонду державного майна України на цілісний майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег", що розташований за адресою: Чуднівське шосе, 1, м. Житомир і внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. В подальшому постановою Вищого господарського суду України від 19 грудня 2012 року рішення суду першої та апеляційної інстанцій по справі № 17/5007/98/11 скасовано, у зв'язку з чим підлягає скасуванню реєстрація права власності Фонду державного майна України на нерухоме майно на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

У ході розгляду справи до участі у ній на стороні Фонду державного майна України вступила прокуратура м. Житомира.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю і просив їх задовольнити.

Не зважаючи на визнання явки обов'язковою і належне повідомлення про час і місце розгляду справи, представники відповідачів повторно до суду не прибули.

Представник комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради надіслав клопотання, у якому просив розглядати справу за його відсутності на підставі матеріалів справи і наявних у ній доказів.

Представник реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції Житомирської області про причини неприбуття суд не повідомив, письмові заперечення проти позову не надіслав.

Представник третьої особи до суду не прибула. Надіслала клопотання, у якому просила відкласти розгляд справи у зв'язку з участю у судовому засіданні Вищого господарського суду України. Вказане клопотання суд вважає необгрунтованим, оскільки у штаті реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції Житомирської області достатньо працівників, щоб забезпечити представництво цього державного органу у суді, і, відповідно до статті 128 КАС України, розглядає справу за відсутності представника третьої особи.

Прокурор у судовому засіданні у задоволенні позову просив відмовити.

Заслухавши пояснення представника позивача, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що 10 січня 2001 року Обласному дочірньому підприємству по туризму та екскурсіях "Житомиртурист" Приватного акціонерного товариства "Укрпрофтур" видано свідоцтво про право власності на туристичну базу "Лісовий берег" (а.с. 8).

Разом з тим, рішенням господарського суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року по справі № 17/5007/98/11 (а.с. 9-13), яке залишено без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 25 січня 2012 року (а.с. 14-17), визнано за державою в особі Фонду державного майна України право власності на майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег", що розташований за адресою: Чуднівське шосе, 1, м. Житомир.

На підставі вказаного судового рішення 18 вересня 2012 року комунальним підприємством "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради прийнято рішення про державну реєстрацію права власності Фонду державного майна України на цілісний майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег" і внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

В подальшому постановою Вищого господарського суду України від 19 грудня 2012 року (а.с. 18-22) рішення судів першої та апеляційної інстанцій по справі № 17/5007/98/11 скасовано.

При цьому суд зазначає, що правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень визначає Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01 липня 2004 року № 1952-IV із змінами і доповненнями (далі - Закон).

Відповідно до статті 2 Закону, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

Державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані права і обтяження, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав; порядок ведення Державного реєстру прав визначає Кабінет Міністрів України, згідно з статтями 10, 11 Закону.

Відповідно до частин 2, 4 статті 15 Закону, державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 16 Закону, заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом. Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.

В частині 7 статті 16 Закону передбачено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 19 Закону, державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.

Відповідно до статті 26 Закону, записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Згідно з пунктом 2.6 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Мін'юсту України від 12 грудня 2011 року № 3502/5, внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу.

Із системного аналізу наведених правових норм слідує, що скасування судового рішення, відповідно до якого було проведено державну реєстрацію права власності на нерухоме майно, є підставою для скасування такої реєстрації.

Беручи до уваги факт скасування постановою Вищого господарського суду України від 19 грудня 2012 року рішення господарського суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року по справі № 17/5007/98/11, яке стало підставою для прийняття рішення про державну реєстрацію права держави в особі Фонду державного майна України на нерухоме майно - цілісний майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег", розташований за адресою: Чуднівське шосе, 1, м. Житомир, суд дійшов висновку про необхідність скасування такого рішення та запису Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Вимогу позивача про зобов'язання реєстраційної служби Житомирського міського управління юстиції Житомирської області провести державну реєстрацію його права власності на вказаний майновий комплекс суд вважає необгрунтованою і передчасною, оскільки державна реєстрація речових прав на нерухоме майно може бути проведена виключно після здійснення відповідної процедури її проведення, з подачею переліку необхідних документів, встановлених Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868.

Враховуючи все викладене вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 86, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Скасувати рішення та запис Комунального підприємства "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради про державну реєстрацію права власності Фонду державного майна України на нерухоме майно - цілісний майновий комплекс туристичної бази "Лісовий берег", що розташований за адресою: Чуднівське шосе, 1, м. Житомир, на підставі рішення господарського суду Житомирської області від 10 листопада 2011 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Суддя С.В. Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 21 березня 2014 р.