Постанова № 37786052, 20.02.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2014
Номер справи
805/1289/14
Номер документу
37786052
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 лютого 2014 р. Справа № 805/1289/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд в складі судді Аканова О.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Східна державна регіональна гірничотехнічна інспекція у вугільній промисловості до Товариства з обмеженою відповідальністю “Фонд-2” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю “Фонд-2” шляхом повного зупинення ведення гірничих робіт на гірничому відводі пласту 1-7 який знаходиться на відстані 825 м на захід від головного стовбура пласта 1-7 ш. “Донецька”,-

ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Східна державна регіональна гірничотехнічна інспекція у вугільній промисловості звернулось до суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Фонд-2” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю “Фонд-2” шляхом повного зупинення ведення гірничих робіт на гірничому відводі пласту 1-7 який знаходиться на відстані 825 м на захід від головного стовбура пласта 1-7 ш. “Донецька”.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що під час перевірки додержання вимог з правил правил безпеки та охорони праці та додержання узгоджених строків з усунення порушень виявлено 2 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 2 можуть створювати загрозу життю та здоров’ю людей, які викладені в акті перевірки від 13.01.14 року № 024/3-1/7, що є підставою для повного зупинення ведення гірничих робіт на гірничому відводі пласту 1-7 який знаходиться на відстані 825 м на захід від головного стовбура пласта 1-7 ш. “Донецька”.

Сторони в судове засідання не з’явились, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином. Крім того, суд зазначає, що від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справ без його участі, та зазначив, що позовні вимоги, які викладені в позовній заяві підтримує в повному обсязі. Від представника відповідача до суду надійшла заява про визнання позовних вимог та розгляд справи без його участі.

Відповідно до ч. 3 ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Підстав для неприйняття судом визнання адміністративного позову не встановлено. Таке визнання позову не суперечить закону і не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини 1 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач – визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення у зв’язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статті 112, 113 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно вимог статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії представника відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову.

З урахуванням вищенаведеного, суд вважає за можливим розглянути справу в письмовому провадженні.

За приписами ч.1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, уразі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідача – Товариство з обмеженою відповідальністю «Фонд-2» є юридичною особою, ЄДРПОУ 32295652.

13 січня 2014 року позивачем на підставі направлення на проведення перевірки від 13.01.2014 р. № 024/3-7 та відповідно до наказу від 13.01.2014 року № 17 проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно – правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового значення, а також ведення робіт, пов’язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини ТОВ «Фонд-2», про що складено акт перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 13.01.2014 року №024/3-1/7.

Актом встановлені наступні порушення вимог законодавства, а саме :

- на гірничому відводі пласту 1-7 ТОВ «Фонд-2» , знаходиться на відстані 825 м на захід від головного стовбура пласта 1-7 ш. “Донецька” розпочата підготовка до проведення гірничої виработки без внесення змін до плану розвитку гірничих робіт на 2014 рік, відсутність дозволу на початок ведення гірничих робіт. Порушення п.1.1.V «Правил безпеки в вугільних шахтах» (порушення статті 13 ЗУ № 2694);

- на гірничому відводі пласту 1-7 ТОВ «Фонд-2» , знаходиться на відстані 825 м на захід від головного стовбура пласта 1-7 ш. “Донецька” відсутній затверджений ПЛА. Порушення п.6.3. ІV «Правил безпеки в вугільних шахтах» (порушення статті 13 ЗУ № 2694).

У зв’язку із виявленням порушень, попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва).

Вказаний акт підписано та отримано представниками відповідача без зауважень, пояснень або заперечень.

Статтею 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” встановлено, що державний нагляд (контроль) – це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України “Про охорону праці”, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Пунктом 1 Положення “Про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України”, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України (далі - Міністр).

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Відповідно до п.6 вказаного Положення, Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Згідно п.1 Положення “Про територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області”, затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України №186-к від 02.12.2011р., територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області (скорочена назва - територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області) є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.

Підпунктом 7 пункту 4 вказаного Положення встановлено, що Територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

За приписами п.2.1 Положення “Про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України”, затвердженого Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 N 826, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 р. за N 1531/20269, державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).

Згідно абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Частиною 7 ст.7 вказаного Закону передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Таким чином, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими, оскільки на момент розгляду справи відповідачем не усунуті виявлені перевіркою порушення, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей.

На підставі наведеного суд вбачає наявність підстав для задоволення позовних вимог та застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення ведення гірничих робіт на гірничому відводі пласту 1-7 який знаходиться на відстані 825 м на захід від головного стовбура пласта 1-7 ш. “Донецька”.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 86, 87, 88, 94, 128, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Східна державна регіональна гірничотехнічна інспекція у вугільній промисловості до Товариства з обмеженою відповідальністю “Фонд-2” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю “Фонд-2” шляхом повного зупинення ведення гірничих робіт на гірничому відводі пласту 1-7 який знаходиться на відстані 825 м на захід від головного стовбура пласта 1-7 ш. “Донецька” – задовольнити.

Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю “Фонд-2” (ЄДРПОУ 32295652) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення ведення гірничих робіт на гірничому відводі пласту 1-7 який знаходиться на відстані 825 м на захід від головного стовбура пласта 1-7 ш. “Донецька”.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.

Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її отримання.

Суддя Аканов О.О.