Постанова № 37785912, 24.03.2014, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
24.03.2014
Номер справи
712/1770/14-а
Номер документу
37785912
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 712/1770/14-а

Провадження № 2-а/712/117/14

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 березня 2014 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі :

Головуючого судді - Кузьменка В.А.

при секретарі - Онищенко Ю.А.

розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Черкаси Черкаської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії.

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до Соснівського районного суду м. Черкаси із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю, позовні вимоги мотивує тим, що вона є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності 2-ї групи загального захворювання. Право на пенсію вона має відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», починаючи з 04.09.2013 року. Проте їй для визначення пенсії не були враховані матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Позивачка зверталась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але їй було відмовлено в цьому.

Просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 4333,15грн та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 4333,15 грн, середнього заробітку за час затримки суми, належної працівникові при звільненні за період з 01.09.2011року по 31.08.2013року в розмірі 4157,60 грн за кожний місяць ( в сумі 99782,40грн за 24 місяці) починаючи з 05 вересня 2013 року.

В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача Лісун Т.С. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила суд в позові відмовити, скерувала до суду заперечення, які приєднані до матеріалів справи.

Заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

Позивачка є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності 2-ї групи загального захворювання. Право на пенсію вона має відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», починаючи з 04.09.2013 року.

Статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що пенсія обчислюється у порядку, передбаченому для державних службовців із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг проводиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до Постанови КМУ від 9 березня 2006 р. № 268 посадові особи органів місцевого самоврядування мають право на отримання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячного заробітку та матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі середньомісячної заробі тної плати.

Згідно із ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Форма довідки, про складові заробітної плати, що подасться для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначається постанвоою Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 № 19-11 .

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закон України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 № 19-11_визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 № 19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

У вказаній постанові судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. Відповідна позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в «Узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам» (Юридичний вісник України.06.2008, № 23).

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670 затверджена форма довідки про складові заробітної плати з урахуванням рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011р.

Як встановлено в судовому засіданні позивачка надала відповідачу уточнену довідку про складові заробітної плати, яка датована 24.12.2013року № 36 та просила відповідача провести перерахунок призначеної пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 4333,15грн та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 4333,15 грн, середнього заробітку за час затримки суми, належної працівникові при звільненні за період з 01.09.2011року по 31.08.2013року в розмірі 4157,60 грн за кожний місяць ( в сумі 99782,40грн за 24 місяці), але їй було відмовлено у здійсненні перерахунку та включення до складу заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, середнього заробітку за час затримки суми, належної працівникові при звільненні за період з 01.09.2011року по 31.08.2013року, що включені до довідки.

Статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Факт нарахування страхових внесків на систематично отримувані позивачем виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань підтверджується довідкою Депаратменту економіки та розвитку Черкаської міської ради за № 25 від 04.09.2013року.

Таким чином, матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладену в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.

Частиною першою статті 2442 КАС України встановлено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обгрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню, оскільки із зазначених сум було утримано та перераховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 69-71, 99, 100, 122, 160, 162, 183-2, 186 КАС України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», суд,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Черкаси Черкаської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії.задоволити.

3обовязати Управління Пенсійного Фонду України в м.Черкаси Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, середнього заробітку за час затримки суми, належної працівникові при звільненні починаючи з 05 вересня 2013року.

Судовий збір віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Головуючий: